Συζήτηση σχετικά με τις PHP template engines

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Φεβ 2011 16:59

to facebook xrhsimopoiei thn smarty...

kai sthn smarty grafeis apeutheias php..

oi engines dieukolynoun (opos anafereis kai esy) tous programmatistes kai tous designers.. h google, h youtube, h yahoo klp exoun xiliades programmatistes.. fantasou na psaxnoun to php (h oiandhpote allhs glossas) tag gia na allaxoun h na prosthesoun kati..

mexri ta 25 mou evlepa patsa kai etrexa.. apo ta 26 mou pou thn dokimasa thn troo toulaxiston mia fora thn evdomada... dokimase kai esy kapoia template engine (h feiaxe thn dikh sou)... mporei na sou aresei.. :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Φεβ 2011 17:03

Υποτίθεται πως οι template engine γράφονται για να έχεις πιο ευκολοανάγνωστο και καθαρό template, να είναι πιο εύκολες στην χρήση. Εφόσον δεν πετυχαίνουν κάτι τέτοιο γιατί να χρησιμοποιούνται; Φτιάχνεις το δικό σου functionality και τελειώνει η δουλειά.

Δηλαδή αν θα γράψω { categories } αντί για <?php categories() ?> θα έχω γλιτώσει μεγάλο κέρδος ε;

Και σε ξαναρωτάω, στον τελικό χρήστη - ιδιοκτήτη του site μπορείς να μου πεις τι βοηθάει η template engine;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Φεβ 2011 17:14

dimsis έγραψε:Υποτίθεται πως οι template engine γράφονται για να έχεις πιο ευκολοανάγνωστο και καθαρό template, να είναι πιο εύκολες στην χρήση. Εφόσον δεν πετυχαίνουν κάτι τέτοιο γιατί να χρησιμοποιούνται; Φτιάχνεις το δικό σου functionality και τελειώνει η δουλειά.

Δηλαδή αν θα γράψω { categories } αντί για <?php categories() ?> θα έχω γλιτώσει μεγάλο κέρδος ε;

Και σε ξαναρωτάω, στον τελικό χρήστη - ιδιοκτήτη του site μπορείς να μου πεις τι βοηθάει η template engine;
oi templates engines den epinohthikan me skopo na vohthisoun ton teliko xrhsth-katoxo ths istoselidas.. me to idio skeptiko den xreiazontai kai oi css classes.. rixe to style xyma sta elements na teleioneis..

anefera kai pio prin oti an feiaxneis site gia ton skylo sou h to magazaki tou mparmpa mhtsou den xreiazontai engines...

den einai thema grapsimatos.. einai thema taxhs... osoi exoun doulepsei me engines katalavainoun se ti anaferomai...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Φεβ 2011 18:03

Δάσκαλε sorry αλλά +1 στον dimsis! 8)

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 13 Φεβ 2011 18:04

η template engine εχει μεγαλο νοημα στη java γιατι
η java δεν ειναι template engine απο δικου της(ειναι compiled γλωσσα) και γι αυτο φτιαξανε τα jsps και αλλες template engines..
Δηλαδη στη java για να τυπωσεις κατι επρεπε να κανεις
servlet να γραψεις αμετρητα println με embedded html κωδικα (γινοτανε μυλος η δουλεια) να κανεις compile το servlet απλως για να τυπωσεις κατι και υπηρξε η αναγκη να φτιαχτουνε template engines για τη java..

Η php (interpreted γλωσσα) ομως απο την κατασκευη της ειναι template engine οποτε δεν εχει νοημα να χρήσιμοποιεις extra template engine.

Στην php με ενα απλο echo τυπωσες και μπορεις να εχεις την html εκτος php δεν θελει να φτιαξεις class να κανεις compile την class να την δηλωσεις για να τυπωσεις ...

Μια template engine μπορει να σου δωσει και αλλα κολπα πχ tag libs κτλπ αλλα στην php
δεν υπαρχει template engine στο core(γιατι η ιδια ειναι template engine) αρα θα πας σε εξωτερικο framework...
Μετα το learning curve της template engine ειναι δυσαναλογο με αυτα που κερδιζεις και
χρησιμποιεις και κωδικα εκτος core...
ειχεις ουσιαστικα scripting γλωσσα μεσα σε scripting γλωσσα..

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Φεβ 2011 18:23

fafos Φαίνεται πως διαφωνούμε πλήρως σε αυτό το θέμα, ή κάπου μπερδευόμαστε. Δεν βλέπω να ξεκαθαρίζεις ποια sites θεωρείς για σκύλους ή μαγαζάκια για τον μπάρμπα Μήτσο και ποιά είναι αυτά που στην πράξη θεωρείς πως επιβάλλεται να βασίζονται σε υπάρχουσες template engines.

Όταν γράφεις: "Αν γράφετε σοβαρά projects οι template engines είναι απαραίτητες", αναφέρεσαι καθαρά σε χρήση κάποιας από τις υπάρχουσες τύπου smarty;
Το wordpress για παράδειγμα, θεωρείς πως έχει φτιάξει δικιά του template engine; Αν θα φτιάξω εγώ κάποια δικά μου functions που θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέσα σε php σελίδες και κάνουν κάποιες λειτουργίες, όπως για παράδειγμα κάνει και ο Νότης στο odyssey framework http://www.korinthorama.gr/new/odyssey/ ... categories το θεωρείς template engine ή όχι;

Και επειδή το θέμα είναι σχετικά με τα CMS, ήδη ανέφερα τι γίνετε στο wordpress, το joomla επίσης αν δεν κάνω λάθος δεν χρησιμοποιεί κάποια από τις γνωστές έτοιμες template engines, το drupal επίσης αλλά έβλεπα η κοινότητα έχει γράψει theme engines που σου επιτρέπουν να γράψεις themes και με pure php και με smarty και με άλλες, το osCommerce τα ίδια, το magento τα ίδια... γιατί όλοι αυτοί δεν χρησιμοποιούν κάποια από τις έτοιμες γνωστές engines και πάνε με δικούς τους τρόπους; Της πλάκας είναι και αυτά ή δεν είναι σωστά "τακοποιημένα" τα themes τους;
Βλέπεις σου αναφέρω συγκεκριμένα ονόματα και από websites και από υπάρχουσες γνωστές εφαρμογές.

Αυτό που είδα τελευταία πάντως και μου άρεσε, ήταν η κάλυψη που κάνει το codeigniter και για τις δυο περιπτώσεις: http://codeigniter.com/user_guide/libraries/parser.html
όπου επισημαίνει:
Note: CodeIgniter does not require you to use this class since using pure PHP in your view pages lets them run a little faster. However, some developers prefer to use a template engine if they work with designers who they feel would find some confusion working with PHP.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Φεβ 2011 18:36

korgr έγραψε:Δάσκαλε sorry αλλά +1 στον dimsis! 8)
kontopatrioth sorry alla.. o kathenas opos mathei.. ego exo mathei na paradido to krevati mou strommeno otan ksypnao.. alloi to afhnoun na strothei apo thn mana tous, thn gynaika tous h thn oikiakh vohtho..

dimsis.. osa sites anafereis exoun template engine... to an einai gnosth open source typou smarty h dikh tous efarmogh den paizei kanenan apolytos rolo.. an gnorizeis ti esti template engine oles to idio einai.. to joomla xrhsimopoiei mia open source engine ths opoias to onoma mou diafeugei authn thn stigmh (geramata vlepeis :lol: )..

ksanarotao kai ego me thn seira mou.. gia poion logo yparxoun oi functions kai oi classes? rixte xyma ton kodika sthn selida na teleionete..

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 13 Φεβ 2011 18:38

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στην εφαρμογή να πρέπει να γράψεις κώδικα σε 100 μεριές (που λέει ο λόγος).
Και ούτε βλέπω κάποιο προσόν σε θέμα ασφάλειας. Αντίθετα σε όσα έργα έχω δουλέψει δεν είδα πουθενά ένα addslashes έστω. Βέβαια αυτά που εχω δουλέψει ήταν προγράμματα φτιαγμένα ήδη οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν είναι σφάλμα της smarty ή αυτουνού που έστησε την εφαρμογή.
Πιο πιθανόν το πρώτο όμως μιας και σε wordpress, joomla, drupal δεν έχω δει και αντίστοιχη σοβαρή μέριμνα για θέματα ασφαλείας.
Το μόνο που προσφέρουν αυτές οι εφαρμογές είναι καλό "κρύψιμο" του κώδικα μιας και τα πάντα παίζουν με classes.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Φεβ 2011 18:46

Ε ότι θα έφτανε θέμα να συμφωνήσω με τον pimpogio δεν το περίμενα :D

Είναι κάτι που εφευρέθηκε για να κατευνάσει τον φόβο των designers στη θέα του php code. Όταν με το front-end development ασχολείται κάποιος developer, τότε είναι τελείως περιττή η template engine.

Δάσκαλε μπερδεύεις βασικά πράγματα.
Τον σωστό τρόπο συγγραφής php κώδικα με τις template engines.
Πρώτη φορά που ακούγεσαι τόσο offside!

Για να μην αναφέρω τα γελοία που αναφέρονται στο http://www.smarty.net/syntax_comparison

Έχουν φροντίσει να χρησιμοποιούν όσο χειρότερα μπορούν την php για να φανεί ...μεσσίας η smarty.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 13 Φεβ 2011 18:48

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί διαφωνείτε. Δεν συμφωνούμε όλοι οτι σε μια μεγάλη εφαρμογή ο κώδικας πρέπει να είναι όσο γίνεται ξεχωρισμένος από το interface για να μπορούν να δουλεύουν ξεχωριστά αλλά και αρμονικά οι προγραμματιστές με τους γραφίστες;

pimpogio:
Αν είναι έτσι όπως τα λές, τότε και το .NET template engine είναι :)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Φεβ 2011 18:49

Apostolis_38 έγραψε:Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στην εφαρμογή να πρέπει να γράψεις κώδικα σε 100 μεριές (που λέει ο λόγος).
Και ούτε βλέπω κάποιο προσόν σε θέμα ασφάλειας. Αντίθετα σε όσα έργα έχω δουλέψει δεν είδα πουθενά ένα addslashes έστω. Βέβαια αυτά που εχω δουλέψει ήταν προγράμματα φτιαγμένα ήδη οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν είναι σφάλμα της smarty ή αυτουνού που έστησε την εφαρμογή.
Πιο πιθανόν το πρώτο όμως μιας και σε wordpress, joomla, drupal δεν έχω δει και αντίστοιχη σοβαρή μέριμνα για θέματα ασφαλείας.
Το μόνο που προσφέρουν αυτές οι εφαρμογές είναι καλό "κρύψιμο" του κώδικα μιας και τα πάντα παίζουν με classes.
kammia sxesh oi templates engines me thn asfaleia... auta einai douleia ths php..

oi engines dinoun ena arxeio parapano apo thn klassikh php syggrafh:

php: classes => selida+html+javascript+css+klp.php

template engine: classes => selida.php => layout.html

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Φεβ 2011 18:50

Και εγώ σε ρωτάω μια και δεν γνωρίζω βρε fafos, να μου εξηγήσεις εσύ τι θεωρείς ως template engine εδώ και αρκετά post αλλά απάντηση δεν βλέπω.
Για να σε διευκολύνω κιόλας για να μην γράφεις ερμηνείες σε ρώτησα συγκεκριμένα "Να ξεκαθαρίσουμε πως ως template engine μιλάμε στην ουσία για μια ενδιάμεση scripting γλώσσα την οποία πρέπει να μάθεις για να την χρησιμοποιείς αντί της κανονικής, και να πετάς μέσα στα php ας πούμε templates τα δικά της tags που τελικώς θα γίνουν πρέπει να περάσουν πρώτα από τον parser της engine και έπειτα να γίνουν render από την γλώσσα ώστε να δούμε το τελικό αποτέλεσμα και όχι κάτι άλλο έτσι;" Εννοείς κάτι διαφορετικό;

Στην ουσία η διαφωνία μας είναι 1) αν χρειαζόμαστε extra parser όπου θα έχουμε ξένες (βλ: smarty) οι δικές μας εντολές (αυτό που αποκαλείς εσύ αν κατάλαβα καλά δική μας template engine) ή 2) αν θα χρησιμοποιούμε καθαρή php. Και επιμένεις πως δεν μπορούν να γίνουν σοβαρά projects χωρίς το 1.
Εφόσον υποστηρίζεις το 1, είναι λάθος και η ερώτηση που κάνεις «για ποιο λόγο υπάρχουν οι functions και οι κλάσεις» γιατί αυτές υπάρχουν για να κάνεις το ξεκαθάρισμα και την τακτοποίηση που υποτίθεται πως κατά τα άλλα αναλαμβάνουν να κάνουν οι template engines! Οι functions και οι κλάσεις δεν είναι 3d party εργαλεία και πατέντες&#8230; είναι της ίδιας της γλώσσας και των τεχνολογιών.

Με το ίδιο σκεπτικό ας χρησιμοποιούμε CSS engines όπου θα κάθονται πάνω από την υπάρχουσα CSS και θα μας δίνουν περισσότερες δυνατότητες και έπειτα αντί να γράφουμε καθαρά css να γράφουμε τις εντολές της CSS engine μια και θα μας δίνει κάτι παραπάνω ...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Φεβ 2011 18:54

korgr έγραψε:Ε ότι θα έφτανε θέμα να συμφωνήσω με τον pimpogio δεν το περίμενα :D

Είναι κάτι που εφευρέθηκε για να κατευνάσει τον φόβο των designers στη θέα του php code. Όταν με το front-end development ασχολείται κάποιος developer, τότε είναι τελείως περιττή η template engine.

Δάσκαλε μπερδεύεις βασικά πράγματα.
Τον σωστό τρόπο συγγραφής php κώδικα με τις template engines.
Πρώτη φορά που ακούγεσαι τόσο offside!

Για να μην αναφέρω τα γελοία που αναφέρονται στο http://www.smarty.net/syntax_comparison

Έχουν φροντίσει να χρησιμοποιούν όσο χειρότερα μπορούν την php για να φανεί ...μεσσίας η smarty.
oxi re kontopatrioth.. ego aplos exo frontisei an me pathsei autokinhto autos pou tha analavei ta projects mou na katalavei se 10 lepta ti exo kanei ekei mesa..

kammia sxesh h syggrafh tou php kodika me ta templates.. eipame einai thema taxhs...
mhn exorkizete oti den gnorizete..

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 13 Φεβ 2011 18:55

αλλο java αλλο php...
στη java υπαρχει πραγματικη αναγκη χρησης template engine και δεν γινετε χωρις αυτην στην php δεν υπαρχει καμμια αναγκη γιατι η php ειναι η ιδια template engine..
Η συνταξη της php ειναι πολυ απλη που ακομα και ο designer την καταλαβαινει ...
και αν δεν την καταλαβαινει σε 1-2 μερες την μαθαινει..

για το .net δεν ξερω αλλα μονο και μονο του οτι θελει
windows servers αυτη η τεχνολογια για παιξει... οσο καλη και να ειναι την θαβει το λειτουργικο της ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pimpogio την 13 Φεβ 2011 18:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Φεβ 2011 18:56

dimsis έγραψε:Και εγώ σε ρωτάω μια και δεν γνωρίζω βρε fafos, να μου εξηγήσεις εσύ τι θεωρείς ως template engine εδώ και αρκετά post αλλά απάντηση δεν βλέπω.
Για να σε διευκολύνω κιόλας για να μην γράφεις ερμηνείες σε ρώτησα συγκεκριμένα "Να ξεκαθαρίσουμε πως ως template engine μιλάμε στην ουσία για μια ενδιάμεση scripting γλώσσα την οποία πρέπει να μάθεις για να την χρησιμοποιείς αντί της κανονικής, και να πετάς μέσα στα php ας πούμε templates τα δικά της tags που τελικώς θα γίνουν πρέπει να περάσουν πρώτα από τον parser της engine και έπειτα να γίνουν render από την γλώσσα ώστε να δούμε το τελικό αποτέλεσμα και όχι κάτι άλλο έτσι;" Εννοείς κάτι διαφορετικό;

Στην ουσία η διαφωνία μας είναι 1) αν χρειαζόμαστε extra parser όπου θα έχουμε ξένες (βλ: smarty) οι δικές μας εντολές (αυτό που αποκαλείς εσύ αν κατάλαβα καλά δική μας template engine) ή 2) αν θα χρησιμοποιούμε καθαρή php. Και επιμένεις πως δεν μπορούν να γίνουν σοβαρά projects χωρίς το 1.
Εφόσον υποστηρίζεις το 1, είναι λάθος και η ερώτηση που κάνεις «για ποιο λόγο υπάρχουν οι functions και οι κλάσεις» γιατί αυτές υπάρχουν για να κάνεις το ξεκαθάρισμα και την τακτοποίηση που υποτίθεται πως κατά τα άλλα αναλαμβάνουν να κάνουν οι template engines! Οι functions και οι κλάσεις δεν είναι 3d party εργαλεία και πατέντες&#8230; είναι της ίδιας της γλώσσας και των τεχνολογιών.

Με το ίδιο σκεπτικό ας χρησιμοποιούμε CSS engines όπου θα κάθονται πάνω από την υπάρχουσα CSS και θα μας δίνουν περισσότερες δυνατότητες και έπειτα αντί να γράφουμε καθαρά css να γράφουμε τις εντολές της CSS engine μια και θα μας δίνει κάτι παραπάνω ...
o cpulse apanthse se 1 grammh... oi templates engines den einai scripting glossa.. an etsi thn theoreis kati den exeis katalavei kala..

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες