Κριτήρια αξιολόγησης ιστοσελίδων... ποια είναι αυτά;

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
$nikos$
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από $nikos$ » 17 Φεβ 2011 11:50

Διάβαζα χτες το βράδυ το θέμα:
Σελίδες άξιες προσοχής για το Design τους... και μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία...
Θα ήθελα να μου πείτε με ποιο κρητίριο αξιολογείτε ενα website και τι σας αρέσει να βλέπετε σε μια σελιδα..
Νομίζω πως οι απόψεις σας θα βοηθήσουν πολύ τους νέους χρήστες όπως εγώ να κάνουν καλύτερες της σελίδες τους... :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Φεβ 2011 12:04

Αν μιλάμε για ιστοσελίδα: Να κάνει τη δουλειά της. Εύκολα, γρήγορα, απλά.
Αν μιλάμε για τέχνη: Να ανταποκρίνεται στα υποκειμενικά αισθητικά μας κριτήρια και να είναι πρωτότυπη.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
$nikos$
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από $nikos$ » 17 Φεβ 2011 12:10

Βασικά ξέχασα να πω οτι αναφέρομαι αποκλειστικά στο κομματι του "design"
Ας πει ο καθένας για τον εαυτό του διότι τα γουστα διαφέρουν από άτομο σε άτομο... :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Φεβ 2011 13:06

* Αρμονία στα χρώματα
* Σωστή τυπογραφία
* Σωστή επιλογή εικόνων
* Σωστή τοποθέτηση των μενού και των υπολοίπων βασικών στοιχείων
* Σωστή χρήση των whitespaces

είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 17 Φεβ 2011 13:48

Αυτό που ρωτάς είναι πολύ σημαντικό για όσους σχεδιάζουν ιστοσελίδες.

Συνήθως το πρόβλημα είναι ότι πιστεύουν ότι τα γούστα διαφέρουν και έτσι είναι υποκειμενικό. Δεν είναι έτσι. Το web είναι πολύ πιο strict από αυτό.

Το κακό είναι ότι σε αυτό ο κάθε σχεδιαστής είναι μόνος του. Είναι θέμα αντίληψης του τι ήταν το web, τι είναι και τι θα είναι μετά από μερικά χρόνια. Που πάει αυτό το πράγμα δηλαδή.

Για αυτό και ξεχωρίζουν κάποιοι από κάποιους ή για αυτό μοιάζουν πολλοί μεταξύ τους.

Αυτό που λέει ο dimsis είναι 5 πράγματα που ο καθένας designer λαμβάνει διαφορετικά υπόψην του. Θεωρητικά είναι σωστά. Πρακτικά, ένας είναι ο καλύτερος και άρα, αυτά τα 5 πράγματα έχουν μέσα τους πολλές λεπτομέρειες.

Τα χρώματα είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο.
Η τυπογραφία ακόμα μεγαλύτερο.
Μέχρι να καταλάβεις πως χρησιμοποιείται αυτό το white space...
Ξέρω 2 καλούς τρόπους για να βελτιώσει κάποιος την αντίληψη του.

1. Πολύ διάβασμα
Και το καλύτερο, να ακολουθήσει 10 - 15 παγκοσμίως γνωστούς web designers, αυτούς που θέτουν τα standards σε ότι κάνουμε σήμερα και να τους μελετήσει προσεκτικά.

Έτσι θα μπορέσει να βελτιώσει την αντίληψη του και να καταλαβαίνει καλύτερα το σωστό design όταν το βλέπει.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
StarLiteral

Δημοσίευση από StarLiteral » 22 Φεβ 2011 22:16

Κατ' αρχήν θα ήθελα να πω κι εγώ από την πλευρά μου, ότι το θέμα αξιολόγησης ενός web site είναι εξαιρετικά σημαντικό και μπράβο γι αυτό το thread. Σε αδρές γραμμές τα κριτήρια θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι: εμφάνιση (χρώματα - αντιθέσεις - τόνοι - σχεδιότυπο σελίδας - γραμματοσειρές - μέγεθος - format), λειτουργικότητα(κάνει αυτά που υπόσχεται εύκολα, γρήγορα, απλά με προεξάρχουσα θέση στο navigation), αποφεύγει τον αποπροσανατολισμό και τον υπερβολικό αριθμό διαφημίσεων, δεν έχει νεκρά links και ως εκ τούτου αφήνει ένα αίσθημα στον επισκέπτη - μια επιθυμία να το ξαναεπισκεφτεί. Και ενώ τα περισσότερα κριτήρια μπορούν να εφαρμοστούν σε οποιοδήποτε site, δεν θα πρέπει να έχει το καθένα την ίδια βαρύτητα σε όλες τις περιπτώσεις. Σε ένα personal ή καλλιτεχνικό site σίγουρα παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο η εμφάνιση.Σε ένα e - shop ενώ σίγουρα παίζει ρόλο η εμφάνιση, αυτό γίνεται με διαφορετικό τρόπο απο ότι πριν και σε διαφορετικό βαθμό, ενώ παίζει εξαιρετικά μεγάλο ρόλο η λειτουργικότητα. Έτσι, πιστεύω ότι το βαθμό ανάπτυξης του κάθε χαρακτηριστικού - κριτηρίου, θα τον καθορίσει το context.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες