Κοστολόγηση custom σελίδας

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
DeveloperGR

Δημοσίευση από DeveloperGR » 19 Μαρ 2011 04:44

Καλησπέρα,

Ένας πελάτης μας έχει ζητήσει να του κάνουμε κοστολόγηση για ενα δυναμικό(απο τα δεδομένα που λάβαμε) site, το οποιο θα ειναι custom. Το "πακέτο" περιλαμβάνει :

1. Banner
2. Διάφορα media assets, όπως μερικά 3D flash αντικείμενα( 3D μπουκάλια, 3Δ ποτήρια κ.α)
3. Layout, site template
4. Admin Page(CMS) για την προσθήκη,επεξεργασία προϊοντων.
5. Οι σελίδες θα ειναι περίπου 14

Για τα παραπάνω θα δουλέψουν 2 άτομα, τα οποία ειναι freelancers(ΟΑΕΕ,εφορία,κτλ) περίπου για 20 ημέρες. Πόσο θα το κοστολογούσατε εσείς;; ( όσοι εχουν εταιρίες θα ήθελα να απαντήσουν, δεν προκείτε δηλ για κάποιο ερασιτεχνικό site )

Εμείς το υπολογίζουμε γύρω στα 2800 καθαρά + Φ.Π.Α 23%. Θα ήθελα να ακούσω πολύ την γνώμη συναδέλφων.

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Μαρ 2011 07:51

Αν εξαιρέσουμε τα 3d flash objects που δεν γνωρίζω τι παίζε, λογικά για τα banner και τα media assets θα έχετε ήδη έτοιμες βιβλιοθήκες ή θα χρησιμοποιήσετε έτοιμες, που θα θέλουν προσαρμογή.
Εμένα μου φαίνονται λίγα για 2 άτομα x 20 ημέρες, οπότε την θεωρώ μια πολύ οικονομική προσφορά για τον πελάτη.
Αν υπολογίσουμε πως ο μικτός μισθός των freelancers είναι στην καλύτερη περίπτωση 1500 ευρώ, τότε ίσα ίσα θα βγάλετε (και αν) τα έξοδα με τέτοια προσφορά.

Προσωπικά για τέτοιο χρόνο εργασίας, (2 άτομα x 20 ημέρες) πιστεύω τουλάχιστον το διπλάσιο θα κοστολογούσαμε.

Αλλά έτσι όπως έχει η αγορά σήμερα και με τόσους στησιματάκηδες στην πιάτσα να "δουλεύουν" ψάχνοντας extensions και plugins και ξεφτιλίζοντας το κόστος, ακόμα και το ποσό που σκέφτεστε αν οι πελάτες δεν είναι σοβαροί, μπορεί να σας την πουν κιόλας :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Μαρ 2011 10:15

δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι σ' αυτά που είπε ο Δημήτρης.
Πάντως είναι αόριστο το briefing οπότε δεν ξέρω πόσο σύνθετη θα είναι η εφαρμογή για τα προϊόντα. Αν μιλάμε για απλή δομή, είναι 20 μέρες για ένα άτομο (αρκεί να μιλάμε για custom developer που έχει ήδη κάποιες βιβλιοθήκες στις οποίες στηρίζεται).

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 19 Μαρ 2011 15:41

o xronos ekponhshs kai to kostos einai ypervolika symfona me ta dedomena pou dineis... vevea opos anefere kai o dimsis den xero ti enoeis me ta 3d (an perilamvanei kai fotografhsh proionton klp) opos kai to "5. Οι σελίδες θα ειναι περίπου 14"!
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 24 Μαρ 2011 03:12

Αν εξαιρέσουμε τα 3D μπουκάλια και ποτήρια που αναφέρεις (που εκεί καλό είναι να υπολογίσεις και κάποιο κόστος για ειδικευμένο γραφίστα) τα υπόλοιπα αν κοστολογηθούν πάνω από 350 euro συν Φ.Π.Α. είναι πρόβλημα λογικής. Φυσικά όχι δύο developers για 20 μέρες αλλά 1 για 4 (και ίσως λέω πολύ) με custom κώδικα , καθαρό , σε ένα καλό framework (όχι έτοιμο CMS) , με comments παντού. Δεν υπάρχει λόγος να ορίσεις αριθμό σελίδων , (n) σελίδες σε (n) κατηγορίες και υποκατηγορίες. Οι τιμές και οι χρόνοι που αναφέρθηκαν παραπάνω σωστοί είναι αν ο πελάτης μαζί με την δουλειά πληρώνει και την εκπαίδευση των προγραμματιστών – developers.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Μαρ 2011 09:43

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις τα ανέκδοτα της ημέρας στο freestuff για να γελάσεις.
Βρίσκεις ωραία ανέκδοτα και στις σοβαρές ενότητες αυτού του forum :D

ΥΓ Με τα λόγια κτίζουμε ανώγεια και κατώγεια...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Μαρ 2011 11:43

jpk ακόμα και 4 μέρες που υπολογίζεις με 350 ευρώ, βγαίνει κάπου 10 ευρώ η ώρα. Νόμιμη εταιρεία με όσα έξοδα συνεπάγεται αυτό, δεν κρατιέται με τίποτε με τέτοιες κοστολογήσεις. Πρόβλημα λογικής υπάρχει όταν ξεφτιλίζεις τον χρόνο αλλά και γνώσεις που έχεις αποκτήσει στον προγραμματισμό, με χρεώσεις που ούτε οι Ινδοί στα ρεντεκοντεράδικα δεν κάνουν.

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 24 Μαρ 2011 12:25

Έτσι είναι οι υπολογισμοί όπως τους λες dimsis κάπου 10 euro την ώρα που δεν είναι άσχημα αν το συγκρίνεις να δούλευες προγραμματιστής σε κάποια άλλη εταιρία. Αν έπαιρνες 10 euro την ώρα με 10 ώρες κατά μέσω όρο κάθε μέρα (έτσι και αλλιώς 8ωρο δεν υπάρχει) θα έπρεπε να έχεις καθαρό μισθό κάπου στα 2000 euro , πράγμα σπάνιο. Στα 4 οκτάωρα έχω βάλει μέσα και την επικοινωνία με τον πελάτη, που αλήθεια είναι ότι εκεί εύκολα μπορείς να ξεφύγεις χρονικά αλλά αν τηρείς πιστά τις διαδικασίες development έχει μια εικόνα εκ’ των προτέρων για αυτή την κοστολόγηση.

Το κόστος μιας εταιρίας (servers , λογιστής , λογαριασμοί , ετήσιο φόρο) δεν περιμένεις να το βγάλεις από έναν πελάτη, με μια παραγωγή γύρω στους 10 ανά μήνα το υπερκαλύπτεις , αν έχεις και νοίκι ίσως χρειαστεί μικρή αναπροσαρμογή τιμολογίου. Ως γνωστών η αγορά περνάει κρίση , αν καταφέρεις μέσα σε αυτή την κρίση όχι μόνο να επιβιώσεις αλλά και να αναπτυχθείς προσφέροντας ποιότητα σε καλές τιμές τότε έχεις βάλει γερές βάσεις για το μέλλον της εταιρίας σου. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Μαρ 2011 12:33

Έχω συμμετάσχει στο παρελθόν πολλάκις σε τέτοιες συζητήσεις, οπότε δεν χαλάω πλέον φαιά ουσία για τα αυτονόητα.
Όσον αφορά την βιωσιμότητα μιας επιχείρησης εγώ γνωρίζω όσα με δίδαξε η 17ετής εμπειρία μου.
Εγώ γνωρίζω
Εσύ ΘΑ μάθεις

Έτσι απλά

Τα ανωτέρω θα μπορούσαν να συνοψιστούν σε μία μικρή λαϊκή ρήση:
Πάρ' το αλλιώς, θα βρεις!

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 24 Μαρ 2011 12:36

οι ιδιωτικοι γιατροι της πλακας παιρνουνε 100 ευρω την επισκεψη στο ιατρείο τους...
σε 10 λεπτα 100 ευρω οχι για τα 10 λεπτα αλλα για οσα
χρονια φαγανε για να γινουνε γιατροι + τα 10 λεπτα.
Ο προγραμματισμος θελει διαβασμα οποτε πρεπει να πληρωθει κυριως αυτο και σε 2ο λογο
ο χρονος που θα φας για να το κανεις...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pimpogio την 24 Μαρ 2011 12:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Μαρ 2011 12:37

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Επειδή εδώ και 11 χρόνια δουλεύω σε εταιρεία που κάνει ανάπτυξη, όσο κόσμο είδα να κάνει τέτοιες κοστολογήσεις, άντεξε ένα, δυο άντε τρια χρόνια στον χώρο και μετά το διέλυσαν το μαγαζί... Διάβασε και εδώ ένα παλιό αλλά χρήσιμο post.

Από όσα γράφεις συμπεραίνω πως το βλέπεις από την πλευρά ενός freelancer που κάνει αραία και που κάποιες δουλειές. Αν κάνω λάθος, πες μας και το όνομα της εταιρείας που έχεις ή εργάζεσαι, να κάνεις και διαφήμιση, να σε έχουμε στα υπόψη για δουλειές 4 ημερών με 350 ευρώ όπως τις περιέγραψες. Με τέτοιες τιμές συμφέρει να δουλεύουμε υπερεργολαβία ;)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Μαρ 2011 13:11

dimsis έγραψε: Με τέτοιες τιμές συμφέρει να δουλεύουμε υπερεργολαβία ;)
+1
κι εγώ θέλω :)

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 24 Μαρ 2011 13:23

εαν το προγραμμα εχει ενδιαφερον το κανεις ακομα και τζαμπα...

Το παραπανω ειναι καθαρη χαμαλοδουλεια οποτε πρεπει
να πληρωθει και καλα μαλιστα.
Εγω βεβαια δεν ειμαι ουτε επαγγελματιας ουτε freelancer οποτε ισως να μην σου κανει η γνωμη μου

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 24 Μαρ 2011 13:44

Αν και είναι άσχετο με το θέμα του thread , εκτιμώ την άποψή σας ειδικά αφού έχετε χρόνια στον χώρο. Ίσως η προσέγγισή μου στην κοστολόγηση να χρειαστεί μελλοντικά αναπροσαρμογή , θα δείξει … ( όσο για υπεργολαβία δεν προλαβαίνουμε τα projects που έχουμε ήδη κλείσει, και αυτό αν μη τι άλλο είναι θετικό σε μια εποχή που έχει παγώσει η αγορά)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Μαρ 2011 13:47

pimpogio καταρχήν δεν υπάρχουν γνώμες που μου κάνουν ή δεν μου κάνουν.
Απλά άλλη βαρύτητα και αξία έχει η γνώμη ενός που δουλεύει στην πράξη σε ένα αντικείμενο και άλλη ενός που κάνει θεωρίες.

Μαζί σου στο "εαν το προγραμμα εχει ενδιαφερον το κανεις ακομα και τζαμπα". Το κάνουμε ήδη άλλωστε για πολλά προσωπικά projects. Αλλά, άλλο η δουλειά και άλλο η διασκέδαση. Μη κοιτάς που τυχαίνει σε μερικούς βαρεμένους σας εμάς να συμπίπτουν :)

jpk, στείλε - έστω και με pm - αν θέλεις όνομα εταιρείας και URL, ακόμα και για αργότερα που θα έχετε κλείσει τα τρέχοντα projects.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες