Blog vs site κοστος

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Serghio

Blog vs site κοστος

Δημοσίευση από Serghio » 02 Μαρ 2011 12:48

ALR έγραψε:
Serghio έγραψε:
ALR έγραψε:Η αγορά είναι γ@μησε τα. Δεν θα βγάλεις άκρη από αυτό.
Δηλαδή; Πες μου κάτι να πάρω μια εικόνα για την αγορά. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να μου πείς με λίγα λόγια πως είναι τα πράγματα αυτή την στιγμή αλλά ας προσπαθήσουμε.
Λες "γ@μησε τα", λόγω κρίσης ή και για άλλους λόγους που ίσχυαν και πριν την κρίση
ALR έγραψε:Εσύ με τα όσα κατάλαβες ότι θέλει από σένα με πόσα θα ήσουν happy;
Αυτό προσπαθώ να καταλάβω και εγώ-δεν θέλω να χρεώσω χαμηλή τιμή, να δουλέψω ώρες και μέρες και μετά να το μετανιώσω-έχει γίνει στο παρελθόν και είμαι ακόμα τσαντισμένος.Εϊμαι της άποψης ότι όταν πέφτει η τιμή του προιόντος από ένα σημείο και μετά δίνεις την αίσθησης ότι το προιόν σου είναι μάπα(αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα). Αλλά πρέπει να είμαστε και ρεαλιστές.

Οι υπόλοιπες απαντήσεις έχουν ως εξής:

Έχεις γραφείο; ΟΧΙ
Δουλεύεις από σπίτι; ΝΑΙ
Πόσες άλλες δουλειές έχεις ταυτόχρονα;1
Υπάρχει πίεση χρόνου από πλευράς του κάποιου; ΑΓΝΩΣΤΟ,ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΑΚΟΜΑ
Έχεις ΤΕΒΕ; ΟΧΙ
Πληρώνεις εφορία; ΟΧΙ
Θα κάνεις custom design ή θα παραμετροποιήσεις κάποιο template; ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΕΥΗ(ΟΠΟΤΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ)
Θα βάλεις περιεχόμενο ή αυτός θα το κάνει; ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΕΥΗ(ΟΠΟΤΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ)
Θα του το υποστηρίζεις μετά η θα τον χαιρετήσεις;ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΕΥΗ(ΟΠΟΤΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ)
Σε ποια πλατφόρμα θα του το κάνεις; JOOMLA

Δεδομένου ότι δεν έχουν οριστικοποιηθεί κάποιες λεπτομέρειες(εκεί που λέω ότι θα μιλήσω μαζί του την Πρασκευή) το να καταλήξουμε σε τιμή από τώρα θα είναι δύσκολο.

Όπως βλέπεις είμαι καινούργιος(ούτε εφορία έχω ούτε ΤΕΒΕ) αλλά αφού βρέθηκε ο γνωστός αυτός να ζητήσει το blog/site και με δεδομένο ότι έχω αρκετή γνώση(όχι φοβερά πράγματα προς το παρόν) πια είπα να το επιχειρήσω.
Όταν σου λέω ότι είναι γ@μησε τα, εννοώ ότι ο καθένας χρεώνει ότι ναναι, δεν υπάρχει κάτι standard, δεν υπάρχει κάτι νορμάλ, δεν υπάρχει κάτι πάνω-κάτω. Είναι πραγματικά ότι να'ναι.
Οπότε εσύ πρέπει να βρεις το δικό σου οτιναναι και να είσαι ανταγωνιστικός.

1. Έχεις portfolio online;
2. Έχεις κάνει άλλες σελίδες; Αν ναι, ποιες; Ποια είναι τα skill σου; Μπορώ να τα δω κάπου;
Είσαι ένας από τους κλασικούς joomla! παραμετροποιητές που νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν και να σχεδιάζουν websites ή ξέρεις να κάνεις ένα σωστό website σε joomla!, άσχετα αν ξεκινάς τώρα ή όχι ;
3. Έχεις κάνει project που έχει πάνω κάτω τις ίδιες απαιτήσεις με αυτό που πας να κάνεις τώρα;

Γιατί αν χρεώσεις τον φίλο σου 5 ευρώ και δεν είσαι σωστός στα παραπάνω και έπειτα ο φίλος σου ανακαλύψει έναν σωστό που χρεώνει κι αυτός 5 ευρώ, τότε θα πρέπει να είσαι έτοιμος να τα ακούσεις.
Aγαπητέ Alr,

To μήνυμα σου τώρα το είδα-περιέργως δεν έλαβα ειδοποίηση στο inbox μου ή την έλαβα και κατά λάθος την έσβησα.

Θα διαβάσω προσεχτικά όλα αυτά που αναφέρεις και θα σου απαντήσω.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Blog vs site κοστος

Δημοσίευση από Banavas » 03 Μαρ 2011 11:08

Από όσα διάβασα παραπάνω η δική μου πρόταση είναι να υπολογίσεις το χρόνο που χρειάζεσαι στο περίπου και να βάλεις μια πολύ φτηνή τιμή ανά ώρα για να βγάλεις ένα περίπου κοστολόγιο.
Λέω πολύ φτηνή τιμή ανά ώρα γιατί θεωρώ οτι ένας επαγγελματίας θα το κάνει σε λιγότερες ώρες.
Αν το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό μην του πάρεις καθόλου λεφτά. Θα είναι πιο δίκαιο και δεν θα τ' ακούσεις.
Αν το αποτέλεσμα είναι απλά ικανοποιητικό θα είναι μια δίκαιη αμοιβή.
Αν το αποτέλεσμα είναι super θα μπορούσες να είχες ζητήσει περισσότερα χρήματα αλλά δεν πειράζει, το κέρδος θα είναι οτι άρχισες να χτίζεις ένα portfolio βάσει του οποίου αργότερα θα έχεις και την εμπειρία να ζητάς τα κατάλληλα χρήματα.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης