Πρόβλημα με εργοδότη και Επίσχεση

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 11 Φεβ 2011 09:53

Και αφού έχουν δυνατά στοιχεία για απώλεια πελατών γιατί δεν σε απολύανε τόσο καιρό;
Περιμένανε να χάσουν καμμιά 10αριά πελάτες για να πάρουν bonus;
Σαν να λέμε στα τρία κόρνερ πέναλτυ;

Αυτά είναι μλκίες.
Να περιμένεις όμως τέτοια ψυχολογική πίεση. Και αν μπορείς συννενοήσου με τον δικηγόρο σου και ζήτα αποζημίωση για ηθική βλάβη για αυτά που ισχυρίζονται.
Ξέχωρα από αυτά που έχεις να λαμβάνεις...

starfish

Δημοσίευση από starfish » 11 Φεβ 2011 10:38

Οι συνάδελφοι σου δεν σε στηρίζουν; Τι λένε για όλα αυτά;

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 11 Φεβ 2011 13:46

Οι συνάδελφοι απλά βλέπουν, έχω όμως πρώην συναδέλφους αλλά και τωρινούς που με στηρίζουν. και τους έχω και έτοιμους για μάρτυρες, εάν φτάσουμε εκεί.

Σήμερα πέρασα στην επίθεση, απλά αποστομώνοντας τον δικηγόρο τους. Πως δεν αποχωρώ οικειοθελώς , όπως επιδιώκει.. Και επειδή είναι επίσχεση με πληρώνει και γυρνώ ή με απολύει. Και έκοψα εκεί την φόρα. Πήγε να με πιέσει ότι έχει στοιχεία, και του ξανα- έκοψα την φόρα.
Σε συνεννόηση πάντα με τον νομικό μου.

Οι συνάδελφοι απλά παρακολουθούν και λογικά παίρνουν δυνάμεις.

Αποστόλη, δεν θέλει να δώσει την αποζημίωση. γιατί μαζί με τους μισθούς πάει σε 5ψήφιο νούμερο.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 11 Φεβ 2011 16:28

basil λυπάμαι για τις περιπέτειες που έμπλεξες όμως μια και αποφάσισες να μην του την χαρίσεις (σωστός) θα σε συμβούλευα να βρείς το πιο καθίκι δικηγόρο που μπορείς και να τον κυνηγήσεις μέχρι εκεί που δεν πάει.

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 12 Φεβ 2011 10:52

intelcore2 έγραψε:basil λυπάμαι για τις περιπέτειες που έμπλεξες όμως μια και αποφάσισες να μην του την χαρίσεις (σωστός) θα σε συμβούλευα να βρείς το πιο καθίκι δικηγόρο που μπορείς και να τον κυνηγήσεις μέχρι εκεί που δεν πάει.
Δεν χρειάζεται να έχεις καθίκι δικηγόρο, απλά να έχει κότσια και εμπειρία! και στην τελική να γελάει με τα ανέκδοτα κατά των δικηγόρων! ;)

starfish

Δημοσίευση από starfish » 12 Φεβ 2011 12:08

Είμαι αισιόδοξος όπως τα λες τα πράγματα.
θα δώσεις και το παράδειγμα σε πολλούς ανθρώπους που φοβούνται.

Ότι και να γίνει πάντως θα έχεις το κεφάλι ψηλά και την συνείδηση καθάρή και αυτό δεν είναι ούτε εύκολο ούτε αμελητέο.

Ενημέρωνε συνέχεια τι γίνεται και επικοινώνησε με το σωματείο κατά την γνώμη μου.

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 12 Φεβ 2011 22:20

Στο ΣΕΤΗΠ Γνωρίζουν από συνάδελφο τι συμβαίνει, αλλά μέσα στην βδομάδα θα πάω και εγώ μία βόλτα να ενημερωθούν, αναλυτικότερα.

Πάντως πανηγύριζαν πως κέρδισαν παρότι αρνήθηκα (έχω ρουφ αρκετούς, Ώ βέβαια :) )

Και όπως καταλαβαίνετε έχει συμβεί το "αδιανόητο", ο νέος IT του τα βρίσκει όλα στραβά! (τις περισσότερες φορές έτσι δε γίνεται;).

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από changlee » 15 Φεβ 2011 21:41

Πιστεύω πως η πιο αποτελεσματική λύση είναι να βεις έναν καλό δικηγόρο (όχι ακριβό, απλά καλό) και έναν καλό προγραμματιστή.

Ο πρώτος θα σε εκπροσωπήσει και ο δεύτερος απλά θα υπογράψει ότι δεν συνέβη τίποτα απολύτως.
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 17 Φεβ 2011 22:25

Τελικά θα αποζημιωθώ, αλλά έπειτα θα κινηθούν εναντίον μου.

Γιατί έκανα κακό στην εταιρία, και θα μου τα πάρουν με το παραπάνω.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 17 Φεβ 2011 23:49

με ποια αιτιολογία θα κινηθούν εναντίων σου;

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 17 Φεβ 2011 23:51

Πως έκανα ζημία στα συστήματα και ήταν ασταθής. Δεν γνωρίζω περισσότερα, διότι εφόσον δεν έκανα κάτι, δεν έχω λόγο να φοβάμαι τίποτα.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 18 Φεβ 2011 10:40

changlee έγραψε:Πιστεύω πως η πιο αποτελεσματική λύση είναι να βεις έναν καλό δικηγόρο (όχι ακριβό, απλά καλό) και έναν καλό προγραμματιστή.

Ο πρώτος θα σε εκπροσωπήσει και ο δεύτερος απλά θα υπογράψει ότι δεν συνέβη τίποτα απολύτως.
1ον ) Πραγματογνομοσύνη θα χρειαστείς απο καμια EPY ΕΠΕ πληροφορική ΑΕΙ δηλαδή. Αυτοί έχουν βαρύτητα στα δικαστήρια. Όχι προγραμαμτιστής σαν τον RAPID που είναι άριστος.
2ον) Οι παραπάνω θα ζητήσουν χρήματα και θα γράψουν σε όλα "ίσως" "μάλλον" "ενδεχομένος" οπότε δε θα σε βοηθήσουν .Κανένας δεν θα θέλει να μπλεχτεί και σκασίλα τους.
3)Αν στη βάρδια που δούλευες υπάρχει αναφορά σφάλματος εκεί ίσως είναι απόδειξη ότι εσυ φταίς.
4) ΓΙα τους μάρτυρες που λές ότι έχεις όταν έρθει η ώρα ν ακαταθέσουν εκεί θ αδείς ποιος θα βοηθήσει. Επειδη στη τελευταία στιγμή μπορεί να πούν όχι ή να καταθέσουν άλλα καλό είναι να τους καλέσεις για κατάθεση με συμβολαιογράφο γραπτός και να τη κρατήσεις στο αρχείο σου με δικηγόρο.πριν τα δικαστήρια
5) ΤΟ θέμα είνα ιότι σε έχει απλήρωτ βάση σύμβασης εργασίας ΜΕ αυτό ασχολήσου και όχι με τις υπόλοιπες δικαιολογίες του

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 18 Φεβ 2011 11:17

Στην βάρδια μου υπήρξε ημέρα που διακομιστής ήταν εκτός, αλλά επίσης υπάρχει και αλληλογραφία που αναφέρει πως είχε hardware πρόβλημα. Το οποίο λύθηκε εντός 7 ορών (λόγο παρόχου/rebuild raid5)

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις και κατά 80% ήταν λόγο κακής διαχείρισης οικονομικών (οπότε και αποσυνδεόντουσαν οι διακομιστές.) Έχω επίσης αλληλογραφίες που παρακαλάω τον εκπρόσωπο του hosting provider μας να συνδέσει ξανά το σύστημα, και πως την επομένη θα πιέσω το αφεντικό μου να προχωρήσει σε πληρωμή. Και μάλιστα εκτός ωραρίου.

Αλλά και εάν εγώ δεν είχα τη γνώση να συντηρώ σωστά τα συστήματα, θα έπρεπε να με απολύσει ή να με μηνύσει τότε που συνέβαινε, ή να κάνει έγγραφη παρατήρηση.
Από εκεί και έπειτα επειδή έχουν επενέβη άλλοι, πρέπει να πάρει στοιχεία από τους παρόχους, κάνω λάθος;

Επίσης αφού με πληρώσει και απολύσει, πάλη το ότι ήμουν απλήρωτος και εγώ βοηθούσα την εταιρία ακόμη και εκτός ωραρίου, δεν δείχνει δόλο του χωρίς λόγο; ευτυχώς όλες οι πληρωμές γίνονται μέσω τραπέζης, και φαίνονται οι καθυστερήσεις.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Φεβ 2011 11:26

Οι servers δηλαδή δεν βρίσκονταν στο χώρο της εταιρίας αλλά σε κάποιο datacenter;

Υπάρχει κάποιο εξωτερικό monitoring για να δείχνει το downtime;

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 18 Φεβ 2011 11:38

Υπήρχε ένα nagios το οποίο δεν γνωρίζω αν το συντηρεί ο νέος τεχνικός.
Από την μεριά του ISP δεν έπεσε πλήρως ο server ποτέ, απλά κανένας apache αν κόλλησε.

Όταν οι διακομιστές ήταν OFF ή ήταν Hardware Problem (HDD, Raid controler) ή Not Paid and unplugged.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης