Μια βοήθεια για το excel

VB Script και κολπάκια, Excel macro, Word, Powerpoint, κτλ

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dimkal

Μια βοήθεια για το excel

Δημοσίευση από dimkal » 15 Φεβ 2011 20:04

ανέλαβα πρόσφατα την διαχείριση της πολυκατοικίας μου και για τον σωστό καθορισμό και γνώση του κεφαλαίου που θα έχω ως άμεσα χρηματικά διαθέσιμα θεώρησα σωστό να φτιάξω ένα πίνακα με όλα τα στοιχεία..........
Λοιπόν για να μην γράφω εκθέσεις και κουράζω σας παρουσιάζω το ακόλουθο φύλλο
Εικόνα

πάνω δεξιά έχω το κεφάλαιο που έχω παραλάβει από το προηγούμενο διαχειριστή.
στο πάνω αριστερά κελί αναφέρεται το ταμείο αν από το αρχικό κεφάλαιο αφαιρέσουμε τα ανείσπραχτα κοινόχρηστα.τα οποία ανείσπραχτα αναφέρονται στο κελί Ε21.
Τώρα θέλω να προσθέσω μια συνάρτηση
πχ στο διαμέρισμα Ε2 η αξία των κοινοχρήστων είναι 94,25 + οφειλές από προηγούμενο μήνα 88,23 η συνολική οφειλή του διαμερίσματος ανέρχεται στο ποσό των 182,48.
Προχθές με πλήρωσε το συγκεκριμένο διαμέρισμα με το ποσό το συνολικό (182,48) που αναφέρεται στο αντίστοιχο πεδίο και η συνολική της οφειλή μηδενίστηκε.
(Να αναφέρω ακόμη ότι το πεδίο με τις οφειλές στο συγκεκριμένο διαμέρισμα έρχονται απο άλλο κελί προηγούμενου χρόνου.)
Όταν όμως με πληρώνει με αυτά τα 182,48 πως μπορεί να μειώνεται αυτόματα και το συνολικό ποσό των οφειλών που είναι το συνολικό άθροισμα όλων των οφειλών?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Μια βοήθεια για το excel

Δημοσίευση από dva_dev » 15 Φεβ 2011 20:50

Αφού σε πλήρωσε και το καταχώρησες στο D20, το F20 δεν έγινε αυτόματα 0; και το F21 δεν μειώθηκε κατά 182,48 ενώ το D21 να αυξήθηκε κατά 182,48 αντίστοιχα; Βλέπω ότι τα sum είναι εντάξει, όσο διακρίνονται.

Αν δεν έγινε αυτόματα, δες στις ρυθμίσεις του excel μήπως έχεις βάλει manual recalculation και πρέπει να πατήσεις το F9 για να πάρουν μπρος τα κάρβουνα (δεν θυμάμαι πως ακριβώς το λέει).

[edit]
Στο κελί F21, τι ακριβώς έχεις καταχωρήσει; το αποτέλεσμα ή τη συνάρτηση που υπολογίζει το αποτέλεσμα).
[/edit]

dimkal

Μια βοήθεια για το excel

Δημοσίευση από dimkal » 15 Φεβ 2011 21:23

dva_dev έγραψε:Αφού σε πλήρωσε και το καταχώρησες στο D20, το F20 δεν έγινε αυτόματα 0; και το F21 δεν μειώθηκε κατά 182,48 ενώ το D21 να αυξήθηκε κατά 182,48 αντίστοιχα; Βλέπω ότι τα sum είναι εντάξει, όσο διακρίνονται.

Αν δεν έγινε αυτόματα, δες στις ρυθμίσεις του excel μήπως έχεις βάλει manual recalculation και πρέπει να πατήσεις το F9 για να πάρουν μπρος τα κάρβουνα (δεν θυμάμαι πως ακριβώς το λέει).

[edit]
Στο κελί F21, τι ακριβώς έχεις καταχωρήσει; το αποτέλεσμα ή τη συνάρτηση που υπολογίζει το αποτέλεσμα).
[/edit]
το F20 μετά την πληρωμή έγινε αυτόματα μηδέν, αντίστοιχα το F21 μειώθηκε κατά 182,48 .
Το D21 καταχώρείται μη αυτόματα με το ποσό που με πληρώνει.
Στο κελί F21 έχω βάλει την συνάρτηση που υπολογίζει το άθροισμα.
Αυτό που θα ήθελα είναι να μηδενίζει αυτόματα και το κελί Ε20 εφόσον πληρώνεται η οφειλή και ακόμη να αφαιρεί από το συνολικό ποσό του Ε21 το ποσό που μηδενίζει στο κελί Ε20 πχ

Άβαταρ μέλους
zefremi

Μια βοήθεια για το excel

Δημοσίευση από zefremi » 16 Φεβ 2011 19:05

Ουσιαστικά θέλεις να αφαιρείται το ποσό πληρωμής από τις οφειλές μέχρι να μηδενιστεί.

Αυτό γίνεται με την συνάρτηση IF. Στο E20 γράψε =IF(D20<x;x-D20;0), όπου x το κείμενο που υπάρχει ήδη στο κελί E20.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Office, Excel, Word VB Scripts και Tips”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης