ενημέρωση πίνακα

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kostas_poul

ενημέρωση πίνακα

Δημοσίευση από kostas_poul » 20 Φεβ 2011 15:23

καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έχω μια βάση δεδομένων όπου υπάρχει ένας πίνακας με ένα πεδίο "ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ". Αυτό το πεδίο αντιστοιχεί σε ένα πεδίο (ίδια εγγραφή) "ΕΞΑΡΤΗΜΑ". Εδώ αποθηκεύω τις ώρες λειτουργίας (συνολικές) για 50 εξαρτήματα.

Επίσης έχω έναν άλλο πίνακα που περνάω, για καθένα από τα ανωτέρω εξαρτήματα, τις ώρες λειτουργίας κάθε εβδομάδα.

Υπάρχει δυνατότητα ο πρώτος πίνακας να ενημερώνεται αυτόματα με πρόσθεση των υπαρχόντων ωρών λειτουργίας με αυτές που περνάω ανά εβδομάδα, ώστε να προκύπτει το σύνολο για κάθε εξάρτημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

cghera

ενημέρωση πίνακα

Δημοσίευση από cghera » 22 Φεβ 2011 08:41

Μπορείς να κάνεις ενημέρωση με ένα update query και να αθροίζεις ανα εξάρτημα τις ώρες στον 2ο πίνακα. Κατα τη γνώμη μου όμως είναι καλύτερο αφού κάνεις καταχωρήσεις έτσι κι αλλιώς να χρησιμοποιήσεις ένα group by query ή ένα pivot για να αθροίζεις τις τιμές του πρώτου πίνακα ωστε αφενός να έχεις το πλήρες ιστορικό των ωρών ανα βδομάδα και να μπορείς να δεις και ενδιάμεσες τιμές (π.χ. το πρώτο εξάμηνο του έτους) αφετέρου να αποφύγεις την περίπτωση που γίνει κάποιο λάθος στο άθροισμα του 2ου πίνακα (π.χ. προσθέσεις μία βδομάδα 2 φορές).
Ένα Group by query είναι το πιο απλό νομίζω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες