δημιουργία εφαρμογής με google maps

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
nzak

Δημοσίευση από nzak » 04 Μαρ 2011 11:02

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το πως θα μπορέσω να φτιάξω κάτι αντίστοιχο με το παρακάτω link. http://cartografiaciudadana.net/athenscommons/auto.php

Στην ουσία πρόκειται για μία εφαρμογή η οποία θα παρουσιάζει τον πολιτισμό του νησιού της Λέσβου με διάφορα videos που θα τραβηχτούν για όλο το νησί. Δηλαδή κάτι σαν το link που έχω βάλει στο παραπάνω.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Μαρ 2011 18:02

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με Google Maps Api τότε ρίξε μια ματιά στους My Maps (Οι χάρτες μου) που βγάζει όταν είσαι στο http://maps.google.com πάνω αριστερά και ενώ έχεις κάνει login στο gmail account σου.

Διαφορετικά πρέπει να την ψάξεις με προγραμματισμό. Ο συνφορουμίτης fafos έχει γράψει μερικά καταπληκτικά βοηθήματα εδώ:
Google Maps - 1ο, Γενικά, Δημιουργία απλού χάρτη

Google Maps - 2ο-B, Δημιουργία xml με php & mysql

Google Maps - 3ο, A, Εργαλεία, Φόρμα Εύρεσης Συντεταγμένων

nzak

Δημοσίευση από nzak » 04 Μαρ 2011 18:25

dimsis καλησπέρα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως αυτά που έχει γράψει ο fafos είναι πάρα πολύ καλά και τώρα τα έριξα μια ματιά. Για τη λύση που μου πρότεινες εσύ η οποία μου ακούγεται μια χαρά, αλλά δεν με βοηθάει καθώς η εφαρμογή που μου ζητήθηκε να αναπτύξω θα παίζει σε έναν προτζέκτορα σε ένα Μουσείο και δεν ξέρω κατά πόσο θα υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης στο ιντερνετ εκείνου του υπολογιστή. Αυτοί όμως που θέλουν την εφαρμογή θέλουν να υπάρχει και στο διαδύκτιο. Οπότε πιστεύω ότι ο συνδυασμός των δύο λύσεων που μου πρότεινες, είναι το κλειδί στην υπόθεση. Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει API που να γίνεται include στο flash σαν component; Ίσως εκεί τα πράγματα να είναι πιο εύκολα όσον αφορά την ανάπτυξη της desktop μορφής της εφαρμογής, όσο για την web, θα κάνω αυτό που μου πρότεινες με το my map.

Σ ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 04 Μαρ 2011 18:35

offline den xreiazesai API... oi google maps paizoun kai se flash.. gia aplo xarth des edo:

http://www.istopoli.com/cruise/maps/map-youtube.html
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

nzak

Δημοσίευση από nzak » 04 Μαρ 2011 21:09

ok τέλεια! Σ'ευχαριστώ πολύ fafos!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες