Ένα ποίημα αφιερωμένο στους δημοσίους υπαλλήλους στην Ελλάδα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 28 Μαρ 2011 19:26

starfish έγραψε:... Εάν όλοι οι Έλληνες είναι λαμόγια και παρτάκηδες τότε είστε και εσείς που το γράφετε, και τα αδέρφια σας και οι γονείς σας κλτ κτλ. Εκτός εάν είστε η χρυσή εξαίρεση. Εγώ λέω ότι δεν είστε.

Όλα είναι θέμα συνθηκών και όλα έχουν τις αιτίες τους, και ποτέ καμία συμπεριφορά και κανένα φαινόμενο δεν αφορά το 100% ενός πληθυσμού, όπως ανέφερα και παλαιότερα και κάθε τέτοια κριτική αγγίζει σοβαρά τον φασιστικό τρόπο σκέψης.

Όσο για τα υπόλοιπα περί ιδιωτικού τομέα, αν και ξέρω πως δεν θα πάρω και πάλι απάντηση (για πολλοστή φορά) απλά παραθέτω μερικά γεγονότα και δεδομένα.

...
Αν δεν αποτελώ μια από τις εξαιρέσεις εγώ που το αποδοκιμάζω αυτό, τότε όντως μπορεί να είμαι ίδιος, γιατί έτσι ίσος γαλουχήθηκα από τους δικούς μου γιατί έτσι μάθανε και αυτοί και πάει λέγοντας, γιατί το έχω στο DNA μου και στην τελική ίσος χρειάστηκε να αλλάξω για να επιβιώσω.

Όταν σε ένα σύνολο οργανισμών υπάρχουν κοινές αντιδράσεις, μαζικοποίηση και συμπεριφορά μπορούμε να τα ρίξουμε και λίγο στο DNA. (έτσι λέει η βιολογία :-P)
Να σου πω κάτι που έχω ακούσει σε ανύποπτο χρόνο από έλληνες που έζησαν στο εξωτερικό αλλά και από ξένους που γνώρισα? Αν ένας έλληνας ανοίξει μαγαζί δίπλα από σένα καλό είναι να είσαι έτοιμος για όλα. Γιατί είναι τρομερά ανταγωνιστές και όχι πάντα με θεμιτά μέσα. Η μόνη ελπίδα είναι ή να φύγεις εσύ ή να ανοίξει μαγαζί απέναντι ένας άλλος έλληνας.
Δεν με κολακεύει ρε συ αυτό, αλλά με προβλημάτισε που το άκουσα στα ξεκάρφωτα και από άγνωστα μεταξύ τους άτομα.

Έχεις δίκαιο για την ύπαρξη εργατικών και ηθικών ελλήνων αλλά δυστυχώς η αναλογία που έχω γνωρίσει εγώ στη ζωή μου και ότι έχω εισπράξει από συζητήσεις, είναι ότι αντιστοιχούν εννέα λαμόγια σε κάθε σωστό.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

starfish

Δημοσίευση από starfish » 28 Μαρ 2011 20:21

Η δική σου όπως και η δική μου προσωπική εντύπωση δεν είναι τίποτε παραπάνω από αυτό. Προσωπικές εντυπώσεις. Δεν είναι στατιστικά δείγματα ούτε επιστημονικές μετρήσεις. Όπως έχεις εσύ αυτήν την εντύπωση εγώ έχω την αντίθετη. Το θέμα δεν είναι εσύ και εγώ όμως, είναι να εξετάσεις ένα φαινόμενο επιστημονικά και αιτιοκρατικά.

Όσο και να "συμφέρει" έναν τρόπο σκέψης, γονίδιο που κάνει κάποιον καλοπερασάκια δεν υπάρχει. Υπάρχει γονιδιακή συμπεριφορά όμως που οδηγεί στην ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας - δηλαδή όπως θα έλεγε κάποιος εύκολα και λαθεμένα στην τεμπελιά. Παρόλο όμως που γονιδιακά είμαστε προγραμματισμένοι να σπαταλάμε όσο λιγότερη ενέργεια μπορούμε (καθαρά για λόγους επιβίωσης) λόγω του ότι είμαστε (πάλι γονιδιακά) όντα άκρως δημιουργικά και κοινωνικά, όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν και το κοινωνικό - φυσικό περιβάλλον μας ανταμείβει έστω και λιγότερο από ότι μας αξίζει προτιμάμε πάντα να δουλεύουμε και να δημιουργούμε. Για αυτό άλλωστε ο άνθρωπος έφτασε και εδώ που έφτασε. Άρα για την συμπεριφορά ανθρώπων που εμφανίζουν αντίθετες (πλήρως ή μερικώς) συμπεριφορές πρέπει να γίνει μια μελέτη των συνθηκών που οδηγούν σε αυτήν την αντίδραση.

Προσοχή, δεν θέλω να αφαιρέσω την προσωπική ευθύνη και το αποτέλεσμα της ατομικής επιλογής του καθενός. Απλά μελετώντας ένα σύστημα σε κλίμακα, αναγκαστικά το μελετάς στατιστικά και όχι προσωπικά.

Η εργασία προσφέρει ανταμοιβή σε κάθε άνθρωπο σε δύο επίπεδα. Το υλικό και το ηθικό. Η υλική αμοιβή αφορά την ανταλλαγή της εργατικής/επιστημονικής/αγροτικής/πνευματικης σου εργασίας με τα αντίστοιχα υλικά αγαθά που χρειάζεσαι για να επιβιώσεις (καλύτερα ή χειρότερα).

Το ηθικό κομμάτι αφορά την ικανοποίηση που λαμβάνεις από την εργασία σου και απαιτεί ξεκάθαρη σύνδεση του αποτελέσματος της εργασίας σου πάνω στο υπόλοιπο κοινωνικό σύνολό. Εάν δεν καλύπτονται και οι δύο, τότε ποτέ δεν μπορείς να φτάσεις στο μέγιστο βαθμό επιτυχίας, προσήλωσης, εργατικότητας που θα μπορούσες.

Δυστυχώς η πρώτη αμοιβή, αν και στατιστικά έχει αποδειχθεί εδώ και πάνω από εκατό χρόνια ότι χάρη στην εξέλιξη των επιστημών και των μέσων παραγωγής μπορεί να λυθεί για όλους τους ανθρώπους άμεσα, με πολύ μεγάλη ευκολία. εξακολουθεί να παραμένει το μεγαλύτερο μέσο πίεσης, εκβιασμού και χειραγώγηση των ανθρώπων.
Χαρακτηριστικά παραδείγματα χιλιάδες για όποιον θέλει να το δει.

Σταματάω εδώ γιατί πλατιάζω....

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Μαρ 2011 21:45

Εγώ σου λέω ότι τα τσιγάρα προκαλούν καρκίνο, η Ρικομέξ είναι δολοφόνοι και ο Γαβαλάς έχει πηδηχτεί με τη μισή Ευρώπη. Συντηρεί ο ιδιωτικός τομέας τον δημόσιο ναι ή όχι; Παίρνει από εμένα το κράτος το 70% των εσόδων μου ναι ή όχι;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 28 Μαρ 2011 22:09

Ναι το κρατος παιρνει απο εσενα το 70% των εσοδων σου για να το δωσει στις πολυεθνικες και εσυ απλα τους υποστηριζεις χωρις να το καταλαβαινεις :) Τα εσοδα σου πανε στον ιδιωτικο τομεα οποτε μην παραπονιεσαι..αυτο θες. Απλως εσυ εισαι μαριδα και δεν παιρνεις ψιχουλο.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 28 Μαρ 2011 22:16

cdhyper έγραψε:Εγώ σου λέω ότι τα τσιγάρα προκαλούν καρκίνο, η Ρικομέξ είναι δολοφόνοι και ο Γαβαλάς έχει πηδηχτεί με τη μισή Ευρώπη. Συντηρεί ο ιδιωτικός τομέας τον δημόσιο ναι ή όχι; Παίρνει από εμένα το κράτος το 70% των εσόδων μου ναι ή όχι;

κοίτα βασικά επειδή είναι τόσοι πολλοί οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι και αυτοί που κινούν την αγορά γιατί έχουν σταθερό εισόδημα. άρα το χρήμα στην ουσία κάνει κύκλο από τα μαγαζιά σε αυτούς και πάλι στα μαγαζιά. (αυτά βέβαια μέχρι πριν αρχίσουν οι περικοπές)

άρα μήπως το χρήμα χάνεται κάπου στην πορεία? μήπως το καρπώνονται κάποια κυβερνητικά λαμόγια? ή κάποιος άλλος?

Starfish Μακάρι να γινόταν μια ανεξάρτητη επιστημονική έρευνα που να δημοσιεύονταν. Αλλά δεν πρόκειται να γίνει , αλλά και αν γινόταν δεν θα δημοσιευόταν για πολλούς λόγους. Οπότε μπορούμε να εμμένουμε στις απόψεις μας, με βάση την κρητική ικανότητα μας, τις γνώσεις μας και τις εμπειρίες μας. Και από το δικό μου εγώ, το δικό σου εγώ και του άλλου και του άλλου θα φτάσουμε στο εμείς.

Δεν μιλάω για τεμπελιά αλλά για λαμογιά. Οπότε δεν αναφέρομε στην κατανάλωση ενέργειας αλλά στο ατομικό συμφέρον να υπερτερεί του κοινού. Υπάρχουν ανταγωνιστικοί οργανισμοί και όντα τα οποία δρουν έτσι λόγο της φύσης τους ή λόγο του ενστίκτου (που πηγάζει από την φύση τους). Αν δεν γίνομαι κατανοητός που το πάω να το εξηγήσω αλλά σε άλλο post γιατί θα γίνει μεγάλο το παρόν :-)

Συμφωνώ με τις 2 τελευταίες σου παραγράφους αλλά αν και το έχω ξαναπεί σε άλλο thread, η ηθική η δικιά μου με την δικιά σου διαφέρει. Οπότε αν εσένα κάτι σε ολοκληρώνει ηθικά δεν σημαίνει ότι θα με ολοκληρώνει και εμένα.

Συνέχισε σε άλλο post αφού πλάτειασες με ενδιαφέρει η γνώμη σου και ας είναι αντίθετη από την δικιά μου :-)

Να σου δώσω άλλο ένα παράδειγμα που δείχνει την λαμογιά στην φύση μας? Κάτι που θα μπορούσε να μας διδάξει η ιστορία αλλά δεν το αναλογιστήκαμε ποτέ. Θα το πω με λίγα λόγια.

Όταν ο Καποδίστριας είχε φέρει τα πρώτα φορτία πατάτας στην Ελλάδα έβγαλε διάγγελμα να πάρουν όσοι ενδιαφέρονται και τους παρακίνησε προσφέροντας απλόχερα να φυτέψουν στα χωράφια τους. Όλοι αντέδρασαν με καχυποψία και σχεδόν κανένας δεν δέχτηκε την προσφορά του Καποδίστρια, ώστε να βάλει στο χωράφι του πατάτες.

Οπότε καταλαβαίνοντας την ιδιαιτερότητα του Έλληνα ο Κάπα, τοποθετεί καρότσες με πατάτες διάσπαρτες (συγχώραμε δεν θυμάμαι σε πια πόλη το έκανε, μάλλον στο Ναύπλιο) και βγάζει διάγγελμα κανείς να μην αγγίξει αυτές τις καρότσες. Μάλιστα είχε βάλει σκοπούς να τις φρουρούν (και καλά με ψεύτικη αυστηρότητα όμως) ώστε να γίνει πιο πιστικός. Το ίδιο βράδυ οι πατάτες είχαν εξαφανιστεί από τις άμαξες. Και σε λίγες μέρες πολύς κόσμος είχε στα χωράφια του πατάτες.
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Μαρ 2011 22:28

free3yourmind τα έσοδά μου, το υπόλοιπο 30% δηλαδή (αφού το 70% πάει στο κράτος) το κάνω ό,τι θέλω. Αν θέλω αγοράζω coca cola, αν δεν θέλω αγοράζω λουξ. Η ελεύθερη αγορά δεν έχει αδιέξοδα. Διαφορετικά φαντάζομαι να γίνουμε Βόρεια Κορέα ή να στήσουμε κολλεκτίβες.

Τέλος, δεν έχει κάτι διαφορετικό ο Έλληνας στο DNA του από τους άλλους λαούς. Διαφορετικές συνήθειες έχει που καλλιεργούνται από την πολιτική ηγεσία και από το σπίτι του. Από όσους τον διαπαιδαγωγούν βασικά.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 28 Μαρ 2011 22:50

cdhyper έγραψε:...
Τέλος, δεν έχει κάτι διαφορετικό ο Έλληνας στο DNA του από τους άλλους λαούς. Διαφορετικές συνήθειες έχει που καλλιεργούνται από την πολιτική ηγεσία και από το σπίτι του. Από όσους τον διαπαιδαγωγούν βασικά.
το δέχομαι και αυτό... αλλά αν για παράδειγμα οι Κινέζοι είναι κίτρινοι λόγο χρωμοσωμάτων (περιέχουν DNA) μπορείς να υποθέσεις για μας κάποια αντίστοιχη μετάλλαξη. εσύ μπορείς να το δεχθείς αυτό σαν υπόθεση? :D

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Μαρ 2011 22:53

Άλλο το χρώμα του δέρματος και άλλο η παιδεία του καθενός. Δεν μιλάμε για ανατομικά χαρακτηριστικά. Και οι Ελληνίδες έχουν κωλάρες αλλά δεν μπορούμε να το παραλληλίσουμε αυτό με την παιδεία ή κάποιο επίκτητο χαρακτηριστικό.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 28 Μαρ 2011 22:58

Το γεγονός όμως ότι αντί να δουλεύουμε χαζεύουμε κώλους, μπορεί να είναι σχετικό :p

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 28 Μαρ 2011 23:02

η μετάλλαξη του γονιδιώματος θα μπορούσε να μην επιφέρει άμεσες μορφολογικές διαφορές αλλά με βάση την χημεία του εγκεφάλου όπου ίσος διεγείρεται η εγκεφαλική τοποθεσία που έχει να κάνει με το κέντρο λήψης αποφάσεων συμφέροντος. (ή έχουν καταστραφεί οι ηθικοί αναστολείς χαχαχαχα :-P)

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 29 Μαρ 2011 03:09

Το θέμα είναι λέμε ότι γίνεται ένα θαύμα ή ένα μαγικό ρολόι, αντιστρέφει τα πάντα και το δημόσιο γίνεται παραγωγικό, βρίσκει νέους τρόπους για έσοδα, επενδύει σωστά και γενικά αλλάζει ρυθμίζεις ώστε να μην χαντακώνει τους πολίτες του ( δηλαδή εμάς ) και ρίχνει λεφτά, όπου μπορεί να βγάλει τα έξοδα και να κερδίσει χρήματα. Ακόμη και έτσι, το κράτος μπορεί να γυρίσει οτν χρονο πίσω και να μειώσει έστω στο μισό το χρέος του σε λιγότερα από 25 χρόνια; Άραγε όσο καλό και να είναι το κράτος ή το δημόσιο μπορεί να έχει έσοδα και 0 παθητικό;
Γνωρίζουμε άραγε αν υπάρχει κάποια χώρα ( όχι χώρα - νησί ) αλλά χώρα που να έχει κέρδος αντί για ζημιά στα οικονομικά της;
Αν δεν κάνω λάθος, είχα διαβάσει άρθρο που έλεγε ότι οι χώρες που θεωρούνται παράδεισος και έχουν απίστευτες παραγωγικές μονάδες και βγάζουν δις κάθε χρόνο, ότι πάλι μπαίνουν μέσα οι κρατικοί μηχανισμοί. Π.χ η Γερμανία, η Ελβετία και κάποιες άλλες χώρες έχουν σωστό σχεδιασμό οικονομικής πολιτικής, σωστά; Αλλά έχουν παθητικό, σωστά;
Πολλά λόγια και θέλουμε να βοηθήσουμε ή να προτείνουμε λύσεις, αλλά οι πράξεις πάντα εμποδίζονται είτε από κοντινούς μας είτε από εχθρούς μας.
Ακόμη κι αν οι πολιτικοί μας ήταν έντιμοι και η Ελλάδα τα είχε όλα τέλεια, ήταν παράδεισος και είχε πολύ καλά κέρδη τον χρόνο, πιστεύετε ότι μεγάλες δυνάμεις ( Ρωσία, Κίνα, ΗΠΑ και άλλες ) θα την άφηναν να συνεχίζει να βγάζει κέρδος. Δεν θα προσπαθούσαν να την μπουκοτάρουν; Να δημιουργήσουν κάποιο σκάνδαλο ή απλώς να τις αφαιρέσουν δικαιώματα ή θέσεις σημαντικές, δήθεν για καλό σκοπό, κρύβοντας εσωτερικά τους αληθινούς σκοπούς τους.
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Μαρ 2011 09:02

starfish έγραψε:Την πλήρωσε ο κατασκευαστής της Ρικομέξ;
Την πλήρωσε ο ιδιοκτήτης του Σάμινα;
Την πλήρωσε ο ιδιοκτήτης του Δίστος;
Ποιανού δουλειά είναι να τους πάει στα κάγκελα;
Του μπαρμπα Μήτσου με το μανάβικο ή του δικαστή; Απο που πληρώνεται ο πρώτος και από που ο δεύτερος; Ποιός από τους δυο είναι δημόσιος υπάλληλος;
starfish έγραψε:Οι ιδιωτικές εταιρίες που κατασκευάζουν τους δρόμους καρμανιόλες;
Με συμβάσεις με το δημόσιο βεβαίως βεβαίως. Τώρα με τους δεν πληρώνω ποιός "βγήκε μπροστά" για να κηρυχτούν παράνομοι; Εχεις ακούσει κάτι αντίστοιχο για συναλλαγές ανάμεσα σε ιδιωτικές εταιρείες;
starfish έγραψε:Οι ιδιώτες γιατροί που στέλνουν στα θυμαράκια κάθε χρόνο ένα σωρό κόσμο;
Γι αυτό και όλοι τρέχουμε στο ΙΚΑ μας. Αλλο να πεθαίνεις στο ιατρείο και άλλο στην αίθουσα αναμονής. Τουλάχιστον... δεν φεύγεις μόνος.
starfish έγραψε:Οι εταιρίες που ρίχνουν απόβλητα στον Ασωπό;
Δες το 1.
starfish έγραψε:Την πλήρωσαν ποτά αυτοί που εκβιάζουν εργαζόμενους;
Μερικούς έχω ακούσει και ορισμένες περιπτώσεις τις γνωρίζω προσωπικά. Ναι, έχει γίνει πολλές φορές.
starfish έγραψε:Αυτοί που απαγορεύουν τον συνδικαλισμό στους υπαλλήλους τους, που δεν πληρώνουν δώρα, υπερωρίες, ένσημα; Μήπως απλά θησαύρισαν και θησαυρίζουν;
Ενω αυτοί που πληρώνουν από την τσέπη μας υπερωρίες που δεν δουλεύτηκαν ποτέ είναι στην ψάθα. Της Μυκόνου, συνήθως.
starfish έγραψε:Νομίζετε ότι είναι Ελληνικό φαινόμενο της ατιμωρησίας;
Θα πληρώσουν ποτέ οι BP, Texaco, Mosanto, Hooker Chemical & Plastics, Union Carbide για τις εκατοντάδες χιλιάδες θανάτους και εκατομμύρια τερατογενέσεις και αρρώστιες που προκάλεσαν και θα συνεχίσουν να προκαλούν, και τις οικονομικές καταστροφές που έχουν επιβάλει σε λαούς και κοινωνίες;
Δεν διαφωνεί κανείς. Αλλά ας καθαρίσει πρώτα το σπίτι μας και μετά βλέπουμε για την γειτονιά μας.
starfish έγραψε:Το παραμύθι της υγιούς ιδιωτικής πρωτοβουλίας και του "παρωχημένου" δημοσίου προβάλλεται εδώ και δεκαετίες από την άρχουσα τάξη - όχι μόνο στην Ελλάδα, παγκοσμίως - καθώς κάθε κομμάτι πλούτου, κάθε πλουτοπαραγωγική πηγή, κάθε αγαθό είτε είναι νερό είτε αέρας είτε θάλασσα είτε παιδεία είτε υγεία, θέλουν να γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης και πλουτισμού των λίγων που ήδη διατηρούν και διαχειρίζονται το μεγαλύτερο ποσοστό του πλούτου στον πλανήτη.
Τα μπέρδεψες. Τι σχέση έχει η κάθε πλουτοπαραγωγική πηγή με το παρωχημένο δημόσιο.
Ισα ίσα που το δεύτερο αποτελεί τροχοπέδη για το πρώτο και αν ήταν έτσι θα το είχαν βγάλει από τη μέση άρων άρων. Μάλλον για συμμάχους πρόκειται...
Και κάτι άλλο. Η υγεία και η παιδεία δεν είναι αγαθά. Είναι υποχρεώσεις του κράτους απέναντι στους πολίτες του και δικαίωμα του κάθε πολίτη. Δικαιώματα που κατακτήθηκαν με αγώνα και αίμα σε πολλές περιπτώσεις. Για το κράτος (δημόσιο δηλαδή) όμως είναι "πεδίο δόξης λαμπρόν". π.χ. συμβάσεις με εταιρείες λογισμικού έναντι πολλών ευρώ τη στιγμή που υπάρχει αξιολογότατο ελεύθερο (και δωρεάν) λογισμικό.
Δεν έχω ζήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα στο εξωτερικό, αλλά ποτέ δεν έχω ακούσει για χάλια δημόσιο στο βαθμό του Ελληνικού. Στον Δυτικό πολιτισμό τουλάχιστον.
Ρεμούλες γίνονται παντού και πιθανότατα θα συνεχίσουν να γίνονται, σε κάποιο βαθμό. Αλλά όλα έχουν κάποιο όριο.

Σύμφωνοι, η υγιής ιδιωτική πρωτοβουλία είναι ένα παραμύθι. Σωστό αυτό.
Και κανείς δεν λέει οτι ΟΛΟΙ οι δημόσιοι είναι for the pennis και όλοι στον ιδιωτικό τομέα άγιοι.
Το σύνολο όμως;
Δες το και πιό απλά. Είναι ποτέ δυνατόν να μην είναι φύρα οι υπάλληλοι που περισσεύουν;
Γιατί στο Ελλληνικό δημόσιο περισσεύουν πολλοί. Μα πάρα ΠΟΛΛΟΙ.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 29 Μαρ 2011 10:05

"Ποιανού δουλειά είναι να τους πάει στα κάγκελα;
Του μπαρμπα Μήτσου με το μανάβικο ή του δικαστή; Απο που πληρώνεται ο πρώτος και από που ο δεύτερος; Ποιός από τους δυο είναι δημόσιος υπάλληλος; "

Δεν διαφωνώ σε αυτό. Είναι προφανές. Αυτό που αναφέρω και δεν παίρνω απάντηση είναι ότι στο συγκεκριμένο σύστημα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ μια χαρά την γλυτώνουν και τα λαμόγια και οι εγκληματίες οπότε το επιχείρημα ότι "ο ιδιωτικός τομέας επιβραβέβει μόνο τον σωστό επαγγελματία και άλλα τέτοια φούμαρα είναι άκυρο. Απλά δώσε στημασία στο ότι αυτό συμβαίνει παντού. Δεν είναι φαινόμενο του Ελληνικού δημοσίου αλλά φαινόμενο ενός συστήματος που το κέρδος ορίζεται ως η μοναδική αξία και οι κυβερνήσεις ελέγχονται από συμφέροντα και κεφάλαια. Εκεί οφείλεται το φαινόμενο και όχι στον κακό τεμπέλη Έλληνα δικαστή, όπως θέλουν να πιστέυουμε. Αφελές επιχείρημα από όπου και να το δεις.

"Μερικούς έχω ακούσει και ορισμένες περιπτώσεις τις γνωρίζω προσωπικά. Ναι, έχει γίνει πολλές φορές. "

Έχει γίνει μερικές και δεν έχει γίνει, δεν γίνεται και δεν θα γίνει χιλιάδες περισσότερες. Εάν θεωρείς πως ο εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα (ιδίως σε μεγάλες επιχειρήσεις) έχει δικαιώματα και προστατεύεται τι να πω.. Το θέμα στο συγκεκριμένο που αναφέρω είναι πάλι όμως αντεπιχείρημα στην παραφιλολογία περί "υγιούς" ιδιωτικού τομέα. Μην παίρνεις ότι λέω χωρίς να διαβάσεις για ποιο λόγο το λέω γιατί χανόμαστε. Αυτό που θέλω να πω πως τα διακιώματα των εργαζομένων που είναι το πιο σημαντικό θέμα από ότι έχουμε πει δεν μπορούν να υπερασπιστούν και να διασωθούν όσο αφήνουμε την "ελεύθερη αγορά" να ορίζει την ζωή μας.

"Τι σχέση έχει η κάθε πλουτοπαραγωγική πηγή με το παρωχημένο δημόσιο. "
Τεράστια σχέση. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι η περιουσία και ο πλούτος του κράτους μου θα γίνει έρμαιο εκμετάλλευσης ενός ιδιώτη για να βγάζει κέρδος αντί να χρησιμοποιείται για το όφελος τις κοινωνίας. Σε παρακαλώ., μην με βάζεις να ξαναλέω τα ίδια για χιλιοστή φορά δεν υποστηρίζω ότι το δημόσιο δουλεύει καλά και είμαστε μια χαρά όλοι. Γιατί δεν δουλύεύει καλά και πως αυτό θα λυθεί είναι άλλο με το ξεπουλάω την περιουσία του κράτους σε ιδιώτες.

"Η υγεία και η παιδεία δεν είναι αγαθά. Είναι υποχρεώσεις του κράτους απέναντι στους πολίτες του και δικαίωμα του κάθε πολίτη"
Βιάζεσαι να κρίνεις τι λέει ο άλλος. Όταν λέω ότι η παιδεία δεν είναι εμπόρευμα αλλά αγαθό, αυτό ακριβώς υποστηρίζω.
αγαθό: αξία αλλά και ουσία ή αντικείμενο ή είδος απαραίτητο ή πάντως ιδιαίτερα χρήσιμο στην κοινωνία ή στο άτομο, οπότε συνδέεται στενά με την έννοια του "δικαιώματος σε.."

"Και κανείς δεν λέει οτι ΟΛΟΙ οι δημόσιοι είναι for the pennis και όλοι στον ιδιωτικό τομέα άγιοι"
Εάν είχες διαβάσει την συζήτηση από την αρχή, θα έβλεπες ότι αυτό λένε κάποιοι και εκει ξεκίνησε η κουβέντα.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Μαρ 2011 11:30

cdhyper έγραψε:free3yourmind τα έσοδά μου, το υπόλοιπο 30% δηλαδή (αφού το 70% πάει στο κράτος) το κάνω ό,τι θέλω. Αν θέλω αγοράζω coca cola, αν δεν θέλω αγοράζω λουξ. Η ελεύθερη αγορά δεν έχει αδιέξοδα. Διαφορετικά φαντάζομαι να γίνουμε Βόρεια Κορέα ή να στήσουμε κολλεκτίβες.
Δεν αναφερθηκα καθολου στο 30%, μιλαω για το 70% που νομιζεις οτι το δινεις στο κρατος αλλα στην ουσια μεγαλο μερος του παει στον ιδιωτικο τομεα απλα με την βοηθεια του κρατους το οποιο λειτουργει σαν μεσαζοντας για τις πολυεθνικες και τις τραπεζες
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Μαρ 2011 11:34

starfish έγραψε:"Ποιανού δουλειά είναι να τους πάει στα κάγκελα;
Του μπαρμπα Μήτσου με το μανάβικο ή του δικαστή; Απο που πληρώνεται ο πρώτος και από που ο δεύτερος; Ποιός από τους δυο είναι δημόσιος υπάλληλος; "

Δεν διαφωνώ σε αυτό. Είναι προφανές. Αυτό που αναφέρω και δεν παίρνω απάντηση είναι ότι στο συγκεκριμένο σύστημα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ μια χαρά την γλυτώνουν και τα λαμόγια και οι εγκληματίες οπότε το επιχείρημα ότι "ο ιδιωτικός τομέας επιβραβέβει μόνο τον σωστό επαγγελματία και άλλα τέτοια φούμαρα είναι άκυρο. Απλά δώσε στημασία στο ότι αυτό συμβαίνει παντού. Δεν είναι φαινόμενο του Ελληνικού δημοσίου αλλά φαινόμενο ενός συστήματος που το κέρδος ορίζεται ως η μοναδική αξία και οι κυβερνήσεις ελέγχονται από συμφέροντα και κεφάλαια. Εκεί οφείλεται το φαινόμενο και όχι στον κακό τεμπέλη Έλληνα δικαστή, όπως θέλουν να πιστέυουμε. Αφελές επιχείρημα από όπου και να το δεις.
Σόρρυ αλά το θέμα δεν είναι ποιό κοινωνικοπολιτικό σύστημα είναι το τέλειο (προφανώς μόνο αυτό που έχει ο καθένας στο κεφάλι του γιατί στην πράξη εχουν αποτύχει ΟΛΑ), αλλά το αν το Ελληνικό δημόσιο δουλεύει σωστά και ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μας/ υποχρεώσεις του. Το οτι το σύστημα είναι σάπιο διαπλανητικώς και όχι μόνο τοπικώς δεν λέει κάτι.
Λέει όμως πολλά το οτι το Σουηδικό δημόσιο κάνει σχετικά καλά τη δουλειά του και απείρως καλύτερα από το Ελληνικό.

starfish έγραψε:"Μερικούς έχω ακούσει και ορισμένες περιπτώσεις τις γνωρίζω προσωπικά. Ναι, έχει γίνει πολλές φορές. "

Έχει γίνει μερικές και δεν έχει γίνει, δεν γίνεται και δεν θα γίνει χιλιάδες περισσότερες. Εάν θεωρείς πως ο εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα (ιδίως σε μεγάλες επιχειρήσεις) έχει δικαιώματα και προστατεύεται τι να πω.. Το θέμα στο συγκεκριμένο που αναφέρω είναι πάλι όμως αντεπιχείρημα στην παραφιλολογία περί "υγιούς" ιδιωτικού τομέα. Μην παίρνεις ότι λέω χωρίς να διαβάσεις για ποιο λόγο το λέω γιατί χανόμαστε. Αυτό που θέλω να πω πως τα διακιώματα των εργαζομένων που είναι το πιο σημαντικό θέμα από ότι έχουμε πει δεν μπορούν να υπερασπιστούν και να διασωθούν όσο αφήνουμε την "ελεύθερη αγορά" να ορίζει την ζωή μας.
Οντως ο υγιής ιδιωτικός τομέας είναι παραμύθι. Πιθανός και λίγο οξύμορο σχήμα αν θέλεις.
Παρ' ολα αυτά είναι το γήπεδο που ο καθένας αγωνίζεται και πολλές φορές παίρνει αυτό που του αξίζει. Η αυτό με το οποίο βολεύεται αν θέλεις. Σε αντίθεση με τον δημόσιο τομέα, όπου και στον πάγκο να κάτσεις δε βαριέσαι, τα φραγκάκια να πέφτουν...
Και μιας και συζητάς για τα δικαιώματα των εργαζομένων πολύ θα ήθελα να μας αναφέρεις και τις υποχρεώσεις τους. Γιατί από ότι ξέρουμε όλοι στον δημόσιο τομέα τείνουν να εκλείψουν.
Οσο για την ελεύθερη αγορά και το πόσο ορίζει την ζωή μας. Αν και άσχετο με το θέμα, προσωπικά προτιμώ να ορίζει την ζωή μου μια κοινωνία στην οποία μπορώ να έχω τις ευκαιρίες μου παρά μια που κάνει τα πάντα για μένα και είτε έχει υψηλότατο αντίτιμο στην προσωπική μου ζωή (δικτατορικά καθεστώτα-πρώην υπαρκτός σοσιαλισμός) είτε με καθιστά άβουλο ον (ΒορειοΕυρωπαϊκές χώρες).
Φυσικά αυτό είναι προσωπική μου άποψη και περί ορέξεως...

starfish έγραψε:"Τι σχέση έχει η κάθε πλουτοπαραγωγική πηγή με το παρωχημένο δημόσιο. "
Τεράστια σχέση. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι η περιουσία και ο πλούτος του κράτους μου θα γίνει έρμαιο εκμετάλλευσης ενός ιδιώτη για να βγάζει κέρδος αντί να χρησιμοποιείται για το όφελος τις κοινωνίας. Σε παρακαλώ., μην με βάζεις να ξαναλέω τα ίδια για χιλιοστή φορά δεν υποστηρίζω ότι το δημόσιο δουλεύει καλά και είμαστε μια χαρά όλοι. Γιατί δεν δουλύεύει καλά και πως αυτό θα λυθεί είναι άλλο με το ξεπουλάω την περιουσία του κράτους σε ιδιώτες.
Το κράτος ΔΕΝ παράγει πλούτο. Το κράτος ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ πόρους.
Το κράτος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να παράγει πλούτο γιατί πολύ απλά θα πρόκειται για επιχείρηση και όχι για κράτος.
Νέτα σκέτα.
starfish έγραψε:"Η υγεία και η παιδεία δεν είναι αγαθά. Είναι υποχρεώσεις του κράτους απέναντι στους πολίτες του και δικαίωμα του κάθε πολίτη"
Βιάζεσαι να κρίνεις τι λέει ο άλλος. Όταν λέω ότι η παιδεία δεν είναι εμπόρευμα αλλά αγαθό, αυτό ακριβώς υποστηρίζω.
αγαθό: αξία αλλά και ουσία ή αντικείμενο ή είδος απαραίτητο ή πάντως ιδιαίτερα χρήσιμο στην κοινωνία ή στο άτομο, οπότε συνδέεται στενά με την έννοια του "δικαιώματος σε.."
Είναι περίπου έτσι αλλά στο νόημα των γραφόμενών σου συμφωνώ οπότε δεν έχει νόημα να το συνεχίσω. Θα βγούμε και εκτός θέματος.
starfish έγραψε:"Και κανείς δεν λέει οτι ΟΛΟΙ οι δημόσιοι είναι for the pennis και όλοι στον ιδιωτικό τομέα άγιοι"
Εάν είχες διαβάσει την συζήτηση από την αρχή, θα έβλεπες ότι αυτό λένε κάποιοι και εκει ξεκίνησε η κουβέντα.
Επειδή έχω διαβάσει από την αρχή αλλά και έχει τύχει να έχω διαβάσει αρκετές φορές τις απόψεις αυτών που συμμετέχουν, νομίζω πως δεν ισχύει η εντύπωση που έχεις αποκομίσει.
Νομίζω πως κανείς δεν ισχυρίζεται πως ο ιδιωτικός τομέας είναι η πανάκεια και ο δημόσιος η μόνη αιτία της καταστροφή μας.
Αυτό που λένε όλοι είναι οτι ο δημόσιος τομέας είναι αντιπαραγωγικός και δυσβάσταχτος οικονομικά και κάτι πρέπει να γίνει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.
Πέρα από κοσμοθεωρίες, κοινωνικές αντιλήψεις, πολιτικές θεωρήσεις και ανθρωπιστικές προσδοκίες το Ελληνικό δημόσιο και ο τρόπος που δουλεύει δεν προσφέρει στους πολίτες αυτά που πρέπει και αυτά που οφείλει.
Αντικειμενικά,διαχρονικά και πέρα από διεθνείς συνομωσίες και ανθρωπιστικές θεωρήσεις.

Θα είναι δίκαιο κάτι τέτοιο; ΝΑΙ
Σίγουρα θα καούν μερικά χλωρά αλλά αν δεν καούν τα ξερά το χωράφι δεν παράγει.
Θα είναι σκληρό; ΝΑΙ
Ο οποιοσδήποτε άνθρωπος που θα του κόψουν το χέρι/πόδι/αυτί κ.λ.π. κ.λ.π. θα στεναχωρηθεί.
Κανείς όμως από αυτούς που το έπαθαν δεν μετάνοιωσε που έζησε, έστω και χωρίς αυτό. :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες