δημιουργία ιστοσελίδων

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
nikosmilo

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από nikosmilo » 26 Φεβ 2011 12:39

στα πλαίσια της ασκησης θα υλοποιήσετε ένα διαδικτυακό τόπο που θα αποτελεί την ιστοσελίδα ενός εστιατόριο/ταβέρνα. καλείστε να δημιουγήσετε το λιγότερο 3 σελίδες εκ των οποιών:
1) η πρώτη είναι η κεντρική σελίδα (αρχική σελίδα,τηλ.επικοινωνίας.διευθυνση,...κλπ).
2)μια που να αφορά στον κατάλογο και τις υπηρεσίες του εστιατορίου.
3)η τελευταία θα έχει μια πλήρη φόρμα για αποστολή στοιχείων κράτησης.

θα δημιουργήσετε 2 τουλαχιστον φυλλα στυλ.Ενα για άτομο χωρις προβλήματα όρασης και ένα για άτομα τα οποια εξυπηρετουνται καλύτερα με μεγάλα γράμματα (δείτε το http://css-tricks.com/examples/AlternateStyleSheets/ για ένα παράδειγμα) .Για τον έλεγχο των στοιχείων της φόρμας, την επεξεργασία /διόρθωση πιθανών λαθών καθώς και την αισθετική του site . καλείστε να χρησιμοποιήσετε Javascript. H εργασία θα κριθεί τόσο για τον σχεδιασμό όσο για την λειτουργικότητα της για καποιον που θέλει να πληροφορηθεί για το εν λόγω εστιατόριο.
η παραδοση εργασίας θα γίνει μεσω του email(nikosmilo@hotmail.com). όλα τα αρχεία
(html,js,css,images,...κλπ) θα μπούν σε ένα αρχείο .zip που θα ανεβάσετε και ελπίζοντας σύντομα ....θέλω βοήθεια σας παρακαλώ!!!θέλω συμβουλες και οδηγίες τουλάχιστον!!!

σημερα την ανεβασα αλλα δεν είναι ολοκληρη η ερασια, λείπει το μέρος της που απαιτεί Φυλλα Στυλ και Javascript δότι δεν ξέρω ...........όποιος καταφέρνει στην Javascript kai CSS παρακαλώ να μου δώσεις οδηγίες για να αρχίσω και ευχαριστώ!!!!
Συνημμένα
h askhsh.zip
(707.7 KiB) Μεταφορτώθηκε 206 φορές
h askhsh.zip
(707.7 KiB) Μεταφορτώθηκε 206 φορές
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikosmilo την 08 Μαρ 2011 17:48, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
herenow

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Φεβ 2011 12:44

ωραια και καλη επιτυχια στην εργασια σου
οταν την κανεις πες μας να την δουμε να σου πουμε συμβουλες για βελτιστοποιηση

mairy2424

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από mairy2424 » 01 Μαρ 2011 20:12

sygnwmh alla den katalaba ti akribws zhtas na soy kanoyme thn ergasia? h theleis symboyles ws to pws tha ginei?

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από Spyrostagas » 02 Μαρ 2011 01:09

Καλή επιτυχία στην εργασία του, αλλά θέλω να θέσω ένα ερώτημα. Συχνά βλέπω να ζητάνε φοιτητές βοήθεια ή και ακόμη να τους κάνουν όλοκληρη την εργασία τους άλλοι.
Δεν τους τα μαθαίνουν στα πανεπιστήμια ή στις σχολές ή απλώς εκείνοι οι φοιτητές δεν πατάνε ιδιαίτερα στα μαθήματα;
Εικόνα

emphasy
Honorary Member

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από emphasy » 02 Μαρ 2011 01:15

Αν κάνεις την ερώτηση σου κατάφαση, αντικαταστήσεις τα διαζευκτικά "ή" με ένα "και" και αφαιρέσεις το "εκείνοι".

Μόλις πήρες την απάντηση, μόνος σου, αλλά και μια ολοκληρωμένη άποψη για τα ελληνικά πανεπιστήμια, ΤΕΙ κτλ.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από korgr » 02 Μαρ 2011 09:11

emphasy έγραψε:Αν κάνεις την ερώτηση σου κατάφαση, αντικαταστήσεις τα διαζευκτικά "ή" με ένα "και" και αφαιρέσεις το "εκείνοι".

Μόλις πήρες την απάντηση, μόνος σου, αλλά και μια ολοκληρωμένη άποψη για τα ελληνικά πανεπιστήμια, ΤΕΙ κτλ.
Τι είπε ο άνθρωπος! 8)
respect

starfish

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από starfish » 02 Μαρ 2011 09:45

ναι ναι όλοι οι φοιτητές στα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι άκυροι και τεμπέληδες....

Κλασσική άποψη όσων δεν έχουν πατήσει καν σε πανεπιστήμιο..

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από korgr » 02 Μαρ 2011 15:19

Ισχύει για την συντριπτική πλειοψηφία starfish.
Μην κρίνεις από τον εαυτό σου, δες μόνο πως αντιμετωπίζονται οι εργασίες ή οι πτυχιακές από όσες περιπτώσεις ζητούν βοήθεια τα παιδιά!
Δεν λέω πως φταίει το εκπαιδευτικό σύστημα σονι και καλά. Κυρίως είναι ο σταρχιδισμός των φοιτητών!

Όσο για μας που δεν πήγαμε, άστο μην το συζητάμε καλύτερα. Αναρωτήσου μόνο αν θα ήσουν και εσύ στο δικό μας επίπεδο αν δεν πήγαινες και εσύ!

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από apsuh0s » 02 Μαρ 2011 15:59

starfish έγραψε:ναι ναι όλοι οι φοιτητές στα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι άκυροι και τεμπέληδες....

Ναι ναι όλοι οι καθηγητές στα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι άκυροι και τεμπέληδες....

Άποψη ενός πτυχιούχου...
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Μαρ 2011 16:51

apsuh0s έγραψε:
starfish έγραψε:ναι ναι όλοι οι φοιτητές στα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι άκυροι και τεμπέληδες....

Ναι ναι όλοι οι καθηγητές στα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι άκυροι και τεμπέληδες....

Άποψη ενός πτυχιούχου...
Προσυπογράφω.

Άποψη ενός τρις-πτυχιούχου :)

Άλλωστε στο χέρι τον καθηγητών είναι αν οι φοιτητές είναι τεμπέληδες ή όχι. Τεμπέληδες γίνονται οι φοιτητές. Εργατικοί μπαίνουν καθώς το 80% από αυτούς έχει γράψει πολύ καλό βαθμό στις ψυχοφθόρες πανελλήνιες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από fafos » 02 Μαρ 2011 17:19

symfono kai ego gia tous kathightes..

afou me 2-3 seminaria enas fysikos ginetai kathighths Plhroforikhs katalavainoume ti didaskalia pairnoun oi spoudastes mas..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

starfish

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από starfish » 02 Μαρ 2011 18:56

Μα προφανώς και κρίνω από τον εαυτό μου. Κρίνω από τον εαυτό μου γιατί δεν είμουν ποτέ καλός φοιτητής.

Άλλωστε τα περισσότερα που χρειάστηκα για την δουλειά μου τα έμαθα μόνος μου. Η δουλειά μου δεν είναι κάτι που συγκρίνετε καν με το επίπεδο των πανεπιστημιακών σπουδών που είναι πολύ πιο σοβαρό.

Απλά δεν αντέχω καθόλου αφορισμούς και γενικευσεις.
Υπάρχουν φοιτητές που βαριούνται (ήμουν εγώ) αλλά υπήρχαν και φοιτητές που πήρανε πτυχίο με πολύ καλό επίπεδο κάνοντας δύο δουλειές ταυτόχρονα και φοιτητές που βάζουνε τα γυαλιά σε οποιονδήποτε φοιτητή οποιουδήποτε πανεπιστημίου.

Τουλάχιστον εγώ ήμουν εκεί και τα είδα, και γαμ...... και για να περάσω και για να τελειώσω.

nzak

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από nzak » 02 Μαρ 2011 19:13

για να λέμε τα πράγματα από τη σωστή τους πλευρά φταίμε λίγο πολύ όλοι γι' αυτό το φαινόμενο που προσωπικά το θεωρώ κατάντια! Είμαι φοιτητής σε ένα τμήμα που έχει σαν αντικείμενο σπουδών τις εφαρμογές της πληροφορικής και δίνει κυρίως έμφαση σε ανάπτυξη πολυμεσικών διαδυκτιακών εφαρμογών κτλ. Δουλεύω παράλληλα σε ένα φροντηστήριο και κάνω ecdl (πιο πολύ για να παίζω μιας και δεν μου προσφέρει πολλά πράγματα) και σε αυτό το φροντηστήριο έρχονται (κυρίως σε περιόδους εξεταστικών) άτομα που συνεχώς ζητάνε εργασίες και από το προπτυχιακό αλλά και από το μεταπτυχιακό. Εφόσον κι εγώ φοιτώ στο ίδιο τμήμα με βάζει ο εργοδότης μου και τους κάνω της εργασίες (οι οποίες πληρώνονται χοντρά κιόλας) και έτσι όλα αυτά τα άτομα αργά ή γρήγορα βγαίνουν στην αγορά εργασίας και επειδή "νομίζουν" ότι ξέρουν είναι και σίγουροι ότι θα βρουν δουλειά. Αν για κάποιο διάστημα δεν βρουν βγαίνυον στους δρόμους και φωνάζουν ότι φταίει η παιδεία το υπουργείο κτλ. Δεν λέω ότι το υπουργείο και η δομή που έχει το σύστημα στην Ελλάδα είναι υγιές αλλά δεν φταίει το υπουργείο και ο καθηγητής αν ρε φίλε δεν στρώσεις τον κ*λο σου κάτω να μάθεις 5 πράγματα. Εμείς δηλαδή και όσοι κάθονται και προσπαθούν σε έναν τέτοιο τομέα που συνεχώς εξελλίσεται τι είμαστε; Μ*λ*κες; Μετά βγαίνουν ολοι αυτοί στην αγορά με μηδενική γνώση και εμπειρία φυσικά αφού ποτέ δεν έχουν ασχοληθεί σοβαρά με κάτι και ξεφυλίζουν ένα manual του Χ cms και έρχεται η φώτιση "Α ωραία ξέρω να φτιάχνω sites!!!" Πίσω έχει όμως η αχλάδα την ουρά. Κι όπως είχε πει κάποια στιγμή ο Korgr αν δεν σπάσει αυγά δεν έχει ομελέτα!

emphasy
Honorary Member

δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από emphasy » 03 Μαρ 2011 23:00

Έχω περάσει από 2... και δεν λέω μόνος για τους φοιτητές αλλά και για τους καθηγητές, για να προσελκύσουν τους φοιτητές στο μάθημά τους θέλει κόπο, όχι 2 guest-star εμφανίσεις στο εξάμηνο για να μας πουν πως στο εξωτερικό που ήταν τα πάντα ήταν τέλεια... ενώ εκεί που πληρώνονται δεν κάνουν τίποτα... Μετά από τόσα χρόνια πιστεύω πως η καλύτερη εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι η πρωτοβάθμια γιατί όλοι είναι συνεπείς γι ευνόητους λόγους.

Από εκεί και πέρα χάνεται η μπάλα με σταθερό ρυθμό... στην ελληνική παιδεία και μπαίνει το όποιος έχει χρήματα μορφώνεται (ναι στην ελληνική δωρεάν παιδεία) και πάει λέγοντας... Τέσπα μεγάλη συζήτηση....
fafos έγραψε:symfono kai ego gia tous kathightes..

afou me 2-3 seminaria enas fysikos ginetai kathighths Plhroforikhs katalavainoume ti didaskalia pairnoun oi spoudastes mas..
Έχω τύχει σε τέτοιον, και μάλιστα σε μάθημα για τα social media, και του εξηγούσα πως λειτουργεί το twitter. Στα πανεπιστημία social media = facebook, το youtube είναι για να βλέπεις video clip και το blogger και οποιονδήποτε δεν πέτυχε στην δημοσιογραφία... ένα κάρο bullshits από αδαείς καθηγητές...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες