Πρόβλημα με εργοδότη και Επίσχεση

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Απάντηση
Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 07 Φεβ 2011 13:34

Καλησπέρα,

Εργαζομουν μέχρι πριν δύο εβδομάδες σε έναν εργοδότη, σχετικό με την τεχνολογία. Άσκησα το δικαίωμα της επίσχεσης επειδή 3+ μήνες απλήρωτος ήθελα κάπως να πιέσω.
Μετά από πολλά παρακάλια, δεν άντεξα, και έκανα την επίσχεση.

Η Εταιρία έχει αρκετούς servers γύρω στους 8 internet διακομιστές, 3 ενδοεταιρικούς και αρκετά μηχανήματα με κωδικούς πρόσβασης (περίπου 6 modems/routers)

Σύμφωνα με τις πληροφορίες μου. Ετοιμάζετε να μου κάνει αγωγή επειδή στο πίνακα κωδικών που του έδινα κάθε τόσο, εκ παραδρομής μου ξέφυγε ένας κωδικός διακομιστή (ενδοεταιρικός), μετά από κλήση του του παρέδωσα τον κωδικό με sms μέσα σε 15 λεπτά (περίπου).
Επίσης έμαθα πως ο τεχνικός που προσέλαβε αναφέρει πως ο υπολογιστής μου (με linux os) έχει σβησμένα αρχεία. Μα σαν IT έχω τα αρχεία μου στο κεντρικό διακομιστή και επίσης το τρίτο και τελευταίο σε έναν από τους router, δεν ξέρουν πως να συνδεθούν.

Και θέλει λογικά να με κατηγορήσει για όλα αυτά και να ζητήσει αποζημίωση, πως σας φαίνεται όλη αυτή η ιστορία;

Φυσικά και είμαι με δικηγόρο για να μπορέσω να βρω άκρη. Αλλά θέλω μία γνώμη ή κάποιον να μοιραστεί παρόμοια εμπειρία.

BTW Είμαι ακόμη υπάλληλος της εταιρίας σε επίσχεση.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 07 Φεβ 2011 13:50

Καλό κουράγιο φίλε μου. Δυστυχώς δεν θα βρεις πολλούς να σε στηρίξουν για την επίσχεση. Δεν είναι trendy βλέπεις και πάει κόντρα στον τρόπο σκέψης που προσπαθούν να περάσουν.

Όπως τα λες δεν βλέπω να έχει κάποιο πάτημα, άσε που θα είναι φανερό στο δικαστήριο γιατί το κάνει. Φτάνει να μην έχει υψηλά κονέ αυτός και σε χτυπήσει έτσι.

κουράγιο πάντως και ενημέρωνε τι γίνεται.

ps. Επικοινώνησε εδώ μήπως μπορέσουν να σε βοηθήσουν http://www.setip.gr/

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Φεβ 2011 15:44

Τι εστί επίσχεση;

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 07 Φεβ 2011 16:11

Αυτό είναι η επίσχεση εργασίας http://www.e-club.gr/ergasiaka-themata/ ... odoti.html
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Φεβ 2011 16:14

Αχά μάλιστα.

Thanks, δεν το γνώριζα αυτό :)

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 07 Φεβ 2011 16:35

starfish έγραψε:Καλό κουράγιο φίλε μου. Δυστυχώς δεν θα βρεις πολλούς να σε στηρίξουν για την επίσχεση. Δεν είναι trendy βλέπεις και πάει κόντρα στον τρόπο σκέψης που προσπαθούν να περάσουν.

Όπως τα λες δεν βλέπω να έχει κάποιο πάτημα, άσε που θα είναι φανερό στο δικαστήριο γιατί το κάνει. Φτάνει να μην έχει υψηλά κονέ αυτός και σε χτυπήσει έτσι.

κουράγιο πάντως και ενημέρωνε τι γίνεται.

ps. Επικοινώνησε εδώ μήπως μπορέσουν να σε βοηθήσουν http://www.setip.gr/
To ΣΕΤΗΠ το γνωρίζω. Όταν ο εργοδότης νομίζει πως είναι ο Βασιλιάς, και σου ασκεί πιέσεις του στυλ: Στα χρωστάω δε μου τα χάρισες (τα 3 μηνιάτικα που χρωστάει), νομίζω είναι ο λόγος για να φτάσουμε σε πράξεις αντίστοιχες.

Όσοι το έχετε αμφιλογίες, εάν πρέπει να ασκήσετε τα δικαιώματα σας με αυτό το τρόπο, να ξέρετε πως είναι "ψυχοφθόρο", ίσως το τελευταίο σκαλοπάτι σαν λύση. Επίσης δεν πρέπει να περιμένετε να επιστρέψετε στον χώρο εργασίας σας. Ειδικά εάν είναι εγωιστής, γιατί θα ακολουθήσει boomerang από άλλους συναδέλφους, με αντίστοιχα προβλήματα.

Αλλά στην τελική αξίζει πιστεύω πως τον κόπο

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 07 Φεβ 2011 21:34

Basil80 έγραψε:το τελευταίο σκαλοπάτι σαν λύση
Ακριβώς αυτό.
Να ξέρεις οτι, παρά τα αντιθέτως θρυλούμενα, η νομοθεσία και το δικαστικό σώμα είναι υπέρ του εργαζόμενου.
Βέβαια εδώ τις περισσότερες φορές υπεισέρχεται ο παράγοντας κονέ όπως αναφέρθηκε ήδη, γι αυτό και όλοι έχουμε παράπονα από την απονομή δικαιοσύνης.
Προσωπική μου άποψη όμως είναι οτι κι εσύ βιάστικες.
Επίσχεση ουσιαστικά σημαίνει οτι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρω τα δεδουλευμένα και κοιτάω να τα πάρω όπως-όπως. Ακόμα και όχι σε μετρητά αλλά σε περιουσιακά στοιχεία.
Σε κάθε περίπτωση κάνε ότι σου λέει ο δικηγόρο σου.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 07 Φεβ 2011 23:08

Επίσχεση είναι ο μόνος τρόπος να πάρεις τα χρήματα σου μερικές φορές. Πόσους μήνες μπορεί να αντέξει κάποιος χωρίς μισθό; 1, 2, 5, 7; κάποια στιγμή ο κόμπος φτάνει στο χτένι για τον καθένα.

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 08 Φεβ 2011 15:36

Apostolis_38 έγραψε:
Basil80 έγραψε:το τελευταίο σκαλοπάτι σαν λύση
Ακριβώς αυτό.
Να ξέρεις οτι, παρά τα αντιθέτως θρυλούμενα, η νομοθεσία και το δικαστικό σώμα είναι υπέρ του εργαζόμενου.
Βέβαια εδώ τις περισσότερες φορές υπεισέρχεται ο παράγοντας κονέ όπως αναφέρθηκε ήδη, γι αυτό και όλοι έχουμε παράπονα από την απονομή δικαιοσύνης.
Προσωπική μου άποψη όμως είναι οτι κι εσύ βιάστικες.
Επίσχεση ουσιαστικά σημαίνει οτι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρω τα δεδουλευμένα και κοιτάω να τα πάρω όπως-όπως. Ακόμα και όχι σε μετρητά αλλά σε περιουσιακά στοιχεία.
Σε κάθε περίπτωση κάνε ότι σου λέει ο δικηγόρο σου.
Δεν πιστεύω πως είναι βιαστικό, όταν είσαι επί 7 μήνες σε καθυστερήσεις, και πάντοτε σου υπόσχεται ότι ΣΗΜΕΡΑ θα σου βάλω, και να βάζει ψίχουλα μετά από 1 και 2 εβδομάδες.
Ούτε όταν σε αντιμετωπίζει σαν σκουπίδι:
1. Όποτε γουστάρω θα σου δώσω
2. Στα χρωστάω δεν μου τα χάρισες
3. Απορώ πως δεν ντρέπονται να έρχονται να ζητάνε τα λεφτά τους...

Και άλλες φράσεις...

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 08 Φεβ 2011 16:26

Εγω δεν είπα οτι δεν έκανες καλά που έκανες αυτή την κίνηση.
Απλώς ήθελα να τονίσω/συνυπογράψω αυτό που έγραψες, οτι μία τέτοια κίνηση θα πρέπει πάντα να είναι η τελευταία και αφού πρώτα έχουν εξαντληθεί όλες οι πιθανότητες ώστε να βρεθεί μια κοινά αποδεκτή λύση .

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 08 Φεβ 2011 16:38

Apostolis_38 έγραψε:Εγω δεν είπα οτι δεν έκανες καλά που έκανες αυτή την κίνηση.
Απλώς ήθελα να τονίσω/συνυπογράψω αυτό που έγραψες, οτι μία τέτοια κίνηση θα πρέπει πάντα να είναι η τελευταία και αφού πρώτα έχουν εξαντληθεί όλες οι πιθανότητες ώστε να βρεθεί μια κοινά αποδεκτή λύση .
Ίσως να το κατανόησα εγώ λάθος.
Πάντως παίζουν πολλές λεπτομέρειες ρόλο για τέτοιες "ακραίες" κινήσεις, και βασικότερο η αυτοπεποίθηση.

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από changlee » 09 Φεβ 2011 14:19

Εργασία έψαξες να βρεις αλλού όπου θα είναι πιο άνθρωποι;
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 10 Φεβ 2011 17:46

Έχουμε συνέχεια στο θέμα, σύντομα θα έχετε νέα, δεν θέλω να πω τίποτα ακόμη.

Εργασία ψάχνω, αλλά ποιος παίρνει έναν ακριβό τεχνικό σήμερα, και ας μην ζητάει πολλά; προτιμούν τους νεώτερους με 3 και 60. (χωρίς καμία παρεξήγηση από την νεολαία μας.)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 10 Φεβ 2011 19:31

Καλα ξεμπερδέματα.. ελπίζω να βρεθεί μια λύση γρήγορα.

Η εταιρία.. σαν εταιρία πως πάει ; Εχει χρήματα και δεν θέλει να πληρώσει ή ειναι σε πολύ δύσκολη θέση και δεν μπορεί να κάνει τις πληρωμές ;

Αλλοι συνάδελφοι σου έχουν πληρωθεί ;
Πόσο καιρό δούλευες (δουλεύεις;;) εκει ;

Μου κάνει εντύπωση το ότι δε σε πλήρωσε εδω και μήνες.. άλλα ούτε σε απέλυσε ωστε να μειώσει κάπως τα έξοδα της.

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 11 Φεβ 2011 09:09

Καλημέρα,

Σαν εταιρία έχει πελάτες, έχει παραγγελίες αλλά τις τελευταίες μέρες/μήνα έχει αρχίσει να καθυστερεί τους πάντες.

Άλλοι συνάδελφοι πλέον δεν πληρώνονται. και επίσης δουλεύω εκεί 3 χρόνια.
Και φυσικά εμείς όλα τα βλέπουμε καλά. (expensive cars, boats, overseas Vacations etc)

Εκτός από τις πληρωμές έχουμε και αίτημα για μείωση μισθού πριν 3 μήνες περίπου, με εκβιαστικό τρόπο. Και βέβαια καταλαβαίνετε! απλήρωτος και με τέτοιο αίτημα, είναι λογικό να το αρνήθηκα.

Η Εταιρία θέλει να παραιτηθώ ειδικά όταν παίρνεις 4ψήφιο μισθό.

Με πήρε ο δικηγόρος τους! και μου είπε πως έχουν δυνατά στοιχεία πως ευθύνομαι για απώλεια πελατών τους, λόγο κακής λειτουργίας των διακομιστών.
Βέβαια καταλαβαίνετε πως γέλασα!
Και μου είπε να συμβιβαστώ με τα δεδουλευμένα και να ξεχάσω την αποζυμ. επειδή έχουν τα στοιχεία.

Ω Βέβαια. Ω Βέβαια. Την συνέχεια την καταλαβαίνετε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης