Ακύρωση υπηρεσίας hosting- ξαφνικά

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Firefast

Δημοσίευση από Firefast » 13 Φεβ 2011 23:45

Καλησπέρα στην παρέα....σήμερα βρίσκομαι σε μια κατάσταση που δεν ξέρω τη να κάνω και αμέσως σκέφτηκα ότι freestuff θα έχει κάποια ιδέα/λύση.

Μέχρι χθες είχα ένα forum το οποίο το φιλοξενούσα σε μια εταιρία εκτός Ελλάδος,είχε μαζέψει 1450 μέλη μέσα σε ένα μήνα αλλά μόνο σχεδόν 50 ήταν ενεργά καθημερινά.Σήμερα το πρωί λαμβάνω ένα email από την εταιρία που φιλόξενη την σελίδα μου το οποίο έλεγε"We are removing your service, please take backup." έτσι απλά στα καλά καθούμενα. Ρωτάω να μάθω τον λόγο και μου λένε υπερβολικό traffic(αν και δεν είχα περάσει τα 10gb που μου επιτρέπουν). Επειδή την προηγούμενη μέρα είχα κάνει πληρωμή συνδρομής για άλλο ένα μήνα ζήτησα τα λεφτά μου πίσω.Και η απάντηση τους ήταν τελείως αρνητική και κοροϊδευτική.
Τι μπορώ να κάνω? επειδή είμαι ανήλικος,δεν θέλω να μπλέξω με δικηγόρους.

Υ.Γ Ήμουν στην εταιρία 5 μήνες.
It's not technology....It's what you do with it.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 14 Φεβ 2011 00:02

Πάρε backup και φύγε. Εφόσον αναφέρεις ότι ανανέωσες για έναν μήνα, δεν αξίζει ΚΑΝ τον κόπο. Η ψυχική σου υγεία είναι σημαντικότερη.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 14 Φεβ 2011 00:15

Ποιά είναι η εταιρία ;
Το πρόβλημα είναι μόνο το traffic ή και ram ;

Μου φενεται πολυ παράξενο που σε κλείνουν για μόνο 10GB traffic.

Άβαταρ μέλους
Firefast

Δημοσίευση από Firefast » 14 Φεβ 2011 00:25

To πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάρω αμέσως backup. Η εταιρία είναι αυτή"www.allnblue.com" παλία είχε την ονομασία "mafiahost" αν δεν κάνω λάθος. Δεν ξέρω για την ram πάντως η απάντηση που έλαβα ήταν για μεγάλο traffic. Το όριο ήταν 10gb και εγώ εφτάσα τα 2+κάτι gb τον προηγούμενο μήνα τον Γενάρη. :(

Άβαταρ μέλους
Firefast

Δημοσίευση από Firefast » 14 Φεβ 2011 00:49

Παιδία ενά μικρό λάθος εκ μέρος μου το επιτρεπτό traffic ήταν 100Gb. Πράγμα που κάνει πιο παράλογο τον λόγο ακύρωσης μου. Αρχίσω να πιστεύω ότι η εταιρία είναι τις πλάκας και δεν αντέχει ούτε μικρά φορτία....και για αυτό με έδιωξαν.

Υ.Γ η υπηρεσία ήταν vps. Παρακατώ σας δείχνω τα στατιστικά για μέχρι τώρα.

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 14 Φεβ 2011 00:55

τι να σου πω εγω σε 3 μερες απο την adsl μου εχω κανει
350Giga traffic οχι να πληρωνα και server.
Σηκω φυγε αμεσως ειναι απατεωνες...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Φεβ 2011 01:02

Πόσους ταυτόχρονους χρήστες είχε το forum σου;

Άβαταρ μέλους
Firefast

Δημοσίευση από Firefast » 14 Φεβ 2011 01:20

Γύρο στους 15 κατά μέσο όρο και τις βραδινές ώρες 20-25 χρήστες.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Φεβ 2011 01:29

20-25 χρήστες πάντως δεν είναι πολλοί. Από τα χαρακτηριστικά του πακέτου σου βλέπω ότι σου επέτρεπαν 10% χρήση CPU που εάν δεν είχες κάποιο βαρύ script (π.χ. shoutbox) σίγουρα δεν θα το ξεπερνούσες.

Άβαταρ μέλους
Firefast

Δημοσίευση από Firefast » 14 Φεβ 2011 01:37

Είχα Shoutbox αλλά δεν το δουλεύανε οι χρήστες μόνο μια φορά την ημέρα για κάνα δεκάλεπτο το βράδυ συνήθως. Αλλά από όσο νομίζω μονό και μόνο που τρέχει φορτώνει τον server e? Άμα είναι στον άλλον server που θα πάω θα το βγάλω. Για αρχή αν πάω στη freehostia.com στο πακέτο με τα 2 ή 5 ευρώ το μήνα θα με καλύψει με αυτούς τους χρήστες που έχω?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Φεβ 2011 01:41

Γίνει δεν γίνει χρήση επειδή το shoutbox κάνει refresh ανά τακτά χρονικά διαστήματα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.

Δεν μπορώ να γνωρίζω εάν θα σε καλύψει η freehostia. Πάντως για τα free πακέτα τους δεν έχω ακούσει καλά λόγια όσο αφορά φιλοξενία δυναμικής ιστοσελίδας (π.χ. joomla).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CyberCr33p την 14 Φεβ 2011 10:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Φεβ 2011 09:39

Για μένα είναι απλή η θεωρία με αυτές τις super duper προσφορές των hosters.
Διαφημίζω υπερ-παροχές ξέροντας ότι από αυτούς που θα μου έρθουν, ζήτημα να τις χρειαστούν πραγματικά το 5%

Ε αυτοί, θα λάβουν μια ωραία πρωία το μήνυμα "We are removing your service, please take backup" και θα μου μείνουν το 95% των ...ζόμπι sites με τα 50 unique visitors per month.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Φεβ 2011 09:47

Ακριβώς στο ίδιο συμπέρασμα με αυτό που γράφει ο Νότης έχω φτάσει από προσωπικές εμπειρίες (ειδικά με ξένους hosters) και εγώ.
Έχουν τα πάντα unlimited με ξεφτίλα τιμές και σου λέει ας έρθουν σε εμάς και έπειτα αν δούμε ότι τρώνε πόρους τους σουτάρουμε.
Το έχουν κάνει και σε εμένα και μάλιστα ένας με χρέωσε και έξτρα χρήματα στην κάρτα γιατί δήθεν είχα αυξημένη κίνηση όταν στο hosting plan τα έδινε ΟΛΑ unlimited. Δυστυχώς έχει πολλές τέτοιες εταιρείες απατεώνων, οπότε ή παίρνεις το ρίσκο και πας γνωρίζοντας ότι μπορεί από τη μια μέρα στην άλλη να σου πουν σήκω φύγε και να σου φάνε και τα χρήματα, ή την ψάχνεις, διαβάζεις κριτικές, προτιμάς γνωστές Ελληνικές εταιρείες που είναι πιο μικρός ο κύκλος και δύσκολα μπορούν να αντέξουν για μεγάλο διάστημα οι απατεώνες.
Στο εξωτερικό έχουν το σύστημα με το που κάνουν τις αρπαχτές τους, σηκώνουν ένα άλλο site και μετονομάζονται, φτιάχνουν άλλες εταιρείες με τον ίδιο εξοπλισμό και κάνουν τα ίδια από την αρχή. Δεν λέω ότι και εδώ δεν μπορεί να γίνει το ίδιο, αλλά πιθανότατα θα βγει η βρώμα πιο γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Φεβ 2011 10:23

dimsis έγραψε:Ακριβώς στο ίδιο συμπέρασμα με αυτό που γράφει ο Νότης έχω φτάσει από προσωπικές εμπειρίες (ειδικά με ξένους hosters) και εγώ.
H διαφορά του ελληνικού webhost (μικρή αγορά) με τον ξένο webhost (μεγάλη αγορά) είναι ότι ο ελληνικός συνήθως προτιμάει να έχουν λογικά χαρακτηριστικά τα πακέτα του ώστε να μην αναγκαστεί να χάσει (ή διώξει) πελάτες λόγο overselling - overloading. Θα ρίξει μια ματιά και στο γιατί η τάδε σελίδα του πελάτη του υπεφορτώνει το server, και θα προσπαθήσει να βρει μια λύση που ικανοποιεί και το πελάτη και το webhost. Και φυσικά ισχύει αυτό που έγραψες και για το ότι οι απατεώνες ξεγυμνώνοντε πιο εύκολα εδώ.

Στο εξωτερικό οι περισσότεροι κρύβονται πίσω από τους "Ορους Χρήσης" της υπηρεσίας. Για παράδειγμα μπορεί να έχουν όρο ότι εάν ξεπεράσεις τους Χ πόρους από το server, σου κλείνουν απροειδοποίητα το site και ζητάνε το Υ ποσό για να σου δώσουν backup σε περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις webhost. Πρόσφατα πελάτης μου είχε το site του στο hostgator, του το απενεργοποίησαν και αρνήθηκαν να του παρέχουν backup ή να του το ενεργοποιήσουν για να πάρει ο ίδιος και η μόνη λύση που του πρότειναν ήταν να αναβαθμίσει σε VPS. Οπότε αναγκάστηκε να πληρώσει VPS για ένα μήνα για να πάρει το backup και να την κάνει.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 14 Φεβ 2011 12:08

CyberCr33p έγραψε:
dimsis έγραψε:Ακριβώς στο ίδιο συμπέρασμα με αυτό που γράφει ο Νότης έχω φτάσει από προσωπικές εμπειρίες (ειδικά με ξένους hosters) και εγώ.
H διαφορά του ελληνικού webhost (μικρή αγορά) με τον ξένο webhost (μεγάλη αγορά) είναι ότι ο ελληνικός συνήθως προτιμάει να έχουν λογικά χαρακτηριστικά τα πακέτα του ώστε να μην αναγκαστεί να χάσει (ή διώξει) πελάτες λόγο overselling - overloading. Θα ρίξει μια ματιά και στο γιατί η τάδε σελίδα του πελάτη του υπεφορτώνει το server, και θα προσπαθήσει να βρει μια λύση που ικανοποιεί και το πελάτη και το webhost. Και φυσικά ισχύει αυτό που έγραψες και για το ότι οι απατεώνες ξεγυμνώνοντε πιο εύκολα εδώ.

Στο εξωτερικό οι περισσότεροι κρύβονται πίσω από τους "Ορους Χρήσης" της υπηρεσίας. Για παράδειγμα μπορεί να έχουν όρο ότι εάν ξεπεράσεις τους Χ πόρους από το server, σου κλείνουν απροειδοποίητα το site και ζητάνε το Υ ποσό για να σου δώσουν backup σε περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις webhost. Πρόσφατα πελάτης μου είχε το site του στο hostgator, του το απενεργοποίησαν και αρνήθηκαν να του παρέχουν backup ή να του το ενεργοποιήσουν για να πάρει ο ίδιος και η μόνη λύση που του πρότειναν ήταν να αναβαθμίσει σε VPS. Οπότε αναγκάστηκε να πληρώσει VPS για ένα μήνα για να πάρει το backup και να την κάνει.

Ελληνικός, τουρκικος, αμερικάνικος.. δε έχει σημασία.
Το πιο σημαντικό ειναι πως ο πελάτης:
1) ψάχνει το φθηνό και για 4-5$ / μήνα καμία εταιρία δεν της συμφέρει να χάνει χρόνο για το κάθε πελάτη που δημιουργεί πρόβλημα (load/security...) η καταναλώνει τα resources 50 πελατών (fair use - για shared πακετα).
2) τις περισσότερες φορές δε κάνει ποτε update στα joomlο-site, βάζει ότι script του κατέβει στο λογαριασμό, στέλνει unsolicited mails μιας και για αυτόν είναι τρόπος προώθησης και όχι spam, κτλ κτλ.

Οτι πληρώνεις .. παίρνεις. (δε μιλάω για τον firefast.. αλλα γενικά).

Στη hostgator υπάρχουν και άτομα που καταναλώνουν 100-200GB/μήνα και άλλοι που τρώνε suspend στα 5 αν βάλουν βλακείες μέσα στο λογαριασμό τους.

Αυτό για το backup, μπορούσε να χρησιμοποιήσει τα δικά του backup και να την κάνει χωρίς να πάρει upgrade σε VPS.
Αλλά φαντάζομαι... δεν είχε backup :P (αλλο κλασσικό) υπέθεσε πως είναι στη τιμή των 4$ .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες