Συγχαρητήριο μήνυμα της Υπουργού στον Τάσο Αργυρό

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Μαρ 2011 14:26

Η Υπουργός Παιδείας, Άννα Διαμαντοπούλου, απέστειλε συγχαρητήριο μήνυμα στον Τάσο Αργυρό, συνιδρυτή της καινοτόμου εταιρείας «Aster Data Systems», για την άκρως επιτυχημένη εξέλιξη της. Μόλις έξι χρόνια μετά τη δημιουργία της, αγοράστηκε από την Teradata – μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες παραγωγής λογισμικού και υλικού για τη διαχείριση δεδομένων, παγκοσμίως- έναντι του ποσού των 263 εκατομμυρίων δολαρίων.

Εικόνα

Η «Aster Data Systems» ξεκίνησε από μια ιδέα του Τάσου Αργυρού και δύο συμφοιτητών του, για τη δημιουργία ενός ισχυρού συστήματος διαχείρισης μεγάλου όγκου δεδομένων, με κόστος μικρότερο από τα αντίστοιχα προϋπάρχοντα. Η εταιρεία δημιουργήθηκε, το 2005, με την αρχική χρηματοδότηση δύο καθηγητών τους και κατόπιν από επιχειρηματικούς επενδυτές angels.

Το μήνυμα της Υπουργού:

Αγαπητέ μου Τάσο,

Μόλις πληροφορήθηκα την τεράστια επιτυχία σου. Έχοντας προσωπικά γνώση και εμπειρία από τη δουλειά σου, όπως μου την παρουσίασες κατά τη συνάντησή μας στη Silicon Valley, χαίρομαι για αυτή την αναγνώριση. Είμαι πολύ περήφανη για σένα, είσαι ένα φωτεινό παράδειγμα. Εύχομαι να μπορέσουν να σε μιμηθούν και άλλα παιδιά.

Με αγάπη
Άννα Διαμαντοπούλου

Υπενθυμίζεται ότι η Υπουργός συνάντησε τον Τάσο Αργυρό κατά την επίσκεψή της στη Silicon Valley, τον περασμένο Οκτώβριο.

Ο κ. Αργυρός είναι απόφοιτος του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (2004) και του Πανεπιστημίου του Stanford. Είναι ένας από τους πλέον διαπρεπείς νέους καινοτόμους επιχειρηματίες του τεχνολογικού χώρου. Η εταιρεία διαχείρισης δεδομένων Aster Data, της οποίας είναι συνιδρυτής, έχει βραβευθεί από το Παγκόσμιο Οικονομικό Forum.

http://www.asterdata.com

http://www.periodiko.net/2011/03/blog-post_4271.html

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Μαρ 2011 15:57

fiskilis έγραψε:Είμαι πολύ περήφανη για σένα, είσαι ένα φωτεινό παράδειγμα. Εύχομαι να μπορέσουν να σε μιμηθούν και άλλα παιδιά.
Φωτεινό παράδειγμα και να τον μιμηθούμε όλοι ναι...

Κάθε εταιρία που σέβεται τον εαυτό της πρέπει να εξαγοράζεται από άλλες μεγαλύτερες εταιρίες του εξωτερικού.

Πως θα προχωρήσει διαφορετικά η ατζέντα της παγκοσμιοποίησης και του ελέγχου μας; :hammer:

Δεν μπορώ να εκφραστώ περεταίρω, θα είμαι ενάντια στους κανονισμούς του φόρουμ :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Μαρ 2011 16:36

συγχαρητήρια και στον Ινδό Mayank Bawa
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 04 Μαρ 2011 16:36

Εάν σου έδειναν 263 εκατομμύρια δεν θα πουλούσες; :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Μαρ 2011 16:42

κανείς που να ζει και να δραστηριοποιήτε στην Ελλάδα υπάρχει για να του στείλει η Άννα συγχαρητήρια;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Μαρ 2011 16:43

Δεν κατακρίνω τον τύπο. Δική του ήταν η εταιρία, δικαίωμα του να βάλει όποιον θέλει πάνω από το κεφάλι του για αφεντικό :P

Κατακρίνω την υπουργό παιδείας για αυτό το μήνυμα της.

Αντί οι πολιτικοί μας να προάγουν την εξέλιξη της χώρα μας, προάγουν την εξέλιξη της αμερικής και των τραπεζικών καρτέλ...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Μαρ 2011 16:54

Η Διαμαντοπούλου εννοεί την Silicon Valley της Ελλάδας ή της Καλιφόρνια; Για να ξέρουμε...

Τα συγχαρητήρια μου που σηκώθηκε και έφυγε και πρόκοψε ο άνθρωπος γιατί αν περίμενε από την διαμαντοπούλου και σε αυτήν την χώρα να διαπρέψει θα είχε καταλήξει το πολύ πολύ δημόσιος υπάλληλος σε κάνα υπουργείο για να φτιάχνει εφαρμογές hide-our-miza.

Μπράβο στον άνθρωπο!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Μαρ 2011 18:28

cordis έγραψε:κανείς που να ζει και να δραστηριοποιήτε στην Ελλάδα υπάρχει για να του στείλει η Άννα συγχαρητήρια;
Η Άννα πριν λίγους μήνες απέλυσε τον Νανόπουλο από επικεφαλής της ελληνικής αποστολής στο CERN. Το ξέρεις; Και ο λόγος; Δεν υπέβαλλε το βιογραφικό που του ζητήθηκε και δεν έκανε τη σχετική αίτηση.

Αυτή η υπόθεση που μας παρουσιάζετε πήρε έκταση επειδή μπήκαν φράγκα στη μέση. Μόνο με φράγκα καταλαβαίνουμε την επιστημονική αξία; Η υπουργός τόσο αμόρφωτη είναι ώστε να θεωρεί τα χρήματα κριτήριο της επιστημονικής αξίας; Εγώ ξέρω πολλούς από εδώ μέσα και από εκεί έξω που έχουν κάνει σημαντικότερα πράγματα από το παλληκάρι και επειδή δεν "έτυχε" να εξαγοραστούν, δεν έτυχαν ούτε συγχαρητήριας επιστολής.

Όταν ζητάς από μια απαίδευτη υπουργό παιδείας και από ένα σάπιο πολιτικό σύτημα να ανακαλύψει την επιστημονική αξία είναι σα να ζητάς από τσατσάδες να γίνουν κέρβεροι των πυλών της παρθενίας. Γι αυτό μην εντυπωσιάζεστε ούτε από τα λεφτά ούτε από τις "συγχαρητήριες επιστολές". Συνήθως αυτά υπάρχουν εκεί όπου ΔΕΝ υπάρχει επιστημονική αξία.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 04 Μαρ 2011 22:28

Εγώ σαν μαθητής Λυκείου, μπορώ να πω ότι η Διαμαντοπούλου, ο Σπηλιοτόπουλος και ένας άλλος που πέρασε για λίγο καιρό πριν λίγα χρόνια ( δεν θυμάμαι το ονόμα του ) προσπαθούν να τα χαλάσουν όλα. Όσες σπουδές κι αν έχουν κάνει, δείχνουν ότι δεν ξέρουν τίποτα να δώσουν αλλά και να διαχειριστούν. Βέβαια δεν τους νοιάζει, γιατί τα παιδιά τους ακολουθούν αμερικάνικο πρόγραμμα στα πανάκριβα ιδιωτικά λύκεια που πάνε για να φύγουν απευθείας Αμερική...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
natural_sgf

Δημοσίευση από natural_sgf » 04 Μαρ 2011 22:29

@cdhyper
δεν έχεις άδικο... έχει να κάνει όμως με visibility...συμβαίνει παντού...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 04 Μαρ 2011 23:30

Cha0s έγραψε:Δεν κατακρίνω τον τύπο. Δική του ήταν η εταιρία, δικαίωμα του να βάλει όποιον θέλει πάνω από το κεφάλι του για αφεντικό :P

Κατακρίνω την υπουργό παιδείας για αυτό το μήνυμα της.

Αντί οι πολιτικοί μας να προάγουν την εξέλιξη της χώρα μας, προάγουν την εξέλιξη της αμερικής και των τραπεζικών καρτέλ...
Ο στόχος μιας startup δεν είναι να κάνει ένα επιτυχημένο exit; Εκτός κι αν είσαι 1 από τις 5-6 εταιρίες που θα κατακτήσουν τον κόσμο.
Το μήνυμα της Διαμαντοπούλου νομίζω είναι ρεαλιστικό και αν κάποιος μπορεί όντως να κατακτήσει τον κόσμο, δεν περιμένει τη Διαμαντοπούλου να του περάσει το μήνυμα. Δηλαδή, δεν είναι ότι απευθύνεται σε ένα κοινό στο οποίο μπορεί να του περάσει μηνύματα και λάθος ηθικές αξίες.
Απευθύνεται σε άτομα με μυαλό με @@ που μπορούν να κάνουν μια εταιρία και να την πουλήσουν 200 εκατομμύρια. Ε, αυτοί οι άνθρωποι μπορούν και μόνοι τους να κρίνουν τι είναι καλό για αυτούς. Γιατί την κατακρίνεις; Ένα ελπιδοφόρο μήνυμα είναι, μέσα στην πραγματικότητα του καπιταλιστικού συστήματος στο οποίο ζούμε.
Πως θα προήγαγε την εξέλιξη της χώρας μας δηλαδή; Αν έλεγε "μακάρι τα παιδιά να κάνουν μια εταιρία αξίας 200 εκατομμυρίων, αλλά να μην την πουλήσουν πουθενά και ας δουλεύουν μέχρι να πεθάνουν ,χωρίς ποτέ να βγάλουν actually 200 εκατομμύρια;" :P
Στην Ελλάδα κι όλας;; Της φορολογίας τάξεως 50% ;!
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Μαρ 2011 23:41

ποια Ελλάδα βρε συ ALR; στις ΗΠΑ ήταν ο άνθρωπος, στις ΗΠΑ η εταιρία και στις ΗΠΑ τα λεφτά...
- follow me @twitter

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Μαρ 2011 00:20

cordis έγραψε:ποια Ελλάδα βρε συ ALR; στις ΗΠΑ ήταν ο άνθρωπος, στις ΗΠΑ η εταιρία και στις ΗΠΑ τα λεφτά...
Λεώ για το μήνυμα που περνά η υπουργός στα Ελληνόπουλα :)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Μαρ 2011 00:22

να πάτε στις ΗΠΑ να προκόψετε; :p
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης