Κρατήσεις Paypal

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
servetas
Επικοινωνία:

Κρατήσεις Paypal

Δημοσίευση από servetas » 25 Φεβ 2011 14:44

Καλησπέρα σας και πάλι,
Θέλει ένα φίλος μου να μου στείλει κάποια χρήματα από το Paypal του στο δικό μου λογαριασμό PayPal.
Γνωρίζει κανείς ποιες είναι οι κρατήσεις για να γίνει κάτι τέτοιο? (Και οι δύο είμαστε στην Ελλάδα)

ALR
Honorary Member

Κρατήσεις Paypal

Δημοσίευση από ALR » 25 Φεβ 2011 15:11

Αν επιλέξεις ως λόγο αποστολής χρημάτων "other" δεν έχει κρατήσεις.
Γίνονται πραγματάκια

servetas
Επικοινωνία:

Κρατήσεις Paypal

Δημοσίευση από servetas » 25 Φεβ 2011 17:47

ok ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια....

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Κρατήσεις Paypal

Δημοσίευση από fafos » 26 Φεβ 2011 03:53

h paypal den einai filanthropiko somateio.. krataei promhtheia panta, toulaxiston ston paralhpth.. san apostoleas thn glytoneis.. san paralhpths pote :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

ALR
Honorary Member

Κρατήσεις Paypal

Δημοσίευση από ALR » 26 Φεβ 2011 05:54

fafos έγραψε:h paypal den einai filanthropiko somateio.. krataei promhtheia panta, toulaxiston ston paralhpth.. san apostoleas thn glytoneis.. san paralhpths pote :lol:
fafos έχω στείλει και λάβει χρήματα με αυτό τον τρόπο καμια 50ρια φορές.
Μιλάω για λεφτά από το deposit του paypal account, σε άλλο paypal account. Δεν αναφέρομαι ούτε σε e-check ούτε σε αποστολή χρημάτων τραβηγμένα από κάρτα ή λογαριασμό.

Κάντο και θα δεις :)
Γίνονται πραγματάκια

servetas
Επικοινωνία:

Κρατήσεις Paypal

Δημοσίευση από servetas » 26 Φεβ 2011 10:02

Όχι συγνώμη που δεν τον σημείωσα....Τα χρήματα αυτουνού που θα μου τα στείλει θα φύγουν από την κάρτα και θα έρθουν σε εμένα....

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Κρατήσεις Paypal

Δημοσίευση από scoobby » 26 Φεβ 2011 12:11

ALR έγραψε:
fafos έγραψε:h paypal den einai filanthropiko somateio.. krataei promhtheia panta, toulaxiston ston paralhpth.. san apostoleas thn glytoneis.. san paralhpths pote :lol:
Μιλάω για λεφτά από το deposit του paypal account, σε άλλο paypal account. Δεν αναφέρομαι ούτε σε e-check ούτε σε αποστολή χρημάτων τραβηγμένα από κάρτα ή λογαριασμό.

Ο πιο συμφερον τροπος ειναι η επιλογη personal και μετα payment owned η other δεν εχει σημασια και ειναι με προμηθεια 1%,τωρα εσενα alr δεν καταλαβαινω γιατι στο κανει τσαμπα αλλα αυτο ισχυει σε εμενα και το εχω κανει 200 φορες,και μαλιστα η συγκεκριμενη χαμηλη προμηθεια μπηκε προσφατα (τον τελευταιο χρονο) αλλιως ηταν μεγαλυτερο το minimum προμηθειας που ισχυε.

@φαφοσ
με το συγκεκριμενο τροπο ο αποστολεας εχει την επιλογη να πληρωσει αυτος το fee της συναλαγης οποτε μπορει αυτο να συμβαινει με τοn alr σαν παραληπτη και για αυτο να νομιζει οτι δεν υπαρχει χρεωση.

εδιτ¨ΑΛΡ εσενα δεν σε χρεωνει γιατι σου στελνει λεφτα Ελληνας (δηλαδη ελληνας προς ελληνα δεν εχει χρεωση)

cybercreep δεν ισχυει αυτο που λες.Αναλυτικα πως πανε οι χρεωσεις εδω https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?c ... es-outside
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος scoobby την 26 Φεβ 2011 12:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κρατήσεις Paypal

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Φεβ 2011 12:22

Νομίζω εάν υπάρχει ήδη το ποσό περασμένο στο Paypal τότε δεν χρεώνει ούτε τον πωλητή. Τον πωλητή τον χρεώνει εάν το ποσό τραβιέται από τραπεζικό λογαριασμό ή κάρτα.

ALR
Honorary Member

Κρατήσεις Paypal

Δημοσίευση από ALR » 26 Φεβ 2011 15:30

scoobby έγραψε:
ALR έγραψε:

Ο πιο συμφερον τροπος ειναι η επιλογη personal και μετα payment owned η other δεν εχει σημασια και ειναι με προμηθεια 1%,τωρα εσενα alr δεν καταλαβαινω γιατι στο κανει τσαμπα αλλα αυτο ισχυει σε εμενα και το εχω κανει 200 φορες,και μαλιστα η συγκεκριμενη χαμηλη προμηθεια μπηκε προσφατα (τον τελευταιο χρονο) αλλιως ηταν μεγαλυτερο το minimum προμηθειας που ισχυε.

@φαφοσ
με το συγκεκριμενο τροπο ο αποστολεας εχει την επιλογη να πληρωσει αυτος το fee της συναλαγης οποτε μπορει αυτο να συμβαινει με τοn alr σαν παραληπτη και για αυτο να νομιζει οτι δεν υπαρχει χρεωση.

εδιτ¨ΑΛΡ εσενα δεν σε χρεωνει γιατι σου στελνει λεφτα Ελληνας (δηλαδη ελληνας προς ελληνα δεν εχει χρεωση)

cybercreep δεν ισχυει αυτο που λες.Αναλυτικα πως πανε οι χρεωσεις εδω https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?c ... es-outside
Μόνο Έλληνας δε μου έχει στείλει λεφτά μέσω paypal ακόμη :P

Σωστός, πρώτα πρέπει να επιλέξεις Personal και μετά Other. Κάθε φορά που μου στέλνει κάποιος χρήματα δεν χρεώνομαι ποτέ. Κάθε φορά που μου στέλνει κάποιος χρήματα από το deposit paypal account και όχι από κάρτα ή από e-check δεν χρεώνεται ούτε κι αυτός που στέλνει.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Κρατήσεις Paypal

Δημοσίευση από fafos » 26 Φεβ 2011 16:59

Den xreonei otan yparxoun xrhmata ston logariasmo dioti exoun xreothei hdh apo allh synallagh.. opos kai na ginei thn promhtheia thn exei parei to paypal..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Κρατήσεις Paypal

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Μαρ 2011 16:58

CyberCr33p έγραψε:Νομίζω εάν υπάρχει ήδη το ποσό περασμένο στο Paypal τότε δεν χρεώνει ούτε τον πωλητή. Τον πωλητή τον χρεώνει εάν το ποσό τραβιέται από τραπεζικό λογαριασμό ή κάρτα.
Ναι αυτό το επιβεβαίωσα και εγώ.

Έχω μεταφέρει αρκετές φορές από paypal σε paypal (που είχαν ήδη χρήματα μέσα όχι να τα τραβήξει από κάρτα) και δεν κράτησε προμήθεια.

Το ένα paypal Ελληνικό και το άλλο Ολλανδικό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες