Ένα ποίημα αφιερωμένο στους δημοσίους υπαλλήλους στην Ελλάδα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Μαρ 2011 13:45

cdhyper έγραψε:Σε μια δημοκρατία και σε έναν ελεύθερο ανταγωνισμό δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Το να μην πληρώνει μια ιδιωτική επιχείρηση ικα και εφορία στη σημερινή νεοελλάδα είναι παράνομο αλλά για το αν είναι ηθικό ή όχι είναι υπο συζήτηση (εγώ βέβαια πληρώνω τα πάντα στην ώρα μου). Ως παράνομο πάντως λύνεται εύκολα, γι αυτό λέω δεν με αφορά.

Ο καθένας μπορεί να προτιμάει τον Ρίτσο ή οποιονδήποτε. Εγώ επέλεξα Καβάφη.
Για δημοκρατία, για την ώρα, δεν το συζητάμε. Ωστόσο ελεύθερο ανταγωνισμό, με φαινόμενα συντεχνιακών ενεργειών δεν τον πολυκαταλαβαίνω... Την παραδειγματική τιμωρία για τη 'συνεννοημένη' αύξηση τιμών τροφίμων σε Super Markets θυμάσαι να την είδες κάποτε;
Την έρημη τιμή των καυσίμων που γνωρίζει μόνο ανοδική πορεία (όταν ανεβαίνουν διεθνώς), θυμάσαι να την είδες να πέφτει κατακόρυφα (τώρα που έπεφτε διεθνώς κατακόρυφα λόγω Ιαπωνίας);
Μου έρχεσαι Εσύ, ο Χ-υπουργός των Οικονομικών, με τους Rambo της ΔΟΕ σου, και μου λες σε μένα τον μεγαλοφοροφυγά: "Λεβέντη DGeorge σε τσάκωσα στα πράσσα. Ρίξε στο δημόσιο 2,5δις φόρους που χρωστάς! Πάρε κι άλλο ένα δις πρόστιμο! Συνολάκι 3,5δις Ευρώ :lol: :lol:
Ηρεμότατος λοιπόν εγώ, γυρίζω και σου απαντώ: "Αγαπητότατε κ. cdhyper μου, πάρε τα 3,5δις Ευρώ, που σου λείπουν. Πάρε -επ'ευκαιρία- και καμμιά 500αριά ανέργους να ταΐσεις! Εγώ λέω να το κλείσω το ρημάδι μιάς και δεν μου βγάζει πια το υπερκέρδος που είχα μάθει να έχω. Θα το ανοίξω στη Βουλγαρία, ή όπου αλλού βρώ."
Οι περισσότεροι απ'όλους τους πολιτικάντηδες υπουργούς μας, και μόνο στην υποψία -στη σκέψη- μιάς τέτοιας απάντησης, κάνουν πίσω. Κάποιοι παίρνουν-ΊΣΩΣ- και ένα ελαφρύ μπαχτσίσι, ως παυσίπονο συνείδησης, κι όλα καλά.
Πόσες φορές έχεις ακούσει για ελάφρυνση των μικρομεσαίων και δικαιότερη επιβάρυνση των εχόντων και κατεχόντων. Ήμουν νιός και γέρασα ακούγοντας υποσχέσεις. Τότε πλήρωνε ο πατέρας μου, τώρα πληρώνω εγώ! Ίδια τότε... Ίδια και τώρα!
Δεν φταίνε οι Δημόσιοι Υπάλληλοι (καλοί και κακοί).
Δεν φταίνε οι πολιτικάντιδες που τους διόριζαν κι εξακολουθούν να τους διορίζουν.....
Χαλάρωσε... Συγκεντρώσου... Εστιάσου στο "Πού είναι η Πηγή του όλου Προβλήματος;"
Μήπως υπάρχει μια ολόκληρη Ελληνική Κοινωνία που έχει το Πρόβλημα;
Μήπως αυτή η Κοινωνία γεννά Πολίτες, κάποιοι από τους οποίους θα κυβερνήσουν τους υπόλοιπους, με την εκλογική συναίνεσή τους;
Κυβερνώντες, και κυβερνώμενοι, όλοι από την ίδια Κοινωνία... Ο Πάγκαλος δεν ήρθε από τον Άρη, ούτε ο Παπακωνσταντίνου, ούτε οποιοσδήποτε άλλος. Μα κι αυτοί, οι 300 μας, τα καμάρια μας, οι εκπρόσωποί μας τι είναι :question: :question: .... αιρετοί ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ είναι :hammer: :hammer: Ακόμα κι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας!!!!
Θα μου πεις είναι ο Ύψιστος Αξιωματούχος. Και θα σου απαντήσω: Είναι ο Ύψιστος Αξιωματούχος Δημόσιος Υπάλληλος!
Και φυσικά, να μην ξεχάσουμε ολόκληρη μεγάλη ομάδα Δημοσίων Υπαλλήλων, που πολύ σπάνια αναφέρονται πλέον: Ένοπλες Δυνάμεις και Σώματα Ασφαλείας :wink: :wink:
Αν η Κοινωνία μας δεν στρώσει ξανά από αξίες και αρχές, δεν πρόκειται να λειτουργήσει ΤΙΠΟΤΑ σωστά (ούτε Δημόσιος, ούτε Ιδιωτικός Τομέας) στην έρημη αυτή χώρα.
...Τουλάχιστον έτσι πιστεύω :cry:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Μαρ 2011 15:51

DGeorge me apogohteuses... mono 9 smilies se toso megalo keimeno??? paei, xalases kai esy.. :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Μαρ 2011 16:22

Μάλλον με παίρνει η ηλικία και βαραίνω... Ποιός ξέρει :question: :think: :think:
Λες νά'χω τίποτ΄άλλο :question: :lol: :lol:

starfish

Δημοσίευση από starfish » 21 Μαρ 2011 18:59

Όλοι δημόσιοι υπάλληλοι είναι άχρηστοι και γλύφτες όσο και όλοι οι ελέυεροι επαγγελματίες είναι φοροφυγάδες και μιζαδόροι. Όλοι οι εβραίοι είναι πλούσιοι και ελεγχουν τον κόσμο, όλοι οι αθίγγανοι είναι κλέφτες και η λίστα δεν έχει τελειωμό.

Τέτοιες γενικέυσεις είναι φασιστικός τρόπος σκέψης.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 21 Μαρ 2011 21:25

Φασιστικός τρόπος είναι η διάκριση με βάση εγγενή/κληρονομικά/εθνολογικά χαρακτηριστικά. Φασισμός δεν είναι να κατακρίνεις την αναξιοπρέπεια και την τεμπελιά. Είναι κάτι ψέμματα από αυτά που γράφω; Η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων με ρουσφέτι δεν μπήκε; Γι αυτό τον λόγο δεν διαιωνίζεται το υπάρχον σάπιο πολιτικό σύστημα από την μεταπολίτευση και εντεύθεν; Επειδή η μισή Ελλάδα είναι στο πελατολόγιο των δύο κομμάτων. Και η μόνη δικαιολογία που έχουν οι αχαΐρευτοι είναι "τι να κάνω κι εγώ ο καημένος, πρέπει να ταΐσω τα παιδάκια μου". Φασισμός είναι να πάρει πούλο αυτός ο γλείφτης να μην τον ταΐζω από την φορολογία μου; Παράξενες "προοδευτικές" ιδέες έχεις αν υποστηρίζεις την σαπίλα και τη μούχλα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Μαρ 2011 09:04

starfish έγραψε:Όλοι δημόσιοι υπάλληλοι είναι άχρηστοι και γλύφτες όσο και όλοι οι ελέυεροι επαγγελματίες είναι φοροφυγάδες και μιζαδόροι. Όλοι οι εβραίοι είναι πλούσιοι και ελεγχουν τον κόσμο, όλοι οι αθίγγανοι είναι κλέφτες και η λίστα δεν έχει τελειωμό.
Τέτοιες γενικεύσεις είναι φασιστικός τρόπος σκέψης.
cdhyper έγραψε:Φασιστικός τρόπος είναι η διάκριση με βάση εγγενή/κληρονομικά/εθνολογικά χαρακτηριστικά. Φασισμός δεν είναι να κατακρίνεις την αναξιοπρέπεια και την τεμπελιά. Είναι κάτι ψέμματα από αυτά που γράφω; Η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων με ρουσφέτι δεν μπήκε; Γι αυτό τον λόγο δεν διαιωνίζεται το υπάρχον σάπιο πολιτικό σύστημα από την μεταπολίτευση και εντεύθεν; Επειδή η μισή Ελλάδα είναι στο πελατολόγιο των δύο κομμάτων. Και η μόνη δικαιολογία που έχουν οι αχαΐρευτοι είναι "τι να κάνω κι εγώ ο καημένος, πρέπει να ταΐσω τα παιδάκια μου". Φασισμός είναι να πάρει πούλο αυτός ο γλείφτης να μην τον ταΐζω από την φορολογία μου; Παράξενες "προοδευτικές" ιδέες έχεις αν υποστηρίζεις την σαπίλα και τη μούχλα.
Τώρα το γράφεις πάλι σωστά!! Ο λόγος της παρεξήγησης και της όποιας αντιλογίας απέναντι σε όσα γράφεις, φίλε μου cdhyper, είναι ότι παρασύρεσαι ταχτικά και τα ισοπεδώνεις: "...όλοι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι".
Ακόμα κι αν είναι πλειοψηφία, δεν ξέρουμε αν είναι συντριπτική, ή όχι. Το γεγονός είναι, ότι υπάρχει κάποιο σεβαστό ποσοστό (βλέπε ΚΕΠ), όπου οι συγκεκριμένοι Δημόσιοι Υπάλληλοι δίνουν ρέστα τόσο σε Ενέργεια, όσο και σε Αποτελεσματικότητα.
Ο δε Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης, τον οποίο επικαλείσαι, κι ο οποίος σαφώς και δεν είναι ο ΧΨΖ τυχαίος, δεν έχασε χρόνο να αποκαλέσει όλους τους ΔΥ 'κάπως'! Ωστόσο ο ίδιος αν ακούσει άποψη του τύπου "Όλοι οι πολιτικοί είναι διεφθαρμένοι!", καθώς κάποιοι αποδείχτηκαν τέτοιοι, θα τσινίοσει άγρια: "Γιατί βάζετε κι εμένα μέσα;" :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Μαρ 2011 09:31

Όπως προείπα: όταν κινδυνεύει να κλείσει η χώρα σου και να βάλει λουκέτο, δεν κοιτάς το savoir vivre. Η πιο εύκολη λύση είναι η απόλυση με κλήρο μέσω ΟΠΑΠ εδώ που φτάσαμε.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 22 Μαρ 2011 10:50

Και γιατί δεν είναι πιο απλό το να παρατήσετε εσείς οι τίμιοι τη χώρα αυτή και να πάτε να ζήσετε σε κάποια άλλη που οι τίμιοι αντιπετωπίζονται έντιμα από τίμιους συμπολίτες και όπου οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν ζουν σε βάρος των τίμιων; Και ας μείνει η χώρα αυτή στους δημόσιους υπάλληλους που κοπροσκυλιάζουν. Ετσι κι αλλιώς αν φαγωθούν μεταξύ τους θα είναι ακόμα απλούστερο για σας τους τίμιους να γυρίσετε πίσω σε μια καμμένη γη για την οποία δεν θα έχετε καμία ευθύνη και να στήσετε τα πάντα από την αρχή με δίκαιο και τίμιο τρόπο όπου όλοι οι πολίτες δημόσιοι υπάλληλοι και ιδιώτες θα είναι πλέον τίμιοι.

Καλύτερα όμως να ψοφήσει ο γάιδαρος του γείτονα. Εμείς είμαστε άλλωστε τίμιοι, τι ευθύνη φέρουμε;

starfish

Δημοσίευση από starfish » 22 Μαρ 2011 11:10

Είμαι σίγουρος πως η τοποθέτηση μου είναι ξεκάθαρη. Όταν κρίνεις μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων με βάση το επάγγελμα τους δεν διαφέρεις και σε τίποτα από αυτόν που τους κρίνει με βάση το φύλο.

Τώρα βέβαια το "ΟΛΟΙ" έγινε "ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ". Συγνώμη αλλά και αυτό δεν διαφέρει πολύ. Το "οι περισσότεροι"είναι δική σου εκτίμηση και για μένα εντελώς λανθασμένη. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι αυτοί που τόσα χρόνια διόριζαν (και ακόμα διορίζουν) με κομματικά κριτήρια και δημιούργησαν αυτό το σύστημα στο οποίο πολλοί άνθρωποι παρακαλάνε για μια δουλειά ενώ άλλοι λόγω κόμματος απολαμβάνουν αμοιβές που δεν θα δεις ποτέ και χωρίς να δουλέψουν, ξαφνικά βάλθηκαν να μας πείσουν ότι για όλα τα κακά φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι. Συγνώμη αλλά δεν θα φάω κουτόχορτο. Εξάλλου το "όλοι" με το "περισσότεροι" γίνεται ελάχιστα διακριτό μερικές φορές και ανάλογα τι συμφέρει αυτόν που το λέει.

Για να μιλήσουμε και με ντοκουμέντα και αλήθειες.

Υποστηρίζεις πως "Η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων με ρουσφέτι δεν μπήκε;"

Να σου θυμίσω; Νοσηλευτική (ΑΕΙ & ΤΕΙ), Στρατιωτικές σχολές (ΙΚΑΡΩΝ, ΣΜΥ, ΣΜΑ, κτλ), αστυνομία, Ιατρική, Αρχαιολογία, Παιδαγωγικό κτλ κτλ αποτελούν σχολές στις οποίες μπαίνεις μέσω πανελλαδικών εξετάσεων και αφού τελειώσεις οι μοναδικές θέσεις για να δουλέψεις (ως επι το πλείστον, υπάρχουν μικρότερες ή μεγαλύτερες εξαιρέσεις) είναι στο Δημόσιο. Άρα για πιο ρουσφέτι μιλάμε;

Επίσης υπάρχουν απόφοιτοι από διάφορες σχολές (οικονομικά, πληροφορική, κτλ κλτ) για τους οποίους κατά καιρούς δημοσιεύονται θέσεις στο Δημόσιο. Όσο λειτουργούσε/λειτουργεί ο ΑΣΕΠ μπήκαν επειδή το άξιζαν σε σχέση με τους υπόλοιπους υποψήφιους. Άρα ούτε εδώ παίζει ρουσφέτι.

Τρίτον για το ίδιο θέμα. Υπάρχουν ένα σωρό επαγγέλματα (καθαρίστριες, βαφείς, φύλακες κτλ κτλ) που δεν απαιτούν γνώσεις αλλά είναι απαραίτητοι στο δημόσιο. Οκ εκεί να το δεχτώ ότι γίνανε και διάφορα. Μια γυναίκα χωρίς σπουδές, χωρίς γνώσεις που το μόνο που ξέρει είναι να καθαρίζει σκάλες, έγλυψε κάποιον, φίλησε κατουρημένες ποδιές για να μπει κάπου και να πάρει 400€. Και; Είχε άλλη επιλογή; Μπορούσε να κάνει κάτι άλλο; Μήπως επειδή δεν μπορούσε δηλαδή να γίνει ο σουπερ ντουπερ ελ. επαγγελματίας και CEO δεν δικαιούται να μιλάει; Αυτή φταίει για την κατάντια της χώρας; Ας σοβαρευτούμε.....

Οπότε ας αναλογιστεί ο καθένας τα παραπάνω και πολλά ακόμα παραδείγματα που μου ξεφεύγουν και θα δει ότι αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ (και η κυβέρνηση) δεν ισχύει. Τελεία.

Για όποιον θέλει να δει και περισσότερα ας δει και αυτό το paper που δείχνει πολλά περι ποσοστών Δημοσίων υπαλλήλων στην ΕΕ
http://129.3.20.41/eps/pe/papers/0507/0507011.pdf

Για να σε προλάβω όμως, θα ξεκαθαρίσω τι δεν θέλω να πω με τα παραπάνω. Προφανώς και δεν ισχυρίζομαι ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που μπήκαν με μέσο, που είναι τεμπέληδες, που δεν κάνουν τίποτα, που παίρνουν τεράστιους μισθούς. Υπάρχουν και το ξέρουμε όλοι. Απλά είναι εντελώς κουτό να πιστέψω αυτούς που εδώ και δεκαετίες έφτιαξαν εντελώς ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ αυτό το σύστημα ότι ξαφνικά τώρα το ανακάλυψαν και θέλουν να το σταματήσουν. Ψέμματα και σκοπιμότητες. Μια ματιά εξάλλου στις εφημερίδες αποδεικνύει ότι ακόμα και σήμερα γίνονται μια χαρά διορισμοί από το παράθυρο, αποσπάσεις χωρίς λόγο και όλα τα γνωστά κόλπα. Ποτέ δεν σταμάτησαν.

Το Ψέμα της ιδιωτικοποίησης..
Όποιος έχει την κριτική ικανότητα να το καταλάβει, και την διάθεση να το ψάξει μπορεί να βρει ΑΠΕΙΡΑ παραδείγματα που στο σημερινό κράτος, δημόσιοι υπάλληλοι των κατώτατων βαθμίδων χάσανε την δουλειά τους και την εργασία τους ανέλαβαν δήθεν αποτελεσματικότερες ιδιωτικές εταιρίες. Αποτέλεσμα; Πληρώνουμε τα πολλαπλάσια, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και χειρότερο, κάποιοι θησαυρίζουν, οι υπάλληλοι δουλεύουν για ένα κομμάτι ψωμί χωρίς δικαιώματα και ασφάλεια (βλέπε τον μετανάστη που σκοτώθηκε στο υπουργείο) και όταν κάποιος σηκώνει κεφάλι το πληρώνει σε συνθήκες μεσαίωνα (βλέπε Κούνεβα).

Το Ψέμα της δικαιοσύνης
Ας δει κάποιος προσεκτικά ποιοι πλήρωσαν και θα πληρώσουν την νύφη με τις δήθεν μισθολογικές αλλαγές που θα φέρουν δικαιοσύνη και τις απολύσεις. Φύγανε συμβασιούχοι που προφανώς πληρούσαν τα κριτήρια για να παραμείνουν, μειώθηκε ο μισθός ανθρώπων που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πλούσια αμειβόμενοι. Δεν είδα να μειωθεί ο μισθός του διοικητή της ΔΕΗ, του διοικητή της Εθνικής, των εξωτερικών συμβούλων (ελεύθερων επαγγελματιών), των υπουργών, των διευθυντών. Και στο κάτω κάτω εάν τα 10.000 κάποιου τα κάνεις 6.000 δεν παθαίνει και κάτι, όταν τα 1300 τα κάνεις 1000 έχει σοβαρό πρόβλημα. Ας δούμε εν τέλει και πόσα χρήματα εξοικονομήσαμε με όλες αυτές τις περικοπές. Θες να σου πω; Ένα τίποτα. Όσο και να το θες τα νούμερα άλλα πράγματα δείχνουν.

Θες να συγκρίνουμε και τι προσφέρει ο καθένας στο κράτος; Συγκεκριμένα το 2008, οι μισθωτοί-συνταξιούχοι πλήρωσαν σε άμεσους φόρους 6,5 δις. Ευρώ, ενώ οι επιχειρήσεις μόνο 4,7 δις. Ευρώ. Ποιος λοιπόν στηρίζει το κράτος;

Το ψέμα των δανείων.
Προσπαθούν να μας πείσουν πως δανειστήκαμε όλα αυτά τα δις και δεχτήκαμε να μπούμε σε αυτό τον εργασιακό μεσαίωνα γιατί το κράτος δεν έχει να πληρώσει τα έξοδα του. Ποια έξοδα; Όλα τα χρήματα που πήραμε τα δώσαμε για να καλύψουμε δόσεις προηγούμενων δανείων, υποχρεώσεων προς τρίτους, να στηρίξουμε το τραπεζικό σύστημα και οφειλές εξοπλιστικών προγραμμάτων. Εκεί πήγανε τα χρήματα που δανειστήκαμε και για αυτά τώρα την πληρώνουν πάλι όλοι οι εργαζόμενοι (ιδιωτικοί ή δημόσιοι) στην χώρα αυτή. Για χρέη που δημιουργήσανε αυτοί που μας κυβερνούν εδώ και δεκαετίες και για τα οποία δεν φταίνε οι εργαζόμενοι. Μπορούμε κάλλιστα δε, να αρνηθούμε να τα πληρώσουμε. Ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι είμαστε.

Ξέρεις πόσα δις πληρώνουμε κάθε χρόνο για στρατιωτικούς εξοπλισμούς; Πάνω από 6δις τον χρόνο. Γιατί οι φίλοι μας οι δανειστές στην ΕΕ δεν λένε το πολύ απλό; Τα σύνορα της Ελλάδας είναι σύνορα της ΕΕ. Ας φέρουν και 1000 φαντάρους - όχι να φυλάνε διακοπές θα κάνουν - στα σύνορα και τέλος. Δεν χρειαζόμαστε τίποτε άλλο. Αλλά μετά πως θα μας πουλάνε στραβά υποβρύχια;;

Το ψέμα των αριθμών.
Εάν κάποιος θέλει να δει τις πραγματικές ανάγκες του δημοσίου θα καταλάβει ότι υπάρχουν τεράστιες ανάγκες τόσο σε εξοπλισμό όσο και σε ανθρώπινο δυναμικό. Υπάρχει ένα αριθμός ανθρώπων που κάθονται. Ας τους πάρουν και ας τους βάλουν να δουλέψουν. Υπάρχουν και οι νόμοι και οι διατάξεις και νόμιμες διαδικασίες που μπορείς να αναδιατάξεις και να στρώσεις το δημόσιο να γίνει πιο αποτελεσματικό και ποιο λειτουργικό. Δεν θα το κάνουν όμως. Δεν θα το κάνουν γιατί χάνουν πολλά, το χαρτί του ρουσφετιού, την δικαιολογία του οι δ. υπάλληλοι φταίνε, την πρόφαση να χαρίσουν έργα και χάρες σε ιδιώτες εργολάβους.

Ακόμα όμως και εάν φτάσεις να το φτιάξεις το δημόσιο ο αριθμός των υπαλλήλων όχι μόνο δεν θα μειωθεί αλλά πολύ πιθανών να αυξηθεί για να καλύψει τις ανάγκες της κοινωνίας μας. Εκτός εάν οι Σουηδοί και οι Φινλανδοί που έχουν τα υψηλότερα ποσοστά δημοσίων υπαλλήλων και υψηλού επιπέδου κοινωνικό κράτος είναι βλάκες και κορόιδα....

Όποιος θέλει να το δει ξεκάθαρα το θέμα είναι απλό. Το κοινωνικό κράτος, τα εργασιακά διακαιώματα, και η αντιμετώπιση της παιδείας, της υγείας, του περιβάλλοντος κ.α. ως αγαθά και όχι ως προϊόντα δεν αποτελούν στόχους της ΕΕ και όσων κρύβονται από πίσω. Η κοινωνία μας (παγκοσμίως) οδεύει προς έναν εργασιακό μεσαίωνα χωρίς εργατικά δικαιώματα με τους εργαζομένους να είναι ένα μικρό σκαλί πάνω από την σκλαβιά και κάθε κίνηση που επισπεύδει, στηρίζει ή δεν αντιτίθεται στην πορεία αυτή είναι ενάντια της ίδιας της ανθρώπινης ύπαρξης, της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, της ελευθερίας της αυτοδιάθεσης των λαών, της ισότητας και της ειρήνης.

υγ Πριν πιάσεις το θέμα με τον αριθμό των δημοσίων υπαλλήλων παραθέτω άρθρα που αποδεικνύουν ότι έχουμε το μικρότερο ποσοστό Δ.Υ. στην ΕΕ

http://dialogoi.enet.gr/post/%CE%B7-%CE ... E%BF%CE%BB

http://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... bid=107589

http://www.neapnyka.gr/archives/%CE%BF- ... E%B9%CF%89

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Μαρ 2011 13:25

Το ότι έχει μπει κάποιος αξιοκρατικά με ΑΣΕΠ δεν σημαίνει ότι δεν είναι / δεν θα είναι τεμπέλης.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Μαρ 2011 13:31

fafos έγραψε:c'est la vie pou elegan kai oi arxaioi..
αυτό μου έλεγε και η γιαγιά μου...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Μαρ 2011 13:34

Αφιερώνω σε όλους τους Έλληνες το "Λήθη" του Λορέντζου Μαβίλη

Καλότυχοι οι νεκροί που λησμονάνε
την πίκρια της ζωής. Όντας βυθήση
ο ήλιος και το σούρουπο ακλουθήση,
μην τους κλαις, ο καημός σου όσος και να 'ναι.

Τέτοιαν ώρα οι ψυχές διψούν και πάνε
στης λησμονιάς την κρουσταλλένια βρύση•
μα βούρκος το νεράκι θα μαυρίση,
α' στάξη γι' αυτές δάκρυ όθε αγαπάνε.

Κι αν πιούν θολό νερό ξαναθυμούνται,
διαβαίνοντας λιβάδια από ασφοδίλι,
πόνους παλιούς, που μέσα τους κοιμούνται...

A' δε μπορής παρά να κλαις το δείλι,
τους ζωντανούς τα μάτια σου ας θρηνήσουν:
θέλουν – μα δε βολεί να λησμονήσουν.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

starfish

Δημοσίευση από starfish » 22 Μαρ 2011 13:43

CyberCr33p έγραψε:Το ότι έχει μπει κάποιος αξιοκρατικά με ΑΣΕΠ δεν σημαίνει ότι δεν είναι / δεν θα είναι τεμπέλης.
Δεν διαφωνώ. Άλλο όμως σχολίαζα με το συγκεκριμένο...

Άβαταρ μέλους
kostasxx
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasxx » 22 Μαρ 2011 14:05

hitca έγραψε:Χωρίς να θέλω να προσβάλλω τον Καβάφη, νομίζω ο Σουρής θα ταίριαζε καλύτερα (αν και το κείμενο είναι δεόντως σαρκαστικό και απολαυστικό βεβαίως..)

Καλή επιλογή ...
Θα συμφωνήσω κι εγώ και θα παραθέσω ένα ποίημα του Σουρή που από τη πρώτη στιγμή που το διάβασα το λάτρεψα.

Κώδικας: Επιλογή όλων

Ποιος είδε κράτος λιγοστό
σ' όλη τη γη μοναδικό,
εκατό να εξοδεύει
και πενήντα να μαζεύει;
Να τρέφει όλους τους αργούς,
Να 'χει επτά Πρωθυπουργούς,
ταμείο δίχως χρήματα
και δόξης τόσα μνήματα;
Να 'χει κλητήρες για φρουρά
και να σε κλέβουν φανερά,
κι ενώ αυτοί σε κλέβουνε
τον κλέφτη να γυρεύουνε;

Κλέφτες φτωχοί και άρχοντες με άμαξες και άτια,
κλέφτες χωρίς μια πήχη γη και κλέφτες με παλάτια,
ο ένας κλέβει όρνιθες και σκάφες για ψωμί
ο άλλος το έθνος σύσσωμο για πλούτη και τιμή.

Όλα σ' αυτή τη γη μασκαρευτήκαν
ονείρατα, ελπίδες και σκοποί,
οι μούρες μας μουτσούνες εγινήκαν
δεν ξέρομε τι λέγεται ντροπή.

Ο Έλληνας δυο δίκαια ασκεί πανελευθέρως,
συνέρχεσθαί τε και ουρείν εις όποιο θέλει μέρος.

Χαρά στους χασομέρηδες! χαρά στους αρλεκίνους!
σκλάβος ξανάσκυψε ο ρωμιός και δασκαλοκρατιέται.

Γι' αυτό το κράτος, που τιμά τα ξέστρωτα γαϊδούρια,
σικτίρ στα χρόνια τα παλιά, σικτίρ και στα καινούργια!

Και των σοφών οι λόγοι θαρρώ πως είναι ψώρα,
πιστός εις ό,τι λέγει κανένας δεν εφάνη...
αυτός ο πλάνος κόσμος και πάντοτε και τώρα,
δεν κάνει ό,τι λέγει, δεν λέγει ό,τι κάνει.

Σουλούπι, μπόι, μικρομεσαίο,
ύφος του γόη, ψευτομοιραίο.
Λίγο κατσούφης, λίγο γκρινιάρης,
λίγο μαγκούφης, λίγο μουρντάρης.
Σπαθί αντίληψη, μυαλό ξεφτέρι,
κάτι μισόμαθε κι όλα τα ξέρει.
Κι από προσπάππου κι από παππού
συγχρόνως μπούφος και αλεπού.
Και ψωμοτύρι και για καφέ
το «δε βαριέσαι» κι «ωχ αδερφέ».
Ωσάν πολίτης, σκυφτός ραγιάς
σαν πιάσει πόστο: δερβέναγας.
Θέλει ακόμα –κι αυτό είναι ωραίο–
να παριστάνει τον ευρωπαίο.
Στα δυο φορώντας τα πόδια που 'χει
στο 'να λουστρίνι, στ' άλλο τσαρούχι.
Και να σκεφτείτε ότι γράφτηκε πάνω από 100 χρόνια πριν !!!
Αν δε κοιτάς εκέι που θες να πας... Θα πας εκεί που κοιτάς. Όταν μου το έλεγαν εγώ κοίταγα το ντουβάρι.
Web Design
http://www.stockatzidiko.gr / http://www.islandzakynthos.com/bookit

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Μαρ 2011 16:27

ΑΣΕΠ είναι εκείνο το πράγμα που τυπικά δίνεις εξετάσεις και ουσιαστικά παίρνει τη θέση άλλος που έχει περισσότερα μόρια που τα μάζεψε από ρουσφέτι; Ή μήπως εκείνο που περνάς μόνο από γραπτές εξετάσεις και μπορεί να είσαι και σχιζοφρενής δολοφόνος που μπαίνει σε τάξη με μικρά παιδιά; Σε ποιόν τα λέτε αυτά; Μια ζωή μέσα στα πανεπιστήμια και το εκπαιδευτικό σύστημα είμαι, θα μου μάθετε πώς λειτουργεί η "αξιοκρατία" στη χώρα μου; Κι εγώ που έγινα φιλόλογος πώς έγινα; Επειδή έμαθα παπαγαλία 4 μαθήματα και τα έδωσα στις πανελλήνιες; Ή επειδή έδινα μαθήματα στις εξεταστικές στο πανεπιστήμιο χωρίς να πατάω το πόδι μου σε αυτό (λόγω καταλήψεων ή καθηγητών που έλειπαν).

Όσοι υπερασπίζονται το τέρας του δημοσίου το κάνουν είτε γιατί είναι οι ίδιοι δημόσιοι υπάλληλοι είτε γιατί είναι κάποιος συγγενής τους εκεί. Δεν υπάρχει λογικός άνθρωπος να υπερασπίζεται την αναξιοκρατία. Εμείς στον ιδιωτικό τομέα τι σας νοιάζει τι είμαστε; Εγώ σας λέω ότι είμαστε απατεώνες/καιροσκόποι/παλιάνθρωποι/εκμεταλλευτές. Και όμως! Εμείς σας πληρώνουμε το κωλοδημόσιο, εμείς βγάζουμε χρήματα για να συντηρούμε τα ρουσφέτια. Και από πάνω δεν μας σέβεται κανένας και μας ζητάει πάνω από το 70% των εσόδων μας να πηγαίνει στο δημόσιο, σε φορολογίες/ασφαλίσεις/δημόσιες επιχειρήσεις.

Και όσο για κάποιον που είπε να φύγω από την Ελλάδα, θα του έλεγα πρώτα να διαβάσει τη σημαίνει Ελλάδα και μετά να διαπιστώσει ποιός αυτή τη στιγμή ζει στην Ελλάδα και ποιός όχι. Ελλάδα δεν είναι κράτος, είναι παιδεία. Και οι τεμπέληδες δεν δικαιούνται να λέγονται Έλληνες. Αυτά είναι ανατολίτικα κόλπα, τα μπαξίσια, τα ρουσφέτια και το ντιριντάχτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες