Yii Framework (MVC)

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από ThyClub » 18 Μαρ 2011 15:35

Δεν κατάλαβες.
Πες ότι εγώ θέλω να φτιάξω ένα plugin για μια εφαρμογή πχ wordpress. Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα μέρος μόνο του Yii ;

Στο Zend θα έκανα το παραπάνω και θα μπορούσα να αλληλεπιδράσω με την Google αμέσως.

Κάποια άλλη φορά μπορεί να θέλω να κάνω χρήση της lucent σε μια άλλη εφαρμογή όπου γράφω σκέτη php. Μπορώ να το κάνω τόσο απλά?:

http://devzone.zend.com/article/4887

dtravlos
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dtravlos » 18 Μαρ 2011 15:45

Αυτό δεν μπορώ να σου το απαντήσω γιατί ακόμα δε μου έχει χρειαστεί κάτι τέτοιο και δεν το έχω ψάξει... Αλλά αν θες να φτιάξεις ένα plugin για κάποιο framework για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσεις διαφορετικό και όχι τις class του ίδιου ή απλή php;

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από mrpc » 18 Μαρ 2011 17:51

Το wordpress δεν είναι ολοκληρωμένο framework αλλά μια εφαρμογή για blogging. Έτσι δεν συμπεριλαμβάνει δυνατότητες που έχει ένα framework, π.χ. εύκολη συνδεσιμότητα με το Google. Για αυτό πολλές φορές σε plugin μιας εφαρμογής χρησιμοποιούμε κομμάτια από κάποιο διαφορετικό framework.
Τώρα, το γιατί να μην το γράψεις σε απλή php είναι λίγο άκυρη ερώτηση. Γιατί να ξαναδημιουργήσεις τον τροχό; Με την ίδια λογική, γιατί να χρησιμοποιήσεις ένα framework οπουδήποτε;

dtravlos
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dtravlos » 18 Μαρ 2011 17:56

Κοίτα η αλήθεια είναι πως ποτέ δε χρησιμοποιούσα framework γιατί ήθελα να ξέρω τι γράφω και τι συμβαίνει ανά πάσα στιγμή (και λόγω ηδονής :oops: :hammer: :P ) . Αλλά πλέον λόγω χρόνου και πίεσης ξεκίνησα να χρησιμοποιώ. Πάντως σε ότι αφορά τη σύνδεση με google έχει classes με api για google maps.

pimpogio

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από pimpogio » 19 Μαρ 2011 19:42

εγω ειπα zend κυριως για 1 λογο...
Γιατι εχει σοβαρη search engine που δεν εχει κανενα αλλο framework σε php.
Εχει κανει port το apache lucene..

Άβαταρ μέλους
jpk

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από jpk » 29 Μαρ 2011 16:46

Το Yii έχει να κάνει με υπολείμματα από joumla … μετάφραση ελληνικά σκα_ά …. Και καλά κάνει αφού όπως λέει δεν απευθύνετε σε προγραμματιστές αλλά σε χρήστες …

dtravlos
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dtravlos » 29 Μαρ 2011 17:13

Φίλε jpk αυτό που λες δεν ισχύει πουθενά.... Ένας απλός χρήστης δεν μπορεί να κάνει τίποτα με το Yii... Σου έχει μια library την οποία τη χρησιμοποιείς όπως θες.

Άβαταρ μέλους
jpk

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από jpk » 29 Μαρ 2011 17:19

Step 1. You Create the Database

While Yii can virtually eliminate most repetitive coding tasks, you are responsible for the real creative work. This often starts with designing the whole system to be built, in terms of some database schema.

Step 2a. Yii Generates the Model Classes

Now it is Yii's turn to transform your database schema into functional PHP code. Using the built-in Web-based code generator, you can turn database table definitions into model classes instantly, without writing a single line of code. The model classes will allow you to access the database tables in an object-oriented fashion.

και σκέψου αυτά είναι από τα διαφημιστικά του yii ... δεν είναι δικές μου απόψεις ... να δουλέψεις με σκα_ά αν είναι φθηνότερα σε χρόνο και σε πόρους σαν το joomla αλλά να ξέρεις τι κάνεις .....

dtravlos
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dtravlos » 29 Μαρ 2011 17:29

αυτό το auto generate που κάνει σου εξοικονομεί χρόνο για τα ΠΙΟ απλά πράγματα. Τα βασικά CRUD, το folder structure.... Διάβασέ το προσεκτικά και θα καταλάβεις το νόημα. Μετά εσύ συνεχίζεις τον προγραμματισμό σε αρχιτεκτονική MVC και προσθέτεις ORM κτλ κτλ κτλ....

Άβαταρ μέλους
jpk

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από jpk » 29 Μαρ 2011 17:37

κτλ κτλ κτλ. Κατάλαβα ότι το Yii δεν είναι για προγραμματιστές αλλά για χρήστες όπως λέει εξάλλου και αυτό

dtravlos
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dtravlos » 29 Μαρ 2011 17:39

Συγγνώμη αλλά μπορείς να μου πείς που ακριβώς το λέει αυτό; Σε ποιο σημείο;;

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από mrpc » 29 Μαρ 2011 17:40

Και τι ακριβώς θα κάνει ένας χρήστης το framework;

Άβαταρ μέλους
jpk

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από jpk » 29 Μαρ 2011 17:45

Υπάρχουν υποτιθέμενοι προγραμματιστές που απλά είναι χρήστες frameworks. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα το Joomla που ενώ είναι CMS πλασάρετε σαν framework. Ο χρήστης των εν’ λόγων εργαλείων μπορεί να υποστηρίξει ότι είναι προγραμματιστής αλλά δεν έχει να κάνει τίποτα σχετικό (και ακόμα χειρότερα να πουλήσει την άγνοιά του) αλλά στην ουσία ένας απλός χρήστης είναι …

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από mrpc » 29 Μαρ 2011 17:52

Μάλλον μπερδεύεις λίγο τις έννοιες. Αν γράφει κώδικα για μια εφαρμογή (έστω και λίγο ή κακό κώδικα), δεν μιλάμε για χρήστη.

Άβαταρ μέλους
jpk

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από jpk » 29 Μαρ 2011 18:02

Ο άνθρωπος που δεν ασχολείται με το πώς γίνετε πραγματικά αυτό που κάνει αλλά αρκείτε στο αποτέλεσμα είναι χρήστης μίας γλώσσας. Ακόμα χειρότερα ο άνθρωπος που δεν ασχολείται καν πως το κάνει η γλώσσα αλλά αρκείτε σε ένα framework είναι χρήστης αυτού του framework.Το Yii δόξα (σε αντίθεση με Joomla) το δηλώνει ότι δεν είναι προγραμματιστικό framework. Είναι πολύ σημαντικό να μάθεις να είσαι καλός χρήστης άλλων frameworks όπως το Yii και να δεί πως το κάνει. Έτσι παρατηρώντας πολλά frameworks θα αποκτήσεις άποψη ειδικά αν έχεις και άλλες γλώσσες προγραμματισμού και άλλα frameworks (JSF , Struts) Το Yii το λέει ξεκάθαρα ότι δεν είναι για προγραμματιστές αλλά για χρήστες …

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης