Κατασκευη ιστοσελιδασ

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Redboy3

Κατασκευη ιστοσελιδασ

Δημοσίευση από Redboy3 » 24 Φεβ 2011 15:46

Γεια σας παιδια..Ειναι το πρωτο μου post..Ηθελα να ρωτησω αν και η ερωτηση μου ειναι λιγο χαζη..Θελω να ξεκινησω σιγα σιγα το web design και να φτασω εως και επαγγελματικα να ασχοληθω..Ποιο προγραμμα να ξεκινησω να μαθαινω πχ dreamweaver, και πως θα μπορεσω να χρησιμοποιησω την Php σε καποιο προγραμμα κατασκευης ιστοσελιδων (που επισης θελω να ξεκινησω να μαθω).

Άβαταρ μέλους
Khronos

Κατασκευη ιστοσελιδασ

Δημοσίευση από Khronos » 24 Φεβ 2011 15:52

http://notepad-plus-plus.org/
http://w3schools.com/html/default.asp

Ξεκίνα με αυτά πρώτα και μετά πας στην php

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Κατασκευη ιστοσελιδασ

Δημοσίευση από GARAGE667 » 24 Φεβ 2011 20:45

Χαζές ερωτήσεις δεν υπάρχουν, μόνο χαζές απαντήσεις.Πριν μάθεις να τρέχεις(php) πρέπει να μάθεις να περπατάς(html) :)

Το Dreamweaver είναι ένα πρόγραμμα με τρομερες δυνατότητες.Αλλά καλύτερα ξεκίνα με τα βασικά και ύστερα μπορείς να ξεκινήσεις να πειραματίζεσαι με το Dreamweaver( ή το NVU που είναι και δωρεάν ;) )

Άβαταρ μέλους
Redboy3

Κατασκευη ιστοσελιδασ

Δημοσίευση από Redboy3 » 24 Φεβ 2011 21:44

Html ευτυχως ξερω, λιγο διαβασμα μονο να ριξω να την ξαναθυμηθω,η απορια μου ειναι πως μπορω να χρησιμοποιω μια γλωσσα οπως η Php για παραδειγμα σε ενα προγραμμα το dreamweaver..Θα την βρω την ακρη,υπομονη να εχω!! :wink: :wink:
Τα πάντα όλα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κατασκευη ιστοσελιδασ

Δημοσίευση από korgr » 25 Φεβ 2011 09:18

Redboy3 έγραψε:Html ευτυχως ξερω, λιγο διαβασμα μονο να ριξω να την ξαναθυμηθω,η απορια μου ειναι πως μπορω να χρησιμοποιω μια γλωσσα οπως η Php για παραδειγμα σε ενα προγραμμα το dreamweaver..Θα την βρω την ακρη,υπομονη να εχω!! :wink: :wink:
Αν έχει περάσει τόσος καιρός ώστε να την έχεις ξεχάσει, έχουν αλλάξει τόσα πράγματα (html5) που καλύτερα άρχισε να ξαναδιαβάζεις :)

Το Dreamweaver έχει code editor. Εκεί μέσα απλά γράφεις κώδικα php όπως θα έκανες στο notepad++ για παράδειγμα. Όπου θα βλέπει την php το Dreamweaver στο design view θα σου εμφανίζει ένα σχετικό εικονίδιο που θα παραπέμπει στον αντίστοιχο php κώδικα.

xrusa77

Κατασκευη ιστοσελιδασ

Δημοσίευση από xrusa77 » 26 Φεβ 2011 01:36

Khronos έγραψε:http://notepad-plus-plus.org/
http://w3schools.com/html/default.asp

Ξεκίνα με αυτά πρώτα και μετά πας στην php
επειδη εγω ειμαι πιο ασχετη, μπηκα στις ιστοσελιδες που λες και δεν καταλαβαινω τι πρέπει να κανω?
θελω να πειραματιστω με ιστοσελιδα, γνωριζω τα βασικα της HTML και ειδα εδω στο forum ενα post που δειχνει αναλυτικα για το Dreamweaver
ερωτησεις
1) που μπορω να βρω το προγραμμα Dreamweaver?
2- αν δεν μπορω να το βρω τι εναλλακτικες έχω ώστε να κανω μια στατικη ιστοσελιδα (ακομη και με ετοιμη φορμα ) οπου θα με καθοδηγει
ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Khronos

Κατασκευη ιστοσελιδασ

Δημοσίευση από Khronos » 26 Φεβ 2011 12:28

Το πρώτο link είναι ένας απλός editor για να γραφεις κώδικα μιας και το dreamweaver πρεπει να το αγοράσεις.

Για μενα είναι καλύτερο να κατσεις να διαβάσεις πρώτα έτσι ωστε να ξέρεις τι γράφεις και να μη βασίζεσαι στις λειτουργιες του κάθε dreamweaver.

Το δεύτερο λινκ είναι tutorial για html αλλά στο συγκεκριμμένο site μπορείς να βρεις βοηθήματα και για css, javascript.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες