Κοστολόγηση για database import

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 16 Μαρ 2011 11:00

Πως θα κοστολογούσατε το εξής project:

Εισαγωγή βάσης δεδομένων προίοντων σε ένα e-shop.

Oι κωδικοί είναι πάνω από 2000 προίοντα και υπάρχει ένα ενδεχόμενο να το κάνει outsourcing αυτό το έργο το μαγαζί που έχει το e-shop.

Άραγε το project θα πρέπει να πάρει την μορφή μιας μηνιαίας υποστήριξης(ένα ποσό συμφωνηθέν ανά μήνα) ή να χρεωθεί ad hoc.

Παραπάνω λέω μηνιαία υποστήριξη αλλά πραγματικά δεν ξέρω πόσο καιρό μπορεί να πάρει αυτό-μπορεί στην πορεία να προστεθούν και άλλα προίοντα.

Δεν έχω ξανακάνει κάτι αντίστοιχο.

Ακούω απόψεις.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 16 Μαρ 2011 12:24

Στο data entry εκ φύσεως δεν μπορεί να χρεωθεί μηνιαία υποστήριξη αν δεν ορισθεί ένα όριο προϊόντων ανά μήνα (γνώμη μου).
Ή θα πρέπει να είναι σχέση εξαρτημένης εργασίας (μισθός) ή να κοστολογείται με το entry (σε διαφορετικές ζώνες τιμής ανά ποσότητα).
Η τιμή καθορίζεται ανάλογα και την μορφή των δεδομένων όπως αυτά μας παραδίδονται.
Άλλο να σκανάρεις εσύ εικόνες, άλλο να χρειάζονται αρκετή επεξεργασία αν είναι ήδη σε ηλεκτρονική μορφή, πόσες εικόνες θα υπάρχουν ανά entry, αν χρειαστεί να πληκτρολογηθούν κείμενα (ή OSR) κλπ

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Μαρ 2011 14:48

To πόσο θα χρεώσεις εξαρτάται από το πόσες ώρες θα σου πάρει και πόσο κοστολογείς την εργατοώρα σου. Για να έχει όμως ο πελάτης μια εκτίμηση του κόστους πέρασε τα 20 πρώτα προιόντα, δες πόσο χρόνο σου παίρνει και μετά υπολόγισε πόσο θα σου πάρει να περάσεις τα υπόλοιπα ώστε να πεις και στον πελάτη μια ενδεικτική τιμή.

Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 16 Μαρ 2011 14:52

CyberCr33p έγραψε:To πόσο θα χρεώσεις εξαρτάται από το πόσες ώρες θα σου πάρει και πόσο κοστολογείς την εργατοώρα σου. Για να έχει όμως ο πελάτης μια εκτίμηση του κόστους πέρασε τα 20 πρώτα προιόντα, δες πόσο χρόνο σου παίρνει και μετά υπολόγισε πόσο θα σου πάρει να περάσεις τα υπόλοιπα ώστε να πεις και στον πελάτη μια ενδεικτική τιμή.
Kαι εγώ κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου.

Νομίζω ότι αυτή είναι και η πιο σωστή προσέγγιση.

Κατά άλλαμ ο πελάτης δεν θέλει σχέση εξαρτημένης εργασίας για λόγους κόστους.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Μαρ 2011 15:28

Αλλο πράγμα το database import και άλλο το data entry.
Τι θέλεις να κάνεις;

Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 16 Μαρ 2011 15:33

dva_dev έγραψε:Αλλο πράγμα το database import και άλλο το data entry.
Τι θέλεις να κάνεις;
Database import θέλω να κάνω, αν ήταν απλό data entry θα μπορούσε να το κάνει και ένας υπάλληλος στο μαγαζί.

Επειδή όμως μιλάμε για το πρώτο- αυτό απαιτεί μια πιο εξειδικευμένη γνώση.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 16 Μαρ 2011 16:53

dva_dev έγραψε:Αλλο πράγμα το database import και άλλο το data entry.
Τι θέλεις να κάνεις;
Oups σωστός!
Για data entry κατάλαβα εγώ :oops:

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Μαρ 2011 19:15

Συνήθως το import απαιτεί να φτιαχτεί κάποια εξειδικευμένη διαδικασία που θα έλεγα ότι πάει περισσότερο προς custom project οπότε παίζεις με προδιαγραφές και απαιτήσεις (όπως σε κάθε custom project) και όχι με αριθμούς εγγραφών και πόση ώρα κάνεις να περάσεις την κάθε μία. Από τη στιγμή που φτιάχνεται η διαδικασία το να περαστούν μερικές δεκάδες η μερικά εκατομμύρια εγγραφές είναι διαφορά ασήμαντη σε χρόνο. Αν είναι τόσο τεράστιο το πλήθος στο κάτω κάτω αφήνεις τον υπολογιστή ανοιχτό όλο το βράδυ να κάνει import.

Τώρα το πως κοστολογείς ένα custom project δεν μπορώ να βοηθήσω.

Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 17 Μαρ 2011 10:35

dva_dev έγραψε:Συνήθως το import απαιτεί να φτιαχτεί κάποια εξειδικευμένη διαδικασία που θα έλεγα ότι πάει περισσότερο προς custom project οπότε παίζεις με προδιαγραφές και απαιτήσεις (όπως σε κάθε custom project) και όχι με αριθμούς εγγραφών και πόση ώρα κάνεις να περάσεις την κάθε μία. Από τη στιγμή που φτιάχνεται η διαδικασία το να περαστούν μερικές δεκάδες η μερικά εκατομμύρια εγγραφές είναι διαφορά ασήμαντη σε χρόνο. Αν είναι τόσο τεράστιο το πλήθος στο κάτω κάτω αφήνεις τον υπολογιστή ανοιχτό όλο το βράδυ να κάνει import.

Τώρα το πως κοστολογείς ένα custom project δεν μπορώ να βοηθήσω.
Η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω να ακούσω μια τιμή, ότι κοστολογείται δηλαδή "τόσο και τόσο".

αλλά τουλάχιστον να μου έλεγε κάποιος ένα min max-διακύμανση δηλαδή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες