Ποιά φωτογραφική να πάρω;

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 19 Φεβ 2011 00:27

ο Cypriot απο οτι καταλαβα δεν ψαχνει για επαγγελματικη για αυτο και του προτεινα την D3000 που ειναι κοντα στα λεφτα που διαθετει.

@pimpogio: Ναι DSLR ειναι , απλη φτηνη και κατα την αποψη μου μια χαρα για beginners
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Φεβ 2011 16:06

fafos έγραψε:proepikopish fontou gia automath rythmish tou diafragmatos exei h canon?
Yeap ;)
On the 7D, the DOF button is included in the set of ten buttons that are programmable through C.Fn IV-1. Hence, it can have more uses than just DOF and flash preview.

Don't forget that you can use DOF with live view active. If you don't use exposure simulation, live view will increase the brightness of the rear LCD while stopping down. This makes the depth of field easier to see.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Φεβ 2011 16:25

Cypriot έγραψε: Canon EOS 450D
η 450 είναι καλή για βασικό μοντέλο, είχα την 400 για πολλά χρόνια, έβγαλα πάνω από 10.000 φωτογραφίες και εδώ και έναν χρόνο την έχω δώσει σε έναν φίλο μου που ούτε αυτός έχει αντιμετωπίσει προβλήματα.

την 1000 δε θα την έπαιρνα γιατί είναι ο "πάτος" στις DSLR της Canon, θα προτιμούσα ένα καλό μοντέλο PowerShot παρά αυτή.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Φεβ 2011 16:41

cordis έγραψε:
fafos έγραψε:proepikopish fontou gia automath rythmish tou diafragmatos exei h canon?
Yeap ;)
On the 7D, the DOF button is included in the set of ten buttons that are programmable through C.Fn IV-1. Hence, it can have more uses than just DOF and flash preview.

Don't forget that you can use DOF with live view active. If you don't use exposure simulation, live view will increase the brightness of the rear LCD while stopping down. This makes the depth of field easier to see.
και η 400d έχει, η 7d δε θα είχε;

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 21 Φεβ 2011 14:18

ο φακός έκανε την δουλειά και όχι η μηχανή, nikon d5000 tamron 70-300 tele macro
για dof πιστεύω ότι είναι καλύτερα να προσέξεις σε φακό και όχι σε σόμα
εικόνα:απόσταση από μηχανή 1.1μ,απόσταση 2 μοντέλων 3cm σημείο εστιάσεις το στήθος του πιγκουίνου ,εστιακή απόσταση 300mm
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Άβαταρ μέλους
Cypriot

Δημοσίευση από Cypriot » 21 Φεβ 2011 14:56

Τελικά πάω για sony TX5.. έχετε κάποια άλλη να μου προτείνετε;(compact)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Φεβ 2011 17:01

me ta xrhmata pou diatheteis pairneis mia poly kalh dslr-like camera... tora, an thes na exeis xarakthristika dslr se megethos compact, perimene 5-10 xronia akoma :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Cypriot

Δημοσίευση από Cypriot » 21 Φεβ 2011 18:59

Έχεις κάποια να μου προτείνεις;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Φεβ 2011 19:06

Cypriot έγραψε:Έχεις κάποια να μου προτείνεις;
poly palia eixa mia Olympus UZ h opoia einai gia mouseio tora... exei vgalei kapoia nea montela alla exo akousei poly kala logia gia tis Lumix (panasonic)
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Cypriot

Δημοσίευση από Cypriot » 05 Μαρ 2011 12:50

Ποια η γνώμη σας για αυτήν; http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz30/

efou

Δημοσίευση από efou » 19 Ιουν 2011 20:04

Γεια σας παιδιά! Εγώ καμία σχέση δεν έχω με τη φωτογραφία αλλά τη λατρεύω!! Μέχρι στιγμής έχω μια πολύυυυυ μέτρια φωτογραφική των 150 ευρώ της Olympus αλλά ψάχνω για κάτι πολύ καλύτερο! Όπως είπα, δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά είδα αυτή και με εντυπωσίασε..Εσεις τι γνώμη έχετε??
http://photoagora.gr/sony-cybershot-dsc-hx100v-.html

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Ιουν 2011 20:19

καλή είναι αλλά να την πάρεις από εδώ που είναι πιο φτηνά και είναι και γνωστά μαγαζιά οπότε θα έχεις και καλύτερη εξυπηρέτηση.
http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=5288
ή
http://www.e-sakelaris.gr/fwtografikes- ... /dschx100v
ή
http://www.aa-digitalphoto.gr/index.php ... virtuemart
- follow me @twitter

efou

Δημοσίευση από efou » 19 Ιουν 2011 21:10

ευχαριστώ για την απάντηση!
εκείνο που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα είναι να είναι "σταθερή" ή "γρήγορη" (??) δεν ξέρω πως να το εκφράσω, έτσι ώστε να μην βγαίνουν κουνημένες!! Αλλά και άλλα βέβαια..Αυτό που με απασχολεί, είναι ότι βγάζει και 3D και αυτό δεν ξέρω πόσο θα μου χρειαστεί!Οπότε μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο στην ίδια περίπου τιμή και ας μην έχει 3D ??

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Ιουν 2011 22:43

για όσο πιο σκοτεινά και ανεκτά αποτελέσματα θα πρέπει να κοιτάς το ISO, όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερα. αυτή που έβαλες πάει μέχρι ISO 3200.

αλλά όσο ανεβαίνει το ISO, τόσο μεγαλύτερο "θόρυβο" θα βλέπεις στις φωτογραφίες σου.
- follow me @twitter

efou

Δημοσίευση από efou » 20 Ιουν 2011 02:20

cordis έγραψε:για όσο πιο σκοτεινά και ανεκτά αποτελέσματα θα πρέπει να κοιτάς το ISO, όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερα. αυτή που έβαλες πάει μέχρι ISO 3200.

αλλά όσο ανεβαίνει το ISO, τόσο μεγαλύτερο "θόρυβο" θα βλέπεις στις φωτογραφίες σου.
Αχά!! Τώρα μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο..Θόρυβο??Τι είναι πάλι αυτό? Ας το θέσουμε έτσι..το 3200 είναι σχετικά καλό? Πάντα μιλάμε για ερασιτεχνικές λήψεις αλλά με κάποια σημαντική ποιότητα..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης