κρυφο κειμενο σε button + κατι αλλο

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
matrixxakos

Δημοσίευση από matrixxakos » 27 Φεβ 2011 08:06

γεια σας ,θα θελα να με βοηθησετε σε κατι που θελω να κανω. δεν ξερω πως να γινω κατανοητός θα προσπαθησω οσο μπορω.

θελω στο σιτε μου οταν καποιος παταει ενα button να κανει αυτο το button 2 πραγματα. ενα πχ ειναι να του ανηγει ενας αλος browser και 2 να του εμφανιζει στο site που πατησε το button ενα κριφο κειμενο. αυτα τα 2 πως θα τα κανω? αν μπορει να μου το δειξει καποιος αλα ταυτοχρονα να μου το εξηγεί θα του ειμαι ευνομον. δεν θα θελα να μου πειτε το πως να το κανω. αλα να μου το δειξετε και να μου πειτε το γιατι γινετε ετσι...ευχαριστω και συγνωμη για τον κοπο απλα μαθενω τωρα και προσπαθω να φτιαξω κατι που θελω να ειστε καλα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Φεβ 2011 10:14

Αυτό το button θα μπορούσε να είναι ένα form button οπότε παίζεις με το action της φόρμας του και εμφανίζεις τα περιεχόμενα ενός κρυφού div στο onsubmit event του button, ή μπορεί να είναι απλά ένα image link οπότε παίζεις με το href του link σε target="_blank" και εμφανίζεις τα περιεχόμενα ενός κρυφού div στο onclick event του link

matrixxakos

Δημοσίευση από matrixxakos » 27 Φεβ 2011 19:59

korgr έγραψε:Αυτό το button θα μπορούσε να είναι ένα form button οπότε παίζεις με το action της φόρμας του και εμφανίζεις τα περιεχόμενα ενός κρυφού div στο onsubmit event του button, ή μπορεί να είναι απλά ένα image link οπότε παίζεις με το href του link σε target="_blank" και εμφανίζεις τα περιεχόμενα ενός κρυφού div στο onclick event του link
nai μα σε αυτο που εγραψα λεω αν θελεις να μου το δοσεις ετοιμο και να μου λες τι κανει το καθενα θα σου ειμουν ευνομον. αν δεν μπορεις δεν τρεχει κατι , ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Φεβ 2011 20:42

Κώδικας: Επιλογή όλων

<a href="http&#58;//www.freestuff.gr" target="_blank" onclick="document.getElementById&#40;'msg'&#41;.style.visibility='visible'">
Click to open freestuff.gr
</a>

<div id="msg" style="visibility&#58;hidden">
Πατήθηκε το link και άνοιξε το freestuff.gr σε νέο παράθυρο!
</div>
Στον κώδικα βάζω πρώτα ένα link που να ανοίγει το freestuff.gr σε νέο παράθυρο ( target="_blank" )
Όταν θα πατηθεί το link θα πυροδοτηθεί το συμβάν click. Τότε πιάνει δουλειά το ( onclick= ) το οποίο θέτει την ιδιότητα visibility (ορατότητα) σε visible (δηλαδή ορατό) στο div που έχει id='msg'

Τέλος στον κώδικα δημιουργώ ένα div με περιεχόμενα το μήνυμα που θέλω να εμφανίζεται. Στην αρχή το div είναι αόρατο επειδή το έχουμε δηλώσει ως τέτοιο ( style="visibility:hidden" ). Θα γίνει ορατό μόνο όταν πατηθεί το link μέσω της onclick όπως εξήγησα πριν...

To link μπορεί να είναι και εικόνα φυσικά και να παίξει το ρόλο του button που θες.
Πιο αναλυτικά δεν μπορώ. Αν δεν το καταλαβαίνεις έτσι πρέπει να ξεκινήσεις από τα βασικά της html :)

matrixxakos

Δημοσίευση από matrixxakos » 27 Φεβ 2011 23:08

σε ευχαριστω ηταν πολυ κατανοητο . να εισαι καλα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες