Αγορά νέου desktop

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Αγορά νέου desktop

Δημοσίευση από artemioskas » 13 Μαρ 2011 14:32

Ήρθε η ώρα να αγοράσω καινούργιο σταθερό υπολογιστή, μιας και ο άλλος τα "έπαιξε"!
Ψάχνω λοιπόν ένα υπολογιστή, είτε έτοιμο, είτε με κομμάτια της επιλογής μου.
Η τιμή θέλω να είναι γύρω στα 700ευρώ...

Λογισμικό θα έχω linux.

Ξεκίνησα, λοιπόν, την έρευνα αγοράς, μιας και δεν είναι εύκολο να παίρνω συνεχεια καινούργιο, οπότε θέλω να πάρω κάποιον που να με βγάλει για 1-2 χρόνια. Βασικά μέχρι να τελειώσω το σχολείο.
Δεν το θέλω για gaming, αλλά κυρίως για web development και design(π.χ. gimp).

Θα ήθελα λοιπόν να το συζητήσουμε λίγο...
Έχετε να μου προτείνετε κάποια στοιχεία, κάποια εταιρεία ή κάποιον έτοιμο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους θα ασχοληθούν.
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά νέου desktop

Δημοσίευση από c0d3punk » 13 Μαρ 2011 22:05

θέλω να ρωτήσω κανα δύο πράγματα για αρχή (αν δεν έχεις πρόβλημα)

τι έχει ο παλιός και τα έπαιξε? και πόσο παλιός είναι?

έχεις σκεφτεί την αγωρά ενός φτηνού laptop που να είναι compatible με κάποια διανομή (κατά πάσα πιθανότητα Ubuntu)? που μπορεί να σου περισέψουν και λεφτά?

άσε που μπορείς να χτυπήσεις και ένα σταθερό με προεγκατεστημένο linux παρέα με κανά 100 αρικο παραπάνω. (πρόσεξε μόνο τι διανομή θα έχεις προεγκατεστημένη).

δηλαδή κανά 500αρι το laptop και 280 ο σταθερός.

βέβαια δεν μιλάμε για high-end μηχανήματα αλλά θα κάνεις την δουλειά σου.

από την άλλη επειδή έχω καιρό να ψάξω για να σου πω, κάνε μια έρευνα στο net για συμβατές μητρικές, κάρτες δικτύου, γραφικών κ.τ.λ. αν και η λίστα είναι μεγάλη πια, τουλάχιστον να παίζουν απροβλημάτιστα.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Αγορά νέου desktop

Δημοσίευση από artemioskas » 14 Μαρ 2011 20:56

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο παλιός αγοράστηκε το 2005, και όπως είναι λογικό, κάποια στιγμή θα χρειαζόταν αλλαγή.
Λέγοντας ότι τα "έπαιξε", εννοώ ότι δεν ανοιγεί. :P
Βέβαια, υπάρχει περίπτωση να το φτιάξω, αλλά πλέον όλα υπολειτουργούν, οπότε δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω για βαριά προγράμματα, ούτε έχει τις δυνατότητες που επιθυμώ.

Το σκέφτηκα για λάπτοπ, απλά επειδή έχει και ο αδερφός μου laptop, θεώρησα πως καλύτερα να πάρω να έχουμε και ένα σταθερό. :)
Παρ'όλα αυτά, εάν έχετε να μου προτείνετε κάποιο, πείτε μου, να το κοιτάξω και μπορεί να καταλήξω εκεί...

Το έχω κοιτάξει για σταθερό με προεγκατεστημένο linux, αλλά νομίζω ότι το ίδιο είναι, είτε με windows, είτε με linux, οπότε κοιτάω τις δυνατότητες του, και στην συνέχεια θα του βάλω την διανομή που θέλω.

Ερευνα αγοράς ξεκίνησα εδώ και λίγες ημέρες, οπότε κάτι έχω ψιλοδεί, απλά θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη.
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά νέου desktop

Δημοσίευση από hitca » 16 Μαρ 2011 17:29

Κάπου θα πρέπει να επικεντρωθείς...

Μεγάλη επεξεργαστική ισχύς συνήθως δεν απαιτείται (άν και όλες οι cpu πλέον είναι ταχύτατες). Ένα μοντέλο τελευταίας γενιάς θα ήταν ότι πρέπει (με το ανάλογο κόστος βέβαια)
Μπορείς να έχεις πχ μεγάλες μνήμες και μικρή κάρτα γραφικών ή το ανάποδο.
Επίσης μπορείς να έχεις πχ ssd δίσκο ή κάποιον/κάποιους μηχανικούς μεγάλης χωρητικότητας (ή και τα δύο, είναι ιδανική περίπτωση) ή πχ raid διάταξη 0 ή 1 ή 5.

Υπάρχουν και "έτοιμα" κίτ αναβάθμισης με πολύ λογικό κόστος επίσης πχ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912036 , τιμή 124.00 €
και περιλαμβάνει:
INTEL PENTIUM DUAL CORE E5700 3.00GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX
ΜΝΗΜΗ RAM FUJITSU 2GB DIMM DDR3 PC3-10600 1333MHZ
ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS P5G41T-M LX2/GB/LPT SI
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Αγορά νέου desktop

Δημοσίευση από artemioskas » 16 Μαρ 2011 23:30

Από στοιχεία, μόνο ο σκληρός μπορώ να πω ότι δεν ενδιαφέρει τόσο, καθώς μπορώ να αγοράσω εξωτερικό, και έχω ήδη έναν.. :P

Αυτό εδώ: http://www.multirama.gr/products/produc ... tid=010100 ,πώς σας φαίνεται;;
Υστερεί σε κάτι...;

Παρόμοιες δυνατότητες με αυτό, θα με ενδιέφεραν...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά νέου desktop

Δημοσίευση από hitca » 17 Μαρ 2011 03:03

Ενδιαφέρουσα πρόταση και αρκετά οικονομική.
Μια παρατήρηση μόνο, βλέπω ότι δεν περιλαμβάνει τίποτα άλλο, άρα η τιμή ενός πλήρους συστήματος θα ανέβει και άλλο.

Σε αυτό πχ. που είδα στο e-shop (χωρίς να κάνω καμμία έρευνα και αλλού) >> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912170 με τιμή 1045.00 €, βλέπω ότι είναι κανονικό πλήρες σύστημα.
Γνωρίζω ότι μπορείς να αφαιρέσεις από την προσφορά τους οτιδήποτε δεν θέλεις, άρα η τιμή του πχ. χωρίς οθόνη, πληκ/γιο κλπ. θα έρθει αρκετά κοντά στον προϋπολογισμό σου.

Χρειάζεται σίγουρα αρκετή προσπάθεια και έρευνα αγοράς, αλλά πάντα να έχεις και υπ' όψιν ότι σε 2-3 χρόνια οτιδήποτε σημερινό μοντέλο θα έχει ξεπεραστεί και θα πρέπει να δώσεις σημασία σε βασικά συστήματα του υ/η, ώστε σε κάθε ενδεχόμενο να μπορείς να κάνεις αναβαθμίσεις, πχ να αυξήσεις την μνήμη, να έχεις υποστήριξη usb 3 και e-sata, δίαυλοι pci για πολλαπλές κάρτες γραφικών κλπ.

Δηλαδή τα πάντα (κατά την γνώμη μου) ξεκινούν από την επιλογή της m/b. Είναι σημαντική λεπτομέρεια και επηρεάζει ολόκληρο το εύρος ζωής ενός υ/η και φυσικά και από τα ποιοτικά υποσυστήματα - πχ τροφοδοτικό -, ώστε σιγά-σιγά να "χτίσεις" ένα δυνατό μηχάνημα (έχοντας πάντα κατά νου, ότι δεν γίνονται τα πάντα από μόνον έναν υ/η, αλλάζουν βλέπεις οι καιροί)

Φυσικά υπάρχουν και custom λύσεις και στα διάφορα καταστήματα έχουν pc configurator (το e-shop έχει σίγουρα), ώστε να επιλέξεις μόνος σου με την μεγαλύτερη δυνατόν οικονομία υλικών παραμένοντας στην εγγύηση του κατασκευαστή.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Αγορά νέου desktop

Δημοσίευση από artemioskas » 20 Μαρ 2011 21:56

Έαν εξαιρέσουμε τα χρήματα, καλή επιλογή αυτό που μου πρότεινες.

Σκεφτόμουν μήπως κοιτάξω για laptop που μου ανέφερε ο cod3punk...
Επίσης, να αναφέρω ότι κοιτάω αρκετά τα μηχανήματα της Dell, καθώς την εμπιστεύομαι αρκετά και έχω ακούσει και διαβάσει, ότι ασχολείται αρκετά με το linux.
Καθώς επίσης, και επειδή έχει κάποιες αρκετά οικονομικές επιλογές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες