[Solved] Κλαταρε ο υπολογιστής

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 16 Φεβ 2011 21:38

Καλησπέρα.
Στα καλα καθούμενα κλαταρε ο υπολογιστής και παγωσαν όλα εικόνα και ήχος. Μετα απο το reboot η εικόνα ήταν παραμορφωμένη και έκανε νερά και το σύστημα σταματούσε και η οθόνη μαύριζε. Τσέκαρα αν είναι λάθος της οθόνης μέσου του μενού της και το έδειχνε κανονικά άρα λέω θέμα hardware και πρώτη σκέψη ήταν η κάρτα γραφικών, με την νέα κάρτα που πήρα δεν ξεκινάει καν το os μαυρη οθόνη ούτε κάν bios οπότε πήρα και motherboard και πάλι τα ίδια. Το μόνο που έχει μέινει να αλλάξω είναι το cpu, είμαι τόσο άτυχος ? ποια είναι τα συμπτώματα αν χαλάσει ο επεξεργαστής? Εχετε πάθει ποτέ κάτι σαν αυτό?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Insurer την 17 Φεβ 2011 22:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Φεβ 2011 01:24

Πολύ Καλησπέρα σου :D
Θα πρέπει να διαμαρτυρηθώ και σ'εσένα:
Ο φίλτατος mod GeoStuff, όταν έγραφε αυτό εδώ: Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα, δεν είχε πρόθεση να θίξει τον οποιονδήποτε. Αντίθετα μάλιστα, ζητώντας πιεστικά λεπτομερέστατες -όσο γίνεται- πληροφορίες για Hardware και OS/Software είχε σκοπό να κάνει 'εύκολη τη ζωή' όλων μας:
1) Όσων απαντούμε, γιατί έχουμε καλύτερη/σφαιρικότερη άποψη των καταστάσεων και προβλημάτων, ώστε να δώσουμε μιά καλύτερη πρόταση.... Και
2) Όσων ζητούμε βοήθεια, καθώς πολλαπλασιάζουμε δραματικά τις πιθανότητες να έχουμε πρόταση-λύση στο πρόβλημά μας.
Όσο περισσότερες, ακόμα και τις -φαινομενικά χαζές- πληροφορίες μας δώσεις, για το υλικό σου, αλλά και το Λειτουργικό σου (Π.χ. Windows XP Professional English SP3, το ακριβές μοντέλο της Motherboard σου, και της πρόσθετης Κάρτας Γραφικών σου), τόσο πιο κοντά μας φέρνεις στον χώρο σου, όπου υπάρχει το πρόβλημα, ώστε να καταλάβουμε -όσο γίνεται- τι συμβαίνει, και να γράψουμε κάποιαν άποψη-πρόταση, που ίσως καταλήξει σε λύση :wink:
Επειδή σαφώς κι έχουν τύχει παρόμοιες καταστάσεις σε αρκετούς εδωμέσα (με πρώτον εμένα :P ), καταλαβαίνω το άγχος και τον πανικό σου. Γι'αυτό όμως και ζητάμε τόσο λεπτομερείς -όσο γίνεται- πληροφορίες.
Φαντάζομαι ότι μιλάμε για PC με κάποια Windows. Τί Windows είναι αυτά; (Π,χ, Windows XP Pro Ελληνικά SP3 32bit)
Μάλλον λοιπόν το πρόβλημα δεν εστιάζεται στο υλικό (hardware) σου, αλλά στο δίσκο με το λειτουργικό σου.
Εκεί -μάλλον- τά'παιξαν κι οι ρυθμίσεις της οθόνης, ή της κάρτας γραφικών (παραμορφωμένη εικόνα μετά το reboot) :wink:
Το 'πάγωμα' δε των πάντων, είναι κλασσικό σύμπτωμα ότι κάπου τα Windows τα 'έφτυσαν', και χρειάζονται -τουλάχιστον- 'repair'. Επίσης κάτι, πολύ φτηνό, που μπορεί να τά'παιξε, είναι και ο δίσκος, εκεί όπου βρίσκονται τα Windows, συμπαρασύροντας -προφανώς- και αυτά.
Προς το παρόν, όμως, χρειαζόμαστε ακόμα και τις πιό χαζές πληροφορίες σχετικά με το υλικό και το λειτουργικό σου, ώστε να προχωρήσουμε :P
Πολύ καλή σου νύχτα :pint:

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 17 Φεβ 2011 11:22

δεκτή η επίπληξη :)
δεν υπάρχει πανικός ένας υπολογιστής είναι κάποτε θα χαλάσει είναι λογικό.
Εχω τα Windows XP Professional English SP2 και οταν αρχισε το προβλημα είχα mobo m2v asus, dual core athlon amd, geforce 7600 gt. Το os είναι stable και στα τοσα χρόνια δεν είχα ποτε πρόβλημα αλλα του έκανα ενα φορματ καλού κακού και πάλι τα ίδια. Στην συνέχεια μιας και ο υπολογιστής είναι 5ετίας λέω να μια καλη ευκαιρία για upgrade και πήρα καρτα γραφικών geforce gt 250 και νέα mobo sapphire pluto πρωτού βάλω την νέα mobo στην παλιά έβγαλα την υπαρχουσα κάρτα γραφικών 7600gt και δοκίμασα την 250 να δω μπας και το σφάλμα είναι της κάρτας γραφικών αλλα με την νέα κάρτα ούτε που έβγαζε σήμα στην οθόνη. Τέλος έβαλα την νέα mobo και την νέα κάρτα γραφικών και πάλι τα ίδια...
Τον υπολογιστή τον πήγα σε τεχνικό σήμερα απλα είναι μια κουβέντα που έκανα με πολούς φίλους και όλοι ως πρώτη λύση είπαν την κάρτα γραφικών και μετά mobo. Το αστείο!!! με πήρε τηλ΄ο τεχνικός και είπε πως δεν δουλεύει η mobo η καινουργια (πόση γκαντεμια ακομα θεε μου??) πάλι καλα έχω εγγυηση αγοράς.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Φεβ 2011 12:40

Πολύ Καλημέρα σου :D
Πρώτα απ'όλα δεν πρόκειται για επίπληξη, αλλά για φιλική σύσταση, με σκοπό πάντα την αλληλοβοήθεια. :wink:
Επειδή λοιπόν μου έχει τύχει το περιστατικό, σε εγκ/σταση των XP Pro, να βγαίνει μπλε οθόνη... Πριν από τρελλές σκέψεις και ειδικά σχετικές με Motherboard:
1) Βγάλε τα πάντα, ακόμα και μνήμες, από τη Motherboard, και βάλε μπρος. Θα πρέπει να 'τσιρίξει' σ'όλο του το μεγαλείο ο PCης, καθώς δεν 'βλέπει' μνήμες.
Αν δεν 'τσιρίξει', τότε ΝΑΙ, -μάλλον- έχεις πρόβλημα Motherboard.
2) Βάζεις (μία κάρτα γραφικών) και μία-μία (εναλλάξ στην αρχή - μαζί έπειτα) τις μνημούλες, και βλέπεις αντίδραση στην οθόνη. (Ακόμα και τα βασικά -ασπρόμαυρα- μας δείχνουν λειτουργία κάρτας γραφικών και Motherboard :wink: )
3) Αν όλα πάνε καλά μέχρις εδώ, μη βλέποντας κάποιο λειτουργικό (βλέπε δίσκο) θα πρέπει να δεις το μήνυμα: "NO OPERATION SYSTEM κλπ".
Σε πρώτη φάση συνδέεις τον δίσκο.
(Εννοείται πως τα αναφερόμενα "συνδέεις, βάζεις, βγάζεις κλπ" γίνονται με τον PCη σβηστό (και το τροφοδοτικό στο OFF).
Αν πάρεις το ίδιο μήνυμα, τά'φτυσαν τουλάχιστον τα Windows. Προσπάθησε, αν μπορέσεις, και αν τον βλέπουν τα Windows από το CD/DVD, να του κάνεις 'repair'.
Ελπίζω ο δίσκος σου να μην είναι SATA, γιατί θα πρέπει να τρέχεις λίγο για τους SATA drivers της όποιας Motherboard αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις, ώστε να τον 'δουν' τα Windows XP (Δεν έχουν προεγκατεστημένους στο CD/DVD τους, όπως τα Vista και τα 7).
Θα πρέπει λοιπόν να μας πεις και τι είδους δίσκο έχεις. Ο SATA, ας πούμε έχει για τροφοδοσία ένα μικρό πλακέ φισάκι, λίγο μεγαλύτερο από το φισάκι για τα DATA του. Αντίθετα ο IDEE δίσκος έχει το πασίγνωστο άσπρο φισάκι τροφοδοσίας, κι επίσης εκείνη την πασίγνωστη φαρδιά ταινία-καλώδια DATA που καταλήγει στο επίσης πασίγνωστο μαύρο(γκρίζο κάποιες φορές)/φαρδύ φις DATA. Και μόνο από την κάποια ομοιότητα φις τροφοδοσίας με φις DATA, κάνει μπαμ ο δίσκος SATA από τον δίσκο IDEE.
Αν έχεις δίσκο IDEE, γιούπι-γιούπι τι χαρά :banana: , τον έχουν δει τα Windows XP στο φτερό. :lol: Οπότε και το 'repair' του θα είναι πιο εύκολο (αν σηκώνει 'repair' και δεν είναι για ανακύκλωση).
Αν δυστυχώς ο δίσκος δεν επιδέχεται 'repair', θα πρέπει να πάρεις καινούργιο δίσκο (πρόκειται μάλλον για το φτηνότερο -πλέον- εξάρτημα του PCή σου). Στον καινούργιο επιχείρησε νέα εγκατάσταση των XP σου, και βλέπουμε από'κει και μετά.
Υπ'όψιν επίσης: Αν όλα πάνε καλά, είτε με νέο δίσκο, είτε με τον παλιό, καλή θα ήταν η αναβάθμιση των Windows XP Professional English SP2 σου, από SP2 σε SP3 (δωρεάν από MS μέσω Internet). To SP3 είναι σαφώς καλύτερο/εξελιγμένο από το SP2.

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 17 Φεβ 2011 13:05

Εξελίξεις...
στο πλαισιο που το πήγα μου είπαν ήταν προβληματική η νέα mobo που αγόρασα αλλά την καλύπτει η εγγύηση και θα μου την αλλάξουν και μου ζητούν 45ευρώ για να μου βάλουν την νέα. Σκοπεύω να την βάλω μόνος.
Αρα φίλε DGeorge το πρόβλημα <<θα λύθεί>> όταν κουμπώσω την νέα mobo.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω κατα την εγκατάσταση της mobo για να μην κάνω χοντρή ζημιά??? έχω ξαναβάλει και το δύσκολο είναι η cpu, τα front usb/audio/mic start led / start switch/ reset switch μιας και και σε κάθε μητρική διαφέρουν. Τα 45 ευρώ δεν θέλω να τα δώσω και ούτε καν τα 25 που ζητάνε στο πλαίσιο για έλεγχο μιας και το πρόβλημα ήταν σε σκάρτη συσκευή που μου πούλησαν.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Φεβ 2011 13:41

Insurer έγραψε:Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω κατα την εγκατάσταση της mobo για να μην κάνω χοντρή ζημιά??? έχω ξαναβάλει και το δύσκολο είναι η cpu
Ακριβώς εδώ θέλει προσοχή, στη CPU.
Θερμοαγώγιμη πάστα δεν χρειάζεται με το κιλό. Απλή-απλούστατη επάλειψη χρειάζεται. Με την 'υπερβολή' μπορεί να 'τρέξει' στα πλάγια της CPU, βραχυκυκλώνοντας pinάκια. Αρκεί να φανταστείς, ότι για αρκετό καιρό μπορείς να κάνεις δουλειά και χωρίς θερμοαγώγιμη πάστα. :wink:
Βάζεις ελάχιστη, έτσι -για το καλό :D -, και για να λες ότι έβαλες :wink:
Μετά η τοποθέτηση της CPU... Απαλά απαλά, σαν να είναι μωρό/νήπιο ωρών (ούτε κάν ημέρας :P ). Την προσανατολίζεις όπως χρειάζεται. Φαίνεται αρκετά ξεκάθαρα από το pinάκι που λείπει τόσο στη CPU, όσο και στη βάση/υποδοχή της. (Επίσης έχουν και κάτι άλλα σημάδια βοηθητικά.) Κατεβάζεις τον μοχλό παρατηρώντας διαρκώς μήπως και γίνει καμμιά 'περίεργη' κίνηση.
Άπαξ κι ασφαλίστηκε στη θέση της, βάρα την αλύπητα (without any mercy :D). Της μοντάρεις την ψύκτρα της, τ'ανεμιστήρι της και βουαλά.
Καλό θα ήταν αυτά τα 'μονταρίσματα' να γίνουν, με τη Motherboard ακουμπισμένη αναπαυτικά σε κάποιο οριζόντιο, επίπεδο (ξύλινο, 'μονωτικό') πάγκο/τραπέζι/γραφείο.

Γενικά πρέπει να αποφεύγεται η βία!! Εκεί είναι που -συνήθως- δημιουργούνται τα προβλήματα! Χαλαράααα :D Χαλαράααα :D

Εννοείται ότι περιμένουμε νεώτερά σου :wink: :wink: :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Φεβ 2011 17:03

Προτού καν ανοίξεις τη συσκευασία της M/B, ακούμπα ένα καλοριφέρει να γειωθείς και να φύγει από πάνω σου ο στατικός ηλεκτρισμός.
Τώρα για την πάστα, ένας φίλος τεχνικός μου πρότεινε να μην βάζω, γιατί μετά από λίγο καιρό ξεραίνεται και είναι σαν να μην έχεις βάλει καθόλου-μάλιστα εμποδίζει τη μετάδοση της θερμότητος. Σε μηχάνημα που είχε πρόβλημα με την ψύκτρα και μου το επισκεύασε ο συγκεκριμένος, από το καλοκαίρι δεν έχει σβήσει (έχει γίνει "σέρβερ") και δεν είχα πρόβλημα θερμοκρασίας ποτέ!

Θα έλεγα ότι το πιο σημαντικό να προσέξεις είναι το ίδιο το "Πλαίσιο" γιατί δεν έχω ακούσει καλά λόγια τώρα τελευταία (του αδερφού μου του αλλάξανε 2 φορές κάρτα γραφικών, με προβληματικό κομμάτι και τώρα πάει για 3η)
Ζήτα λοιπόν η M/B που θα πάρεις να είναι σφραγισμένη σε κουτί και όχι χύμα, γιατί μπορεί να πέσεις σε bulk/stock προϊόν που δίνουν με την ελπίδα να μην βγάλει πρόβλημα στον επόμενο πελάτη...

Πάντως, δεν βλέπω να έχεις γράψει τίποτα για τροφοδοτικό, είσαι τόσο σίγουρος ότι τροφοδοτεί σωστά το μηχάνημά σου;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 17 Φεβ 2011 19:01

άλλαξα και τροφοδοτικό γιατί το παλιό δεν εβγαζε φισακι για την νεα καρτα γραφικών.
Το πιο κουλό είναι με πήραν τηλ απο το πλαίσιο και τελικά ήπαν πως είχε χαλάσει ο επεξεργαστής.... amd athlon dual core απο το 2007 τον είχα, τον άλλαξα και όλα οκ ούτε πλήρωσα κατι στο πλαίσιο για τεχνικό κλπ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Φεβ 2011 20:27

Πολύ Καλησπέρα σου :D
Insurer έγραψε:..... είχε χαλάσει ο επεξεργαστής.... amd athlon dual core απο το 2007 τον είχα, τον άλλαξα και όλα οκ ούτε πλήρωσα κατι στο πλαίσιο για τεχνικό κλπ
Χμμμμμ... Όσες χιλιαδες ώρες πτήσης κι αν είχε πάνω του, "τετραετία για χρόνο ζωλης" δεν θα τό'λεγα.
Υποψιάζομαι ..."ψήσιμο"! :hammer: Υπήρχε μιά φήμη, ότι οι ATHLON ζεματάγανε :-? γι'αυτό κι έπαιρναν ειδική/μεγαλύτερη ψύκτρα....
Δεν έχω πείρα επ'αυτού! Γι'αυτό κι όσα γνωρίζω τ'αναφέρω ως 'φήμες'.
Όμως για καλό και για κακό, φρόντισε κάπως να τον ΄κρυώσεις΄ όσο γίνεται ερισσότερο :wink:
.Αντε.. Με γειές το καινούργιο 'εργαλείο' :pint: :pint: :pint: :pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης