Ακύρωση υπηρεσίας hosting- ξαφνικά

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Themis-T
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Themis-T » 15 Φεβ 2011 11:51

pimpogio έγραψε:Οι εταιριες αυτες του εξωτερικου ειναι καθαρη απατη...
Α κατι που ξεχασα μετα που εκανα την μεταφορα στον αλλο καταχωρητη μου επιστρεψανε 5-6 μερες αργοτερα στην καρτα καπου 10 ευρω περιπου χωρις να τα ζητησω εγω...
Οπότε τελικά δεν είναι και τόσο απατεώνες...

Σε γενικές γραμές πιστεύω ότι θα πρέπει να βλέπετε το θέμα και από την πλευρά της εταιρείας. Αυτές οι εταιρείες δεν έχουν μόνο χιλιάδες domain, αλλά εκατομμύρια. Ή έστω εκαντοντάδες χιλιάδες. Καταλαβαίνετε όλοι ότι εάν γίνει μία στραβή, θα είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι και θα υποστούν τις συνέπειες. Φυσικό είναι να θέλουν να διαφυλαχθούν. Η όλη ταλαιπωρία που μπορεί να υποστεί κάποιος με διασταύρωση στοιχείων και άλλα, παράλληλα, τον προστατεύει από κακόβουλες πράξεις.

Και μία παρατήρηση για τα απεριόριστα χαρακτηριστικά για τα οποία όλοι γκρινιάζουν...
Και οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας προσφέρουν απεριόριστη ομιλία, που υπόκειται όμως στην πολιτική ορθής χρήσης. Υπάρχει δηλαδή και πάλι ένας περιορισμός. Αυτό γίνεται και με το Skype. Και με το απεριόριστο mobile Ιντερνετ των εταιρειών κινητής που περιορίζεται στα 30 Gb εάν δεν κάνω λάθος...
Κι' όμως, δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται για αυτά και όλοι θεωρούν τις εταιρείες φιλοξενίας ως απατεώνες επειδή γράφουν ένα unlimited... Όσο για τους όρους χρήσης, ο πελάτης είναι υποχρεωμένος να τους διαβάζει. Εάν συμφωνεί, δεν θα πρέπει να έχει περισσότερες απαιτήσεις από ότι αναφέρεται. Εάν δεν συμφωνεί, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια. Οι εταιρείες φιλοξενίας ξεπετάγονται σαν τα μανιτάρια μετά από τη βροχή...

Και ένα τελευταίο: το ακριβότερο δεν είναι πάντα το καλύτερο. Απλά θεωρώ ότι πολλοί δικαιολογούν τις υψηλές τιμές τους με αυτό το moto... (μιλάω γενικά - ας μην γίνει θέμα συζήτησης)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Φεβ 2011 12:19

Το θέμα με τις εταιρίες κινητής δεν είναι το ίδιο. Γιατί εάν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις για παράδειγμα το τηλέφωνο 1500 λεπτά το μήνα (βασικά είναι λιγότερο μιας και έχουν και ελάχιστο χρόνο για κάθε κλήση). Για τον ελάχιστο χρόνο παραπονιούντε αρκετοί που το έχουν ψάξει. Υπάρχουν και αρκετοί όμως που δεν το γνωρίζουν καν.

Με το hosting υπάρχουν πολλοί περισσότεροι παράγοντες να λάβεις υπόψην (CPU, RAM, I/O του δίσκου, inodes, μηνιαία κίνηση, χώρος στο δίσκο κλπ.) με αποτέλεσμα εάν υπερβείς έναν από αυτούς να μην μπορείς να εκμεταλλευτείς πλήρως τους άλλους.

Για παράδειγμα σου βάζει ένας webhost περιορισμό 50.000 inodes (συνολικός αριθμός φακέλων + αρχείων) και απεριόριστο χώρο στο δίσκο ανά account και ένας άλλος σου βάζει περιορισμό 1GB στο χώρο. Στον πρώτο θα μπορείς να σηκώσεις 6 joomla sites (περίπου 8.000 inodes το καθένα), ενώ στο δεύτερο 10-15. Και δεν υπολόγισα καν τον αριθμό των e-mails που αποθηκεύονται στο server που το καθένα πιάνει ένα inode. Δεν θα τους έλεγα ακριβώς απατεώνες με αυτό που κάνουν οι webhosts με το unmetered/unlimited αλλά με τεχνικούς όρους προσπαθούν να μπερδέψουν τον καταναλωτή ώστε να του πασάρουν κάτι μικρότερης αξίας από αυτό που νομίζει ότι αγοράζει.

Και για να επιστρέψουμε στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας θα ήταν σαν να σου έδινε μια εταιρία 15.000 λεπτά ομιλίας και στα ψιλά γράμματα στους όρους χρήσης να έλεγε ότι έχει ελάχιστο χρόνο ομιλίας 1.000 λεπτά. Δηλαδή είτε μίλαγες 1 λεπτό είτε 100 λεπτά θα σου "έτρωγε" 1.000 λεπτά από τα συνολικά 15.000 λεπτά. Και υπήρχε άλλη που σου έδινε 500 λεπτά χωρίς ελάχιστο χρόνο ομιλίας σε κάθε κλήση. Πολλοί είναι αυτοί που θα αγοράζαν από τη πρώτη εταιρία , γιατί δεν θα διάβαζαν ή δεν θα πρόσεχαν τους όρους χρήσης με αποτέλεσμα να πάρουν ένα πακέτο μικρότερος αξίας από αυτό που νόμιζαν αρχικά.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Φεβ 2011 12:47

Themis-T έγραψε: Και ένα τελευταίο: το ακριβότερο δεν είναι πάντα το καλύτερο. Απλά θεωρώ ότι πολλοί δικαιολογούν τις υψηλές τιμές τους με αυτό το moto... (μιλάω γενικά - ας μην γίνει θέμα συζήτησης)
To ακριβό μπορεί να είναι καλό, μπορεί και όχι. Το πολύ φτηνό πάντως σίγουρα δεν μπορεί να είναι καλό ή τουλάχιστον δεν μπορεί να είναι καλό για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το μεγαλύτερο κόστος για ένα webhost είναι το τμήμα τεχνικής υποστήριξης. Οπότε κάποιος που δίνει υπηρεσίες πολύ φτηνές είμαι σίγουρος ότι έχει υπο-στελεχωμένο αυτό το τμήμα ή υπερφορτώνει τους servers με πολλά hosting accounts.

Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Croc » 15 Φεβ 2011 16:38

Δεν μπορώ να γνωρίζω εάν θα σε καλύψει η freehostia. Πάντως για τα free πακέτα τους δεν έχω ακούσει καλά λόγια όσο αφορά φιλοξενία δυναμικής ιστοσελίδας (π.χ. joomla).
εχεις δίκαιο σε αυτό.

Μηπως το περιεχόμενο του φορουμ ητανε μη-επιτρεπτο? (πειρατικα λινκσ κτλ)

Γενικα, να ξέρεις οτι οταν ειναι πολυ φθηνο με πολλα unlimited χαρακτηρηστικά, κάπου βρωμάει η υπόθεση.

Take care! :D

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Φεβ 2011 16:40

Δεν γνωρίζω τι περιεχόμενο είχε η σελίδα. Πάντως ήταν στημένο σε Joomla και δεν νομίζω να ήταν forum. Στο joomla.gr είχα διαβάσει σχετικά.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 15 Φεβ 2011 21:07

Καλά με όνομα εταιρείας mafiahost που πας; :)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 15 Φεβ 2011 21:12

Ειδικά άμα δεν σε λένε καπόνε... :D

stathis_k9
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stathis_k9 » 15 Φεβ 2011 23:02

Γειά χαρά σε όλους,

Κάποτε διάβαζα ένα περιοδικό για υπολογιστές, αραιά και που, ώστε μια μέρα έτυχε να έχει ένα άρθρο για free hosting, φτιάξτε ιστοσελίδα μόνοι σας και τέτοια.
Έτσι ξεκίνησα το πρώτο μου site free, μόνο που βάζουν διαφημίσεις δικές τους κλασσικά για να βγάζουν κι αυτοί κάτι.
Η υπηρεσία είναι η terapad.com και το site το είχα να δουλεύει σε Real Estate.
Χωρίς καμιά ιδιαίτερη προώθηση από μέρους μου είχε φτάσει page rank 3 χωρίς να έχω βάλει τίποτε.Ούτε keywords, ούτε descriptions, ούτε page titles.Τα κάνει αυτόματα και στο λέει.
Γιαυτό είναι και λίγο ακριβό αν θέλεις να έχεις δικό σου domain.
Σήμερα, το τελευταίο δίμηνο περίπου, του άλλαξα τα πάντα και κατέβηκε στο 2, μέχρι να ξαναπάρει τα πάνω του πιστεύω, αλλά τώρα έβαλα και γώ το τα δικά μου.
Το μόνο αρνητικό που παρατήρησα τελευταία είναι ότι κάνει διακοπές τη νύχτα για να ξαλαφρώνει το server, ίσως όμως μόνο στα free όπως το δικό μου.

kalaitzishome.terapad.com

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Φεβ 2011 11:12

Νύχτα σε μας είναι ώρες αιχμής σε αμερική. Μάλλον για υπερφορτωμένο server πρόκειται.

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 18 Φεβ 2011 02:58

Figaro έγραψε:Στη hostgator υπάρχουν και άτομα που καταναλώνουν 100-200GB/μήνα και άλλοι που τρώνε suspend στα 5 αν βάλουν βλακείες μέσα στο λογαριασμό τους.
εφαγα 2 φορές suspend απο hostgator για παράνομο υλικό σε shared server. όσο απο traffic και disk space το αλλάζω τα φώτα, μέχρι τώρα δεν μου έχουν πει τίποτα :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες