Yii Framework (MVC)

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

billiaswhs
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από billiaswhs » 29 Μαρ 2011 23:53

jpk έγραψε:άλλο υο Yiι δνε είναι και Joumla … αλλά και το Yii όπως λέει δεν είναι προγραμματιστικό framewotk αλλά ένα framework που αυτοματοποιεί τις διαδικασίες … το λέει και το ίδο στο site του ((Yii Generates the Model Classes)
Ναι αυτοματοποιεί διαδιακασίες όπως σου ετοιμάζει έτοιμα
αρχεια php τα οποία μπορεί περιέχουν πληροφορίες έτοιμες κλάσσεις
forms και validators για φόρμες και αρχεία που απεικωνίζουν πίνακες πληροφοριών
ανάλογα με τη βάση που έχει ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ, το ίδιο κάνει και το
symfony, αλλα frameworks όπως το codeigniter δεν έχουν τέτοια αυτοματοποίηση
αλλά είναι ελαφρύτερα και ποιο ευέλικτα εξαρτάται απο το τύπο framework
αλλα βολεύουν σε ορισμένες περιπτώσει και άλλα όχι.

ένας οποίος άριστη γνώση του jquery και το jquery ui θα έκανε άνετα τη δουλεία με το
codeigniter στο frontend κομμάτι, ένας οποίος έχει βασική γνώση στο jquery
θα τον βολεύε το yii έχει έτοιμα widgets για αυτό πάλι για το frontend[/u]

dtravlos
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dtravlos » 30 Μαρ 2011 12:08

Έχουμε απαρτία να συνεχίζουμε το θέμα μας;;;; :pint: :pint: :pint: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από mrpc » 30 Μαρ 2011 12:12

Παρόν!!! :p

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dimsis » 30 Μαρ 2011 12:15

το λέει και στο site Yii Generates the Model Classes

dtravlos
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dtravlos » 30 Μαρ 2011 12:18

αααχχαχαχα!! Θεός dimsis!!
billiaswhs δεν μπορώ να κατάλαβω αν είσαι υπέρ ή κατά του jpk αλλά απ' ότι είδα το 1ο site σου είναι με το βασικό template του yii :)

:hammer: :hammer: :D

billiaswhs
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από billiaswhs » 31 Μαρ 2011 01:33

Ναι έχω μεταφέρει το blog μου στο yii demo με κάποιες τροποποιήσεις
για να το τεστάρω και να δω τις δυνατοτητες του yii και κατα πόσο
μπορεί να λειτουργήσει σε ενα απλό share hosting account που έχω στο godaddy
δεν είμαι υπερ του jpk

dtravlos
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dtravlos » 31 Μαρ 2011 09:37

Καλημέρα σε όλους! Οκ! Μια χαρά θα σου λειτουργήσει... Don't worry... be happy! :pint: :pint: :hammer:

Άβαταρ μέλους
jpk

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από jpk » 06 Απρ 2011 22:17

Έχω γνωρίσει προγραμματιστές που δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν κάτι διαφορετικό από αυτό που έλεγε το επίσημο βιβλίο της γλώσσας προγραμματισμού που χρησιμοποιούν σε αυτή την έκδοση. Σε κάποια φάση το γίνε προγραμματιστής έγινε σαν «γίνε γιατρός» και πολλά παιδιά έγινα προγραμματιστές είτε εδώ είτε έξω ενώ δεν το γουστάρανε.

Τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά συνεχίζουν και είναι απλά χρήστες μιας γλώσσας προγραμματισμού δεν έχουν την απαραίτητη συνδυαστική ικανότητα που φέρνει το να ξέρεις 15 γλώσσες αλλά και την πορεία τους ιστορικά. Ακόμα χειρότερα το να χρησιμοποιείς ένα framework σε κάνει χρήστη του όταν δεν καταλαβαίνεις πως το κάνει αυτό που κάνει. Frameworks σαν το Yii που έχουν πολλά «άσε αυτό θα το κάνω εγώ για εσένα και θα σου φτιάξω και τις κλάσεις και τα αρχεία» είναι καλά για όποιον έχει την διάθεση να μελετήσει πως το κάνει το και να καταλάβει το πώς προγραμματίζει.

Όποιος απλά τα χρησιμοποιεί είναι χρήστης framework και δεν είναι κακό … απλά να ξέρουμε τι δουλειά κάνει ο καθένας.

dtravlos
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dtravlos » 06 Απρ 2011 22:20

Άλλα votes για το poll "Απάλευτος";;; :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :pint:

Άβαταρ μέλους
jpk

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από jpk » 06 Απρ 2011 22:26

Διακρίνω μια ειρωνεία dtravlos αλλά μην την έχεις απλά λέω την άποψη μου … και αν δεν είναι και η κρατούσα και τι έγινε … δεν τρέχει μια … αλώστε συμφωνούσαμε όλοι δεν θα είχε νόημα η ανταλλαγή απόψεων. (προσπαθώ να μην προσβάλλω και είναι αυτονόητο)

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από mrpc » 06 Απρ 2011 22:32

Εντάξει, νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, οπότε ας σταματήσουμε την πλάκα.

jpk το σκεπτικό σου δεν είναι λάθος για εμένα, καταλαβαίνω τι θες να πεις, απλά μπαίνουμε σε μια διαδικασία που παίζουμε με τις λέξεις. Δηλαδή, εγώ από τη στιγμή που κάποιος γράφει έστω και λίγο κώδικα, δεν τον θεωρώ χρήστη. Όμως δεν σημαίνει ότι τον θεωρώ και καλό προγραμματιστή.
Αυτό υπάρχει σε όλες τις δουλειές. Άνθρωποι επαγγελματίες που προσπαθούν να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να βγάλουν καλό αποτέλεσμα, και άνθρωποι που απλά κοιτάνε να βγει γρήγορα η δουλειά, χωρίς απαραίτητα κάποια ποιότητα. Και οι δύο το ίδιο επάγγελμα κάνουν, αλλά η ποιότητα τους είναι τελείως διαφορετική.

Τέσπα, νομίζω πως έτσι κι αλλιώς βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος...

dtravlos
Επικοινωνία:

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dtravlos » 06 Απρ 2011 22:35

συμφωνώ και συμφωνώ!! jpk δεν είπα κάτι ειρωνικά, απλά είπαμε να το γυρίσουμε στο χαβαλέ εφόσον διαφωνούμε όλοι...

Άβαταρ μέλους
jpk

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από jpk » 06 Απρ 2011 22:46

Μέσα και εγώ χαβαλέ … απλά υπάρχει εδώ και κάποια άποψη που λέει ότι όταν προγραμματίζεις και βγαίνουν ξαφνικά γοργόνες στον κώδικά σου ασχολήσου με το πώς βγήκαν και μάθε ,,, μην αρκείσαι απλά στο οι γοργόνες είναι ωραίες… με τον mrpc διαφωνώ απόλυτα δεν λέει μια το κάποιος να ξέρει το να γράφει πρέπει και να ξέρει τι γράφει (και τι πραγματικά συμβαίνει με τις εντολές του). Ποτέ δεν θα έλεγα κάποιον προγραμματιστή που δεν ξέρει τι γράφει… αυτός απλά δοκιμάζει και μπορεί και να γίνει προγραμματιστής αν ενδιαφερθεί να μάθει τι γίνεται πραγματικά… το κλείνω και εγώ και δεν απαντάω ξανά σε αυτό το post…

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από dimsis » 07 Απρ 2011 10:13

jpk συμφωνώ πως πρέπει να γνωρίζεις τι κάνει ο κώδικας που χρησιμοποιείς, διαφωνώ στο πως το θέτεις.

Με το σκεπτικό σου θα πρέπει να μη χρησιμοποιείς οτιδήποτε έτοιμο στον κώδικα σου, οπότε να υποθέσω ας πούμε πως έχεις φτιάξει το δικό σου online wysiwyg script τύπου tinycme, fckeditor κλπ δεν χρησιμοποιείς κάποιο javascript framework όπως το jquery και ότι γενικότερα δεν χρησιμοποιείς τρίτες βιβλιοθήκες κανενός;
Αν ισχύει στην πράξη κάτι τέτοιο και δεν μας γράφεις απλά θεωρίες σε προκαλώ να μας δείξεις κάποια δυναμικά sites / web apps που έχεις φτιάξει να μας το αποδείξεις.

Τα php frameworks δεν έχουν καμιά σχέση με τα έτοιμα CMS με τα οποία μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και να στήσεις sites χωρίς να γράψεις ούτε μια γραμμή κώδικα. Αντιθέτως τα frameworks γίνονται για να σε βοηθούν να επιταχύνεις την διαδικασία ανάπτυξης. Δεν παίρνεις το framework, το στήνεις και κάνει ότι μπορείς να φανταστείς… εκεί νομίζω πως μπερδεύεσαι.

Εφόσον έχεις ήδη δικές σου βιβλιοθήκες για τα πάντα, σαφέστατα και μπορείς να μη χρησιμοποιήσεις τίποτε έτοιμο και να το πας από το μηδέν με ότι έχεις γράψει. Αλλά όταν είσαι σε φάση που πρέπει να κάνεις rapid development (και όχι στήσιμο) και γνωρίζεις ότι υπάρχουν εργαλεία που μπορεί να σε βοηθήσουν και να σου γλιτώσουν χρόνο δεν βλέπω κάτι αρνητικό στη χρήση τους.

pimpogio

Yii Framework (MVC)

Δημοσίευση από pimpogio » 11 Απρ 2011 11:07

καλο ειναι να χρησιμοποιεις frameworks αλλα να μην εισαι 100% χρηστης αυτων...
Πρεπει να εχεις μια ιδεα του πως δουλευουνε...

Αμα γνωριζεις τι κανουνε θεωρικα κανεις switch σε αλλα framework αμεσως.
Εχουνε εφαρμογη σε production περιβαλλοντα και δεν ειναι καλα για μαθεις..

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες