Συζήτηση σχετικά με τις PHP template engines

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 17 Φεβ 2011 18:51

Το τελευταίο overhead που αναφέρεις κι εσύ εννοούσα παραπάνω! Όχι overhead σε απόδοση :)
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Φεβ 2011 10:41

Έπεσα πάνω στο ψάξιμο, σερφάρισμα, ανάγνωση κλπ και σε αυτό το παλιό μεν, ενδιαφέρον δε συγκριτικό http://www.phpframeworks.com/news/p/tag ... comparison
Το σπαγγέτι τελικά δεν είναι τόσο κακό και φαίνεται να έχει μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα συγκριτικά με τα frameworks.
Για απλά δυναμικά projects ίσως δεν είναι κακή επιλογή και η μακαροναδίτσα τελικά... αν και στα απλά συνήθως δεν μας "καίει" τόσο και το θέμα ταχύτητας :)

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 22 Φεβ 2011 20:59

dimsis έγραψε:Πάνο (panosru) γράψε μας αν έχεις χρόνο και εσύ την άποψη σου επί του θέματος ή τι ακολουθείς στην πράξη όταν γράφεις με zend frameorwk ή plain php.
Με συγχωρείς αλλά δε παρακολουθούσα το topic,

Χωρίς να έχω δει τι έχει ειπωθεί προηγουμένως εγώ είμαι υπέρ των templating engines για πολλούς λόγους μερικοί εκ των οποίων είναι οι ακόλουθοι:

1) Δυνατότητα Template Inheritance (είναι κάτι σαν OOP templating)

2) Στα περισσότερα templating engines γίνεται auto-escape στο output κάτι το οποίο μας παρέχει επιπλέον ασφάλεια κυρίως στις φόρμες.

3) Κρατάει καθαρό τον κώδικα έτσι ώστε όταν θα το πάρει ο front-end developer να μην έχει την ανάγκη να εμπλακεί με PHP κώδικα. (Στην Ελλάδα δεν εκπλήσσομαι αν μου πείτε ότι δεν υπάρχει front-end developer :) )

4) Πολλές λειτουργίες μπορείς να τις συλλέξεις σε ένα απλό plugin οπότε αποφεύγεις το φαινόμενο του dublicated κώδικα.

Αυτά μπορώ να πω πως είναι οι βασικότεροι λόγοι που με κάνανε να μη δουλεύω χωρίς templating σύστημα. Από κει και ύστερα έχω δουλέψει με τα περισσότερα templating engines εκεί έξω εν τέλη κατέληξα σε 2 το Smarty και το Dwoo που για μένα (και για πολλούς άλλους) μεταξύ των 2 αυτών το Dwoo υπερέχει.

Είμαι 100% αντίθετος στη δημιουργία custom templating συστήματος για production. Είμαι υπέρ στη δοκιμή για να καταλάβεις πως δουλεύει ένα templating σύστημα αλλά όχι για να το χρησιμοποιήσεις σε production. Πιστεύω πως μερικές libraries δε πρέπει να τις ξαναγράφουμε ουσιαστικά από την αρχή, όπως λόγου χάρη Smarty, Dwoo, Doctrine, ZIDS και άλλες πολλές, υπάρχουν και είναι δυνατές με community που δε θα πεθάνει ποτέ (τουλάχιστον όσο ζούμε) και είναι open source, είναι προτιμότερο να τις κάνεις extend και να τις βελτιώνεις παρά να καταλήξεις να συντηρείς 3 - 4 libraries - frameworks για ένα γενικό wrapper-framework.

Ελπίζω να μην είμαι άτοπος στη κουβέντα.

Υ.Γ.: Κάποια πράματα υπάρχουν για να τα παίρνουμε και να τα κάνουμε καλύτερα όχι για να τα αντιγράφουμε ξεκινώντας από το 0, πολλοί έχουν μπερδέψει αυτό το σκεπτικό με τα open-source CMS κάτι το οποίο δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Φεβ 2011 22:36

panosru έγραψε:Ελπίζω να μην είμαι άτοπος στη κουβέντα.
Μια χαρά ontopic είσαι Πάνο, ευχαριστώ για την απάντηση. Συμφωνώ με όλα αυτά που αναφέρεις στα υπέρ των templating engines.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Φεβ 2011 10:06

Ας βγω εγώ λίγο offtopic
Μου φαίνεται Δημήτρη ή θα έκανες κέφι να δημιουργήσεις κάτι δικό σου σε php&mysql με πιθανή δική σου template engine? :)

Πάνο τα πρώτα 2 τα επιτυγχάνεις και χωρίς template engine
Για το τρίτο υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να καταλάβει ο front-end developer μια απλή php παρά την όποια template engine χρησιμοποιεί ο developer

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Φεβ 2011 11:22

Δεν αποκλείω τίποτε Νότη. Απλά ψάχνω, συγκρίνω, διαβάζω, ενημερώνομαι και ταυτόχρονα πέφτει και το trial & error.
Απλά προς το παρών από όλα αυτά που αναφέρθηκαν και εδώ ως "θετικά" και όλα τα "αρνητικά" και από όσο ήδη έχω ψάξει και μόνος μου εδώ και καιρό, έγραψα πως κλίνω προς την χρήση pure php με classes ώσπου να χτιστεί μια προσωπική βιβλιοθήκη που θα μπορώ να χρησιμοποιώ, αλλά αυτό το σκέφτομαι πρωτίστως για δικά μου projects και δική μου χρήση (δηλαδή προτιμώ μια λύση σαν το δικό σου το odyssey και το wordpress προς το παρών ).

Αν ήταν να ξεκινήσω κάτι που θα απευθυνόταν σε ευρύτερο κοινό και κυρίως σε web designers θα το ξανά έψαχνα το θέμα. Όπως ψάχνομαι όποτε έχω λίγο χρόνο και με τα frameworks που παίζουν για την php που βλέπω πως κυκλοφορούν πολλά αξιοπρόσεχτα.
Γενικώς πιστεύω καλό είναι να ακούμε γνώμες και να συζητάμε τέτοια θέματα για να βλέπουμε τι παίζει, να ενημερωνόμαστε και να μαθαίνουμε και πράγματα που πιθανών δεν γνωρίζουμε. Ειδικά στον προγραμματισμό, δεν χωράνε απόλυτες τοποθετήσεις και αφορισμοί αφού έχει το μεγάλο καλό της ελευθερίας των επιλογών, της επίλυσης προβλημάτων με πολλούς διαφορετικούς τρόπους και μεθόδους και των ραγδαίων εξελίξεων και νέων μεθοδολογιών και τεχνικών που παρουσιάζονται κάθε τρεις και λίγο. Για αυτό δεν το γουστάρουμε άλλωστε το «άθλημα»; :)

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 23 Φεβ 2011 11:26

korgr έγραψε:Πάνο τα πρώτα 2 τα επιτυγχάνεις και χωρίς template engine
Δεν ανέφερα ότι γίνεται μόνο με templating engine, αλλά αναμφισβήτητα με templating engine γίνεται ποιο εύκολα και "ανώδυνα"
korgr έγραψε:Για το τρίτο υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να καταλάβει ο front-end developer μια απλή php παρά την όποια template engine χρησιμοποιεί ο developer
Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι κάνεις απόλυτο λάθος σ' αυτό, οι πιθανότητες για τον front-end developer να καταλάβει μια PHP είναι πολύ λιγότερες, δοκιμασμένο και τεσταρισμένο μπορώ να σου πω.

Όταν μιλάμε για front-end developer μιλάμε για έναν άνθρωπο που ξέρει πολύ καλά xhtml / css και καλή javascript καμιά φορά, επίσης μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν έχει ιδέα από PHP την έχει δει μόνο οπτικά, δε ξέρει πως συντάσσεται δε ξέρει πως δουλεύει ο parser, δεν είναι back-end developer εν ολίγης, το να του πεις να σου συντάξει ένα if statement μπορεί να σου φαίνεται γελοίο αλλά γι' αυτόν είναι μια σύνταξη διαφορετική από αυτή που έχει συνηθίσει, έχει συνηθίσει ν' ανοίγει και να κλείνει tags, όχι να κάνει escape από html να μπαίνει σε php και ξανά το ίδιο, όσο παράλογο μπορεί να σου φαίνεται, μπορώ να σου πω κι' εμένα στην αρχή μου φαινόταν το ίδιο παράλογο, έτσι είναι όμως. Στη καλύτερη περίπτωση να τύχεις σε front-end developer που πειραματίζεται με PHP που εκεί μπορεί όντως να γράψει κάτι απλό σε PHP

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Φεβ 2011 13:04

Αφού το ξέρεις βρε Πάνο και το είπες και μόνος σου.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν front-end developers.
Να σου πω και εγώ τι με δίδαξε η δική μου 15ετής εμπειρία στο web authoring?
Πως οι designers παραδίδουν την δουλειά τους είτε σε psd είτε (στην καλύτερη περίπτωση) σε απλή html/css σε κάποιον developer (είπαμε ένας είναι ο developer).

Εγώ λοιπόν παραλαμβάνω το

Κώδικας: Επιλογή όλων

<div class="client">
Ονοματεπώνυμο&#58; 
<span class="clientName">Δημήτρης Ιωσηφίδης</span>
</div>
και θα το μετατρέψω σε

Κώδικας: Επιλογή όλων

<div class="client">
Ονοματεπώνυμο&#58; 
<span class="clientName"><?php echo $row->clientName;?></span>
</div>
Πάντα έλεγα πως για μια σωστή και εναρμονισμένη συνεργασία ο developer και ο designer θα πρέπει να επικαλύπτουν ο ένας τις γνώσεις του άλλου κατά περίπου 10%.
Αν λοιπόν ο designer που έχει κάτσει και έμαθε html/css δεν μπορεί να μάθει μια php echo τότε να πάει να γίνει αλουμινάς!
Γιατί εγώ σαν developer, ξέρω εκτός από php mysql javascript, και html, css και μπορώ να ανοίξω ένα psd και να κάνω βασικές αλλαγές!

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 23 Φεβ 2011 14:29

korgr έγραψε:Αν λοιπόν ο designer που έχει κάτσει και έμαθε html/css δεν μπορεί να μάθει μια php echo τότε να πάει να γίνει αλουμινάς!
Θα έλεγα τα ίδια λόγια κι' εγώ αλλά ειλικρινά αυτό που λες ισχύει μόνο για Ελλάδα αλλά ακόμα και έτσι, όταν μια εταιρία προσλαμβάνει κάποιον front-end developer πάει να πει τον προσλαμβάνει για html-css άντε και JS όταν προσλαμβάνει έναν php-developer πάει να πει τον προλαμβάνει για τη PHP όχι για να κόβει templates, ο php developer για να γίνει back-end developer πρέπει να περάσει πρώτα από front-end developer ενώ το αντίθετο δεν ισχύει δε μπορεί μια εταιρία να έχει την απαίτηση από έναν front-end developer να μάθει το echo γιατί πολύ απλά βγάζει το ψωμί του κάνοντας πολύ καλή html/css και δε θέλει να μάθει το echo γιατί απλά δε του κάνει κλίκ! θέλει να ασχολείται μόνο με web-trends και τελευταία νέα που έχουν να κάνουν με την εξέλιξη της html και css.

Το ότι δεν είναι έτσι το σκεπτικό στην Ελλάδα δε πάει να πει ούτε ότι είναι σωστό ούτε ότι πρέπει να παραμείνει έτσι, πιστεύω πως κάποτε πρέπει να γίνει μαι αλλαγή μπας και μας πάρουν σοβαρά στο τρόπο εργασίας μας ως προς το Web.
korgr έγραψε:Γιατί εγώ σαν developer, ξέρω εκτός από php mysql javascript, και html, css και μπορώ να ανοίξω ένα psd και να κάνω βασικές αλλαγές!
Και εγώ και οι περισσότεροι developers εδώ μέσα λίγο πολύ τα ίδια ξέρουν, αλλά ρώτα έστω και έναν να σου πει αν πληρώνεται δίκαια για να κάνει όλα τα παραπάνω, γιατί όταν μια εταιρία έρχεται και με ζητάει ως php developer δε μπορεί να μου ζητάει να κόβω templates αν με θέλει για το A και μου ζητάει και το Β και το Γ και το Δ ας με πληρώσει ανάλογα τότε γιατί όλοι οι εργοδότες την έχουν δει "ψάχνω έναν και να συμφέρει" αλλά δε φταίνε 100% αυτοί που είναι ανίδεοι φταίει ότι δε γυρίζει κανένας να τους πει πως πραγματικά έχουν τα πράματα και πως θα έπρεπε να είναι ή τουλάχιστον δε θέλουν να μάθουν.

Λίγο offtopic βγήκαμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες