e-Student.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
philos

e-Student.gr

Δημοσίευση από philos » 09 Μαρ 2011 19:06

Με μεγάλη μου χαρά σας παρουσιάζω τη νέα μου ιστοσελίδα! :)

Το όνομα αυτής: http://www.e-student.gr/

Πρόκειται για ένα site-forum που απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές αλλά και σε άτομα που αγαπούν τα βιβλία.
Σχεδιάστηκε έτσι ώστε να αποτελέσει χώρος επικοινωνίας για όλους τους Έλληνες φοιτητές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αλλά και τους σπουδαστές ΙΕΚ. Μέσα από το site ο φοιτητής θα μπορεί να έρχεται σε επαφή με άλλους φοιτητές και να συζητάει τόσο για τα μαθήματα και τη σχολή του όσο και για περί ανέμων και υδάτων θέματα.
Παράλληλα παρέχεται και ξεχωριστός χώρος για τους βιβλιόφιλους, ο οποίος είναι επίσης κατάλληλα σχεδιασμένος ώστε o κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να να μοιράζεται τις εμπειρίες και τα μηνύματα που αποκομίζει από τα βιβλία που διαβάζει, αλλά και να συμβουλεύεται τρίτους.

Μερικές δυνατότητες (features) της ιστοσελίδας...
-Design κατάλληλο και σχετικό με τη θεματολογία της ιστοσελίδας
-Forum βασισμένο στη πολύ γνωστή και επιτυχημένη μηχανή vBulletin.
-Δυνατότητα δημιουργίας σφαιρικού/πλήρους προφίλ χρήστη.
-Αυστηρή οργάνωση του forum σε κατηγορίες και λίστες που κατατοπίζουν το χρήστη.
-Δυνατότητα αναζήτησης συμφοιτητών.
-Τομέας με ελληνικά e-books (υπό κατασκευή)
-Τομέας με γνωστά γνωμικά/ρητά
... και πολλά άλλα τα οποία μπορείτε να διαπιστώσετε σερφάροντας στην ιστοσελίδα!

Σήμερα είναι η πρώτη ημέρα λειτουργίας της κοινότητα (και η πρώτη φορά που τη διαδίδω σε μη-γνωστούς μου) και θα χαρώ αν την επισκεφθείτε, και γιατί όχι να κάνετε και εγγραφή.

Θα χαρώ να ακούσω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας! :-D

http://www.e-student.gr/

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

e-Student.gr

Δημοσίευση από nackgr » 10 Μαρ 2011 00:21

καταρχην πολυ ωραιο domain , με χαλασε λιγο η καφε κατασταση τα κερια και ο "σαλίγκαρος" περιμενα κατι πιο student friendly πιο νεανικο

- η ταπεινή μου αποψη
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

e-Student.gr

Δημοσίευση από GARAGE667 » 10 Μαρ 2011 19:48

Σαν σκεπτικό και γενικότερα στήσιμο,ωραίο...
Σαν χρώμα και γενικά το να σε τραβάει στο μάτι,άσχημο.
Το καφέ με κούρασε πάρα πολύ και μου φέρνει την εικόνα ότι αφορά λεσχη βιβλίου για ηλικίες από 65 και άνω...

Μπορείς να το κάνεις να δείχνει πιο νεανικό.Πάντα καλοπροαίρετα.. :)

NicoLas11

e-Student.gr

Δημοσίευση από NicoLas11 » 10 Μαρ 2011 20:00

Καταρχάς μπράβο για το site σου! Καταπληκτική ως ιδέα, ωραίες κατηγορίες, αλλά θα συμφωνήσω με τους άλλους ότι χρειάζεται να το κάνεις λίγο πιο νεανικό ως προς το χρώμα.
www.tl-techland.blogspot.com
Everything about Technology!

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

e-Student.gr

Δημοσίευση από artemioskas » 10 Μαρ 2011 21:00

Πολύ ωραία η προσπάθεια σου, και πολύ ωραίο domain.
Αλλά δυστυχώς θα συμφωνήσω και εγώ για την εμφάνιση...
Το καφέ δεν είναι και το πιο νεανικό χρώμα...
Θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιο χρώμα πιο νεανικό, όπως επίσης και κάτι πιο "παιχνιδιάρικο" για logo.

Καλή συνέχεια! :)
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

Άβαταρ μέλους
philos

e-Student.gr

Δημοσίευση από philos » 10 Μαρ 2011 21:12

Ευχαριστώ πολύ για τα μέχρι τώρα σχόλια. :)
Το theme κάποια στιγμή θα "εκσυγχρονιστεί" (είναι δηλαδή στα σχέδιά μου)

Πάντως ένας από τους λόγους που επέλεξα το καφέ σαν βασικό χρώμα, είναι για το γεγονός ότι σπανίζει στο διαδίκτυο!

Άβαταρ μέλους
philos

e-Student.gr

Δημοσίευση από philos » 11 Απρ 2011 23:27

Σήμερα άλλαξε η βασική εμφάνιση του site, με κύριο χρώμα αυτή τη φορά το κόκκινο!
Στο κάτω μέρος της σελίδας μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα στις δύο προσφερόμενες εμφανίσεις (themes). :D

Το λογότυπο είναι προσωρινό στην κόκκινη εμφάνιση...

Stuff

e-Student.gr

Δημοσίευση από Stuff » 25 Μάιος 2011 22:27

Na topothetithw xwris na eironeuto kai na paw kati apla gia na postarw allh mia fora ... ALLA to vBulletin kai h idea tou Forum san forum einai ligo kseperasmeno. Eidikotera ean skefteis to group sto opoio apeuthinese ... Mipos na psakseis allo CMS, allh idea sthn opoia na stirixtei sto concept? Oi foithtes tha thelisoun na zisoun mia katastasi "fun" oxi ta vareta topics kai na sizitisoun ktl. Kati pou na einai amesa sindedemeno me social media concept kai fysika na exei polles prosfores kai diagwnismous. Gia xrwma ktl ta exoun pei oi alloi pio pano
We share it all ... http://a-bet.info

Άβαταρ μέλους
philos

e-Student.gr

Δημοσίευση από philos » 28 Μάιος 2011 09:08

Stuff έγραψε:Na topothetithw xwris na eironeuto kai na paw kati apla gia na postarw allh mia fora ... ALLA to vBulletin kai h idea tou Forum san forum einai ligo kseperasmeno. Eidikotera ean skefteis to group sto opoio apeuthinese ... Mipos na psakseis allo CMS, allh idea sthn opoia na stirixtei sto concept? Oi foithtes tha thelisoun na zisoun mia katastasi "fun" oxi ta vareta topics kai na sizitisoun ktl. Kati pou na einai amesa sindedemeno me social media concept kai fysika na exei polles prosfores kai diagwnismous. Gia xrwma ktl ta exoun pei oi alloi pio pano
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις!

Καταρχήν να πω ότι τα παραπάνω σχόλια περί της εμφάνισης αφορούσαν την παλιά αμιγώς καφετιά εμφάνιση της ιστοσελίδας (μπορείς να τη δεις αν την επιλέξεις από το υποσέλιδο αριστερά). Πλέον η εμφάνιση έχει αλλάξει και στη νέα μπορείς να συναντήσεις χρώματα όπως σομόν, γκρι, κόκκινο, κίτρινο και λίγο πράσινο. :)

Καταλαβαίνω ότι το διαδίκτυο κοντεύει να ωριμάσει όσον αφορά την πρωτοτυπία των νέων σελιδών που ιδρύονται, ενώ υπάρχουν ήδη πολλά ελληνικά fora.
Ωστόσο site-forum που να απευθύνεται σε φοιτητές και βιβλιόφιλους δεν υπάρχει και το θεώρησα καλή ιδέα. Το vBulletin αναμφισβήτητα είναι όχι απλά καλή, αλλά η καλύτερη μηχανή forum λαμβάνοντας υπόψιν αυτά που παρέχει "όπως είναι" αλλά και την πληθώρα των hacks που μπορείς να βρεις για αυτή.
Πιστεύω ότι ως διαχειριστής forum- portal μπορώ να λειτουργήσω αρκετά καλά (έχω εμπειρία και από την πρώτη μου ιστοσελίδα που ίδρυσα το 2007 με ονομασία iSchool.gr η οποία γνώρισε μεγάλη επιτυχία - σε 2 μόλις χρόνια συμπλήρωσε πάνω από 23.000 μέλη).

Τέλος, υπάρχει η περίπτωση να προσθέσω και πιο "fun" sections, όπως παιχνίδια και quiz, αλλά αυτό το θέμα βρίσκεται ακόμα στη φάση του σχεδιασμού/σκέψης.

Thanks,
-petros

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες