Πώληση με paypal

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Φεβ 2011 13:39

Εάν ο απατεώνας μένει σε άλλη χώρα (π.χ. Νιγηρία) σιγά μην τον βρεις.

bossy

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από bossy » 14 Φεβ 2011 13:52

Άρα ή τράπεζα ή paypal..χωρίς κόλπα! Κατάλαβα! Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από Figaro » 14 Φεβ 2011 14:29

Για τέτοια ποσά (2500e) και απο άτομα που δε τα γνωρίζεις προτείνω τράπεζα μόνο.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από Spyrostagas » 14 Φεβ 2011 15:00

bossy αν επιτρέπεται σε ποιο site έβαλες την Αγγελία;
Πάντως γενικά τα τελευταία χρόνια σου λένε στείλε 200 ή 500 για σου στείλουμε 5000.
Αυτό γίνεται και με τα ψεύτικα email με τα δήθεν εκατομμύρια που κέρδιζες, λόγω κληρονομιάς ενός σεϊχη που δεν ξέρει τι έχει και έτυχε να είσαι ο ξάφερφος του θείου του αδερφού του πατέρα του στο γενεαλογικό δέντρο... :)
Προσοχή πάντως. Εσύ ευτυχώς το καταλάβες, ενδιαφέρθηκες και ρώτησες και εμάς, αλλά δυστυχώς άλλοι θα την πατάνε καθημερινά.
με ένα google search '' απάτη western union '' ''αυτοκίνητα απάτη western union'' καταλάβαινεις πως χρησιμοποιούν την εταιρία, για να αρπάξουν οι απατεώνες...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από Kainourios » 14 Φεβ 2011 15:56

Μιας και λέμε για πληρωμές, κατά πόσο είναι ασφαλές όταν αγοράζεις κάτι, να κάνεις πρώτα την κατάθεση στην τράπεζα και μετά να περιμένεις να στο στείλουνε;

Τι γίνεται αν δε στο στείλουνε ποτέ; Ρώτησα σε τράπεζα και μου είπανε οτι αν καταθέσω τα χρήματα, μετά πολύ δύσκολα μπορώ να ακυρώσω την κατάθεση... τώρα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ή έπεσα σε άσχετη υπάλληλο.

Πιο σίγουρο μου φαίνεται το paypal, όσες φορές έχω κάνει dispute έχω δικαιωθεί (γιατί είχα δίκιο... αλλά μπορεί και να έτυχε).

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από mechpanos » 14 Φεβ 2011 16:03

Φιλε από την στιγμή που είσαι ο πωλητής, η πώληση θα γίνει με τους δικούς σου όρους πληρωμής και όχι με του αγοραστή.
Αν θέλει, αν δεν θέλει θα βρεις άλλον αγοραστή.

Τώρα όσον αφορά την πλευρά των αγοραστών, εγώ αγοράζω μέσω ebay από χρήστες που έχουν καλό rating. Επειδή αγοράζω σπάνια, εγώ έχω πολύ χαμηλό και είναι λίγο επιφυλακτικοί (μας έχουν και για λίγο Ουγκάντα μου φαίνεται εμάς εδωπέρα), αλλά μόλις μιλήσουμε για paypal δεν έχουν κανένα πρόβλημα να στείλουν.
Δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι ασυνήθιστο ή περίεργο, σε αγορες που έχω κάνει μέσω ebay+paypal.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

bossy

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από bossy » 14 Φεβ 2011 20:32

H αγγελία ήταν στο aggeliopolis, και παράλληλα σε βάζει και σε 21 site του εξωτερικού! Βρήκα άλλον τώρα που γουστάρει τραπεζική φάση! Η άλλη η πουτάνα μόλις του είπα όχι δε ξανάστειλε!

1host
Επικοινωνία:

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από 1host » 14 Φεβ 2011 22:17

Απλά πούλατο στην Ελλάδα μέσω αντικαταβολής!
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

sonic74

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από sonic74 » 15 Φεβ 2011 00:01

Οπως είπαν και τα παιδιά......ΑΠΑΤΗ

Παρόμοια περίπτωση......ετυχε και σε γνωστό μου πριν λίγο καιρό που πουλούσε αυτοκίνητο,

ο τύπος Αγγλος (ντεμέκ) και αυτός, ήθελε δεξιοτίμονο αυτοκίνητο γκάμπριο να το πάρει στο Λονδίνο αξίας 13.400 ευρώ !

Φυσικά..... λέω τον γνωστό μου μην το στείλεις το αυτοκίνητο θα το χάσεις !

Η διαδικασία είχε προχωρήσει, μέσω email τα είχαν συμφωνήσει !

Ψάχνω στο paypal και βλέπω ότι ο αγοραστής μπορεί να σου κάνει dispute και να πάρει πίσω τα λεφτά που έχει στείλει,

αν πληρώσει με paypal μέσω πιστωτικής κάρτας !

Και βέβαια στο Paypal (μέσα στον λογαριασμό σου) αναφέρει και πολλές παρόμοιες

απάτες που έχουν γίνει !!!

Χέρι με χέρι καλύτερα να την πουλήσεις την μηχανή ή με κατάθεση στην τράπεζα.

bossy

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από bossy » 15 Φεβ 2011 02:28

Και μένα Άγγλος ήταν, μέσω e-mail τα κανονίσαμε!! Ούτε τηλ ήθελε τίποτα!! Τι να πεις, το χρήμα τραλαίνει και δημιουργεί κωλάνθρωπους!

xrisa75

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από xrisa75 » 05 Οκτ 2011 17:39

Γεια σας,

ακριβώς το ίδιο έγινε και με μένα, έβαλα τη μηχανή στο αγγελιοπολις (ο άντρας μου δηλαδή αλλά αυτός δεν ασχολείται με το διαδίκτυο) και απάντησε ένας Άγγλος οτι θέλει να με πληρώσει λέει με Pay-pal και οτι θα την πάρει με private courier service Ακόμη μου λέει οτι θα προσθέσει και 3,9% Pay-pal surcharge στο ποσό που θα βάλει.
Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει Pay-pal ποτέ και δεν ξέρω τι να κάνω. Καλά που έψαξα και βρέθηκα εδώ.
Καμιά συμβουλή παιδιά?
Είναι ύποπτα όμοια πάντως η περίπτωση μου με τη δικιά σου bossy
:o

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Πώληση με paypal

Δημοσίευση από scoobby » 05 Οκτ 2011 21:24

xrisa75 έγραψε:Γεια σας,

ακριβώς το ίδιο έγινε και με μένα, έβαλα τη μηχανή στο αγγελιοπολις (ο άντρας μου δηλαδή αλλά αυτός δεν ασχολείται με το διαδίκτυο) και απάντησε ένας Άγγλος οτι θέλει να με πληρώσει λέει με Pay-pal και οτι θα την πάρει με private courier service Ακόμη μου λέει οτι θα προσθέσει και 3,9% Pay-pal surcharge στο ποσό που θα βάλει.
Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει Pay-pal ποτέ και δεν ξέρω τι να κάνω. Καλά που έψαξα και βρέθηκα εδώ.
Καμιά συμβουλή παιδιά?
Είναι ύποπτα όμοια πάντως η περίπτωση μου με τη δικιά σου bossy
:o
Απατη :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης