Υπερσύνδεση σε email confirm

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
abeautifulmind

Δημοσίευση από abeautifulmind » 21 Φεβ 2011 13:46

Καλημέρα σε όλους.
Έχω ένα αρχείο όπου κανουν εγγραφή οι χρήστες στην σελίδα μου και στέλνω email confirm στο email που δηλώνουνε με αυτό

Κώδικας: Επιλογή όλων

$to=$email;

$subject="O σύνδεσμος ενεργοποίησης εδώ:";

$body = "Ο σύνδεσμος ενεργοποίησης  localhost\n\nΠαρακαλώ εφαρμόστε αντιγραφή και επικόληση  στον περιηγητή σας (browser) τον παρακάτω σύνδεσμο για να ενεργοποιήσετε τον λογαριασμό σας \n\nhttp://localhost/confirmation.php?passkey=$confirm_code";

if(mail($to, $subject, $body)){
όπως βλέπετε δίνω οδηγίες για copy-paste του link ενεργοποίησης γιατί δεν το εμφανίζει στο mail του χρήστη σαν link αλλά σαν κείμενο.
επιδή δεν κάνω print και απλά δηλώνω το $body γνωρίζεται με ποιόν τρόπο μπορώ να το κάνω ώστε ο παραλήπτης στο mail του να το βλέπει σαν υπερσύνδεση και απλά να κάνει κλικ?

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 21 Φεβ 2011 14:19

Θα πρέπει να στείλεις το email σαν html, όχι plain text.

Π.χ.:

Κώδικας: Επιλογή όλων

$to=$email; 

$subject="O σύνδεσμος ενεργοποίησης εδώ:"; 

$body = "Ο σύνδεσμος ενεργοποίησης  localhost<br /><br />Παρακαλώ εφαρμόστε αντιγραφή και επικόληση  στον περιηγητή σας &#40;browser&#41; τον παρακάτω σύνδεσμο για να ενεργοποιήσετε τον λογαριασμό σας<br /><br /><a href='http&#58;//localhost/confirmation.php?passkey=$confirm_code'>http&#58;//localhost/confirmation.php?passkey=$confirm_code</a>"; 

if&#40;mail&#40;$to, $subject, $body, "From&#58; tomailsou@todomainsou.gr\nContent-Type&#58; text/html; charset=UTF-8"&#41;&#41;&#123;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 21 Φεβ 2011 14:32

Πάντως εγώ όποτε στέλνω email σε text, όπου έχω urls (χωρίς html syntax) εμφανίζονται κανονικά σαν links στους email clients (τουλάχιστον σε outlook & thunderbird που έχω δοκιμάσει).

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 21 Φεβ 2011 14:42

Ναι, κάνουνε parse τα links μόνοι τους, όπως και το gmail. Όμως δεν το κάνουν όλοι οι clients, οπότε για να είσαι σίγουρος αυτό είναι μια λύση.

abeautifulmind

Δημοσίευση από abeautifulmind » 21 Φεβ 2011 15:24

Ευχαριστώ σας πολλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες