domain με - ή χωρις

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tattooiv

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από tattooiv » 12 Φεβ 2011 14:33

καλησπέρα παιδια, θα ηθελα την αποψη σας για ενα domain. Πολυ απλα να υπαρχει παυλα αναμεσα σε δυο λεξης ή να ειναι κολλητα και οι 2. πχ www.wifi-athens.gr ή www.wifiathens.gr

ή μηπως και τα δυο οπου το ενα θα διχνει στο αλλο ε? σας ευχαριστω! :)

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από nackgr » 12 Φεβ 2011 15:06

η αποψη μου ειναι ποτε μην λες ενα domain αν δεν το εχεις αγοραση

(παρτα και τα 2 )
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από Spyrostagas » 12 Φεβ 2011 15:42

πάρε και τα δύο και άκου τον Nackgr. Ποτέ μην ανακοινώνεις domain που θες να πάρεις, προτού το αποκτήσεις!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tattooiv

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από tattooiv » 12 Φεβ 2011 15:50

σας ευχαριστω παιδια, αυτα ειναι παραδειγματα που ειπα δεν ειναι τα domain που θέλω, απλα εχω ακουσει οτι δεν ειναι καλο να παιρνουμε domain με παυλες , οτι δεν ειναι γενικα σωστο

pimpogio

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από pimpogio » 12 Φεβ 2011 17:26

εξαρτατε το domain αλλες φορες ειναι καλυτερο με -

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από cordis » 12 Φεβ 2011 18:35

δε ξέρω περίπτωση που να είναι καλύτερο το "με -" αλλά οφείλεις να τα πάρεις και τα δύο για να μην εκμεταλλευτεί κάποιος την φήμη σου, εάν πάει καλά το χωρίς.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

pimpogio

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από pimpogio » 12 Φεβ 2011 21:18

αμα εχεις και τα 2 εισαι ο καλλιτερος αλλα καποιος ειχε παρει ενα .com χωρις παυλα domainer μαυραγοριτης και μου το πουλουσε 3 χιλιαρικα και το ηθελα το domain αυτο αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να του δωσω 3k ουτε 70 ευρω δεν του εδινα.
Με την - ειτανε ολα ελευθερα ετσι εδωσα 21 ευρω και πηρα τα com/net/org/info με 21 ευρω με την - παυλα.

Στο google δινει τα διπλα αποτελεσματα σε αριθμο με - απο οτι χωρις...
Το domain αυτο το ηθελα μονο για το google καθως ειναι keyword.Σαν brand δεν κανει τιποτα.
Τωρα παιζει να του το παρω μεχρι 40 ευρω (παραπανω δε δινω) γιατι ειναι πολυ ειδικου σκοπου domain και δεν μπορει να το πουλησει αλλου.
Αλλος ενας στον κοσμο το θελει που εχει το ιδιο σε .net χωρις παυλα αλλα και αυτος δεν δινει πανω απο το registration fee ...
Επειδη εγω ουτε ο αλλος που το θελουμε δινουμε πανω απο 50 ευρω θα του μεινει απουλητο η θα μας το δωσει για 50 ευρω ..
Επισης και να μην το παρουμε κανουμε ανετα την δουλεια μας ο αλλος με το .net και εγω με την - παυλα.

Άβαταρ μέλους
tattooiv

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από tattooiv » 13 Φεβ 2011 01:04

και επισης μια αλλη ερωτηση, οταν κανουμε μια σελιδα ειναι σωστο να περνουμε και το ονομα που μας ενδιαφερει και σε αλλες επεκτασεις .com/.gr/.net/.info/.eu ??? δηλαδη ολα τα γνωστα ή αρκει μονο το .gr ή το .com ??

Delimicic
Επικοινωνία:

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από Delimicic » 13 Φεβ 2011 02:04

pimpogio έγραψε:domainer μαυραγοριτης
Σε αυτά δεν κάνει σχόλια ο administrator...?
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από Spyrostagas » 13 Φεβ 2011 02:22

για μένα, αν θες να στήσεις κάτι το οποίο θα σου αποφέρει κέρδος είτε ειναι site είτε παρουσιάση της εταιρίας του ή οτιδήποτε, καλό είναι να παίρνεις .gr, .com, .net. , .eu, .info και .org τουλάχιστον.
Για το .org δεν έχω αγοράσει, οπότε δεν ξέρω αν χρειάζεται να είσαι οργανισμός για να αγοράσεις.... :P

Προσωπική άποψη βέβαια, :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από cordis » 13 Φεβ 2011 15:14

Delimicic έγραψε:
pimpogio έγραψε:domainer μαυραγοριτης
Σε αυτά δεν κάνει σχόλια ο administrator...?
για μένα λες; δεν είδα κάποια προσωπική επίθεση, εκτός κι αν σε λένε domainer.
άσε που δε κατάλαβα και λέξη από το Post του pimpogio, πιο πολύ σαν random keystrokes το αντιλήφθηκα και είναι και ο μόνος λόγος που μπορώ να κάνω παρατήρηση.

παρακαλώ να μη κάνετε Posts με random keystrokes.

Ευχαριστώ.

στο θέμα μας τώρα παρακαλώ. όποιο άλλο μήνυμα είναι εκτός θέματος θα διαγραφεί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από cordis » 13 Φεβ 2011 15:21

όπως καταλαβαίνεις τα "με -" είναι μούφα, και απλά λέμε ότι είναι καλύτερα όταν έχει πιάσει το "καλό" κάποιος άλλος.

το σωστό είναι να έχεις και τα δύο.
tattooiv έγραψε:και επισης μια αλλη ερωτηση, οταν κανουμε μια σελιδα ειναι σωστο να περνουμε και το ονομα που μας ενδιαφερει και σε αλλες επεκτασεις .com/.gr/.net/.info/.eu ??? δηλαδη ολα τα γνωστα ή αρκει μονο το .gr ή το .com ??
τα .gr, .com άντε και .eu αρκούν. σε type in traffic δύσκολα κάποιος θα πάει στο .net και info, στο .gr ή στο .com θα πάει...

και σε αυτή την περίπτωση ισχύει το παραπάνω αξίωμα, δηλαδή εάν είναι πιασμένα τα .gr/.com θα πάρουμε τα /.info/.tv/.net/κτλ και θα λέμε ότι είναι γαμάτα, αλλά μέσα μας θα ξέρουμε ότι είναι πατάτα.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από scoobby » 13 Φεβ 2011 18:27

pimpogio έγραψε:αμα εχεις και τα 2 εισαι ο καλλιτερος αλλα καποιος ειχε παρει ενα .com χωρις παυλα domainer μαυραγοριτης και μου το πουλουσε 3 χιλιαρικα και το ηθελα το domain αυτο αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να του δωσω 3k ουτε 70 ευρω δεν του εδινα.
Με την - ειτανε ολα ελευθερα ετσι εδωσα 21 ευρω και πηρα τα com/net/org/info με 21 ευρω με την - παυλα.

Στο google δινει τα διπλα αποτελεσματα σε αριθμο με - απο οτι χωρις...
Το domain αυτο το ηθελα μονο για το google καθως ειναι keyword.Σαν brand δεν κανει τιποτα.
Τωρα παιζει να του το παρω μεχρι 40 ευρω (παραπανω δε δινω) γιατι ειναι πολυ ειδικου σκοπου domain και δεν μπορει να το πουλησει αλλου.
Αλλος ενας στον κοσμο το θελει που εχει το ιδιο σε .net χωρις παυλα αλλα και αυτος δεν δινει πανω απο το registration fee ...
Επειδη εγω ουτε ο αλλος που το θελουμε δινουμε πανω απο 50 ευρω θα του μεινει απουλητο η θα μας το δωσει για 50 ευρω ..
Επισης και να μην το παρουμε κανουμε ανετα την δουλεια μας ο αλλος με το .net και εγω με την - παυλα.

Πρεπει να μαθεις 2 βασικα πραγματα.
1ον οταν εσυ περνεις ολα τα με - ντομειν αυτοματως κανεις πιο ακριβο το ντομειν που εχει αυτος.
2ον ο γκουγκλ βγαζει παντα περισσοτερα αποτελεσματα για 2 λεξεις με κενο παρα για 2 λεξεις κολημενες.
Τωρα για το εαν ειναι καλυτερο το ντομειν χωρις παυλα νομιζω οτι ειναι δεδομενο και το εχουμε αναλυσει σε προηγουμενα θεματα διεξοδικα.

pimpogio

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από pimpogio » 13 Φεβ 2011 19:48

γενικα μιλωντας εχεις δικιο..
στη δικη μου περιπτωση δεν εχεις ομως γιατι το domain ειναι σιδηροδρομος και μονο απο link μπαινει καποιος οποτε δεν αποκτα αξια το δικο του.
Επισης το προιον αυτο που ειναι το domain βγαινει
σε 2 σημεια στον κοσμο και κανενας απο αυτους τους που το βγαζει δεν εχει διαθεση να το αγορασει πανω απο το registration fee οποτε θα του μεινει απουλητο.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

domain με - ή χωρις

Δημοσίευση από cherouvim » 14 Φεβ 2011 11:53

cordis έγραψε:δε ξέρω περίπτωση που να είναι καλύτερο το "με -" αλλά ...
www.PenisLand.net
www.pen-island.net

www.ExpertSexChange.com
www.experts-exchange.com

από:
http://blog.dreamhosters.com/2007/01/26 ... ain-names/
http://blog.dreamhosters.com/2006/07/26 ... ain-names/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες