Εμφανίζει μόνο μαύρη οθόνη ( Solved )

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 07 Φεβ 2011 22:20

Καλησπέρα θα προσπαθώ να γράψω όσο πιο πολλά μπορώ για να καταλάβετε ποιο είναι το πρόβλημα. Λοιπόν ο επιτραπέζιος υπολογιστής έχει ''GIGABYTE S-series motherboard drivers Socket AM2 - GeForce 6100 / nForce 430''
Έχω Windows Vista Home Basic όπου ο δίσκος περιέχει μόνο λογισμικό 32 bit.
Ακόμη έχω το graphics Accelerator Driver CD της GIGABYTE GEFORCE 8600 series.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά από αυτά, αλλά ότι πιστεύετε ότι έχω παραλείψει και είναι σημαντικό πείτε το μου και θα το κοιτάξω για να σας το πω.
Λοιπόν πως έχει η ιστορία.
Χτες το βράδυ όλα κυλούσαν μια χαρά, τα μεσάνυχτα μετά από windows update άρχισε να ψιλοκρασάρει ο google chrome και είχαν εξαφανιστεί και τα bookmarks που είχα. Παρόλα αυτά δεν έδωσα σημασία, καθώς βιαζόμουν κι αυτό είχε γίνει update και όλα μια χαρά έκλεισα το pc.
Σήμερα όμως το μεσημέρι, άνοιξα το pc και αφού κόλλαγε ο chrome και ο mozilla, πήγα και έκανα επαναφορά συστήματος μία μέρα πριν, προτού γίνει το update, αφού έγινε επαναφορά έκλεισα το pc για να το ανοίξω αργότερα.
Έπειτα όμως το μεσημέρι άνοιξα το pc και ενώ ανοίγει το pc, δείχνει το εικονίδιο των Windows και φαίνεται πως φορτώνουν τα windows ξαφνικά εμφανίζεται μόνο μαύρη οθόνη και το μόνο που φαίνεται είναι ο δείκτης του ποντικιού που κινείται με το ποντίκι μόνο σε ένα μαύρο φόντο, σαν να είναι κλειστή οθόνη ας πούμε. Ούτε εικονίδια, ούτε κάποιο χρώμα, μόνο μαύρο και ο δείκτης του ποντικιού. Αφού δεν δούλευε, έκανα restart το pc με το κουμπί που έχει ο πύργος, το έθεσα σε ασφαλή λειτουργία μήπως και καταφέρω τίποτα αλλά και πάλι τίποτα. Ακόμη προσπάθησα και έβαλα το cd των windows μήπως τουλάχιστον κάνω format και το φτιάξω, αλλά δεν το διάβαζε στο μαύρο φόντο.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αν γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει και μπορώ να το κάνω εγώ, θα είναι το ιδανικό. Αλλιώς μέχρι τέλος εβδομάδας θα πάρω τον πύργο ανά χείρας και θα πάω στο serving του e-shop ή κάπου αλλού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spyrostagas την 09 Φεβ 2011 22:50, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εικόνα

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 08 Φεβ 2011 00:52

Δοκίμασε να κάνεις μία εκκίνηση σε safemode ώστε να δεις εάν εκεί φορτώνει κανονικά.

Και ενημέρωσε μας.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Φεβ 2011 08:51

Πολύ Καλημέρα σου :D
Προφανώς έκανες εκκίνηση σε
Basil80 έγραψε:Δοκίμασε να κάνεις μία εκκίνηση σε safemode....
Spyrostagas έγραψε:Αφού δεν δούλευε, έκανα restart το pc με το κουμπί που έχει ο πύργος, το έθεσα σε ασφαλή λειτουργία μήπως και καταφέρω τίποτα αλλά και πάλι τίποτα.
Σε πρώτη φάση δοκίμασε:
"Κάνε boot από ένα CD/DVD της έκδοσης των Windows που έχει ο υπολογιστής σου, τρέξε τη γραμμή εντολών (Command Prompt) και εκεί γράψε «chkdsk /f /r», κάνε επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος." (Από αυτό: "ο υπολογιστής μου δεν ανοίγει τι να κάνω").
Ούτως, ή άλλως είναι μία πάρα πολύ καλή 'Πρώτη Βοήθεια'.
Αν δεν δουλέψει ούτε αυτό το 'κόλπο', έχουμε κι άλλα στο μανίκι :P
Δοκίμασέ το, και περιμένουμε νεώτερά σου :D

Basil80

Δημοσίευση από Basil80 » 08 Φεβ 2011 15:31

DGeorge έγραψε:Πολύ Καλημέρα σου :D
Προφανώς έκανες εκκίνηση σε
Basil80 έγραψε:Δοκίμασε να κάνεις μία εκκίνηση σε safemode....
Spyrostagas έγραψε:Αφού δεν δούλευε, έκανα restart το pc με το κουμπί που έχει ο πύργος, το έθεσα σε ασφαλή λειτουργία μήπως και καταφέρω τίποτα αλλά και πάλι τίποτα.
Σε πρώτη φάση δοκίμασε:
"Κάνε boot από ένα CD/DVD της έκδοσης των Windows που έχει ο υπολογιστής σου, τρέξε τη γραμμή εντολών (Command Prompt) και εκεί γράψε «chkdsk /f /r», κάνε επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος." (Από αυτό: "ο υπολογιστής μου δεν ανοίγει τι να κάνω").
Ούτως, ή άλλως είναι μία πάρα πολύ καλή 'Πρώτη Βοήθεια'.
Αν δεν δουλέψει ούτε αυτό το 'κόλπο', έχουμε κι άλλα στο μανίκι :P
Δοκίμασέ το, και περιμένουμε νεώτερά σου :D
Ηθικό δίδαγμα, μετά από έξοδο με ποτά δεν γράφουμε καμία ερώτηση/απάντηση σε forum!

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 08 Φεβ 2011 21:13

Το πρόβλημα επιμένει. Στην γραμμή εντολών έγραψα αυτό και μου έβγαλε αμέσως το εξής μήνυμα στην εντολή αυτή :
''Το σύστημα αρχείου είναι τύπου NTFS.
Δεν είναι δυνατό το κλείδωμα της τρέχουσας μονάδας.
Τα Windows δεν έχουν τη δυνατότητα εκτέλεσης ελέγχου του δίσκου σε αυτόν τον τόμο, επειδή έχει προστασία εγγραφής.''
Τι άλλο μπορώ να κάνω μπας και φτιάξει; Θέλω να αποφύγω την εγκατάσταση ξανά των Windows γιατί έχω πάρα πολύ σημαντικά αρχεία δυστυχώς τα οποία δεν το είχα προβλέψει και δεν τα έχω σε εξωτερικό σκληρό δίσκο ή usb flash.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Φεβ 2011 09:17

Πολύ Καλημέρα σου και πάλι :D
Όπα... Εδώ έχουμε και δεύτερο ζήτημα:
...Θέλω να αποφύγω την εγκατάσταση ξανά των Windows γιατί έχω πάρα πολύ σημαντικά αρχεία δυστυχώς τα οποία δεν το είχα προβλέψει και δεν τα έχω σε εξωτερικό σκληρό δίσκο ή usb flash.
1) Αυτό λύνεται αρκετά~πολύ εύκολα bootάροντας το PC σου με κάποια έκδοση Linux σε CD, ή DVD.
Δεν χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση! Το λειτουργικό (έκδοση Linux) μπορεί να φορτώσει και να δουλέψει ως φορτωμένο, μέσα από το CD / DVD.
Θα σου δώσει πρόσβαση στους δίσκους σου. Αν βάλεις και USB συσκευές (π.χ. Stickάκι, εξωτερικό δίσκο, κλπ), θα δει και αυτά.
Οπότε θα σου δοθεί η δυνατότητα μεταφοράς/αντιγραφής από τους δίσκους σου, σε κάποιο άλλο μέσο. Αν δεν είσαι εξοικειωμένος με την έκδοση Linux, θα χρειαστείς κάποιον χρόνο προσαρμογής. Ωστόσο δεν χρειάζεται δα και πολλή φιλοσοφία, τουλάχιστον για τις βασικές του ενέργειες.
2) Από την άλλη: Σχετικά με τα Vista σου. Αν έχουν ακόμα τη δυνατότητα "r" (Repair) των XP, έχεις την δυνατότητα πλήρους επανεγκατάστασης του 'λειτουργικού' σου (χωρίς να πειραχτεί τίποτε άλλο).
Απλώς ξεκινάς επανεγκατάσταση, φτάνεις σε σημείο όπου έχει εντοπιστεί η 'προηγούμενη εγκατάσταση κάποιου λειτουργικού', μέχρι που φτάνει λίγο πριν από το FORMAT, και σου τίθεται η ερώτηση: "Θέλεις πλήρως νέα εγκατάσταση, ή 'R' (Repair);".
Ζητάς/επιλέγεις 'R', κι από 'κεί και πέρα βλέπεις τη ροή της όλης διαδικασίας.
Μην τρελλαθείς, αν δεις -σε κάποια στιγμή- κάτι σε FORMAT! Προηγουμένως έχει μεταφέρει κάπου όλα τα non-system αρχεία, οπότε αφού κάνει το δίσκο 'ίσιωμα', κάνει κάτι σε 'επανεγκατάσταση', και τέλος μεταφέρει πάλι στα σημεία -όπου βρίσκονταν- τα non-system αρχεία. (Αυτά μπορεί να είναι ακόμα και εγκατεστημένες εφαρμογές σου)
Μάλλον θα σού ζητηθεί το CD / DVD των Vista σου. Γι'αυτό καλού-κακού έχε το κάπου πρόχειρο :wink:

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 09 Φεβ 2011 22:49

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Τελικά ξαναέκανα εγκατάσταση των Windows Vista, αλλά τα αρχεία που είχα μου τα μετέφερε σε έναν φάκελο windows.old από ότι κατάλαβα. Και είδα ότι ο σκληρός δίσκος είναι γεμάτος όπως πριν, οπότε λογικά όλα τα αρχεία θα είναι εκεί.
Ελπίζω τουλάχιστον γιατί έχω και την εργασία του σχολείου... :)
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Φεβ 2011 14:26

Τέλος καλό, όλα 'καλύτερα' :P :P
Βλέπεις ότι -πολλές φορές- ισχύει το παμπάλαιο: "Ο τολμών Νικά!"
Μπράβο :D Πολύ το χάρηκα το 'βολικό' FORMAT, και την Επανεγκατάσταση.
Φρόντισε ν'αδειάσεις το προσωρινό μέρος φύλαξης των αρχείων σου, ταχτοποιώντας τα σε νοικοκυρεμένες θέσεις, και -πλέον- να τα κάνεις και κανένα καλό Back-up :wink:
Η πρώτη -προειδοποιητική- βολή, φαντάζομαι, να σου φάνηκε αρκετά σαφής, ως προς το θέμα Back-up :lol:
Επίσης, ευχαριστώ για το (Solved)! Έγραψες :D

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 10 Φεβ 2011 19:54

ε ναι όλα μια χαρά και τώρα θα κρατήσω back up.
Εικόνα

margarita_anti

Δημοσίευση από margarita_anti » 27 Ιούλ 2012 13:11

Καλησπέρα, ή καλημέρα σας
Είμαι καινούρια εδώ και ψάχνω κι εγώ μια λύση στο πρόβλημά μου!
Ο υπολογιστής μου έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με του παιδιού όπως σας το περιέγραψε, εμένα είναι sony vaio αλλά πενταετίας, θα επανέλθω με τα τεχνικά του χαρατηριστικά.
Από λειτουργικό σύστημα έχω εγκαταστήσει τα windows xpο(αντίγραφο) από τότε και, το πιο βασικό από όλα, δεν έχω-κλασικά χαζομάρα- αντίγραφο ασφαλείας των αρχείων μου.
Εχω δοκιμάσει το safe mode πατώντας το κουμπί F8 και μάλλον εντόπισε το πρόβλημα και μου έλεγε τι να κάνω, ακολούθούσα τις οδηγίες βήμα βήμα οι οποίες ήταν στην γερμανική γλώσσα γιατί το λειτουργικό του η/υ είναι στα γερμανικά αλλά σε ένα σημείο με ενημέρωσε ότι αν δεν έχω μεταφέρει κάπου αλλού τα αρχεία μου θα χαθούν κατά τη διαδικασία αυτή. Κι έτσι την σταμάτησα.
Τώρα τι κάνω; πρέπει να βρω ένα αντίγραφο των windows και να κάνω επανεγκατάσταση όπως συμβουλεύσατε τον προηγούμενο? θα βόλευε αν έβρισκα των linux? απλά από λίνουξ δεν έχω ιδέα.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Μαργαρίτα
just

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης