εχω την νεα ευρωπαικη ταυτοτητα ...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
basoyla

Δημοσίευση από basoyla » 17 Μαρ 2011 14:17

θελω να ταξιδεψω για λονδινο ειμαι απο κυπρο και δεν εχω διαβατηριο χρειάζεται
δεν εχω διαβατηριο μονο την νεα ευρωπαικη ταυτοτητα

:o :oops: βοηθηστε με αν ξερετε
kramvivasia

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 17 Μαρ 2011 15:31

Η Κύπρος είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση;

Αν ναι τότε δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα με την καινούρια ταυτότητα σου.

Εγώ Ολλανδία το 2007 με ταυτότητα μόνο ήρθα, δεν είχα καν διαβατήριο.

Γιατί δεν παίρνεις καλύτερα στο αεροδρόμιο ή σε κάποια σχετική υπηρεσία να σου πουν για σίγουρα μην βρεθείς προ εκπλήξεων;

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 17 Μαρ 2011 15:37

Τελευταία φορά που πήγα στο Λονδίνο από Ελλάδα, μπήκα με ταυτότητα, αλλά μου είπαν στον έλεγχο ότι καλύτερα να έχω διαβατήριο, θα γλυτώνω και χρόνο.

Το θέμα με τις ταυτότητες, αν δεν κάνω λάθος, δεν είναι της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά της συνθήκης του Σέγκεν, την οποία δεν την έχουν υπογράψει όλες οι χώρες. Και επειδή το Η.Β. δεν έχει υπογράψει, θα βρεις σε πολλά site να αναφέρεται ότι για εκεί απαιτείται διαβατήριο.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 17 Μαρ 2011 15:39

Αχα! Μάλιστα, δεν το γνώριζα αυτό :)

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 17 Μαρ 2011 19:18

Ελλάδα - Αγγλία δε χρειάζεται διαβατήριο πάντως

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Μαρ 2011 21:00

adiaforosgr έγραψε:Ελλάδα - Αγγλία δε χρειάζεται διαβατήριο πάντως
Ναι, αυτό πίστευα κι εγώ και με είχαν πέρυσι μία ώρα στο αεροδρόμιο όταν πήγα με την ελληνική ταυτότητα και μου είπαν το επικό "Η ελληνική ταυτότητα πλαστογραφείται πολύ εύκολα. Υπάρχουν πλαστές που είναι πολύ καλύτερες από τις δικές σας". Οπότε στην Αγγλία με διαβατήριο. Όποιος θέλει να περάσει στην Αγγλία, φτιάχνει μια ελληνική ταυτότητα και προσπαθεί να περάσει. Στην Ιταλία στα παπάρια τους, με ελληνική ταυτότητα χαλαρά. Και στην Αυστρία δεν ήταν ιδιαιτέρως αυστηροί που πήγα. Μόνο οι Άγγλοι είναι αυστηροί μου φαίνεται και ίσως και οι Γερμανοί.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 17 Μαρ 2011 21:05

Μου θύμισες σκηνικό :D

Είμαι με την κοπέλα μου πριν 3 χρόνια και φτάνουμε Λονδίνο μόνο με ταυτότητες. Περνάει πρώτη τον έλεγχο με ταυτότητα όλα ΟΚ και εγώ πήγα στο διπλανό υπάλληλο.

Του δίνω ταυτότητα, σηκώνεται ο καράφλας και μου δίνει χειραψία και μου λέει "Nice to meet you" και μου επιστρέφει την ταυτότητα ζητώντας διαβατήριο. Παγώνω εγώ και ξεκινάω την ιστορία περί ισχύος της ταυτότητας στην ΕΕ, μου σκάει ένα κρύο ξενέρωτο χαμόγελο και παίρνει την ταυτότητα και με καταχωρεί κανονικα :D

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 17 Μαρ 2011 21:07

to diavathrio exei tsipaki h barcode kai pistopoieitai amesos.. h tautothta prepei na perasei ta stoixeia sto pc, na erthei sthn Ellhnikh vash, na parei epivevaiosh klp klp..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Μαρ 2011 22:45

είναι και ότι είμαστε λίγο μελαμψοί για τους Άγγλους...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
basoyla

Δημοσίευση από basoyla » 18 Μαρ 2011 00:32

παντωσ θα παω να βγαλω διαβατηριο για σιγουρια απλα ειναι πολυ η ταλαιπωρια θελουν τοσεσ φορμεσ και δακτυλικα αποτυπωματα και 70 ευρω τα νεα διαβατηρια τωρα εγω δεν ξαναειχα διαβατηριο.. δεν αντεχονται δηλαδη αποτυπωματα λεσ και ειμαι κανασ τρομοκρατησ :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :oops: :oops:
kramvivasia

Άβαταρ μέλους
basoyla

Δημοσίευση από basoyla » 18 Μαρ 2011 00:36

ποσο πρεπει να ζυγιζουν οι αποσκευες μου
για να ταξιδεψω με την aegean
ποσο βαροσ και μεγεθοσ ?? βοηθηστε με σασ παρακαλω :oops: :oops: :oops:
kramvivasia

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Μαρ 2011 00:51

Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 18 Μαρ 2011 00:52

Επιτρεπόμενα Όρια Αποσκευών/Χειραποσκευών (Για την Aegean)

«Αποσκευή επιβάτη για μεταφορά θεωρείται η συσκευασία που περιέχει τα απαραίτητα είδη ένδυσης, χρήσης και άνεσης σε σχέση με ταξίδι του.»

Το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος μιας αποσκευής δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 32 κιλά. Κάθε αποσκευή, της οποίας το βάρος υπερβαίνει τα 32 κιλά πρέπει να αποστέλλεται μέσω cargo.

Διακεκριμένη Θέση (Business)

Αποσκευές

Έχετε το δικαίωμα να μεταφέρετε αποσκευές συνολικού βάρους μέχρι 30 κιλά για όλες τις πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού, που παραδίδονται στον έλεγχο εισιτηρίων. Τα βρέφη (0 έως 2 ετών) δικαιούνται να μεταφέρουν βάρος μέχρι 10 κιλά και ένα πτυσσόμενο παιδικό καροτσάκι.

Χειραποσκευές

Μπορείτε να μεταφέρετε μέχρι 2 χειραποσκευές μέσα στην καμπίνα των επιβατών, εκ των οποίων η πρώτη δεν πρέπει να ξεπερνά σε διάσταση τα 55εκ. μήκος Χ 40εκ. ύψος Χ 20εκ. πλάτος (ή τα 20εκ. μήκος για τις θήκες ενδυμάτων), ενώ η δεύτερη τα 45εκ. μήκος Χ 35εκ. ύψος Χ 20εκ. πλάτος. Το βάρος της πρώτης χειραποσκευής δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 8 κιλά ενώ της δεύτερης τα 5 κιλά.

Οικονομική Θέση

Αποσκευές

Έχετε το δικαίωμα να μεταφέρετε αποσκευές συνολικού βάρους μέχρι 20 κιλά για όλες τις πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού, που παραδίδονται στον έλεγχο εισιτηρίων. Τα βρέφη (0 έως 2 ετών) δικαιούνται να μεταφέρουν βάρος μέχρι 10 κιλά και ένα πτυσσόμενο παιδικό καροτσάκι.

Χειραποσκευές

Μπορείτε να μεταφέρετε 1 χειραποσκευή μέσα στην καμπίνα των επιβατών, με μέγιστο βάρος 8 κιλά και διαστάσεις 55εκ. μήκος Χ 40εκ. ύψος Χ 20εκ. πλάτος.

Χρεώσεις για υπέρβαρο

Στις πτήσεις εσωτερικού, σε περίπτωση υπέρβαρου επιβαρύνεστε με € 2 για κάθε επιπλέον κιλό μεταφοράς. Στις πτήσεις εξωτερικού, η επιβάρυνση για κάθε κιλό ισούται με το 1,5% του δημοσιευμένου ναύλου της IATA. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε απευθυνθείτε στο τμήμα κρατήσεων.

Πηγή

Γενικά:

Ποια είναι τα όρια και οι περιορισμοί στις αποσκευές;

Συνήθως οι χειραποσκευές πρέπει να ζυγίζουν μέχρι 5 κιλά ενώ οι αποσκευές μέχρι 20 κιλά με μικρές διαφοροποιήσεις ανά προορισμό. Οι αεροπορικές εταιρείες γίνονται όλο και πιο αυστηρές όσον αφορά στο βάρος και το μέγεθος των αποσκευών. Τόσο το μέγιστο βάρος όσο και οι διαστάσεις μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με την πτήση και την κλάση του εισιτηρίου σας. Οι όροι σχετικά με τις αποσκευές ανάμεσα στις αεροπορικές εταιρείες μπορεί να διαφέρουν σημαντικά. Αν έχετε κάποια σχετική απορία σας προτείνουμε να επικοινωνήσετε απευθείας με την αεροπορική εταιρεία.

Πηγή

πάρε και άλλα να ξέρεις: Χρήσιμες πληροφορίες, Απώλεια, Ζημεία, καταστροφή αποσκευών, Όχι απρόοπτα, Νομοθεσία
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
basoyla

Δημοσίευση από basoyla » 18 Μαρ 2011 13:22

:oops: :oops: :oops: σασ ευχαριστω
kramvivasia

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 18 Μαρ 2011 13:23

basoyla έγραψε:παντωσ θα παω να βγαλω διαβατηριο για σιγουρια απλα ειναι πολυ η ταλαιπωρια θελουν τοσεσ φορμεσ και δακτυλικα αποτυπωματα και 70 ευρω τα νεα διαβατηρια τωρα εγω δεν ξαναειχα διαβατηριο.. δεν αντεχονται δηλαδη αποτυπωματα λεσ και ειμαι κανασ τρομοκρατησ :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :oops: :oops:

Τα δικαιολογητικά που θέλουν Ελλάδα πάντως είναι 1 φωτογραφία, ταυτότητα και 2 αντίγραφα της μπρος/πίσω και παράβολα (80ευρώ σύνολο).

Τα δαχτυλικά αποτυπώματα (τουλάχιστον στο τμήμα Ελληνικού) τα παίρνουν με ένα ηλεκτρονικό μηχανάκι. Ούτε μελάνια ούτε τίποτα. (Δεν λέω μαλακία όπως και να έχει που σε φακελώνουν αλλά τελοσπάντων :P)

Για να βγει θέλει 3-4 εργάσιμες.

Όλως περίεργως (για τα Ελληνικά δεδομένα) τα παραπάνω ίσχυαν όπως ακριβως τα έγραφε στο χαρτί που μου δώσανε.
Δεν μου ζήτησαν τίποτα άλλο και δεν έκανε πάνω από 4 μέρες να βγει το διαβατήριο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες