expiring domain θεσμικο πλαισιο

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Μαρ 2011 15:00

bobiras13 έγραψε:θελω να ρωτισω αν καποιος γνωριζει, εχω ενα domain στο νου μου που ληγει σε λιγες μερες και εχω σκοπο να το κλεισω, το site ειναι σε πληρη λειτουργια αυτη τη στιγμη και αποτελει την ιστοσελιδα καποιας οργανωσης!

Ξερει κανεις να μου πει αν υπαρχει περιπτωση να με κυνηγησουν...μετα(σκοπος μου ειναι να το αγορασω και μετα να τους το πουλησω παλι πισω)...

αξιζει τον κοπο....η μπορει να με πανε ξερω γω.....δικαστικα..(μπορει να ακουγεται χοντρο δεν ξερω)....

ας μου πει καποιος....γνωμη ή αν γνωριζει κατι!

Ευχαριστώ

1. πως ξερεις οτι δεν θα το ανανεωσουν εστω και την τελευταια μερα?
2. μπορεις να το αγορασεις μετα απο 15 ημερες απο την ληξη εφοσον θα ειναι ελευθερο
3. μπορεις να το κανεις οτι θες
4. αν στο ζητησουν το παραχωρεις στην τιμη που το αγορασες
5. αν ζητησεις παραπανω χρηματα ειναι κακοπιστο και σε πανε (σμπροχνωντας) !!!!!

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 04 Μαρ 2011 15:07

Figaro ΝΠΔΔ δεν είναι η ΕΕΤΤ?

δηλαδή τα λειτουργικά κόστη κοιτάνε να μειώσουν με το αυτοματοποιημένο σύστημα των email ε? είναι πρωτοπόρα αρχή για την Ελλάδα αμα το κάνει αυτό χεεχεχεχε

δηλαδή τα κόμιστρα του registration πάνε για να καλύψουν τις ανάγκες του υπερσύγχρονου αυτοματοποιημένου συστήματος ενημερώσεως μέσω email?

καλά άμα δεν βλέπεις τίποτα μεμπτό εσύ στην κίνηση του κυρίου εκβιαστή, τι να λέμε. η συζήτηση είναι χαμένη από χέρι εξ αρχής.

μου ήρθε και άλλο παράδειγμα. χαααχχαααχα

νοικιάζω εγώ ένα αμάξι και έρχεσαι Figaro και μου το κλέβεις ενώ είχα ξεχάσει μέσα στη φούρια μου για λίγο τα κλειδιά πάνω. με παίρνεις τηλέφωνο μετά και μου λες πως θες λεφτά για να μου το φέρεις πίσω. (αυτό σε περίπτωση ακριβής επένδυσης στο site του συγκεκριμένου domain) φυσιολογικά πράγματα ε?

και άλλο

απαγάγει κάποιος ένα μικρό και παίρνει τηλέφωνο τον πατέρα και του λέει ότι θέλει λίτρα αν θέλει το παιδί του πίσω. είναι λάθος ο πατέρας που άφησε το παιδί που το ανάθρεψε για 15 χρόνια, να πάει μόνο στα Αγγλικά του, ή μήπως ο απαγωγέας που κάνει τέτοια κίνηση για να βγάλει λεφτά?

καλά μπορώ να το πάω και πιο μακριά! με δορυφόρους στο διάστημα και κρατικές αντιπαραθέσεις και σκάνε μύτη και εξωγήινοι και δε συμμαζεύετε! αλλά μη το ξεφτιλίσουμε κιόλας ε?

χαχααχαχαχα
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 04 Μαρ 2011 15:12

scooby δε τσακωνόμαστε ρε συ. συζήτηση κάνουμε. άλλο που καταλήγει σε άτοπο :)
fiskilis έγραψε: 5. αν ζητησεις παραπανω χρηματα ειναι κακοπιστο και σε πανε (σμπροχνωντας) !!!!!
αααα είναι κακόπιστο λέει ο fiskilis! :P :hammer: :kaloe:
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 15:15

codepunk.. απο τη στιγμή που συγκρίνεις το κλέψιμο με τη νόμιμη αγορά ενός domain νομίζω πως δεν υπάρχει λογος να συνεχίσουμε τη κουβέντα.
Προφανώς είσαι τελείως άσχετος με το θέμα.

Το μόνο που σε παρακαλώ είναι να μην πετάς τόσες μ******ς γιατί διαβάζουν και άλλοι άσχετοι σαν εσένα.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 04 Μαρ 2011 15:31

βασικά ρε συ figaro ο σκοπός του φίλου δεν έχει και μεγάλη διάφορα με αυτό που λέει ο codepunk....
και οι δυο σκοπό έχουν να βγάλουν χρήματα εκμεταλλευόμενοι ένα λάθος του ιδιοκτήτη.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 15:41

- Για πιο λάθος μιλάμε ρε παίδες ;
- Που ξέρω εγω ή ο handler αν πρόκειτε για λάθος ή αν όντως δε το θέλει ;
- Μπορεί μια εταιρία (registrar) ή η εεττ/eurid/icann/nic.xx να χειρίζετε όλα τα domains που δεν γίνοντε renew σαν λάθος του ιδιοκτήτη ;
- Τι φταίω εγώ που μπήκα, εκανα check το fkjkfkfj.gr .. το είδα available και το πείρα ;;
- Ποσο χρόνο πρέπει να κρατάει ενας handler τα domain πριν τα αφήσει πάλι free (μήνες δε φτάνουν απο όσο λέτε εσεις) ;

Αυτά μπορείς να τα απαντήσεις ;

Αυτο που ξέρουμε είναι πως ενα domain μπορει να μέινει ελεύθερο επειδή ο ιδιοκτήτης δε το έκανε renew.

Οσο είναι νόμιμο αυτό που κάνει.. δε με ενδιαφέρει τι θέλει να κάνει με το domain !
Δικό του είναι ότι θέλει το κάνει... το αγόρασε δε το έκλεψε.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 04 Μαρ 2011 15:44

καλά χαλάρωσε Figaro. μη τσαντίζεσαι και δέξου και καμιά άλλη άποψη. προφανώς σου κακοφάνηκε γιατί έτσι σκέφτεσαι και εσύ.

δικαίωμά σου να βγάζεις συμπεράσματα αλλά κράτα τους χαρακτηρισμούς για την πάρτη σου.
το τράβηξα για να το χαλαρώσουμε λίγο το θέμα αλλά εσένα σου κακοφαίνεται και επιτίθεσαι.

αν νιώθεις άσχημα που δεν μπορείς να αντιπαραθέσεις ηθικά επιχειρήματα δεν πειράζει. τουλάχιστον δέξου το. ανθρώπινο είναι.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 04 Μαρ 2011 15:47

το θεμα ξεκίνησε οτι ο φίλος περιμένει ενα domain να λήξη και να το πάρει για το πουλήσει παλι πίσω στον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
και ρωτάει να του πούμε τρόπο να μιν εμφανίζετε απο το whois και αν μπορεί να έχει νομικές κυρώσεις για αυτό που πάει να κάνει.

Δεν νομίζω πως εδω κρίνουμε το πως αφησε να λήξη το domain ο ιδιοκτήτης.... αλλα αυτό που ο παραπάνω φίλος θέλει να κάνει.

εγω με αυτο το σκεπτικό απάντησα.
WebHosting Services

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 04 Μαρ 2011 15:51

ναι μωρέ Γιάννη, μην απολογήσαι. αυτό είναι το νόημα των απαντήσεων όλων. άλλο που ξεφεύγει το θέμα.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 16:01

c0d3punk έγραψε: καλά άμα δεν βλέπεις τίποτα μεμπτό εσύ στην κίνηση του κυρίου εκβιαστή, τι να λέμε. η συζήτηση είναι χαμένη από χέρι εξ αρχής.
Δε ξέρω πως να στο πω πιο απλά.. αλλα.
Ο ιδιοκτήτης είχε το πρώτο λογο στο renew του domain και ανάλογα το extension έχει και ενα χρονικό περιθώριο να κάνει renew.
Αν δεν το κάνει μετα ο καινούριος owner μπορεί να το μεταπωλήσει σε ΟΠΟΙΟΝ θέλει εαν τα rules του handler το επιτρέπουν.
Αν ακολουθεί τους κανόνες τότε ναί είναι 100% νόμιμος και 100% fair play.
Πιο απλά απο αυτό δε γινετε... sorry.

Δεν εχω κάνει ποτέ μου τέτοιο πράγμα και δε σκέφτομαι να το κάνω... αλλα προσπαθώ να το δώ απο όλες τις πλευρές και όχι μόνο απο του κάφρου που δεν πλήρωσε το domain ενω είχε μήνες στη διάθεση του.

Γιαννη.. σε αυτό που ρώτησε απάντησα.. χωρίς ειρωνίες και άκυρα παραδείγματα.
Απαγωγή domain.. είδα πορτα ανοιχτή και μπηκα και πείρα το domain.. κτλ.

Απο τη μία λέμε πως να γλυτώσουμε απο τους νταβατζίδες ενός συγκεκριμένου handler που κάνουν ότι θέλουν με τα domains.. και απο την άλλη θέλετε και άλλους νταβατζίδες να κάνουν τα κουμάντα τους πιο ευκολα.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 04 Μαρ 2011 16:08

και παλι εγω πιστεύω είσαι λάθος...
λες κάφρο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του domain και λες μπράβο σε αυτόν που λέει ανοιχτά ότι παραφυλάει να το πάρει μόλις λήξη για να του το πουλήσει???
ε αν αυτό δεν είναι κακοπιστία που είπε και ο Αγγελος τι είναι?

ξαναλέω οτι δεν κρίνουμε την κίνηση να αφήσει το domain να λήξη.
WebHosting Services

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 04 Μαρ 2011 16:10

εκτός αν βγει ο φίλος τώρα και πει

όχι εγώ αν το αγοράσω το domain θα του το δώσω στην ίδια τιμή, απλά για εξυπηρέτηση θα το κάνω για να μην το πάρει άλλος.
WebHosting Services

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 04 Μαρ 2011 16:14

ρε συ εγώ το καταλαβαίνω αυτό... αυτό που κριτικάρω αρνητικά είναι η φάτσα φόρα παράκληση για βοήθεια για το πως να το μεταπουλήσει στον πρώην κιόλας κάτοχο και χωρίς να θέλει να φαίνεται. στο κάτω κάτω για να πάω με τα νερά σου, αν κάποιος κάνει τέτοια κίνηση περιμένεις να μην τσιμπήσει την τιμή? δεν είναι εκβιασμός αυτό που πάει να κάνει?

συγνώμη αλλά αν προσπαθείς να το δεις από όλες τις πλευρές δες και αυτές που αυτός ο κάφρος που λες δεν μπόρεσε να ενημερωθεί ότι έπρεπε να είχε κάνει το renewal. για τον Α ή Β σοβαρό ή χαζό λόγο.

καλά μην δέχεσαι την πλάκα μου, αλλά κόψε με τους χαρακτηρισμούς.

δεν ξέρω για ποιόν handler λες ακριβώς, αλλά και ο bobiras που με τόσο σθένος υπερασπίζεσαι νταβατζιλίκι κάνει.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 16:20

Δες τα domains σαν οτιδήποτε προιον/υπηρεσία και απο την πλευρά του νέου onwer και θα με καταλάβεις.

Τον προηγούμενο ιδιοκτήτη τον βγάζω τελείως απο την εξισωση μιας και δεν μας ενδιαφέρει κάν !
Το μονο που μας ενδιαφέρει είναι οτι δεν εκανε (για χ λόγους που κανεις δεν εχει πως να ξερει) renew.

Και δεν λεω bravo στον άλλο... (ειπα πως δε το εκανα και ουτε θα το κάνω σε κανένα).
Λεω πως μπορεί αν θέλει να το κάνει και είναι fair play μιας και ακολουθεί τους κανόνες.

Απάντησε μου σε αυτό σε παρακαλώ:

Ειχα μέχρι το 2010 ενα .eu το οποίο τότε δεν ήθελα να το κάνω renew και το άφησα ελεύθερο.
Τώρα ομως εχω (μόνο ενας χρόνος πέρασε) ενα project και το άλλο που το άφησα ελευθερο και δε μου ανήκει πλέον... νομίζω πως ταιρίαζει.
Αν ο handler μπορούσε να κάνει αυτό που λέτε εσεις... να πάω να τραβήξω ενα abuse request να το πάρω πίσω ;
Ο καινούριος owner μπορει να το πείρε για να το μεταπωλήσει σε εμένα αλλα ακόμα δεν ήρθε σε επαφή μαζι μου ή μπορεί να είρθε αλλα να μην μπορώ να το αποδείξω.

later edit.
codepunk.. εμένα υπερασπίζομαι.
Δεν θέλω, απο τη στιγμή που είμαι νόμιμος σε αυτό που κάνω να μπορεί κάποιος να μου πάρει αυτό που νόμιμα πείρα/πλήρωσα.
Ουτε θέλω να μου λένε άλλοι τι να κάνω με τα domains μου απο τη στιγμή που δεν έκανα κάτι παράνομο ή κατα των όρων της eett/eurid/icann/nic.ctld/....

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 04 Μαρ 2011 16:23

εδώ φαίνεται οτι ο φίλος πάει να κάνει αυτό ακριβός που εσύ δεν μπορείς να αποδείξεις.

εκτός αν βγει και μας διαψεύσει.
WebHosting Services

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης