Εγκατάσταση Linux

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
tasosatha

Εγκατάσταση Linux

Δημοσίευση από tasosatha » 11 Μαρ 2011 20:08

Γεια σας θα ηθελα την βοηθεια ωστε να μπορεσω να εγκαταστησω τα Linux.Στον υπολογιστη εχω ηδη τα windows xp. Θα ηθελα να μου πειτε πως να κανω partition τον σκληρο δίσκο c, ποσο χωρο να δωσω για τα linux, ποια εκδοση να βάλω(debian ή ubuntu) και πως να κανω την εγκατασταση. Σας ευχαριστώ εκ των προτερων...

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εγκατάσταση Linux

Δημοσίευση από c0d3punk » 11 Μαρ 2011 21:26

Βασικά αν θέλεις την γνώμη μου ξεκίνα με το Ubuntu (32 bit installation).
Πολυσυζητημένο θέμα, anyway yet another linux starter thread.

στο net υπάρχουν άπειροι οδηγοί πως να ξεκινήσεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις μια αναζήτηση στο Google.

δικές μου προτάσεις είναι να κατεβάσεις το ubuntu να το γράψεις σε cdακι, να ξεκινήσεις το μηχάνημά σου με το live cd, να δεις πως πάει αν βρίσκει τις συσκευές σου (κάρτα ήχου, κάρτα δικτύου κ.τ.λ.) και οτι δουλεύει άρτια και αν αποφασίσεις τραβάς εγκατάσταση. Βέβαια αμα αργεί στο bootαρισμα το live cd μην ανησυχείς γιατί είναι φυσικό αφού φορτώνει προσωρινά στη μνήμη.
μπορείς να το εγκαταστήσεις σε partition (το partitioning γίνεται και μέσα από την εγκατάσταση, δεν είναι ανάγκη να κάνεις από πριν, εκτός και αν έχεις και έτοιμο partition).

μπορείς ακόμα και να δεσμεύσεις και χώρο στον ίδιο σκληρό που είναι τα windows, ή ακόμα να το εγκαταστήσεις και μέσα από windows (βλέπε Wubi installation) αλλά δεν θα στο συνιστούσα γιατί θα είναι πιο αργό.
Για πρώτη γνωριμία συνιστώ αν έχεις κανα παλιό δίσκο που δεν πολύ χρησιμοποιείς να κάνεις εκεί μια full εγκατάσταση για να μην αγχωθείς με τα partiotion και να το ευχαριστηθείς περισσότερο.

πάρε links:

Εγκατάσταση 10.04
και άλλο link
και άλλο
Εγκατάσταση μέσα από windows

Μη κολλάς εκεί ψάξει και τα site στα οποία υπάγονται τα παραπάνω links.

Καλή επιτυχία :-)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Apostolis_38

Εγκατάσταση Linux

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 11 Μαρ 2011 21:57

Συμφωνώ με τον c0d3punk, απλώς σημείωσε οτι αν κάνεις το partitioning μέσα από την εγκατάσταση υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να γίνουν τα δεδομένα σου μαντάρα.
Οπότε καλό είναι να πάρεις backup πρώτα.

Αν θέλεις τη γνώμη μου το ιδανικό είναι το εξής:
- format
- δημιουργία 3 partitions για XP, root και home
- εγκατάσταση πρώτα των XP
- εγκατάσταση του Linux με swap = το διπλάσιο της μνήμης, root = 40% του partition, home το υπόλοιπο.

Εχε υπόψη 2 πράγματα
- τα XP θέλουν πρωτεύων partition για να τρέξουν. Το Linux όχι απαραίτητα.
- τα updates στο Linux είναι κυριολεκτικά καθημερινά. Που σημαίνει οτι πρέπει να δώσεις αρκετό χώρο στο root partition για να μην έχεις πρόβλημα αργότερα με τη χωρητικότητα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες