συμβουλες για το πως να κινηθω τι να προσεξω

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
fairy_tale

Δημοσίευση από fairy_tale » 20 Φεβ 2011 00:23

Καλησπερα σε ολους 8)
Ειμαι εντελως ασχετη με το ολο θεμα καθως ασχολιεμαι μολις 2-3 ημερες...
Εχω ενα blog στο pathfinder με επισκεψιμοτητα περιπου 1400-2000 ατομα την ημερα και ειπα να προσπαθησω να βγαλω χαρτζιλικι...
Απ'οτι βλεπω δεν ειναι οσο ευκολο οσο ακουγεται...Δεν αρκουν μερικες διαφημισεις παρατημενες και νομιζω πως εγω εκανα ακριβως αυτο οποτε ζηταω συμβουλες για το πως να κινηθω τι να προσεξω,γενικα τα φωτα σας... Χρησιμοποιησα διαφημισεις απο το googleAdSense και το site affiliaemotion...Εχετε εσοδα?Ποσο καιρο σας πηρε?
Το blog ειναι αυτο εδω http://iparxei-mageia.pblogs.gr/ και οποιαδηποτε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη :)

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 20 Φεβ 2011 13:30

Καλησπέρα καταρχήν πιστεύω ότι έχεις βάλει πάρα πολλά banners στο header.
Λοιπόν όταν βάζεις διαφημίσεις σχετικά με affiliate για εμένα προσέχεις :
1 ) Να ταιριάζουν με την σελίδα.
2 ) Να έχουν σχέση με το περιεχόμενο της σελίδας. ( δηλαδή σε site για τεχνολόγια δεν βάζεις banners από ψαράδικο )
3 ) Να είναι σε θέσεις που τραβαει το μάτι.

Κάποια που έχω ακολουθήσει εγώ και έχουν δώσει λίγα έσοδα :
Π.χ σε μερικά άρθρα που έχουν σχέση με τεχνολογία θα μπορούσες να βάλεις ένα banner μέσα στο άρθρο που να έχει ένα e-shop ή κάποιο άλλο τεχνολογικό εύρημα όπου πουλιέται από κάποιο μαγαζί όπου εσύ έχεις κέρδος.

δες και ένα παρομοιο θέμα στο
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=53546
Εικόνα

fairy_tale

Δημοσίευση από fairy_tale » 21 Φεβ 2011 02:35

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)
εκανα καποιες αλλαγες και νομιζω ειναι λιγο καλυτερα....
παρατηρησα καποιο προβλημα με τις διαφημισεις απο google ....
τις περιελαβα σε καποιες δημοφιλεις εγγραφες του blog και ενω δουλευαν κανονικα μετα απο καποια ωρα χαθηκε :-?
Οπως επισης και μια διαφημιση που δε φαινεται στην κεντρικη σελιδα ενω οι αλλες παιζουν κανονικα!!!Εκανα εγω κατι λάθος ή παρουσιαζονται τετοια θεματακια?
Επισης παιρνω αυτα τα στατιστικα
AdSense για Περιεχόμενο 3.161 6 0,19% 0,13 € 0,42 €
Το Ο.19 τι σημαινει?
Ευχαριστω 8)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Φεβ 2011 11:57

για ότι ερωτήσεις έχεις για adsense άνοιξε ένα νέο θεματάκι στην περιοχή του adsense ;)
http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=129
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Φεβ 2011 13:09

σωστός ο Γιάννης, αλλά για να σου λυθεί η απορία.
αυτό το % είναι το ποσοστό των κλικ ανάλογα με τις εμφανίσεις.
Π.χ αν έχεις 100000 εμφανίσεις και 1000 κλικ είναι 1%, αν είναι 10000 κλικ στις ίδιες εμφανίσεις τότε θα είναι 10 %
Εικόνα

fairy_tale

Δημοσίευση από fairy_tale » 24 Φεβ 2011 16:02

Παιδια αφησα στο blog 3 διαφημισεις της googl adsense και μερικες απο αλλα προγραμματα...
Μεχρι στιγμης οι διαφημισεις της google δινουν καποια χρηματα εστω κ πολυ λιγα ενω τα υπολοιπα απ[λως μερικα κλικ κ τιποτε παραπανω...
Κατα την γνωμη κ την εμπειρια σας να περιμενω να δω αν θα αποδωσουν τα υπολοιπα ή να βαλω σε καλυτερη θεση της διαφημισεις της google και να στοχευσω εκει?

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 24 Φεβ 2011 16:54

Μερικά θέλουν χρόνο, ακόμη σκέψου ότι αν έχεις βάλει άλλα προγράμματα άσχετα με αυτά που μπορεί να κοιτάνε οι επισκέπτες της σελίδας τότε ίσως είναι άχρηστα και δεν αποδίδουν όσο έπρεπε. Το καλό με το google adsense είναι ότι με λέξεις κλειδιά και γενικά ανάλογα με το άρθρο ή την σελίδα, σου εμφανίζει διαφημίζεις που έχουν σχέση με το περιεχόμενο, και έτσι υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να πατήσουν στις διαφημίσεις.
Πάντως έχω προσέξει ότι πιο πολύ κλικάρουν σε banners και ειδικά flash banners, ίσως επειδή τους τραβάνε την προσοχή πιο εύκολα... :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 01 Μαρ 2011 14:29

ένα γενικότερο θέμα που βλέπω στο blog σου είναι πως είναι μια θεματολογία που δεν προσφέρεται εύκολα για κέρδος. Ένα άλλο blog που θα είχε να κάνει με κάποιο προιόν ή υπηρεσία, ακόμα και άμεσα θα μπορούσε να δώσει κάτι με την επισκεψιμότητα που έχεις. To adsense ίσως να προσφέρεται καλύτερα για την περιπτωση σου.

Από το affiliate marketing δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις και πολλά με την περιπτωσή σου. Εκτός αν μπεις στον πειρασμό να χαλάσεις το περιεχόμενό σου. Κατά την άποψή μου, γενικότερα την καλύτερη απόδοση έχουν τα affiliate links που είναι μέσα στα blog posts.

Αν το blog σου μιλούσε για τις ηλεκτρονικές πωλήσεις, για παράδειγμα, θα έγραφες ένα κείμενο για να δώσεις πληροφορίες και συμβουλές πάνω στο αντικείμενο και μέσα θα έβαζες για παράδειγμα affiliate links του ricardo. Όχι μόνο το κλικ θα ήταν περισσότερα, αλά και η μετατρεψιμότητα. Γιατί ο κόσμος είναι πολύ πιθανόν να κάνει αυτά που του λες στο κείμενο που διαβάζει

Εδώ θέλει προσοχή να είσαι ειλικρινής και όχι να γράφεις ένα κείμενο για τις προμήθειες. Θα σε πάρουν χαμπάρι, θα χάσεις τους αναγνώστες σου και δεν πρόκειται πάλι να βγάλεις χρήμα.

Ψάξε να δεις τι θα μπορούσε να προωθηθεί μέσα από το blog σου. Μπορεί να βρεις μια λύση. Η στην τελική να αποφασίσεις να αλλάξεις λίγο τη θεματολογία σου, σιγά σιγά, ώστε να σε παίρνει να γράφεις που και που τίποτα που να φέρνει χρήματα στο ταμείο
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Μαρ 2011 15:03

Ας είμαι εγώ αυτός που θα γίνω κακός...
Fairy tale, με το blog που έχεις δεν πρόκειται να βγάλεις ούτε χαρτζιλίκι ούτε τίποτα τουλάχιστον από το adsense.Αν θέλεις να κοροίδέψεις τον εαυτό σου με το adsense λίγο καιρό κάνε τα πειράματά σου.Οι επισκέπτες σου είναι πιθανώς επαναλαμβανόμενοι οι οποίοι έρχονται διαβάζουν τα εδιαφεροντα post που ανεβάζεις και φεύγουν πάλι πίσω,από εκεί που ήρθαν.Αυτά που ίσως έχεις διαβάσει δεξιά αριστερά,ότι μπορείς να βγάλεις λεφτά με το adsense,αφορουν blogs όπου γράφουν για θέματα που υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των διαφημιζόμενων.Για να βγάλεις ένα χαρτζιλίκι με την θεματολογία που έχεις χρειάζεσαι τουλάχιστον 15 000 επισκέπτες την μέρα ετσι ώστε με βαση και μονο την στατιστικη να γινουν καποια τυχαια κλικς.Εκτός και αν αλλάξεις θεματολογία....
Απο εκεί και πέρα υπάρχει το affiliate και το adtaily.Με το adtaily μπορείς να βάλεις χαμηλά την τιμή και να πιείς μερικούς καφέδες κάθε μήνα.
Με το affiliate όμως τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.Ακόμη και χωρίς να αλλάξεις την θεματολογία σου μπορείς να βρείς κάποιες διαφημιστικές καμπάνιες που να ταιριάζουν στο κοινό που έχεις.Απ όσο ξέρω υπάρχουν 3 δίκτυα αυτή την στιγμή,Linkwise, clickbanner kai affiliatemotion.
Στο δίκτυο της linkwise αυτή τη στιγμή υπάρχουν καμπάνιες όπως αυτή της tokotoukan με αστεία μπλουζάκια,2-3 καμπάνιες για games όπου πληρώνεσαι ανα εγγραφή,και αρκετές με γυναικεία προιοντα.Υπάρχουν βέβαια και οι καμπάνιες με τα κινητα 090 με ζωδια κτλ.Από δικη μου εμπειρια σου λεω πως οι καλυτερες καμπανιες για το κοινο που υποθετω πως εχεις ειναι αυτες με τους διαγωνισμους.
Εν πασει περιπτωση μη τρελενεσαι με το προσπαθησεις να βγαλεις χρηματα απο το blog σου.Συνεχισε αυτο που κανεις και σε κανει χαρουμενη.

fairy_tale

Δημοσίευση από fairy_tale » 03 Μαρ 2011 00:18

καλησπερα ..τελικα αφησα μονο το adsense στην σελιδα χωρις να περιμενω κατι το ιδιαιτερο..απλα δεν χανω και κατι...
απ'οσο ειδα δινει γυρω στα 70 λεπτα ημερησιως....το ανωτερο ηταν 1,50 ευρω....οποτε λεω απλα να βγαινει η συνδεση καθε μηνα :lol:
μου εκανε εντυπωση πως πριν φτασουν τα εκτιμωμενα κερδη στα 10 ευρω μπου εστειλε μηνυμα η google οτι εφθασα το κατωτερο οριο πληρωμης (αν δεν κανω λαθος ειναι 10 ευρω) και να ακολουθησω την διαδικασια επαληθευσης του λογαριασμου μου για να τα καταθεσει...Τι παιζει με αυτο?
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Μαρ 2011 12:14

ερωτήσεις για adsense στην περιοχή του adsense παρακαλώ. ;)
http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=129
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης