expiring domain θεσμικο πλαισιο

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

giannisap

Δημοσίευση από giannisap » 04 Μαρ 2011 12:48

όπως σου ειπα παραπάνω το πρόβλημα είναι στην προσπάθεια του να βγάλει χρήματα με αθέμιτο τρόπο, που έτσι κι αλλιως δεν πρόκειται να βγάλει εαν κινηθεί νομικά ο οργανισμός. Και δεν νομίζω η ΕΕΤΤ να μην παρέμβει σε κάτι τέτοιο, εδω έχει παρέμβει σε άλλα κι άλλα.
Φανυάσου να νοικιάζεις ένα διαμέρισμα με 100, να μην πληρώσεις την 1η του μηνός το ενοίκιο και στις 2 να είναι κάποιος άλλος μέσα που έδωσε τα χρήματα για το ενοίκιο και να σου λέει εαν θες να μείνεις θα μου δίνεις 150. Υπάρχουν κάποια πλαίσια ώστε να είναι και νομικά ορθό αλλά και ηθικό.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 12:50

Και τι θα ήθελες να κάνουν ρε συ codepunk ;
Να κρατάν τα domains 10 χρόνια ωσπου να ξυπνήσει ο άλλος να κάνει renew ;

Και που θα ξέρουν αν ο άλλος θα το θελήσει μετά απο χ μήνες ή αν το άφησε ελεύθερο ;

Ειναι καραγκιοζιλίκι να ακολουθείς τους κανόνες ;

Δεν ειναι καραγκιοζιλίκι να βλέπεις πελάτες που δεν θέλουν να πληρώσουν το renew και αντι να στέλνουν ενα notification στο provider και να λένε "δε το θέλω, ευχαριστώ και αντε γειά" να σε γράφουν στα @@ τους ;

Αυτό με το κέρδος και την ανάγκη του άλλου πάλι άκυρο είναι.
Tα domains μένουν σε καραντίνα/blocked/suspended (οπως θες ονόμασε το) για αρκετές μέρες (ανάλογα το extension) χωρίς το domain να λειτουργεί (δλδ. το site δε δουλευει) και μόνο ο παλιος onwer μπορεί να κάνει renew.
Αν και τότε δε το κάνει renew είμαι σίγουρος πως το domain του είναι άχρηστο.

Ο owner είναι καλλυμένος μέχρι ένα σημείο.. οταν αυτό ομως φτάνει τα όρια της βλακείας (αν οντως το θέλει) χάνει το domain και ο καινούριος μπορεί να το κάνει ότι θέλει.

Απλά τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 12:51

giannisap έγραψε:όπως σου ειπα παραπάνω το πρόβλημα είναι στην προσπάθεια του να βγάλει χρήματα με αθέμιτο τρόπο, που έτσι κι αλλιως δεν πρόκειται να βγάλει εαν κινηθεί νομικά ο οργανισμός. Και δεν νομίζω η ΕΕΤΤ να μην παρέμβει σε κάτι τέτοιο, εδω έχει παρέμβει σε άλλα κι άλλα.
Φανυάσου να νοικιάζεις ένα διαμέρισμα με 100, να μην πληρώσεις την 1η του μηνός το ενοίκιο και στις 2 να είναι κάποιος άλλος μέσα που έδωσε τα χρήματα για το ενοίκιο και να σου λέει εαν θες να μείνεις θα μου δίνεις 150. Υπάρχουν κάποια πλαίσια ώστε να είναι και νομικά ορθό αλλά και ηθικό.
Ακυρο και το δικό σου παράδειγμα... τα domains δε τα χάνεις αν αργήσεις τη πληρωμή 1 μέρα.. αλλά μήνες.

giannisap

Δημοσίευση από giannisap » 04 Μαρ 2011 12:55

και τα διαμερίσματα δεν τα χάνεις αν ΑΡΓΗΣΕΙΣ την πληρωμή 1 μέρα αλλά κάποιους μήνες!!!
δεν καταλαβαίνεις ότι δεν είναι το πρόβλημα στο να κατωχυρώσεις ένα domain που είναι ελεύθερο αλλά στο να θες να το πουλήσεις στον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 04 Μαρ 2011 12:58

Figaro έγραψε:
giannisap έγραψε:όπως σου ειπα παραπάνω το πρόβλημα είναι στην προσπάθεια του να βγάλει χρήματα με αθέμιτο τρόπο, που έτσι κι αλλιως δεν πρόκειται να βγάλει εαν κινηθεί νομικά ο οργανισμός. Και δεν νομίζω η ΕΕΤΤ να μην παρέμβει σε κάτι τέτοιο, εδω έχει παρέμβει σε άλλα κι άλλα.
Ακυρο και το δικό σου παράδειγμα... τα domains δε τα χάνεις αν αργήσεις τη πληρωμή 1 μέρα.. αλλά μήνες.
αν αργήσεις 15 μέρες το χάνεις το gr.

το θέμα εδώ δεν είναι αν ο άλλος το ανανεώσει η οχι η κίνηση του φίλου πιο πάνω και αυτό που ζητάει να κάνει και ψάχνει βοήθεια στο forum....
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 13:00

To κατάλαβα.
Εσυ κατάλαβες πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είναι αυτός που είχε χ ευκαιρίες να το κάνει renew αλλα δε το έκανε ;

Δε κλέβεις κάτι, ούτε το παίρνεις με το ζόρι... ο άλλος το άφησε !
Εχει διαφορά.

Προσωπικά δε τη ψάχνω να κάνω κάτι τέτοιο σε κανένα... αλλά ούτε λάθος είναι !
Ο πρώτος που φταίει έιναι ο παλιος ο ιδιοκτήτης και μετά οι άλλοι.

Later edit..
Γιάννη μιλάω γενικά για όλα τα TLDs.
Στις 15 μέρες των .gr βάλε και τις 30 συνήθως μέρες που οι περισσότεροι registrars στέλνουν notifications.

giannisap

Δημοσίευση από giannisap » 04 Μαρ 2011 13:05

Figaro έγραψε:Εσυ κατάλαβες πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είναι αυτός που είχε χ ευκαιρίες να το κάνει renew αλλα δε το έκανε ;
οχι δεν το κατάλαβα γιατί δεν έχει γίνει ακόμα. Όπως έγραψε ο bobiras13 θέλει κάποιες μέρες να λήξει οπότε έχουμε χρόνο. Ας μην συζητάμε κάτι που δεν έγινε ακόμα σαν να έχει γίνει, γιατί εαν τελικά το ανανεώσουν θα μείνουμε όλοι με την απορία.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 04 Μαρ 2011 13:05

Να επισημάνω και μια πτυχή του θέματος που είναι υπαρκτή ως πιθανότητα και αποδεικνύει πως υπάρχει περίπτωση ο δικαιούχος να θέλει το domain αλλά να μην το ανανεώνει επειδή ...δεν ξέρει ότι λήγει.
Προσωπικά εγώ έχω αρκετούς τέτοιους πελάτες, που κατά την κατοχύρωση του domain (την κάνω εγώ) δεν έχουν email ή έχουν τόσο κακή σχέση με τα emails που αναγκάζομαι να βάλω το δικό μου!
Φανταστείτε μια τέτοιου είδους κατοχύρωση να οδηγηθεί στο μέλλον σε ρήξη, δηλαδή τσακώνεται ο συνάδελφος με τον πελάτη, του δίνει τον κωδικό εξουσιοδότησης για να αλλαχθεί το hosting κλπ, αλλά ο νέος συνάδελφος απλά ανανεώνει μόνο τα DNS αφήνοντας το email του domain ως έχει.
Όταν λήγει το domain ενημερώνεται με email ο πρώην συνάδελφος που όντας τσακωμένος με τον πρώην πελάτη του, αντιδρά με "δεν πα' να χεστεί ο μ****ας ας το χάσει να μάθει!#$@#$@%"

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 13:10

giannisap, γενικά μιλάω :)

korgr,
1) πως θα ξέρω εγώ σαν handler αν ο Μητσάρας το θέλει ακόμα ;
2) γιατι να μην είναι σωστό ο νεος owner να το αγοράσει και να το κάνει οτι θέλει (μέσα και η μεταπώληση στο παλιο onwer) ;

giannisap

Δημοσίευση από giannisap » 04 Μαρ 2011 13:12

είναι κι αυτό ενας λόγος.
Μην ξεχνάμε οτι είπε ότι είναι οργανισμός, οπότε εαν ειδοποιήθηκε πριν από μερικές για την λήξη του domain από το register θα πρέπει λογικά να γίνει η συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου που μαζί με άλλα θέματα θα εγκρίνει και το ποσο της ανανέωσης του, ώστε να μπορέσει να εκταμιευτεί.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 04 Μαρ 2011 13:13

Αν πραγματικά το θέλει ο νυν ιδιοκτήτης δεν το χάνει!
Ακόμα και αν δεν ειδοποιείται με τα emails, όταν πέσει το site θα το καταλάβει και τότε θα έχει τις 15 μέρες του για να το ανανεώσει. Αν παρέλθει και αυτό το διάστημα, ε ο νέος μπορεί να το πάρει και να το κάνει ότι θέλει :D

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 04 Μαρ 2011 13:15

το παραπάνω παράδειγμα του giannisap ταιριάζει περισσότερο! χαχαχα

Figaro άκυρο είναι το δικό σου παράδειγμα με τον πελάτη. εδώ θα έχει γραμμένο το site του, τον provider δε θα γράψει?

εγώ μπορώ να σου πω 10 τρόπους ώστε να ενημερώνετε ο κάτοχος για τη λήξη σαν άνθρωπος και όχι απλά με email (στο κάτω-κάτω πες ο webmaster είναι στο νοσοκομείο ρε παιδί μου και δεν μπορεί να δει τα email του για καιρό). αλλά ποιός υπάλληλος σε τέτοια υπηρεσία θα κάτσει να ασχοληθεί?

το θέμα είναι ότι όποια γνώμη και να έχουμε για το πως πρέπει να δουλέψει ΚΑΙ αυτό το σύστημα, είναι απλά λόγια του αέρα που δεν έχουν αντίκρισμα, δυστυχώς.

Η ουσία είναι ότι ΑΝ εσύ (ή ο καθένας μας, γιατί αυτό μα αφορά άμεσα όλους) πιστεύεις πως θα πρέπει να τον βοηθήσεις κιόλας (τον φίλο που άρχισε το thread) σκεφτόμενος έναν τρόπο να κάνει την κομπίνα του.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 13:29

εγώ μπορώ να σου πω 10 τρόπους ώστε να ενημερώνετε ο κάτοχος για τη λήξη σαν άνθρωπος και όχι απλά με email (στο κάτω-κάτω πες ο webmaster είναι στο νοσοκομείο ρε παιδί μου και δεν μπορεί να δει τα email του για καιρό). αλλά ποιός υπάλληλος σε τέτοια υπηρεσία θα κάτσει να ασχοληθεί?
Για πές :lol:
Σκέψου ομως πως οι πελάτες επιλέγουν με βάση τη τιμή.
Οπότε μην αναφέρεις κάν λύσεις που να αξίζουν περισσότερο απο ένα σύστημα που στέλνει μερικά αυτόματα emails.

Η ουσία είναι ότι ΑΝ εσύ (ή ο καθένας μας, γιατί αυτό μα αφορά άμεσα όλους) πιστεύεις πως θα πρέπει να τον βοηθήσεις κιόλας (τον φίλο που άρχισε το thread) σκεφτόμενος έναν τρόπο να κάνει την κομπίνα του.
Δε βλέπω καμιά κομπινα.
Αν η μεταπώληση ενός tld δεν κατά των rules του συγκεκριμένου extension.. τότε μπορεί να το αγοράσει και να το πουλήσει σε όποιον θέλει.

Παντως η όλη φάση μου θυμίζει οταν έιμασταν 10-12 χρονών παίζαμε στοιχήματα με τους φίλους και όταν χάναμε ζητούσαμε πίσω τα χαμένα.

Πουθενά δε γίνετε αυτό.. γιατί να γίνει στα domains ;;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 13:30

korgr έγραψε:Αν πραγματικά το θέλει ο νυν ιδιοκτήτης δεν το χάνει!
Ακόμα και αν δεν ειδοποιείται με τα emails, όταν πέσει το site θα το καταλάβει και τότε θα έχει τις 15 μέρες του για να το ανανεώσει. Αν παρέλθει και αυτό το διάστημα, ε ο νέος μπορεί να το πάρει και να το κάνει ότι θέλει :D
Αυτο ακριβώς...

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 04 Μαρ 2011 14:57

Μην τσακωνεστε χωρις λογο,
1ον) παιζει να το ανανεωσουν τελευταια στιγμη (οπως κανουμε πολλοι)
2ον) παιζει το ντομειν να μην εχει αξια για κανενα (συμπεριλαμβανομενου και πρωην ιδιοκτητη)
3ον) εαν αξιζει πραγματικα το ντομειν και πεσει να ειστε σιγουροι πως δεν θα το παρει ο μπομπιρας αλλα καποιοι αλλοι (ονοματα δεν λεμε,προσωπα δεν θιγουμε)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες