[Solved] περίεργο πρόβλημα στο outlook express

VB Script και κολπάκια, Excel macro, Word, Powerpoint, κτλ

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eirinikp

Δημοσίευση από eirinikp » 10 Φεβ 2011 19:59

Γεια,
Σε έναν υπολογιστή έχω λάβει στο outlook express (windows xp) ένα email από έναν γνωστό, χωρίς περίεργο περιεχόμενο, το οποίο έχει το εξής πρόβλημα. Με το που πατήσω πάνω του, βλέπω από το task manager ότι η διεργασία του outlook πιάνει αμέσως το 99 της CPU και η μνήμης της διεργασίας παίρνει τον ανήφορο τόσο γρήγορα, που το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κλείσω τον υπολογιστή από το κουμπάκι κάτω.
Το συγκεκριμένο email, ο ίδιος άνθρωπος μου το ξαναέστειλε μετά με το ίδιο περιεχόμενο και το άνοιξα κανονικά.
Θα ήθελα φυσικά να μάθω γιατί συνέβη αυτό, αλλά αυτό που με καίει είναι να μου πείτε έναν τρόπο να σβήσω το email από το outlook, γιατί ούτε αυτό δεν μπορώ να κάνω. Υπάρχει μονίμως ως μη αναγνωσμένο στα inbox και με κοιτάζει σαν την κατάρα :-P
Ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eirinikp την 14 Φεβ 2011 13:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Φεβ 2011 12:19

Πολύ Καλημέρα σου :D
Βασικά το outlook express δεν θεωρείται κι από τα καλύτερα λογισμικά διαχείρισης email. Τα φυλάει σε κάποιες περίεργες βάσεις δεδομένων με format (.dbx). Αυτές αν παραμεγαλώσουν είτε λόγω μεγάλων αρχείων (mails), είτε λόγω πολλών, σε κάποια στιγμή αρχίζουν παλαβή συμπεριφορά: Αυτή που ανέφερες είναι ένα είδος. Το χειρότερο είδος είναι όταν ΔΕΝ ανοίγουν! Π.χ. δεν ανοίγει το INBOX.
Τρόποι για να προλάβεις κάτι τόσο "πανέμμορφο" είναι:
1) Ξεπαστρεύεις άχρηστα mails
2) Δημιουργείς νέα Folders (τόσο μέσα στο Inbox, όσο και στο Sent) τα οποία βαφτίζεις και βολικότερα. Μετά ρίχνεις τα mails του Χ-αποστολέα στο Folder με τ'όνομά του (μέσα στο Inbox), το ίδιο με τα mails του Υ-αποστολέα και πάει λέγοντας.
Παρόμοια, στο Sent, ρίχνεις τα mails προς τον Χ-παραλήπτη στο Folder με τ'όνομά του (μέσα στο Sent), το ίδιο με τα mails προς τον Υ-παραλήπτη και πάει λέγοντας.
Αυτό θα αδειάσει τα 'χύμα' από το Inbox, όσο και από το Sent, και περιέργως θα ανεβάσει τη λειτουργικότητα του outlook express.
Βέβαια τίποτα δεν το κάνει πιό χαρούμενο από ένα καλό ξεπάστρεμα.
Γενικά, όπως έχει δείξει, δεν είναι και για πολλές απαιτήσεις. Γι'αυτό εξάλλου κι η Microsoft έβαλε ένα πολύ καλύτερο στα Office της.
Πάντως κι η Mozilla έχει το δικό της, το Thunderbird, που το βρήκα αρκετά καλύτερα από το outlook express.
Αυτά τα ολίγα, για αρχή.
Ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο, και να μη σε ζάλισα :P

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 11 Φεβ 2011 14:42

Το Thunderbird είναι πραγματικά πολύ καλό! Χρησιμοποιούσα το Outlook γιατί το είχαν μέσα μαζί με το Office, αλλά έβαλα Thunderbird και μετά από λίγες μέρες, αφού το ρύθμισα και το έφερα στα μέτρα μου, είδα το φως το αληθινό!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
eirinikp

Δημοσίευση από eirinikp » 12 Φεβ 2011 12:14

Συμφωνώ ρε παιδιά στο χώσιμο, αλλά δεν είναι δικό μου το pc. Εγώ απλά πρέπει να το φτιάξω :-P
Αυτό που έκανα ήταν να μεταφέρω τα υπόλοιπα μηνύματα που ήταν στο inbox σε άλλο φάκελο, να κλείσω το outlook και να σβήσω από το φάκελο το dbx που αντιστοιχεί στο inbox. Όταν άνοιξε το outlook δημιούργησε αυτόματα καινούριο inbox.dbx χωρίς το μισητό email μέσα! :-D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Office, Excel, Word VB Scripts και Tips”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες