Γιατί δε κάνετε ενα δικό σας network ;

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 01 Μαρ 2011 13:01

edit by admin, spited from http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=54951

Εγω εχω μια απορία.

Το μισό ελληνικό web (webmasters) μπαίνουν ή παρακολουθούν συχνά (σ)το freestuff.

Είμαι σιγουρος πως και καλύτερες υπηρεσίες θα υπάρχουν και τα άλλα networks λόγω ανταγωνισμού θα ξυπνήσουν.

Αρκετοι απο εμάς έχουμε εταιρίες ή γνωστούς με εταιρίες και πελάτες θα βρεθούν.

Απο publishers δεν υπάρχει πρόβλημα... οπότε γιατί δε προχωράει αυτή η ιδέα ;

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 01 Μαρ 2011 13:58

Καλή ιδέα Figaro.

Σκεφτείτε ότι αν γίνει κάτι τέτοιο, στα ανοίγματα θα υπάρχουν τουλάχιστον 20 web hosters + αρκετά eshops από ιδιοκτήτες που συχνάζουν εδώ

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 01 Μαρ 2011 14:42

Καλό ακούγεται σαν ιδέα. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα. Νομίζω ότι γενικά όλοι οι τεχνικάριοι(σχεδιαστές, web developers το έχετε αυτό το προβληματάκι στο freestuff). Ναι είναι γεγονός πως το να ξέρεις πως να φτιάξεις κάτι τεχνικά, και το πόσο καλά μπορείς να το κάνεις παίζει μεγάλο ρόλο.
Απλά από πολλά posts που έχω δει γενικά νομίζω πως οι περισσότεροι κολλάτε εκεί. Μετά είναι θέματα marketing τρόπου επικοινωνίας, που όπως και να το κάνουμε χρειάζονται πιο πολύ από οτιδήποτε άλλο σε αυτές τις δουλειές. Εντάξει είμαι ο πρώτος που λέω πως δεν είναι τα πτυχία και τα χαρτιά που σε κάνουν κάτι. Αλλά, αν για μένα μου πεις τι είναι σημαντικότερο οι τεχνικές γνώσεις πάνω στο internet ή τα άλλα, μετά βεβαιότητας θα σου απαντήσω τα άλλα.

Και εντάξει κανείς δεν μπορεί να είναι χαμελαίων. Τώρα αν ο Γιάννης έχει χρόνο και όρεξη και θέλει να δοκιμάσει κάτι, εγώ είμαι έτοιμος να το χειροκροτήσω.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Μαρ 2011 21:33

Το να φτιάξεις είναι το μόνο εύκολο, αγοράζεις το script και το στήνεις. Η γνώση της αγοράς, η διαδικασία πληρωμών, και ο έλεγχος όλου του κύκλου ώστε όλα να είναι σωστά και όλοι να είναι ευχαριστημένοι είναι το δύσκολο κομμάτι σε αυτό.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 01 Μαρ 2011 21:49

To mono diktyo pou tha piasei, einai auto pou tha einai affiliate-kentriko. Vlepe shareasale

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 01 Μαρ 2011 21:52

Βρες πελάτες!Αυτό ειναι το δύσκολο κομμάτι.Τεχνικά νομίζω-χωρίς βέβαια να έχω την εμπειρία στο συγκεκριμένο κομμάτι-ότι μπορέι να στηθεί.Ας βρούμε και κάποιον να κηνυγάει πελάτες και εγώ είμαι μέσα να βοηθήσω όπως μπορώ, αν προχωρήσει :)

Πολύ καλή ιδέα πάντως!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 01 Μαρ 2011 22:24

Γιατί υπάρχει κάτι που να είναι ευκολο, να βγάζει κερδος και να ικανοποιει τους πάντες ;
Ατομα με μεράκι χρειάζοντε και με γνώσεις... οχι να το αρχίσει κάποιος που μέχρι χθές δεν ηξερε τι είναι το affiliate.

Οι πελάτες για αρχή θα βρεθούν μέσα απο τους users του forum και πάλι μεσω των users θα βρεθούν και οι publishers.
Οι μεγαλύτερες εταιρίες που ήδη ενδιαφέροντε για αυτό το τρόπο προώθησης που θα πάνε πρώτα ;
Στο network που είναι τιγκα στους blogspot publishers ή στο άλλο που υπάρχουν και σελίδες με traffic ;

Εγω το έριξα σαν ιδέα.. το αν μπορεί να υλοποιηθεί εξαρτάτε απο αυτους που πιστεύουν πως μπορούν να συμμετέχουν και προσφέρουν (getpaidgr.. δε μιλάω μόνο για designers/devs :P ).

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 01 Μαρ 2011 22:32

Figaro έγραψε:Γιατί υπάρχει κάτι που να είναι ευκολο, να βγάζει κερδος και να ικανοποιει τους πάντες ;
Ατομα με μεράκι χρειάζοντε και με γνώσεις... οχι να το αρχίσει κάποιος που μέχρι χθές δεν ηξερε τι είναι το affiliate.

Οι πελάτες για αρχή θα βρεθούν μέσα απο τους users του forum και πάλι μεσω των users θα βρεθούν και οι publishers.
Οι μεγαλύτερες εταιρίες που ήδη ενδιαφέροντε για αυτό το τρόπο προώθησης που θα πάνε πρώτα ;
Στο network που είναι τιγκα στους blogspot publishers ή στο άλλο που υπάρχουν και σελίδες με traffic ;

Εγω το έριξα σαν ιδέα.. το αν μπορεί να υλοποιηθεί εξαρτάτε απο αυτους που πιστεύουν πως μπορούν να συμμετέχουν και προσφέρουν (getpaidgr.. δε μιλάω μόνο για designers/devs :P ).
Εύκολα και χωρίς κόπο δεν γίνεται τίποτα.Εγώ πιστεύω ότι αν τεθεί και επίσημα εδώ στο forum σαν ιδέα απο τον cordi, θα βρεθούν αρκετοί υποψήφιοι, γνώστες και μη, να βοηθήσουν την κατάσταση

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 01 Μαρ 2011 23:00

Λεφτά θα βάλετε;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Μαρ 2011 23:17

Deja Vu #4 ; μπορεί και παραπάνω... ψάξτε στο αρχείο του fs...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 01 Μαρ 2011 23:30

dimsis έγραψε:Deja Vu #4 ; μπορεί και παραπάνω... ψάξτε στο αρχείο του fs...
Δεν είναι το ίδιο.

Εγω λεω πως εδω μέσα υπάρχουν άτομα που μπορούν να εκμεταλευτουν ορισμένες καταστάσεις και να προσφέρουν (εαν θέλουν/μπορούν) και καλύτερες υπηρεσίες και εμπιστοσύνη στους affiliates.

Καμιά σχέση με την ενωση, συλλογο, κτλ..

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 22 Μαρ 2011 09:40

ego pantos epidi den mou aresoun oi outopikes parafilologies tin protasi mou tin ekana kai elpizo na efarmostei, sta protipa tou petichimenou montelou tis megalis vretanias... perisotera edo

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 251#515251
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες