Πάμε έξω

Εδώ μπορείτε να παρουσιάσετε την σελίδα σας. Να γνωρίζετε όμως ότι κάθε δημόσια προβολή φέρνει και τις αντίστοιχες κρίσεις και γνώμες. Αν θέλετε την λεπτομερή γνώμη μας για την σελίδα σας τοποθετήστε ένα θέμα εδώ...

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
pameekso

Πάμε έξω

Δημοσίευση από pameekso » 13 Μαρ 2011 00:53

Γεια,

αν είσαι web-designer, web-developer ή software engineer και θα σε ενδιέφερε να αποκτήσεις πελάτες από Ελλάδα και εξωτερικό πολύ πιό εύκολα από ότι τώρα, τσέκαρε το πάμε έξω pameekso.gr.

Στο πρώτο video υπάρχει μία γενική αλλά πολύ χρήσιμη εισαγωγή και στο δεύτερο αναλύονται τα δύο "εργαλεία της δουλειάς".

Μπορείς να δεις ποιά είναι η διαδικασία για να υποβάλεις μία αίτηση για μία δουλειά π.χ. iphone app για $2800!

Επίσης παρουσιάζεται το πώς "κουμπώνουν" αυτά τα εργαλεία στο όλο μοντέλο εργασίας ενός freelancer.

Ξέρω ότι ακούγεται spamy αλλά καμία σχέση. Όπως θα δείτε στα videos μιλάμε για 100% νόμιμη εργασία με πελάτες από Ελλάδα και εξωτερικό. Πάμε έξω λοιπόν!

pameekso.gr
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pameekso την 13 Μαρ 2011 18:15, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πάμε έξω

Δημοσίευση από korgr » 13 Μαρ 2011 10:59

Αν ήθελες να τα πεις θα είχες όλα τα video public.
Το όλο στήσιμο δείχνει λογικές mlm

pameekso

Πάμε έξω

Δημοσίευση από pameekso » 13 Μαρ 2011 11:45

Ναι - το ξέρω... Αλλά δεν είναι - trust me!

Για τα διεθνή δεδομένα λέγεται απλά launch και πολύ πιθανόν να είναι το πρώτο launch στην Ελλάδα :) Αν θες, μπες, δες και πες τη γνώμη σου και στους άλλους που πιθανώς διαβάζουν το thread :)

Να'σαι καλά,
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Πάμε έξω

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Μαρ 2011 13:58

Κανείς δεν δελεάζεται να μπει σε μια διαδικασία εγγραφής (ή ό,τι άλλο) αν δεν δίνεις τίποτα από την ιστοσελίδα σου. Του λες απλά "μπες, γράψου και θα δεις". Αυτό είναι όντως μια μεθοδολογία που ακολουθούν οι απατεώνες. Θα συμφωνήσω με τον ωρίμως σκεπτόμενο korgr.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

pameekso

Πάμε έξω

Δημοσίευση από pameekso » 13 Μαρ 2011 15:41

Ok, μπορείτε να μπείτε κατευθείαν εδώ:

http://pameekso.gr/i-istoria-mou

Πρέπει να βάλω ένα sign-up όμως γιατί αλλιώς δε θα μπορείτε να γραφείτε στη λίστα ώστε να λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τα νέα videos γιατί έτσι όπως είναι τώρα θα πρέπει να μπαίνετε να τσεκάρετε κάθε 2 μέρες αν έχει γίνει κάτι καινούριο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pameekso την 15 Μαρ 2011 04:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Πάμε έξω

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Μαρ 2011 15:58

a ok παρουσίαση ιστοσελίδων είναι και μάλιστα πασίγνωστων. Πέστο έτσι και μιλάμε τόση ώρα :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

pameekso

Πάμε έξω

Δημοσίευση από pameekso » 13 Μαρ 2011 16:03

Ναι βρε cdhyper, τι νόμιζες - σου φαίνομαι για κακό παιδί; :P

Βασικά ο λόγος που το post-αρα εδώ είναι ότι μου είπαν οι ίδιοι οι fans ότι το freestuff είναι το μέρος που "συχνάζουν" και θα ενδιέφερε πολλούς από εδώ μέσα. Νομίζεις ότι θα έπρεπε να κάνω post σε κάποιο άλλο νήμα;

Να'σαι καλά,
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πάμε έξω

Δημοσίευση από c0d3punk » 14 Μαρ 2011 01:24

Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο? Γιατί Πάμε Έξω?

Εκ πρώτης όψεως θυμίζει ή nightlife καταστάσεις ή τσαμπουκαλίκι σε clubακι (στον cdhyper :-P) και πρόσκληση για ξυλίκι εκτός μαγαζιού.

Παίζει και affiliate ε? οπότε καλό παιδί, αλλά δεν το κάνεις και για την καλή σου την καρδιά!
Καλοπροαίρετα πάντα ε! :)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
fAzer

Πάμε έξω

Δημοσίευση από fAzer » 14 Μαρ 2011 13:20

(time: 1:11 - 1:16)
Φυσικά αυτό δε δουλεύει με όλα τα επαγγέλματα.. δουλεύει μονάχα με τα επαγγέλματα τα οποία μπορούν να γίνουν από απόσταση

Επίσης μπορούν να σε κλέψουν καλύτερα από απόσταση..[με την έννοια οτί θα έχεις να παίρνεις λεφτά (που δε θα πάρεις ποτέ)]
Εδώ στα ίσα δε σε πληρώνουν.. :D

Παλιότερα στα χωριά λέγαν "πάω έξω" και εννοούσαν πάω wc.. επειδή το wc ήταν έξω :idea:

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Πάμε έξω

Δημοσίευση από Pesoner » 14 Μαρ 2011 15:27

Επίσης μπορούν να σε κλέψουν καλύτερα από απόσταση..με την έννοια οτί θα έχεις να παίρνεις λεφτά (που δε θα πάρεις ποτέ)
Εδώ στα ίσα δε σε πληρώνουν.. :D

Από ότι ξέρω αυτές οι ιστοσελίδες δεσμεύουν το ποσό..

[/quote]

pameekso

Πάμε έξω

Δημοσίευση από pameekso » 15 Μαρ 2011 00:59

@c0d3punk Πάμε έξω... ναι - έχεις απόλυτο δίκιο! Πάμε έξω για να σωθούμε - αυτό λέω μόνο. Και εντάξει - αντι να μεταναστεύσει όλη η Ελλάδα - πράγμα που πάει να γίνει σιγά σιγά - τουλάχιστον αυτοί που μπορούν ας πάνε έξω μέσα από τα PC τους.
Παλιότερα στα χωριά λέγαν "πάω έξω" και εννοούσαν πάω wc.. επειδή το wc ήταν έξω
Χαχαχα!

@fAzer Το αντίθετο - όπως λέει ο @Pesoner - δεσμεύουν το ποσό και σε γενικές γραμμές ο κάθε employer θέλει να έχει καλό rating και καλό non-action ratio ώστε να τον εμπιστεύονται. Υπάρχουν και κάποια προφανή scams (όπως δείχνει στο 2:30 στο video) αλλά είναι πολύ λίγα - πολύ λιγότερα από αυτά στα οποία πέφτεις προσπαθώντας να βρείς σπίτι να νοικιάσεις στο Λονδίνο μέσω του GumTree. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα οικονομικά - ποτέ. Οι Ελληναράδες δεν πληρώνουν ή τους παίρνει 10 μήνες να πληρώσουν - από τα σχόλια στο παμε έξω:
Το "payments" ως στάδιο - δηλαδή το να πάρεις τα λεφτά σου ήταν ανέκαθεν παλούκι στην Ελλάδα. Θυμάμαι τώρα 2004 και από δουλειά πέρασαν περίπου 1.5 χρόνος μέχρι να πάρω τα λεφτά μου (και by the way – ο πελάτης μου δεν ξέρω αν έχει πάρει τα λεφτά του ακόμη μιας και ο πελάτης του ήταν το υπουργείο Γεωργίας ... και εξαντλήθηκαν τα κονδύλια από κάποιο πακέτο κ.τ.λ. κ.τ.λ.

pameekso

Πάμε έξω

Δημοσίευση από pameekso » 19 Μαρ 2011 17:22

Με πολλή χαρά και ενθουσιασμό... Το τρίτο video είναι στον αέρα!

Ακολουθεί η περιγραφή:

Έτυχε ποτέ να κάνεις αίτηση για δουλειά και να μην πάρεις απάντηση; Εμένα πάντως μου έχει συμβεί. Αυτό που καιγόμουν να μάθω είναι τι κρύβεται πίσω από την φράση "I'm sorry but we got a more qualified candidate";

Σ'αυτό το video θα μάθεις τα μυστικά της πρόσληψης (στο odesk αλλά τα συμπεράσματα γενικεύονται) τα οποία πιστεύω θα αλλάξουν σελίδα στον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεις τα interviews, τις αιτήσεις κ.τ.λ. κάνοντάς τα εξαιρετικά πιο αποτελεσματικά. Οι περισσότεροι μαθαίνουν αυτά που θα μάθεις σε αυτό το video όταν πλέον είναι managers και η εταιρία τους ζητάει να προσλάβουν κάποιον το οποίο συνήθως είναι μετά τα τριάντα.

http://pameekso.gr/ta-mistika-tis-proslipsis

Αν λοιπόν αμφιβάλεις για το αν είσαι έτοιμος κι αν θα τα καταφέρεις, αν δε ξέρεις τι να πεις και τι να κάνεις φτιάξε έναν καφέ κι ετοιμάσου να τα ξεπεράσεις. Αυτό το video έχει τις απαντήσεις.

pameekso

Πάμε έξω

Δημοσίευση από pameekso » 30 Μαρ 2011 23:45

Ευχαριστώ πολύ για την απίστευτη ανταπόκριση!

Αν με ρώταγες μέχρι περίπου πριν μία βδομάδα θα σου έλεγα ότι τα webinars είναι άχρηστα. Απλά κάποιος μιλάει μιλάει μιλάει. Αυτό που ανακάλυψα όμως την προηγούμενη Τρίτη είναι ότι όταν ανοίγεις το μικρόφωνο σε όλους τους αξιότιμους κύριους κύριους συμμετέχοντες το παιχνίδι αλλάζει τελείως!

Μέσα σε μιάμιση ώρα απαντήθηκαν 45 απίστευτες ερωτήσεις σχετικές με την εργασία από απόσταση και λίγες περί masters και τεχνολογίας προς το τέλος.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

Αποφάσισα λοιπόν να δημοσιεύσω το webinar αυτό και αν έχεις μία από τις παρακάτω απορίες, απλά κάνε κλικ εδώ http://pameekso.gr/qna πήγαινε στο κατάλληλο σημείο του video και θα βρεις την απάντηση.

0'16" Γιατί να βάλει κανείς agency?
1'14" Τι παίζει με φορολογίες και εργασία από απόσταση;
12'00" Τι γίνεται αν δεν έχω αρκετή γνώση; Πώς μπορώ να ξεκινήσω;
15'17" Πώς ελέγχει κανείς στο oDesk πόσες ώρες δουλεύω; Πόσο αγχωτικό είναι;
20'11" Πόσες ώρες μπορεί να διαρκέσει ένα project; Τι γίνεται αν φτάσει κοντά στο τέλος, συνεχίζω να πληρώνομαι;
21'29" Πώς καθορίζω ακριβώς πόσες ώρες θα δουλέψω;
23'17" Αν ξέρεις μία γλώσσα είναι σαν να ξέρεις κάθε γλώσσα; Από ποιά γλώσσα να ξεκινήσω;
24'15" Ξέρω jQuery ή δεν ξέρω; Ξέρω php ή δεν ξέρω; Πώς θα ξέρω ότι την ξέρω;
25'10" Θα αναλάβεις project χωρίς να ξέρεις 100% την γλώσσα και ο χρόνος για να μάθεις; Ποιός τον πληρώνει;
26'34" Δώσε ένα παράδειγμα που πήρες ένα project χωρίς να ξέρεις τη γλώσσα.
28'20" Μπορείς να σταματήσεις το ρολόι για να μάθεις/ψάξεις αφότου έχεις αρχίσει να δουλεύεις σε ένα contract;
30'45" Μπορείς να μου δείξεις το πρόγραμμα του oDesk και πώς αρχίζω να χρεώνω;
33'00" Αν δεν ξέρω την γλώσσα, τελικά τι πρέπει να κάνω, ποιά είναι η λύση;
34'05" Γιατί ο εαυτός σου είναι ο πιο αυστηρός κριτής;
34'54" Μπορούν να με βοηθήσουν οι φίλοι μου ή τα βιβλία;
35'25" Πώς μπορώ να πληρώνομαι και να μαθαίνω;
36'30" Πώς να φτιάξω το βιογραφικό μου; Πώς να γράψω αυτά που ξέρω;
37'29" Μπορώ να χρησιμοποιήσω την προϋπηρεσία μου στο oDesk για το CV μου και τις offline δουλειές μου;
40'28" Πώς γίνεται οι τιμές και είναι τόσο υψηλές στο oDesk;
42'44" Πώς ο χαρακτήρας σου επηρεάζει το αν σου ταιριάζει το oDesk ή όχι;
43'10" Γιατί το portfolio είναι πιο σημαντικό από την κοινή προϋπηρεσία;
46'41" Πώς μπορώ να ξεφύγω από το άγχος και την πίεση του να μετριούνται οι ώρες μου;
47'31" Μπορεί να μην πληρωθείς; Τι είναι το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί στο oDesk;
48'34" Οι ώρες είναι ευέλικτες; Μπορώ να δουλεύω όποτε θέλω;
49'16" Γιατί είναι καλύτερο να δουλεύω την αρχή της βδομάδας και να χαλαρώνω στο τέλος της βδομάδας;
52'00" Πώς γίνεται η ανταλλαγή; Πληρώνεσαι στο τέλος του project; Κάθε πότε παίρνεις τα λεφτά σου;
53'38" Πώς γίνονται οι συναλλαγές; Πώς παίρνεις τα λεφτά από το paypal;
54'20" Τι κάνω με τις αποδείξεις αν ο πελάτης μου είναι σε άλλη χώρα; Πώς θα ξέρει ο άλλος ότι κόβω αποδείξεις;
58'36" Το oDesk από που χρηματοδοτείται;
59'46" Η Ελληνική πραγματικότητα: Είσαι .net developer και δεν ξέρεις photoshop;
63'41" Γιατί είναι σημαντικό να είσαι "κοντά στο τώρα";
64'35" Πώς το twitter σε βοηθάει να είσαι πιο "κοντά στο τώρα";
65'53" Πώς το oDesk σε βοηθάει να έρθεις πιο "κοντά στο τώρα";
66'57" Πρακτική στο frontpage στο 2003. Πόσο "κοντά στο τώρα" είμαστε;
68'01" Ποιά τεχνολογία είναι αυτή που πληρώνει τους περισσότερους και ποιά το περισσότερο;
70'20" Ποιά είναι η καλύτερη γλώσσα για να ξεκινήσω;
72'11" Ποιά είναι τα frameworks τα οποία αξίζει να ασχοληθώ; CakePhp, Symfony, Joomla;
74'00" Γιατί το Joomla δεν λύνει αναγκαστικά το πρόβλημα;
75'40" Γιατί κανείς στην Ελλάδα δεν αγοράζει on-line;
78'14" Ένα μεταπτυχιακό στο cloud computing πιστεύεις ότι θα ήταν μία καλή επένδυση για το μέλλον;
78'46" Τι και ποιά είναι τα amazon web services και πώς με βοηθάνε;
81'31" Γιατί τις εικόνες μου από ένα site πρέπει να τις έχω στο s3;
83'38" Εμπιστεύονται οι εταιρείες και οι ιδιώτες τα δεδομένα τους σε ένα remote server;
86'31" Τι μπορείς να κάνεις για να είσαι πιο ασφαλής στο cloud από ότι αν είχες δικούς σου servers;
88'28" Γιατί αξίζει να κάνεις κι εσύ κάτι σαν το πάμε έξω αν ξέρεις κάτι που μπορεί να βοηθήσει;

neverlastn

Πάμε έξω

Δημοσίευση από neverlastn » 31 Αύγ 2011 04:46

Και το φινάλε... γυρισμένο σε 5 (μόνο) χώρες! :)

http://pameekso.gr/the-end

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σας παρουσιάζω την σελίδα μου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες