Πληρωμές στο site με redirection ή χωρίς

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eirinikp

Δημοσίευση από eirinikp » 07 Φεβ 2011 11:08

Γεια,
έχω ένα site στο οποίο θέλω να κάνω πληρωμές. Μου είχαν πει για τη eurobank, η οποία από ότι με ενημέρωσε αν δεν κάνω redirect στη δική της σελίδα, θα πρέπει το site μου να είναι pci dss compliante υποχρεωτικά. (Στο παρελθόν από ότι άκουσα δε ζητούσαν να τους δείξεις την πιστοποίηση, τώρα το ζητάνε).
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να αποκτήσω το pci dss και πόσο περίπου κοστίζει?
Αν απευθυνθώ και σε άλλες τράπεζες θα μου ζητήσουν και εκεί τα ίδια? Έχει κανείς συνεργαστεί με καμία άλλη τράπεζα να πει καμία γνώμη?
Ευχαριστώ

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 07 Φεβ 2011 11:54

Εδώ και ~5 χρόνια είναι υποχρεωτικό, και ισχύει διεθνώς. Αν γκουκλάρεις, θα βρεις Ελληνικές εταιρίες που παρέχουν πιστοποίηση. ΠΧ. εδώ, εκεί, κλπ.

Οι online συναλλαγές στο δικό σου server είναι ακριβή και τεχνικά όχι απλή υπόθεση. Θέλεις dedicated server και sysadmin, καθώς μπορείς να βρεθείς μπλεγμένη και αντιμέτωπη με πρόστιμα και μηνύσεις, αν κάτι πάει στραβά.

Ξεκίνα με redirect για να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν το μαγαζί σου μεγαλώσει τότε το ξανασκέφτεσαι. Αν μιλάμε για μεγάλη εταιρεία, τίθεται θέμα prestige και μπορεί να καλύψει τα έξοδα, τότε δώστο σε έναν άνθρωπο που ξέρει περί τίνος πρόκειται.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Φεβ 2011 12:03

Μόνο με ένα server δεν γίνεται δουλειά:

Implement only one primary function per server (for example, web servers, database servers, and DNS should be implemented on separate servers)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης