Μεταπτυχιακό πληροφορικής στην Αγγλία!!!

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
kgiorgos10

Δημοσίευση από kgiorgos10 » 04 Μαρ 2011 21:03

Καλησπέρα σας, είμαι τελειόφοιτος μιας σχολής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του πανεπιστημίου Αιγαίου και σκέφτομαι (απ’ τον ερχόμενο Σεπτέμβρη) να συνεχίσω στην Αγγλία για κάποιο μεταπτυχιακό! Μου αρέσει πολύ το αντικείμενο της πληροφορικής και ειδικότερα οι εφαρμογές που έχουν σχέση με το internet… Ο βαθμός πτυχίου μου δεν προβλέπεται ιδιαιτέρα υψηλός (γύρο στο 6.5). Τον τελευταίο καιρό έχω ψάξει μέσα από το internet διάφορα πανεπιστήμια και έχω ξεχωρίσει κάποια μεταπτυχιακά που πιστεύω ότι θα μπορούσα να γίνω δεκτός αν κάνω αίτηση. Δεν θέλω να πάω σε ανθρώπους που κάνουν αυτή την δουλειά και στέλνουν άτομα στο εξωτερικό για σπουδές γιατί πιστεύω ότι σε στέλνουν εκεί που θέλουν αυτοί για να έχουν κάποιο οικονομικό όφελος και έτσι το ψάχνω εντελώς μόνος μου το θέμα!! Έχω καταφέρει να κάνω μία λίστα με κάποια μεταπτυχιακά της αρεσκείας μου αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας αλλά και τις προτάσεις σας για το κύρος αυτών των μεταπτυχιακών, τον βαθμό δυσκολίας τους (αν γνωρίζετε), τις πιθανότητες που εχω να γίνω δεκτός σε κάποιο από αυτά αλλά και γενικότερα για τις πόλεις που βρίσκονται τα πανεπιστήμια αυτά, για να με βοηθήσετε να επιλέξω το καλύτερο… Δεν θα ήθελα να κάνω αίτηση σε περισσότερα από 3-4 πανεπιστήμια γιατί μετά αρχίζει και μπερδεύεται το θέμα.. Σας παραθέτω τα μεταπτυχιακά με την σειρά προτίμησης μου..

1o) Birmingham University- MSc in Internet Software Systems
2o) Liverpool John Moores University: - Web Computing

3o) University of Bedfordshire- Computer Science and Technology- Computer and Internet Applications MSc

4ο) Metropolitan University of Manchester- MSc Computer Network Technology

5ο) University of Liverpool – Postgraduate- Advanced Computer Science MSc/PGDip/PGCert

6ο)University of Newcastle – Postgraduate Computer Science- Internet Technologies and Enterprise Computing MSc

7o) University of Newcastle – Postgraduate Computer Science- Advanced Computer Science MSc

8ο) University of Saldford – Postgraduate- MSc/PgDip Computer Science

Περιμένω τις γνώμες σας και τις προτάσεις σας…Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 04 Μαρ 2011 21:37

Με καθηγητές σου έχεις συζητήσει; Ζήτησες να σου προτείνουν αυτοί κάποια μεταπτυχιακά;

kgiorgos10

Δημοσίευση από kgiorgos10 » 04 Μαρ 2011 21:45

adiaforosgr έγραψε:Με καθηγητές σου έχεις συζητήσει; Ζήτησες να σου προτείνουν αυτοί κάποια μεταπτυχιακά;
Με καθηγητές όχι αλλά μερικά από αυτά τα τμήματα που έγραψα μου τα είχε προτείνει ένας πρώην φοιτητής στην Αγγλία…

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 04 Μαρ 2011 22:11

κοιτα ο βαθμος ειναι σχετικο πραγμα και δεν εχει αξια
απο μονος του.
Να σου δωσω 2 ακραια παραδειγματα γνωστη μου ειναι
σε 1η επαλ/τεε απουσιολογος και εχει 19 στα μαθηματικα (μαλιστα μου λεει οτι λυνει εξισωσεις)...
την ρωτησα ποσο κανει 2*0.5 και μου απαντουσε μπαρουφες οπως 2.5 1.5 2.5 μετα τις ειπα να βγαλει το κινητο να κανει την πραξη ειδε το αποτελεσμα και μου ελεγε οτι τις κανω τρυκ.Μου ελεγε πως αφου κανουμε πολλαπλασιασμο μικραινει ..
Το ιδιο ρωτησα και ενα αλλο παιδι στην 1 λυκειου που ειχε 10(βαση) στα μαθηματικα και μου απαντησε αμεσως 1.
Αυτο λογικα κοιταζουνε και στα πανεπιστημια...

kgiorgos10

Δημοσίευση από kgiorgos10 » 04 Μαρ 2011 23:21

pimpogio έγραψε:κοιτα ο βαθμος ειναι σχετικο πραγμα και δεν εχει αξια
απο μονος του.
Να σου δωσω 2 ακραια παραδειγματα γνωστη μου ειναι
σε 1η επαλ/τεε απουσιολογος και εχει 19 στα μαθηματικα (μαλιστα μου λεει οτι λυνει εξισωσεις)...
την ρωτησα ποσο κανει 2*0.5 και μου απαντουσε μπαρουφες οπως 2.5 1.5 2.5 μετα τις ειπα να βγαλει το κινητο να κανει την πραξη ειδε το αποτελεσμα και μου ελεγε οτι τις κανω τρυκ.Μου ελεγε πως αφου κανουμε πολλαπλασιασμο μικραινει ..
Το ιδιο ρωτησα και ενα αλλο παιδι στην 1 λυκειου που ειχε 10(βαση) στα μαθηματικα και μου απαντησε αμεσως 1.
Αυτο λογικα κοιταζουνε και στα πανεπιστημια...
Ναι αλλα και ο βαθμός νομίζω πως παίζει μεγάλο ρόλο για την επιλογή ενός φοιτητή ανάμεσα στο πλήθος των αιτήσεων...

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 05 Μαρ 2011 00:14

Τα πανεπιστήμια στην Αγγλία έχουν ένα minimum βαθμό (GPA) για τους φοιτητές που κάνουν δεκτούς στα μεταπτυχιακά. Πολλά όμως, κανονίζουν και συνεντεύξεις με τους φοιτητές που δεν έχουν το βαθμό ωστόσο κρίνουν από το βιογραφικό τους ότι ίσως τους αξίζει μια θέση.

Ιδιαίτερα σημαντικός παράγοντας είναι η συμμετοχή του φοιτητή σε κάποιο paper

nzak

Δημοσίευση από nzak » 05 Μαρ 2011 20:16

Καλησπέρα, καταρχήν να προσθέσω κι εγώ ότι είναι πολύ σημαντικό να έχεις συμμετοχή σε κάποιο paper κτλ. Επίσης θα πρέπει να κατέχεις TOEFL ή ELTS (αναγκαστικά) τον βαθμό που θα πρέπει να γράψεις σε αυτά τα τεστ αγγλικών τα ορίζει συνήθως το κάθε Πανεπιστήμιο. Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο ο βαθμός ανάλογα το Πανεπιστήμιο και ανάλογα το πρόγραμμα που θέλεις να ακολουθήσες που το ορίζουν αυτοί. πχ γι αυτό εδώ το μεταπτυχιακό: http://www.manchester.ac.uk/postgraduat ... code=04211

Entry requirements:
The standard academic entry requirements for a Masters course will be a minimum of an upper second class UK honours degree, or international equivalent, in an electrical and electronic engineering discipline.
Applicants should have previously studied communication engineering fundamentals and also have good programming skills (ie C++, Java, MATLAB).

πχ στο παραπάνω ο βαθμός θα πρέπει να είναι second upper class που σημαίνει πάνω από 8.5 (αν δεν κάνω λάθος, αλλίως αν με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα)

Γενικά παίζουν πολλά ρόλο ανάλογα τι θες τι σου προσφέρουν κτλ και θέλει πολύ ψάξιμο καθώς επίσης και εμπειρία πάνω σε αυτά που σου ζητάνε.πχ παραπάνω ζητάνε c++, java,matlab κτλ. αν δεν έχεις κάποια δείγματα δουλειάς πάνω σ'αυτά που ζητάνε για να τους είξεις λίγο δύσκολο το βλέπω. αλλά μην απελπίζεσαι, ψάξε να βρεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.

kgiorgos10

Δημοσίευση από kgiorgos10 » 06 Μαρ 2011 00:05

nzak έγραψε:Καλησπέρα, καταρχήν να προσθέσω κι εγώ ότι είναι πολύ σημαντικό να έχεις συμμετοχή σε κάποιο paper κτλ. Επίσης θα πρέπει να κατέχεις TOEFL ή ELTS (αναγκαστικά) τον βαθμό που θα πρέπει να γράψεις σε αυτά τα τεστ αγγλικών τα ορίζει συνήθως το κάθε Πανεπιστήμιο. Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο ο βαθμός ανάλογα το Πανεπιστήμιο και ανάλογα το πρόγραμμα που θέλεις να ακολουθήσες που το ορίζουν αυτοί. πχ γι αυτό εδώ το μεταπτυχιακό: http://www.manchester.ac.uk/postgraduat ... code=04211

Entry requirements:
The standard academic entry requirements for a Masters course will be a minimum of an upper second class UK honours degree, or international equivalent, in an electrical and electronic engineering discipline.
Applicants should have previously studied communication engineering fundamentals and also have good programming skills (ie C++, Java, MATLAB).

πχ στο παραπάνω ο βαθμός θα πρέπει να είναι second upper class που σημαίνει πάνω από 8.5 (αν δεν κάνω λάθος, αλλίως αν με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα)

Γενικά παίζουν πολλά ρόλο ανάλογα τι θες τι σου προσφέρουν κτλ και θέλει πολύ ψάξιμο καθώς επίσης και εμπειρία πάνω σε αυτά που σου ζητάνε.πχ παραπάνω ζητάνε c++, java,matlab κτλ. αν δεν έχεις κάποια δείγματα δουλειάς πάνω σ'αυτά που ζητάνε για να τους είξεις λίγο δύσκολο το βλέπω. αλλά μην απελπίζεσαι, ψάξε να βρεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.
Αυτό το μεταπτυχιακό όμως απ ότι βλέπει έχει αρκετή c++ και java. Δεν είναι αρκετά δύσκολο μεταπτυχιακό αυτό?? Και ειδικά για μένα που έχω ασχοληθεί περισσότερο με γλώσσες του διαδικτύου.. Στο λέω αυτό γιατί δεν θα ήθελα να μπω σε ένα μεταπτυχιακό που δεν μπορώ αργότερα να το τελειώσω…

nzak

Δημοσίευση από nzak » 06 Μαρ 2011 12:43

ανάλογα.. εγώ σου το έφερα σαν παράδειγμα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό για να δεις τα entry requirements. Δες σε τι τεχνολογίες είσαι καλός και έχεις ένα καλό portfolio (πχ flash, cms, php, mySQL, css, html) και ψάξε ένα μεταπτυχιακό που να ζητάνε τις αντίστοιχες γνώσεις. Επίσης παίζει ρόλο και σε τι Πανεπιστήμιο θα μπεις για μεταπτυχιακό Εδώ: http://www.guardian.co.uk/education/tab ... ague-table υπάρχουν rankings των πανεπιστημίων σύμφωνα με διάφορους παράγοντες (ερευνητικούς, εγκαταστάσεις κτλ). Κοίτα να μπορέσεις να βρεις ένα μεταπτυχιακό σε ένα πανεπιστήμιο που να έχει και ένα καλό rank και να μην είναι από τα τελευταία, γιατί δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά αν δεν είναι τόσο καλό το πανεπιστήμιο, αλλιώς κάντο και στην Ελλάδα που θα σου βγει πιο οικονομικά.

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Δημοσίευση από nikosdimos » 06 Μαρ 2011 14:48

Επειδή βρισκόμουν και εγώ στην ίδια φάση με αυτή που είσαι τώρα θα σου πω τι έμαθα εγώ τον καιρό που έψαχνα.
  • Πρέπει να δώσεις το TOEFL ή το IELTS (Academic) και να πετύχεις στο IELTS τουλάχιστον, 6.5 με όχι λιγότερο απο 6 σε κάθε μέρος του. Αυτό είδα εγώ ως επί το πλείστον στα μεταπτυχιακά πληροφορικής.
  • Πρέπει επίσης να κάνεις τις αιτήσεις σου όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί επεξεργάζονται τις αιτήσεις όταν τις δέχονται και όχι μετά την καταληκτική ημερομηνία.
  • Πρέπει να μεταφράσεις το πτυχίο σου και όποιαδήποτε άλλα έγγραφα που θα τους στείλεις στα Αγγλικά ή σε άλλη γλώσσα αν πρόκειται για άλλη χώρα. Για τα Αγγλικά υπηρεσία μετάφρασης και επικύρωσης έχει πολύ καλή το Βρεταννικό Συμβούλιο.
  • Εκτός απ' το πτυχίο σου φρόντισε να έχεις τουλάχιστον δύο συστατικές επιστολές. Εγώ ας πούμε έδωσα μια από ένα καθηγητή απ' τη σχολή μου και μια από την καθηγήτρια που έκανα αγγλικά (h οποία όμως είναι PhD Candidate). Όπως και να 'χει φρόντισε να πάρεις τις συστατικές από άτομα που σε ξέρουν και ότι δεν θα γράφουν φρου φρου και αρώματα απλά για να γεμίσει η σελίδα της συστατικής.
  • Κοίταξε τα διάφορα league tables (The Guardian University Guide 2011, The Complete University Guide) για να δείς τι ranking έχει το πανεπιστήμιο που ψάχνεις στον τομέα σου. Μπορεί ένα πανεπιστήμιο να είναι top στα Ιατρικά και άλλο στη Πληροφορική.
  • Το site http://www.mastersportal.eu/ μπορεί να σε βοηθήσει στην αναζήτηση θεμάτων για το Μεταπτυχιακό σου.
Για το πόσο είναι το upper second class honours degree μπορείς να δείς εδώ. Το "Upper Second Class Honours Degree" είναι στην ίδια βαθμίδα με το δικό μας λίαν καλώς και αντιστοιχίζεται στους βαθμούς 6.5-8.49

Αυτά προς το παρών, αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα το προσθέσω.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 06 Μαρ 2011 16:01

Το "Upper Second Class Honours Degree" είναι > 6.8

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Δημοσίευση από nikosdimos » 06 Μαρ 2011 23:14

adiaforosgr έγραψε:Το "Upper Second Class Honours Degree" είναι > 6.8
ECTS Converter, στο αριστερό drop-down διαλέξτε την Ελλάδα και δεξιά την χώρα που θέλετε να μετατραπούν οι βαθμολογίες.

Από ότι λέει σε αυτό το site το 6.5 μετατρέπεται σε Upper Second Class Honours Degree το οποίο περιλαμβάνει βαθμολογίες από 60% έως 69% δηλαδή βαθμολογίες από 6.0 έως 6.9 σύμφωνα με το Ελληνικό βαθμολογικό σύστημα. Και από 7.0 έως 10 πέφτουν στην κατηγορία First Class Honours Degree το οποίο αντιστοιχεί σε 70% έως 100%.

sakis537

Δημοσίευση από sakis537 » 23 Απρ 2013 20:07

Το μεταπτυχιακο για uni of manchester σε τηλεπικοινωνιες που ποσταρατε παραπανω τι requirements εχει οσον αφορα βαθμο και επισης αξιζει?Ποια πανεπιστημια έχουν γενικοτερα τα καλυτερα msc προγραμματα σε τηλεπικοινωνιες???

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες