Η Βαρβάρα από την Αγία Βαρβάρα (μια ανίατη και επικίνδυνη ψυχοπαθολογική περίπτωση)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η Βαρβάρα από την Αγία Βαρβάρα (μια ανίατη και επικίνδυνη ψυχοπαθολογική περίπτωση)

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Μαρ 2011 13:55

Σήμερα το πρωί κατά τις 11:30 καθώς εξακολουθούσα την διαδρομή επί της Ελ. Βενιζέλου (Ο Κεντρικός Δρόμος της Αγίας Βαρβάρας) προς Κορυδαλλό είδα μπροστά μου αυτό το αναπάντεχο ομολογώ θέαμα!

Ένα άτομο θηλυκού γένους ξαπλωμένο φαρδιά πλατιά στην μέση της διασταύρωσης να στέκεται στο ένα πλευρό και να καπνίζει!

Στην αρχή νόμιζα ότι έχει γίνει κάποιο ατύχημα και είναι ο κύριος από πάνω της να της δώσει τις πρώτες βοήθειες και να την βοηθήσει να σηκωθεί και να πάει στην άκρη του δρόμου μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο.

Εικόνα

Είδα τον άνθρωπο να απομακρύνεται από κοντά της και να συνεχίζει η κυρία να μένει ξαπλωμένη καπνίζοντας!

Κάλεσα το 100 και ανέφερα το περιστατικό σε μια αστυνομικό που απάντησε. Και μου λέει μόλις ανέφερα το γεγονός και την περιοχή το εξής:

- Α η Βαρβάρα είναι την ξέρουμε και το κάνει συχνά αυτό!

- Καλά λέω δεν την έχετε πάει για κάποια ψυχιατρική βοήθεια που εμφανώς από την συμπεριφορά της χρειάζεται?

- Ναι μου λέει εμείς την πηγαίνουμε αλλά οι υπεύθυνοι την αφήνουν ελεύθερη καθώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο!

Εικόνα

Ευχαρίστησα και αφού έδωσα τα στοιχεία μου συνέχισα την διαδρομή μου.

Μετά από τρία τέταρτα πέρασα από το σημείο αυτό και είδα 2 περιπολικά εκεί και κόσμο μαζεμένο , συνέχισα την διαδρομή μου προς το σπίτι μου και μετά από μισή ώρα κάλεσα το 100 για να μάθω την συνέχεια του θέματος.

Με ενημέρωσαν ότι την είχαν οδηγήσει στο τοπικό τμήμα όπου και κάλεσα για να μάθω τις ενέργειες τους.

Μου είπαν ότι είναι γνωστό πρόσωπο της περιοχής και μένει με τον πατέρα της εδώ στην πόλη μας.

Αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι καθώς κανείς δεν δίνει σημασία και την αφήνουν ελεύθερη η το σκάει μόνη της από το ψυχιατρείο που την πηγαίνουν κάθε φορά.

Κάποιος πρέπει να κάνει κάτι καθώς αυτό που κάνει αυτό το άτομο είναι επικίνδυνο πρώτα για την δική του σωματική ακεραιότητα και όποιου τυχόν βρεθεί μπροστά της ανυποψίαστος όταν αποφασίσει η Βαρβάρα να ξαπλώσει κατά μεσοίς του δρόμου απολαμβάνοντας το τσιγάρο της!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 21 Μαρ 2011 13:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 19 Μαρ 2011 14:01

Καλά, και γιατί δεν παίρνει ένα τραπεζάκι και μια καρεκλίτσα και κάθεται κάτω στο δρόμο να λερώνεται;

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 19 Μαρ 2011 15:32

Κρίμα και για άλλη μια φορά το κράτος και οι αρμόδιοι φορείς κάνουν την πάπια. Δεν υπάρχει η έκφραση '' το σκάει μόνη της ''. Αν είναι αδύνατο αυτή η γυναίκα να κρατηθεί μόνη της, τότε πρέπει να της παράσχουν βοήθεια, ώστε να γίνει καλά αλλά και να μην αποτελεί κίνδυνο για κάποιον που διασχίζει τον δρόμο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 19 Μαρ 2011 17:47

Αν πάρεις φόρα και πατήσεις απότομα φρένο μπροστά της άραγε θα τρομάξει και θα φύγει?

Εγώ λέω πάντως να τους δίνουν δώρο και πανό κατά διάφορων προβλημάτων που έχουμε. Μη κάθονται και τζάμπα.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Μαρ 2011 17:48

dva_dev έγραψε:Καλά, και γιατί δεν παίρνει ένα τραπεζάκι και μια καρεκλίτσα και κάθεται κάτω στο δρόμο να λερώνεται;
Επειδη εχει αλλη αισθηση να εισαι ξαπλα στον δρομο!
Spyrostagas έγραψε:Κρίμα και για άλλη μια φορά το κράτος και οι αρμόδιοι φορείς κάνουν την πάπια. Δεν υπάρχει η έκφραση '' το σκάει μόνη της ''. Αν είναι αδύνατο αυτή η γυναίκα να κρατηθεί μόνη της, τότε πρέπει να της παράσχουν βοήθεια, ώστε να γίνει καλά αλλά και να μην αποτελεί κίνδυνο για κάποιον που διασχίζει τον δρόμο.
θα μιλησω με τις κοινωνικες υπηρεσιες του δημου απο δευτερα να δω τι θα πουν

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 19 Μαρ 2011 18:01

To ότι δεν είναι καλά η γυναίκα και ότι δεν κάνει μια ιδιόμορφη διαμαρτυρία π.χ. για τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια που έχουν "ξαπλώσει και κάνουν το τσιγαράκι τους πάνω στα πεζοδρόμια και ακριβώς μπροστά από τη στάση του λεωφορείου" από που το συμπεράναμε;

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 19 Μαρ 2011 18:27

Zizo έγραψε:Εγώ λέω πάντως να τους δίνουν δώρο και πανό κατά διάφορων προβλημάτων που έχουμε. Μη κάθονται και τζάμπα.
Μπορεί να διαφημίζει τσιγάρα.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Μαρ 2011 18:49

dva_dev έγραψε:To ότι δεν είναι καλά η γυναίκα και ότι δεν κάνει μια ιδιόμορφη διαμαρτυρία π.χ. για τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια που έχουν "ξαπλώσει και κάνουν το τσιγαράκι τους πάνω στα πεζοδρόμια και ακριβώς μπροστά από τη στάση του λεωφορείου" από που το συμπεράναμε;
παρολο που το λεω παραπανω
ειναι λογια τοσο του χειριστη στο 100 οσο και του αξιωματικου υπηρεσιας στο ΑΤ του δημου μας

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 19 Μαρ 2011 19:09

dva_dev έγραψε:To ότι δεν είναι καλά η γυναίκα και ότι δεν κάνει μια ιδιόμορφη διαμαρτυρία π.χ. για τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια που έχουν "ξαπλώσει και κάνουν το τσιγαράκι τους πάνω στα πεζοδρόμια και ακριβώς μπροστά από τη στάση του λεωφορείου" από που το συμπεράναμε;
Το ότι έχει βαρέσει tilt το συμπεράναμε απο το ροζ κολάν και το τακουνάκι.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 19 Μαρ 2011 19:22

Figaro έγραψε:Το ότι έχει βαρέσει tilt το συμπεράναμε απο το ροζ κολάν και το τακουνάκι.
EPIC COMMENT! XAXAXAXAXAXXAAXAXXAAXAAXX!!!!! Τίλτ λέει χαχαχαχαχχααχαχχααχ~!!!!

Είναι κρίμα πάντως, βάζει σε κίνδυνο τον εαυτό της, αλλά και για τους άλλους...
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 19 Μαρ 2011 19:33

Καί όμως, αυτοί οι άνθρωποι δεν χρειάζονται "ιδρυματοποίηση". Φυσικά είναι λυπηρό που δεν έχουν κάποια ουσιαστική βοήθεια για το "πρόβλημά" τους...
Φροντίδα και παρακολούθηση ίσως χρειάζονται, άν και η Αθήνα είναι δεν είναι είναι το κατάλληλο μέρος για αυτούς.
Το γεγονός είναι ότι αυτοί οι ίδιοι κινδυνεύουν από τις πράξεις τους και όχι οι πολίτες.
Αυτό που κάνει είναι απλώς για να της δώσουν σημασία και να γίνει το κέντρο του ενδιαφέροντος πού μάλλον της λείπει και το αναζητεί με αυτόν τον τρόπο
Στην επαρχία (που ζώ και μεγάλωσα), πάντα υπήρχαν τέτοιοι, ακόμα και τώρα και υπάρχει και εδώ μια σχετική αποδοχή για την κατάστασή τους.
Γνωρίζω πολύ καλά τις απάνθρωπες συνθήκες πού επικρατούν στα λεγόμενα "ιδρύματα", το ξύλο, τα βασανιστήρια, τα αλυσοδέματα καθώς και τα φαρμακευτικά πειράματα πού γίνονται εκεί.
Μακρυά από εκεί... είναι απλώς κολαστήρια ψυχών και σωμάτων και φυσικά υπάρχει ολόκληρη "βιομηχανία" παράνομου κέρδους και εκεί, όπως σε όλα τα νοσηλευτικά ιδρύματα αυτής της "ευαγούς" πλήν διεφθαρμένης μέχρι το κόκκαλο, χώρας
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

theo1977

Δημοσίευση από theo1977 » 19 Μαρ 2011 22:07

Τα λιγοστά εγκεφαλικά μας κύτταρα αυτοκτονούν!

fiskilis είσαι ψυχίατρος; Αν είσαι , σε παραδέχομαι γιατί με μια ματιά έκανες διάγνωση
(μια ανίατη και επικίνδυνη ψυχοπαθολογική περίπτωση).
Αν όχι τότε άσε τους ειδικούς να κρίνουν.
Πιστεύεις ότι αν ανέφερες απλά "αυτό το αναπάντεχο ομολογώ θέαμα" δεν θα σε πιστεύαμε και έβαλες και φωτογραφιες.Βρηκες χρόνο να βγάλεις και φωτογραφίες ενώ οδηγούσες; Μήπως είσαι και εσύ επικίνδυνος; "Κάποιος πρέπει να κάνει κάτι καθώς αυτό που κάνει αυτό το άτομο είναι επικίνδυνο πρώτα για την δική του σωματική ακεραιότητα και όποιου τυχόν βρεθεί μπροστά της ανυποψίαστος όταν αποφασίσει η Βαρβάρα να ξαπλώσει κατά μεσοίς του δρόμου απολαμβάνοντας το τσιγάρο της! " Αφού το θεώρησες απαραίτητο έπρεπε να αλλοιώσεις το πρόσωπο της κύριας.

dva_dev Καλά, και γιατί δεν παίρνει ένα τραπεζάκι και μια καρεκλίτσα και κάθεται κάτω στο δρόμο να λερώνεται;

Zizo Αν πάρεις φόρα και πατήσεις απότομα φρένο μπροστά της άραγε θα τρομάξει και θα φύγει?
Εγώ λέω πάντως να τους δίνουν δώρο και πανό κατά διάφορων προβλημάτων που έχουμε. Μη κάθονται και τζάμπα.

Fiskilis Επειδή εχει αλλη αισθηση να εισαι ξαπλα στον δρομο!

Pavel Μπορεί να διαφημίζει τσιγάρα.

Figaro Το ότι έχει βαρέσει tilt το συμπεράναμε απο το ροζ κολάν και το τακουνάκι

Χωρίς σχόλια τα παραπάνω .Τώρα για το ποιος χρειάζεται ψυχιατρική βοήθεια….;
Εγώ σίγουρα ναι!!!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Μαρ 2011 22:20

theo1977 έγραψε:fiskilis είσαι ψυχίατρος; Αν είσαι , σε παραδέχομαι γιατί με μια ματιά έκανες διάγνωση
(μια ανίατη και επικίνδυνη ψυχοπαθολογική περίπτωση).
Αν όχι τότε άσε τους ειδικούς να κρίνουν.
αυτο μου ειπε ο αξιωματικος υπηρεσιας που την ξερει και την εχει μαζεψει δεκαδες φορες την εχει παει στο Δρομοκαιτειο
theo1977 έγραψε:Πιστεύεις ότι αν ανέφερες απλά "αυτό το αναπάντεχο ομολογώ θέαμα" δεν θα σε πιστεύαμε και έβαλες και φωτογραφιες.Βρηκες χρόνο να βγάλεις και φωτογραφίες ενώ οδηγούσες; Μήπως είσαι και εσύ επικίνδυνος;
ημουν σταματημενος μπροστα της περι τα 5 λεπτα κλεινοντας τον δρομο μεχρι να δωτι γινεται η φωτογραφικη μηχανη ειναι μονιμα στο τσαντακι μου , αρκετοι με ξερουν απο εδω μεσα
theo1977 έγραψε:Χωρίς σχόλια τα παραπάνω .Τώρα για το ποιος χρειάζεται ψυχιατρική βοήθεια….;
Εγώ σίγουρα ναι!!!!!
ασχολιαστο

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 20 Μαρ 2011 15:06

Καλημέρα,

Μήπως εφόσον πρόκειται για ιδιώτη ο οποίος δεν έχει δώσει τη συναίνεση του για την φωτογραφία, να υπήρχε ένα marquee στο πρόσωπο του, τουλάχιστον να σεβαστούμε την προσωπικότητα του;

Από εκεί και πέρα δεν εχω ακούσει ξανά για την Βαρβάρα από την Αγία Βαρβάρα, αλλά εφόσον είδα με πόση φυσικότητα την γνωρίζουν στην αστυνομία σκέφτομαι πόσες δεκάδες παρόμοιες περιπτώσεις θα υπάρχουν ανά την Αθήνα οπου είναι τοπικοί μύθοι :(
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Μαρ 2011 12:13

παρακαλώ Άγγελε βάλε κάτι στο πρόσωπο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης