δημιουργια 2ου back link απο το ιδιο site.....τι γινεται??Δουλεύει??

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bobiras13

Δημοσίευση από bobiras13 » 01 Μαρ 2011 14:43

ακουστε τι απορια εχω....

πχ εχω το site manaviko.gr

εχοντας backlink απο ενα site για τη λεξη "ντοματες" που σε στελνει στο manaviko.gr/ntomates

αν φτιαξω και αλλο link από το ίδιο site για τη λέξη "αγγούρια" που σε στέλνει manaviko.gr/aggouria τότε τι γίνεται ?

Και τα δυο backlink θα δουλευουν ωστε να προωθησουν το καθε keyword ξεχωριστα ή θα θεωρηθει duplicate....αν το λες σωστα και ουσιαστικα θε έχω χαλασει το πρώτο Link για τισ ντομάτες και θα χω κανει μια τρύπα στο νερο...

ευχαριστώ για το χρονο ......περιμένς με αγωνία την απάντηση

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Μαρ 2011 08:49

Όχι δεν θεωρείτε duplicate και δεν νομίζω πως η google έχει κάποιον παράγοντα για έλεγχο των «duplicate links» όπως τα αναφέρεις, αυτά καθ'αυτά. Αυτό που την ενοχλεί (και αυτήν και εμάς) είναι το αντιγραμμένο περιεχόμενο (duplicate content) όπως φάνηκε άλλωστε ξεκάθαρα ειδικά τον τελευταίο καιρό με μια σημαντικότατη αλλαγή που έκανε που επηρέασε ένα 12% περίπου των αποτελεσμάτων της.
Είναι δηλαδή παράλογο να τιμωρεί websites επειδή έχουν πολλαπλά links προς άλλα sites που είναι άλλωστε ο τρόπος που λειτουργεί το world wide web! Το πιο λογικό είναι να δίνει την ίδια βαρύτητα σε κάθε inbound link με διαφορετικά keywords και να μετράει μια φορά inbound links από το ίδιο sites με ίδια keywords προς ένα άλλο.

Σκέψου ας πούμε ένα επίσημο ειδησεογραφικό site που αναμεταδίδει ειδήσεις από το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων. Στο τέλος πολλών άρθρων που τα έχει πάρει από εκεί ας πούμε πως βάζει και link προς το ana.gr. Δεν είναι παράλογο να τιμωρηθεί επειδή βάζει την πηγή της είδησης;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες