[Solved] Διπλα windows kai ασυρματο ιντερνετ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
superman

Δημοσίευση από superman » 16 Φεβ 2011 12:53

καλημερα σε ολους.
Εχω ενα laptop με 2 part στο σκληρο, στο ενα ειχε τα wintows7 και στο αλλο εβαλα χωρις format τα windows xp νομιζοντας οτι θα μπορω ετσι να επιλεγω λειτουργικο. Πλεον μου ανοιγει μονο τα xp. Μιας και δεν τα εχει πηραξει τα 7 υπαρχει δυνατοτητα να φορτωνω τα 7?

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ, δεν μπορω να μπω ασυρματα στο ιντερνετ τωρα. Μπορειτε να μου περιγραψετε την διαδικασια στο πως να εγκαταστησω την ασυρματη καρτα δικτυου? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος superman την 18 Φεβ 2011 17:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Φεβ 2011 15:18

Πολύ Καλησπέρα σου :D
Θα πρέπει να διαμαρτυρηθώ και σ'εσένα:
Ο φίλτατος mod GeoStuff, όταν έγραφε αυτό εδώ: Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα, δεν είχε πρόθεση να θίξει τον οποιονδήποτε. Αντίθετα μάλιστα, ζητώντας πιεστικά λεπτομερέστατες -όσο γίνεται- πληροφορίες για Hardware και OS/Software είχε σκοπό να κάνει 'εύκολη τη ζωή' όλων μας:
1) Όσων απαντούμε, γιατί έχουμε καλύτερη/σφαιρικότερη άποψη των καταστάσεων και προβλημάτων, ώστε να δώσουμε μιά καλύτερη πρόταση.... Και
2) Όσων ζητούμε βοήθεια, καθώς πολλαπλασιάζουμε δραματικά τις πιθανότητες να έχουμε πρόταση-λύση στο πρόβλημά μας.
Όσο περισσότερες, ακόμα και τις -φαινομενικά χαζές- πληροφορίες μας δώσεις, για το υλικό σου, αλλά και το Λειτουργικό σου (Π.χ. Windows XP Professional English SP3, το ακριβές μοντέλο της Motherboard σου, και της πρόσθετης Κάρτας Γραφικών σου), τόσο πιο κοντά μας φέρνεις στον χώρο σου, όπου υπάρχει το πρόβλημα, ώστε να καταλάβουμε -όσο γίνεται- τι συμβαίνει, και να γράψουμε κάποιαν άποψη-πρόταση, που ίσως καταλήξει σε λύση :wink:
Δεν ξέρω αν -για το BOOT πρόβλημά σου- σε καλύπτει αυτό: Πως μπορω να επιλεξω λογισμικο εκινησης απο το μπουταρισμα;
Ως προς το δεύτερο πρόβλημά σου (ασύρματο Internet), χρειάζεσαι τους drivers της ασύρματης κάρτας δικτύου σου, ή του ασύρματου μόντεμ σου, για τα XP.
Αν τους έχεις κάπου, και ξέρεις σε ποιό σημείο, τότε συνεχίζουμε τις οδηγίες εγκατάστασης.
Ούτως ή άλλως, περιμένουμε αρκετά νεώτερά σου :P
Εμείς εδώ είμαστε :wink:

superman

Δημοσίευση από superman » 16 Φεβ 2011 21:17

εχεις δικιο αυτο ειναι το λαπτοπ
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907071

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Φεβ 2011 09:12

Πολύ Καλημέρα σου. :D
Μ'αυτά τα Links έχω κάτι σε πολύ κακή πείρα :evil: ...
Βλέπεις ότι περιγράφει ό,τι πιασάρικο (CPU, RAM, Οθόνη, αλλά -όπως βλέπεις- την κάρτα δικτύου (Ethernet) όπως και την ασύρματη δεν την περιγράφει!
...Φυσικά πέρα από ελάχιστα στοιχεία, τα οποία έπρεπε να δώσει, για να μην τον κράξουν.
Όμως μοντέλο δεν δίνει για καμμία από τις δύο κάρτες δικτύου (Ethernet-Ενσύρματη και WiFi-Ασύρματη).... (δεν είναι πλέον πιασάρικες :wink: )
Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τη Motherboard.
Ωστόσο, επειδή τη Lenovo την έχω σε αρκετά ψηλό επίπεδο, φαντάζομαι ότι στο Manual που συνοδεύει το Laptop σου, θα αναφέρονται τα μοντέλα τόσο της ασύρματης κάρτας δικτύου, όσο και της Motherboard σου.
Επίσης... Κάτι ακόμα, που δείχνει -τουλάχιστον κατ'εμένα- το επίπεδο οργάνωσης της Lenovo:
εδώ, στην -πιο κάτω- 'Υποστήριξη' (δίπλα από το 'Σχετικά με τη Lenovo'), στο 'idea-brand' -> 'Drivers & Downloads' -> (αφού -όπως φαίνεται στο Link του e-Shop- το Laptop σου είναι μοντέλο IDEAPAD.
Εκεί πλέον, στη Lenovo, μπορείς να δώσεις το Ser.Number του Laptop σου, και να βρεις, κατευθείαν, όποιους drivers ζητάς (και της ασύρματης κάρτας σου), και για όποιο Λειτουργικό (Windows) θέλεις.
Επίσης, (αν δεν έχεις το Manual), αν επιλέξεις π.χ. Lenovo -> Laptop -> G550, θα βρείς (για όποιο Windows κι αν βάλεις), -επάνω από τους drives και προς τα δεξιά- ένα: 'Quick Links' -> 'User's Guides & Manuals', απ'όπου μπορείς να κατεβάσεις το Manual σου. :wink:
Φαντάζομαι - ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο :P
Όπως και νά'χει, εξακολουθούμε να είμαστε εδώ :P

superman

Δημοσίευση από superman » 17 Φεβ 2011 10:55

σε ευχαριστω DGeorge παρα παρα πολυ. Να εισαι καλα φιλε μου
ΜΠΡΑΒΟ!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Φεβ 2011 11:07

Τι σημαίνουν όλα αυτά :lol: :lol:
Έβαλα κανένα γκολ και δεν το ξέρω; :lol: :lol:
Τι επεισόδια χάνω;; Τι; Τιιιιιιι;;;; :lol: :lol:
Αν το πρόβλημα λύθηκε, ή αν και όταν -με το καλό λυθεί-, παρακαλώ ενημέρωσέ μας :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 17 Φεβ 2011 11:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

superman

Δημοσίευση από superman » 17 Φεβ 2011 11:09

ΕΓΡΑΨΕΣ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Φεβ 2011 11:17

Καθαρά προς ενημέρωσή σου, η Lenovo πήρε τα 'ψιλά' της IBM (PC, Laptop κλπ). Από τότε δείχνει να κρατάει ένα after-sales service σε παρόμοιο επίπεδο με αυτό της IBM.
Γι'αυτό, -μη κακό- σε μελλοντική ανάγκη, θα βρεις πολλή υποστήριξη από το Site της Lenovo. :wink:

superman

Δημοσίευση από superman » 17 Φεβ 2011 18:41

να εισαι καλα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Φεβ 2011 20:37

superman έγραψε:να εισαι καλα
Όλοι μας νά'μαστε καλά :pint: :pint:
Τι έγινε όμως εν τέλει; Λύθηκε το πρόβλημα; :D
Για γράψε μας κανένα reportage από το μέτωπο (πώς τα λέω ο άπαιχτος :lol: :lol: )

superman

Δημοσίευση από superman » 18 Φεβ 2011 17:06

τωρα το προβλημα με το δικτυο που δεν μπορω να εκτυπωσω απο το Laptop

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης