μια απορία για visual c++ αλλά και c++

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
errorm

Δημοσίευση από errorm » 14 Φεβ 2011 14:45

Γεια χαρά παιδιά,

καινούργιος στο forum, άσχετος με προγραμμτισμό, (μόνιμος ευσεβής πόθος).
έχω τη visual c++08,έχω ξεκινήσει να διαβάζω και δε βλέπω κάπου στα βιβλία που έχω βρει πως παίρνεις το αποτέλεσμα του κώδικα που έχεις γράψει. αν δεν είναι σε visual είναι πιο απλό? και πως γίνεται...αλλά με ενδιαφέρει και στη visual, που πιστεύω τα αποτελέματα θα είναι πιο εντυπωσιακά. Ο στόχος μου είναι να μάθω να φτιάχνω απλά προγραμματάκια και βλέποντας...

ευχαριστώ πολύ..

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 14 Φεβ 2011 18:50

Καλώς ήρθες.

Πας στο μενού Build και επιλέγεις το "Build Solution" (να φτιαχτεί το εκτελέσιμο πρόγραμμα από τον κώδικα που έχεις γράψει).
Μετά για να τρέξεις αυτό το εκτελέσιμο πρόγραμμα, πας στο μενού Debug και επιλέξεις "Start Debugging" ή αν νιώθεις τυχερός "Start without debugging", και βλέπεις τη δημιουργία σου να τρέχει.

errorm

Δημοσίευση από errorm » 15 Φεβ 2011 07:30

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! θα το δοκιμάσω.

errorm

Δημοσίευση από errorm » 15 Φεβ 2011 07:55

Δούλεψε μια χαρά! αλλά χωρίς αποτέλεσμα..γιατί θέλει (υποθέτω) να παρουσιάσει τον κώδικα σε κάποια μορφή .exe και μου ζητάει πράγματα ,στα οποία είμαι τελείως εκτός.
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως! Μήπως υπάρχει κάποιο βιβλίο στα ελληνικά για την C++ ,που να τα παίρνει βήμα βήμα?

Akina

Δημοσίευση από Akina » 15 Φεβ 2011 08:26

Kαλωσόρισες!

Το καλύτερο βιβλίο ever που έχω διάβαση για c++ (δυστυχώς όχι ελληνικό ) είναι το Thinking in C++

http://smart2help.com/e-books/

Πρέπει όμως να ξέρεις είδη βασικές αρχές προγραμματισμού ώστε να μπεις σε αυτό και να έχεις κατανόηση τον διαδικαστικό προγραμματισμό για να προχωρήσεις σε OOP ( Object-oriented programming )

Στα ελληνικά έχω μονο αυτό που είναι C σε online book, και ουσιαστικά είναι για εκμάθηση προγραμματισμού http://www.spinellis.gr/c/index.htm

αλλα πραγματικά αξίζει τον κόπο να προχωρήσεις στο Thinking in C++ παρόλου που είναι στα αγγλικά αν θυμάμαι καλά είχε κάποια μαθήματα σε διαφάνειες για αρχαριους στην σελίδα που σου δίνω και νομίζω ότι σου λέει το ίδιο το βιβλίο να πας εκεί πριν ξεκινήσεις :)

errorm

Δημοσίευση από errorm » 15 Φεβ 2011 08:35

να ΄σαι καλά, ευχαριστώ πολύ! τους έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά...είναι ότι πρέπει για μένα...

errorm

Δημοσίευση από errorm » 23 Φεβ 2011 12:29

Καλησπέρα,

πως χρησιμοποιείς τον μεταγλωτιστή? έχω την visual c++08 .Διάβασα ότι θέλει να εκτελέσεις το αρχείο δέσμης VCVARS32.BAT ...και που είναι η γραμμή εντολών? :hammer:
συγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις!
ευχαριστώ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης