Βιβλίο Μαθηματικών

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Βιβλίο Μαθηματικών

Δημοσίευση από Tasos-21 » 16 Μαρ 2011 19:25

Καλησπέρα σας,

Ψάχνω μία σειρά βιβλίων του Ηλία Ντζιώρα, με όνομα «Ανάλυση», τα οποία είναι βοηθήματα που ωστόσο έχουν αποσυρθεί από την κυκλοφορία. Πρόκειται για τις εκδόσεις Πατάκη.

Έχοντας ρωτήσει σε όσα βιβλιοπωλεία μού έβγαλε το Google, αλλά και στον ίδιο τον εκδοτικό οίκο, δεν κατέληξα κάπου, καθώς δεν κατάφερα να τα βρω πουθενά.

Έτσι, αποφάσισα να στραφώ προς τους FreeStuff-ίτες που, εν τέλει, ό,τι κι αν ψάχνω, με βοηθούν να το βρω!

Μήπως κάποιος στο forum διαθέτει την παραπάνω σειρά;

Δεν αναζητώ απαραίτητα τα βιβλία αυτά καθ' αυτά, έστω και σε φωτοτυπίες (copyrights, βέβαια...), αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση. Ψάχνω εδώ και μήνες, χωρίς αποτέλεσμα, ενώ τα χρειάζομαι.

Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων! :wink:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Βιβλίο Μαθηματικών

Δημοσίευση από deninho » 16 Μαρ 2011 22:10

ανάλυση αυτό που στα ελληνικά το λέμε Calculus ή κάτι άλλο; Τι κεφάλαια καλύπτει η σειρά αυτή; Σε τι σχολή [ή σε ποια τάξη] είσαι;

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιβλίο Μαθηματικών

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Μαρ 2011 09:22

Ανάλυση είναι οι παράγωγοι, τα όρια, ολοκλήρωμα, διαφορικές εξισώσεις, κλπ....
Είναι μεγάλος τομέας των μαθηματικών...
ναι calculus είναι επι το αγγλικόν
Θα πρότεινα να ψαχτείς με Γκαρούτσο για άμεσα αποτελέσματα φίλε!
Αλλιώς κατέβα μια βόλτα Παπασωτηρίου και ψάξε τι βιβλίο σε καλύπτει, έχει πολλά!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Βιβλίο Μαθηματικών

Δημοσίευση από deninho » 17 Μαρ 2011 12:11

mechpanos έγραψε:Ανάλυση είναι οι παράγωγοι, τα όρια, ολοκλήρωμα, διαφορικές εξισώσεις, κλπ....
Ναι, το ξέρω εγώ, απλά επειδή είμαι 60% σίγουρος ότι πάει σχολείο ακόμη ο Βαγγέλης, και δε θυμάμαι να είχαμε ανάγκη για βιβλία ανάλυσης, για αυτό ρώτησα τι θέλει να καλύπτει.

Προσωπικά, θα πρότεινα τα βιβλία του Thomas για τον Απειροστικό λογισμό, από τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης.

Tasos-21

Βιβλίο Μαθηματικών

Δημοσίευση από Tasos-21 » 17 Μαρ 2011 23:16

Κατ' αρχάς, να σας ευχαριστήσω που απαντήσατε! :wink:

Εγώ προσωπικά είμαι Β' Λυκείου, απλώς ψάχνω για το συγκεκριμένο βιβλίο, διότι το ψάχνει και ο καθηγητής μου των Μαθηματικών, δηλαδή δεν ενδιαφέρομαι για κάποιο άλλο βιβλίο, πέρα από αυτό το συγκεκριμένο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες