Θάνατος στα πάρκα κεραιών από την εξαιρετικά υψηλή ακτινοβολία!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Φεβ 2011 19:44

starfish έγραψε:υγ Σωματείο στον χώρο εργασίας σου υπάρχει για να το ενημερώσεις;

ναι υπαρχει η ΕΤΙΤΑ αλλα και αυτοι ολοι ειναι στον κοσμο τους
ακομα και η ποσπερτ που ειναι στα πραματα δεν εχει και πολυ ορεξη , αλλα κατι που τους ζητησα (τις συμβασεις τους) μου τις εδωσαν αμεσα

starfish

Δημοσίευση από starfish » 17 Φεβ 2011 20:26

ακόμα και εάν είναι στο κόσμο τους πρέπει να τους πιέσεις να τους τρέξεις και εάν δεν κουνηθούν να τους ξεμπροστιάσεις. Κάποιοι εκεί έχουν ψηφιστεί για κάνουν κάτι όχι για να τα ξίνουν. Πρέπει οι συνάδερφοι σου να μάθουν τι παίζει.

Ο ατομικός δρόμος και η ατομική λύση είναι πολύ δύσκολα. Μόνο η μαζικότητα και η συστράτευση μπορούν να φέρουν σίγουρα αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Φεβ 2011 21:32

Αυτη την στιγμη εχουν αναλαβει οι επιθεωρητες του ΚΕΠΕΚ και αυτοι ειναι που θα ανεβουν στις επομενες μερες να ενημερωσουν τους τεχνικους εκει πανω επισημα και να ζητησουν εξηγησεις απο τους επικεφαλεις

εγω δεν νομιμοποιουμαι να κανω κατι καθως αυτη την στιγμη εχω κανει την επισημη καταγγελια στους αρμοδιους που οντως κανουν δουλια , καθως ο ελεκτης που εχει αναλαβει το θεμα με πηρε χτες τηλεφωνο και ζητησε καποια συμπληρωματικα στοιχεια με την κατασταση εκει πανω

εγω τους εδωσα ολα τα βιβλια καταγραφων της Εθνικης Επιτροπης Ατομικης Ενεργιας για τα ετη 2003 - 2010 που ειχα την κατοχη μου με τα αποτελεσματα των μετρησεων (θα δημοσιευθουν εν καιρω) και με αυτα ξεκινησαν να καταλογισουν ευθυνες και να υποχρεωσουν τις εταιρειες εκει πανω να φτιαξουν καταλληλα καταληματα για τους εργαζωμενους

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 17 Φεβ 2011 22:07

Δύναμη και καλή επιτυχία Άγγελε και μακάρι να μην καταφέρουν να το σκεπάσουν το θέμα, αλλά να βγει στην επιφάνεια και να τιμωρηθούν όλοι οι υπεύθυνοι!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Φεβ 2011 16:00

Φίλε fiskilis εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα υγείας...
Όλα αυτά περί ακτινοβολιών είναι επικίνδυνα πράγματα, και θεωρώ ήρωες τους εργαζόμενους που δουλεύουν κοντά σε τέτοιες πηγές, για να έχουμε εμείς τα λούσα μας και την άνεσή μας είτε λέγεται τηλεόραση, είτε λέγεται κινητή τηλεφωνία είτε λέγεται ηλεκτρικό ρεύμα...

Πρέπει να δείχνουμε μια μεγαλύτερη ευαισθησία σε τέτοια θέματα ειδικά στον χώρο εργασίας όπου ο άλλος δεν πρέπει επουδενί να είναι υποχρεωμένος να θέσει σε κίνδυνο την υγεία του και την ζωή του, για να μπορέσει να παρέχει τα προς το ζειν στην οικογένειά του...

Σαν μηχανολόγος μηχανικός αναρωτιέμαι αν υπήρχε τεχνικός ασφαλείας στην επιχείρηση, και αν είχε κληθεί ποτέ συνεργείο μέτρησης ακτινοβολίας, κλπ. Η νομοθεσία τί λέει (υπάρχει;)... Θα έλεγα να συμβουλευθείς/απευθυνθείς και στο ΕΛ.ΙΝ.Υ.Α.Ε.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Φεβ 2011 17:42

mechpanos έγραψε:Φίλε fiskilis εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα υγείας...
Όλα αυτά περί ακτινοβολιών είναι επικίνδυνα πράγματα, και θεωρώ ήρωες τους εργαζόμενους που δουλεύουν κοντά σε τέτοιες πηγές, για να έχουμε εμείς τα λούσα μας και την άνεσή μας είτε λέγεται τηλεόραση, είτε λέγεται κινητή τηλεφωνία είτε λέγεται ηλεκτρικό ρεύμα...

Πρέπει να δείχνουμε μια μεγαλύτερη ευαισθησία σε τέτοια θέματα ειδικά στον χώρο εργασίας όπου ο άλλος δεν πρέπει επουδενί να είναι υποχρεωμένος να θέσει σε κίνδυνο την υγεία του και την ζωή του, για να μπορέσει να παρέχει τα προς το ζειν στην οικογένειά του...

Σαν μηχανολόγος μηχανικός αναρωτιέμαι αν υπήρχε τεχνικός ασφαλείας στην επιχείρηση, και αν είχε κληθεί ποτέ συνεργείο μέτρησης ακτινοβολίας, κλπ. Η νομοθεσία τί λέει (υπάρχει;)... Θα έλεγα να συμβουλευθείς/απευθυνθείς και στο ΕΛ.ΙΝ.Υ.Α.Ε.
το γεγονος ειναι οτι εχω προλβημα υγειας οπως ανεφερα ηδη με την αρτιριακη πιεση
τεχνικος ασφαλειας και να υπηρχε δεν τον ξεραμε και δεν τον ειχαμε δει ποτε!
η νομοθεσια τι λεει το εχω βρει απο μεγαλη ερευνα που εχω κανει και μπορει να βρει καποιος εδω http://fiskilis.gr/doc_of_radiation/ (no 37.pdf - 40.pdf στον φακελο αυτο ειναι μετρησεις απο την επιτροπη ατομικης ενεργειας εκει πανω )

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 18 Φεβ 2011 20:26

Πάντως μου προκαλεί εντύπωση που ένας άνθρωπος που από το 2005 έχει εντοπίσει ότι η εργασία του του προκαλεί προβλήματα υγείας, να περιμένει μέχρι το 2010 για να κινητοποιηθεί και να διεκδικήσει το "δίκιο" του, ή να κάθεται σε αυτή την εργασία χωρίς να έχει πάει σε κάποια άλλη έστω και με μικρότερο μισθό αλλά χωρίς κίνδυνο για την υγεία του.

Μήπως το γεγονός ότι υπήρξε αυτή η κινητοποίηση δεν οφείλεται στην "ακτινοβολία" και τα όσα άλλα προβλήματα έχουν δημιουργηθεί (αν έχουν δημιουργηθεί από αυτήν) αλλά η απόλυση και η προσπάθεια να "αρπάξουμε ότι προλάβουμε";

Συγνώμη αν ακούγομαι δύσπιστος, αλλά υπάρχουν εύλογα ερωτηματικά (που φαντάζομαι ότι ένας δικηγόρος όσο άπειρος κι αν είναι θα τα εντοπίσει με κλειστά τα μάτια, θα τα τονίσει και θα ζητείσει πειστικές απαντήσεις...)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Φεβ 2011 21:49

πως βγαζεις το συμπερασμα οτι ειχα κανει συνδεση του προβληματος υγειας μου με τον χωρο εργασιας μου?

λεω και παλι οτι 17 ημερες μετα την απολυση μου σχεδον αρχισα να ενημερωνομαι για το προβλημα αυτο

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 18 Φεβ 2011 23:06

Το καλύτερο Άγγελε θα είναι να μαζευτείτε πάρα πολλά άτομα που σας έχουν δημιουργηθεί προβλήματα λόγω της εξαιρετικα υψηλής ακτινοβολία, ώστε να σας υπολογίζουν ακόμη πιο πολύ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 19 Φεβ 2011 09:39

Ντάξει γιατί να είμαστε δύσπιστοι... ότι δεν έχει πρόβλημα; Γιατί να μπει και να γράψει ψέματα ο άνθρωπος;
Τώρα το πρόβλημα υγείας μπορεί να σχετίζεται με την ακτινοβολία, μπορεί και όχι αλλά δεν είμαστε εμείς αυτοί που θα το κρίνουμε.
Το ότι παραθέτει στοιχεία, που έχει νόμιμα στην διάθεσή του, ότι οι έλεγχοι που έγιναν διαπίστωσαν υπέρβαση των επιτρεπτών ορίων και ζήτησαν λήψη μέτρων, το ότι υπάρχει υπηρεσιακή άρνηση λήψης διαταγών για το συγκεκριμένο χώρο μέχρις αποκατάστασης των επιτρεπτών ορίων ακτινοβολίας δεν λέει κάτι;!!!

Τώρα, για το ότι οι εργαζόμενοι εκεί είναι με "μπλοκάκι", τί να πω... οι άνθρωποι ξέρουν να καλύπτονται, αφού στην ουσία δεν υπάρχει "εργοδότης", αλλά ως ελεύθερος επαγγελματίας ο τεχνικός, οφείλει ο ίδιος να λαμβάνει τα απαραίτητα μέτρα προστασίας...
Βέβαια, μπορεί να αποδειχθεί εξαρτημένη σχέση εργασίας, ή να υπάρχει μια σύμβαση έργου που να καθορίζει τέτοια πράγματα...όμως, κανονικά πρέπει να υπάρχει τεχνικός ασφάλειας και γιατρός εργασίας, για κάθε επιχείρηση από έναν αριθμό εργαζομένων και πάνω δεν θα μπω σε λεπτομέρειες εδώ. Το ότι δεν υπήρχε ή δεν τον είχαν δει ποτέ, αφήνει ερωτηματικά για τον τρόπο λειτουργίας και την νομιμότητα των σταθμών.
Επίσης, αφήνει έκθετο τον μηχανικό που έχει αναλάβει τεχνικός ασφαλείας ή την εταιρεία που έχει αναλάβει τις υπηρεσίες αυτές προς τον σταθμό. Γιατί, ξαναλέω, κάθε επιχείρηση πρέπει να έχει, αλλά πολλές φορές ο Τ.Α. περνάει απλά και πάει κατευθείαν και γράφει 5 βλακείες σημειώσεις στο βιβλίο που είναι υποχρεωμένη να διαθέτει η επιχείρηση, και όλα καλά. Αν γίνει το κακό όμως, δεν σκέφτεται ότι ΑΥΤΟΣ είναι που θα καθίσει κατηγορούμενος, αφού είναι υποχρεωμένος να υποδεικνύει στον εργοδότη τα κακώς κείμενα και εκείνος με την σειρά του να λαμβάνει τα κατάλληλα μέτρα.
Επίσης, για την νόμιμη λειτουργία κάθε επιχείρησης οφείλει να υπάρχει μια μελέτη εκτίμησης επαγγελματικού κινδύνου (την οποία δεν εκπονεί απαραίτητα ο ίδιος ο Τ.Α., μπορεί να είναι και άλλος μηχανικός ή εταιρεία).
Τέλος πάντων, για την υπόθεση της ακτινοβολίας πχ αν εγώ ήμουν Τ.Α. του MEGA καταρχάς θα έβλεπα την μελέτη επαγγ. κινδύνων όπου φυσικά θα έπρεπε να αναφέρεται σχετικά με ακτινοβολίες...Δεύτερον, έτσι και έφτανε ποτέ στα χέρια μου χαρτί που να έλεγε για υπέρβαση ακτινοβολίας (γιατί φυσικά, δεν είναι δυνατό να ήξερα εγώ πώς παίρνονται οι μετρήσεις, άρα εδώ φταίει και το κράτος που οφείλει με υπηρεσίες να τις λαμβάνει), θα πήγαινα και θα έγραφα σε κάθε επίσκεψη στην επιχείρηση "να τηρούνται τα επιτρεπτά όρια εκπομπών ακτινοβολίας και να ληφθούν τα κατάλληλα μέτρα", μέχρι να έρθει χαρτί που να λέει ότι όντως τηρούνται!

Προτείνω λοιπόν, άμεση επαφή ΚΑΙ με το ΕΛ.ΙΝ.Υ.Α.Ε.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Δημοσίευση από avatar » 20 Φεβ 2011 14:39

Με την ευκαρία του θέματος που θίξατε αλλάζω λίγο θέμα παραπέμποντάς σας σε ένα άρθρο.

Τα λεφτά, η μανία για εξουσία και η ανεξέλεγκτη τεχνολογική πρόοδος σε όλο το μεγαλείο!

Διάβασα πρόσφατα ένα άρθρο του Γιώργου Στάμκου, στην ιστοσελίδα:

http://www.e-telescope.gr/el/energy-and ... /241-haarp

σχετικά με το "Επιστημονικό πείραμα - έκτρωμα" HAARP...

Ευτυχώς που υπάρχει το διαδίκτυο και ξυπνάει ο κόσμος σιγά σιγά...

Μελετήστε το άρθρο μέχρι τέλους..

Εύχομαι να είναι όλα υπερβολές, αν και μια αναζήτηση στο διαδίκτυο
μάλλον τα επιβεβαιώνει όλα ..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες