Χάλασε ο δίσκος μου 1Τ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
pimpogio

Χάλασε ο δίσκος μου 1Τ

Δημοσίευση από pimpogio » 10 Φεβ 2011 20:11

Ο δίσκος μου 1Τ χαλασε κανει κατι τικ τακ και δεν τον βλεπει το συστημα...
Ο δισκος εχει μηχανικο προβλημα ... δεν εχω backup και εχει πραγματα μεσα που τα θελω

ποσο κανει περιπου η ανακτηση για τα 200G απο το 1T ?

εχω περασει 10000000 εγκεφαλικα και καρδιακες προσβολες...

ειχα παρει νεο δισκο για να κανω backup αλλα το αναβαλα για καμμια βδομαδα τωρα
γιατι εκανα τακτοποιηση και καθαρισμο ωστε να ελευθερωσω χωρο ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pimpogio την 10 Φεβ 2011 20:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Χάλασε ο δίσκος μου 1Τ

Δημοσίευση από dva_dev » 10 Φεβ 2011 20:14

Πόσο "αξίζουν" αυτά που θέλεις να ανακτήσεις;
Αν είναι τίποτα παιχνίδια μην το κάνεις δεν αξίζει να δώσεις φράγκο. Αν είναι sources από κώδικα π.χ. κάποιου project σου, όσα και να σου ζητήσουν δώστα.

pimpogio

Χάλασε ο δίσκος μου 1Τ

Δημοσίευση από pimpogio » 10 Φεβ 2011 20:16

ειναι και τραγουδια και ταινιες και προσωπικές φωτογραφιες / video και source και εγγραφα word / powerpoint.

γινετε να μου κανουνε ανακτηση μονο στα κρισιμα αρχεια και να πληρωσω μονο γι αυτα ?

Το θεμα ειναι οτι δεν περισευουνε λευτα και θελω να κανω φτηνα την δουλεια αμα μου ζητησουνε πολλα δεν μπορω να τα δωσω εχεις υποψιν τιμες για ανακτηση των 200 giga
απο τα 900 ? αλλα αυτα που θα διαλεξω εγω ...

βρηκα μια εταιρια την τικ τακ λεω να τους παρω τηλεφωνο το θεμα ειναι τι να τους πω για να μη με γδαρουνε ...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Χάλασε ο δίσκος μου 1Τ

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Φεβ 2011 22:01

Συνήθως, πιστεύω, λέγοντας την 'αλήθεια των πραγμάτων' δημιουργείς τη θετικότερη ατμόσφαιρα, για να μη σε 'γδάρουν'. Αν δεν πιάσει αυτό, θα σ'έγδερναν ούτως - ή άλλως. :wink:
Αλήθεια έψαξες καθόλου Google "damahed hdd";
Αυτό το ψάρεψα από εκεί για παράδειγμα...

pimpogio

Χάλασε ο δίσκος μου 1Τ

Δημοσίευση από pimpogio » 11 Φεβ 2011 00:25

Ο δισκος εχει μηχανικο προβλημα δεν εχει χαλασει η πλακετα ... αμα ειτανε θεμα πλακετας θα επιχειρούσα εγχειρηση εχω αλλωστε 3 ιδιους δισκους (ιδιο μοντελο) ...

τα 700 giga τα κατεβαζω σε 6-7 μερες...
πειραξα τον κωδικα του torrent και στελνει στα announce requests ψευτιες ωστε να κατεβαζει ασταματητα ...

το θεμα ειναι τι θα κανω με τα αλλα 200Giga που ειναι
προσωπικά αρχεια ... εχω καποια απο αυτα σε backup
αλλα ειναι διασπαρτα ουτε που θυμαμε που τα εχω και δεν ειναι και ολα ...

Εντωμεξυ δεν ξερω και ακριβως τι εχασα μονο τα multimedia αρχεια που ειτανε cached τα filenames απο τον media server ξερω ακριβως...

1η φορα που την παταω και χανω αρχεια μου εχει ξαναχαλασει δισκος στο παρελθον αλλα ειχα backup..

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Χάλασε ο δίσκος μου 1Τ

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Φεβ 2011 08:51

Πολύ Καλημέρα σου :D
1) Προσωπική μου πρόταση:
Άρχισε να νοικοκυρεύεις τα backed-up αρχεία που έχεις, ώστε σε κάποια στιγμή να ξέρεις από κάθε ομάδα τι έχεις και τι σου λείπει. Έτσι -πολύ πιθανό- μάλλον θα θυμηθείς και ποιά βρίσκονται ακόμα στον δίσκο ανυποστήριχτα (non backed-up).
Ίσως τελικά, αφού συνέλθεις από το αρχικό σοκ, να συνειδητοποιήσεις ότι είναι αρχεία που δεν αξίζουν δα και τόσα χρήματα (αν είναι να σε γδάρουν για recover), διότι -ίσως- βρίσκονται και στα αρχεία ενός φίλου, συγγενή κλπ (μιλάω πάντα για τα 'προσωπικά' σου αρχεία).
2) Σ'το έγραψαν κι οι προηγούμενοι... Εσύ -τελικά- είσαι, που θα κρίνεις, αν αξίζουν τα χρήματα ανάκτησης, ή όχι.
Πολλές φορές 'το παίρνουμε και πατριωτικά', μας πιάνει ο εγωισμός για την ανάκτηση, και προχωράμε σ'αυτήν χωρίς να ζυγίσουμε κόστος (εργατώρες ή χρήματα ανάκτησης) -ως προς- την τελική αξία (συναισθηματική, επαγγελματική, κλπ) των ίδιων των αρχείων.
3) Πάντως εξακολουθώντας την έρευνα στο Google, πολύ πιθανό να βρεις και περίπτωση χαλασμένου μηχανικού συστήματος σε σκληρό δίσκο.
4) Επίσης, υπ'όψιν, οι εταιρείες ανάκτησης δεδομένων από κατεστραμμένους δίσκους, έχουν αυξηθεί πάρα πολύ, από τότε που πρωτοείχα ακούσει γι'αυτές (προ δεκαετίας τουλάχιστον) :D . Αυτό σημαίνει ανταγωνισμός στις τιμές-υπηρεσίες κλπ :wink:

Υ.Γ. Με φράση-κλειδί "hdd mechanical" στο Google, βρήκα αυτό εδώ, και στη δεύτερη σελίδα βρήκα αυτό το καταπληκτικό:
Bill Koenig , May 18, 2006; 09:56 p.m.

Put it in a plastic bag, seal it good, and stick in the freezer for a day. Take it out and quickly hook it back up, and be ready to copy to a different drive. Belive it or not, but this does work, not always, depending on what's wrong with it. Give a try, you have nothing to lose.
:hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :lol: :lol: Δεν μιλάει για 'κατεψυγμένη τσιπούρα" ο άνθρωπος... Για σκληρό δίσκο με μηχανικό πρόβλημα μιλάει :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Χάλασε ο δίσκος μου 1Τ

Δημοσίευση από dva_dev » 11 Φεβ 2011 09:33

Αυτό το κολπάκι είναι μια λύση έκτακτης ανάγκης που ίσως να πιάσει για μια φορά την 1η φορά και δεν πρόκειται να κρατήσει για πολύ. Ισως να σου δώσει τον χρόνο που χρειάζεσαι για να προλάβεις να αντιγράψεις κάποια αρχεία. Σίγουρα όχι όλα τα 900GB και μάλλον ούτε καν τα 200GB.
Μια φορά που το είχε δοκιμάσει ένας φίλος του είχε δώσει περίπου 15', αλλά σε τόσο λίγο διάστημα τι να προλάβει να πρωτοπάρει.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Χάλασε ο δίσκος μου 1Τ

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Φεβ 2011 09:41

Αν έχεις έτοιμο-γυμνό PC, έτοιμο να συνδεθεί άμεσα με τον συγκεκριμένο δίσκο, και αν ο PCης είναι γρήγορος, πιστεύω ότι σε 15' μπορείς να μεταφέρεις πολλά (επίσης σε έτοιμο δίσκο-στόχο). Αν 'πιάσει' την πρώτη φορά, δεν βλέπω λόγο γιατί να μην 'πιάσει' και για δεύτερη, έστω και για λιγότερο χρόνο.
Όπως κι αν έχει το θέμα, αν το επιχειρήσεις, θα πρέπει να έχεις κάνει πρόβες ταχύτητας και ακρίβειας... Κάτι όπως σε περίπτωση μεταμόσχευσης οργάνου :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Χάλασε ο δίσκος μου 1Τ

Δημοσίευση από cordis » 11 Φεβ 2011 19:30

και με την ευκαιρία... προσωπικά αρχεία και projects σε τουλάχιστον 3 σκληρούς και πάνω...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Χάλασε ο δίσκος μου 1Τ

Δημοσίευση από deninho » 11 Φεβ 2011 19:55

και καλό είναι σε διαφορετικά μέρη [κτίρια κατά προτίμηση]. Δοκίμασε και κάτι σε cloud disk drive

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες