[Solved] Compile Αλγορίθμων

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 28 Φεβ 2011 15:55

Καλησπέρα,

Κατ'αρχήν να σημειώσω πως έχω να ασχοληθώ με c/c++ αρκετά χρόνια. Anyway, προσπαθώ να κάνω compile μερικούς αλγόριθμους (κατεβασμένους από τα sites αυτών που τους κατασκεύασαν) για να τρέξω μερικά tests.

Με οδηγίες που βρήκα εδώ, εγκατέστησα σε Win 7 64-bit το Cygwin (πέραν των default πακέτων εγκατέστησα τα gcc-core, gcc-g++, gdb και make όπως μου υπέδειξε το link που παρέθεσα πριν).

Αρχικά έγραψα ένα hello-world (την cout τη θυμάμαι ακόμα :P). το έτρεξα μέσω του netbeans και τρέχει μια χαρά. Έπειτα δοκίμασα να τρέξω τα makefiles από ένα μεγάλο set αλγορίθμων αλλά μόνο 1-2 δούλεψαν και χρειάζομαι βοήθεια με τους υπόλοιπους.

Εδώ υπάρχει ένα zip με ένα παράδειγμα από κάποιους που δε δούλεψαν. Όλοι (νομίζω) περιέχουν readme files.

Τα προβλήματα που αντιμετώπισα με τους συγκεκριμένους:
Metric-FF & FF: Ο compiler λέει πως το executable "ff" είναι up-to-date, αλλά δε βλέπω κανένα executable!
HSP: Error στο compile γιατί δε μπορεί να βρει κάποιο header file.
SatPlan: Error στο compile (κάτι με τα paths νομίζω).

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι όχι απλά ευπρόσδεκτη αλλά σωτήρια! :lol:

Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος burnmind την 04 Μαρ 2011 12:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 02 Μαρ 2011 12:47

Ρε σιπλασπλασάκηδες δεν έχει κανένας καμία ιδεά; Να αλλάξω compiler; Να αλλάξω λειτουργικό (ελπίζω όχι);

Να δώσω μερικές παραπάνω πληροφορίες μήπως βοηθούν:

Metric-FF & FF:
Τρέχω το make από cmd και μου λέει πως "make: `ff' is up to date.". Το ff είναι υποτίθεται το εκτελέσιμο. Δεν είναι windows εκτελέσιμο (δεν έχει extension κλπ).

Προσπαθώ να το τρέξω μέσα από το Netbeans αλλά δε δουλεύει (μου λέει πως cannot execute binary file). Προσπάθησα να το τρέξω μέσω της κονσόλας του Cygwin και μου είπε το ίδιο (βέβαια δεν είμαι σίγουρος πως πήγα να το τρέξω σωστά γιατί δε βρήκα κάτι σχετικό στο documentation τους).

Έσβησα το "ff" με σκοπό να το ξανακάνει compile, αλλά το make βγάζει ένα τεράστιο σωρό από errors & warnings και δε το δημιουργεί ξανά.

HSP:
Δίνοντας "make compile" όπως προστάζει το readme στο cmd:
*** Compiling all in /cygdrive/d/hsp-2.0
*** Compiling all in /cygdrive/d/hsp-2.0/planner
planner.c:67:20: ulimit.h: No such file or directory
make[2]: *** [planner.o] Error 1
make[1]: *** [compile] Error 2
make: *** [compile] Error 2

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Μαρ 2011 14:11

δεν το βλεπεις οτι σου λειπουνε libs?
κανε εγκατασταση στις libs και τα ξαναλεμε ...

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 02 Μαρ 2011 15:19

Υποθέτω πως αναφέρεσαι στο "ulimit.h". Ναι, το πήρα χαμπάρι (ξέρω να διαβάζω τα errors, να τα λύνω δε ξέρω :P ), αλλά ψάχνοντας για οδηγίες του που μπορώ να το βρω και πως να το προσθέσω στο Cygwin, δε βρήκα κάτι. Έχεις να προτείνεις κάποια λύση;

Από εκεί και πέρα έχεις καμία ιδέα για τα υπόλοιπα που αναφέρω;

Υπενθυμίζω:
burNMind έγραψε:Κατ'αρχήν να σημειώσω πως έχω να ασχοληθώ με c/c++ αρκετά χρόνια.
burNMind έγραψε:Με οδηγίες που βρήκα εδώ, εγκατέστησα σε Win 7 64-bit το Cygwin (πέραν των default πακέτων εγκατέστησα τα gcc-core, gcc-g++, gdb και make όπως μου υπέδειξε το link που παρέθεσα πριν).

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Μαρ 2011 16:26

ULIMIT(3) Linux Programmer's Manual ULIMIT(3)

NAME
ulimit - get and set user limits

SYNOPSIS
#include <ulimit.h>

long ulimit(int cmd, long newlimit);

DESCRIPTION
Warning: This routine is obsolete. Use getrlimit(2), setrlimit(2), and sysconf(3) instead. For the shell command ulimit(), see bash(1).

λεει ξεκαθαρα οτι ειναι obsolete και πρεπει να την αλλαξεις ..

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 02 Μαρ 2011 17:11

Δε διάβασες τι προσπαθώ να κάνω όμως. Δεν είναι δικός μου κώδικας και δεν "επιτρέπεται" να αλλάξω τίποτα. Απλά και μόνο πρέπει να κάνω compile ένα set Αλγορίθμων (έτσι όπως είναι), και να τους τρέξω ώστε να πάρω κάτι μετρήσεις.

Πιθανό η λύση να είναι να εγκαταστήσω κάποια παλιότερη έκδοση του compiler, στην οποία δεν είναι obsolete.

Anyway, στήνω ένα virtual machine με linux για να δοκιμάσω την τύχη μου κι εκεί τώρα. Όπως και να'χει, ευχαριστώ για τον χρόνο σου. :wink:

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Μαρ 2011 17:57

σε linux θα κανεις δουλεια σιγουρα και με καινουργιο compiler...

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 04 Μαρ 2011 12:04

Εντάξει, τελικά έτρεξαν (σχεδόν) όλοι στο linux virtual machine (Oracle VirtualBox & Ubuntu). Ήθελε διάφορες εγκαταστάσεις libraries κλπ, αλλά εκεί ήταν πιο απλά τα πράγματα. Μόνο ένας με πρήζει ακόμα, αλλά θα τον καταφέρω στο τέλος.

Solved κι ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης