Μας κλέβουν άρθρα χωρίς αναγραφή πηγής, κάποια λύση; Απελπισία

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
kleopa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kleopa » 19 Μαρ 2011 19:48

Καλησπέρα παιδιά.

Συντηρούμε ένα blog που το κατασκευάσαμε εμείς.
Έχει ~20.000 unique επισκέψεις το μήνα και πάει συνέχεια αυξητικά με ρυθμούς πολύ γοργούς.

Έχει στηθεί με πολύ καλό SEO (+ με xml sitemap που πινγκάρει την google σε καινούριο άρθρο, κλπ), είναι pagerank 2 και λειτουργεί στη μορφή που είναι σήμερα από τον Ιανουάριο του 2010.

Τα άρθρα τα γράφουμε εμείς (δημοσιεύουμε 1 άρθρο / 3 ημέρες), είναι όλα μοναδικά και δεν "ξεχναμε" να τηρούμε το πρόγραμμά μας(που αρέσει στην google η τήρηση προγράμματος).

Και το μεγάλο πρόβλημα:

Μας κλέβουν άρθρα, χωρίς να αναγράφουν την πηγή.
Και η πλάκα είναι ότι άλλοι κλέβουν αυτό το άρθρο από το blog που δεν ανέγραψε την πηγή και το παρουσιάζουν ως πηγή του άρθρου!

Το γεγονός αυτό δεν μας ενοχλούσε ιδιαίτερα, μέχρι που κάποια άρθρα πήραν μεγάλη διάσταση και το δικό μας "θάφτηκε" πλέον στις αναζητήσεις (δεν βγαίνει 1ο το άρθρο).

Βέβαια το περίεργο είναι πως τη μια στιγμή μπορεί το άρθρο στις αναζητήσεις να βγαίνει 3ο - 4ο και μια άλλη στιγμή της ημέρας να βγαίνει 1ο!

Το φαινόμενο του "θαψίματος" γίνεται ολοένα και περισσότερο, όσο αυξάνεται η επισκεψιμότητα.

Τι μπορούμε να κάνουμε;

Μην μου αναφέρετε για copyscape, δε γίνεται δουλειά, κυνηγούσαμε τους "κλέφτες" αλλά χωρίς αποτέλεσμα και τώρα το πρόβλημα έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις.

Αυτός ήταν κι ο λόγος που δεν βάλαμε RSS, ώστε να μην "παρακολουθουν" για καινούρια άρθρα οι επιτήδειοι.

Επίσης, η προώθηση των άρθρων που γίνεται πχ σε facebook, σε social bookm sites, κλπ, γίνεται με τρόπο ώστε το καινούριο άρθρο που δημοσιεύουμε, να μην υπάρχει αλλού, παρά μόνο σε εμάς(μέχρι να το καταχωρήσει η google).

Τέλος (σας κούρασα), σκεφτόμαστε να "προσλάβουμε" κάποια άτομα για να κάνουν αυτή τη δουλειά σε καθημερινή βάση.

Πιστεύετε η καθημερινή δημοσίευση 1-2 άρθρων θα βοηθήσει;

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

Για να καταλάβετε για τι μέγεθος, αναζητήστε στην google το εξής:

"Γιατί τσουγκράμε τα ποτήρια και λέμε στην υγειά μας;" (με τα quotes)
βγάζει 2.590 αποτελέσματα...

ΚΑΙ

κάποιοι εξυπνάκηδες παράλλαξαν τον τίτλο σε:

"Γιατί τσουγκρίζουμε τα ποτήρια και λέμε στην υγειά μας;"
άλλα 2.650 αποτελέσματα...
και βέβαια κάποιοι χωρίς να ξέρουν, "κλέψαν" το άρθρο με τον παραλλαγμένο τύπο.

Φοβερό! :(

Ευχαριστώ[/img]

Άβαταρ μέλους
SotK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SotK » 19 Μαρ 2011 19:58

Δυστυχώς γεμίσαμε με blogs τύπου "ποστάρω κάθε 2 λεπτά" που κλέβουν ασύστολα posts από άλλα blogs χωρίς να αναγράφουν πηγή.

Μία πρώτη προσέγγιση είναι να τους στείλεις email και να τους ζητήσεις ευγενικά να αναφέρουν με ενεργό link την πηγή.

Ξέρω πως είναι γιατί αρκετά άρθρα μου τα έχουν πάρει διάφοροι τέτοιοι bloggers και τα παρουσίασαν σαν δικά τους. Μάλιστα όπου είχα endiaferonta.com ή interlinks σε άλλα άρθρα του endiaferonta.com τα έσβησαν! Μιλάμε για τρελή γαιδουριά και σε καμία περίπτωση αυτό θεωρείται "συγγνώμη φίλε αλλά ξέχασα την πηγή λόγω βιασύνης".

kleopa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kleopa » 19 Μαρ 2011 20:18

Αυτό κάναμε πιο παλιά, αλλά τώρα πλέον είναι πάρα πολλά, που να πρωτοστείλεις...

Αδικία :(

Υποτίθεται η google μαυρίζει τα dublicates, καλά κρασιά...
Και είναι και το μονοπώλειο εδώ στην Ελλάδα...

Αυτό που έκανες με την creative commons δουλεύει; Το έχω δει και σε άλλο αξιόλογο blog. Αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι για τα μάτια του κόσμου

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 19 Μαρ 2011 20:37

Δεν έχεις πολλά να κάνεις.

1) Αν το script σου το επιτρέπει τα καινούρια articles βάλτα 2-3 μέρες σε χαμηλές θέσεις (ανάλογα πόσο συχνά είναι το crawl στη σελίδα σου).
Συνήθως οι γιδοβοσκοί που ποστάρουν με copy/paste δε κάθονται να το ψάξουν πολύ μιας και εχουν πολλές πηγές.
Σκοπός είναι οι search engines να δουν το άρθρο πρώτα στο δικό σου site.

2) Βρές 4-5 ακόμα webmasters που τους κλεβει content το ίδιο site και αρχίστε να στέλνετε abuse reports στην εταιρία φιλοξενίας.

3) Κάνε τα κείμενα δύσκολα να τα αντιγράψει κάποιος με 2-3 click.
Βάζε προτάσεις του τύπου "Το freestuff σαν συνιστά"...
ή
Σπάστα σε περισσότερα κομμάτια .. πχ: "Εχουμε αναφέρει σε άλλο άρθρο πως μπορείς να αποφύγεις το clopy/paste", κτλ...
Γενικά όλοι αυτοί δε γράφουν δικά τους κείμενα για 2 λόγους:
α) βαριούνται
β) είναι ζα και δε μπορούν να γράψουν.
Εσυ κάνε τους τη δουλειά τους δυσκολότερη ... λίγοι θα μπούν στο κόπο να γράψουν πάλι κομμάτια του κειμένου

4) Στις foto, βάζε watermark.
Παλι μπορούν να βρούν άλλες foto άλλα είπαμε... δεν θέλουν να ξοδέψουν πολύ χρόνο.
Θα προτιμήσουν άλλες σελίδες να πάνε να κλέψουν

5) Καταχώρησε σε σελίδες που σου το επιτρέπουν μέρος του άρθρου με direct link προς το άρθρο σου.

6) site map !

7) Κάνε τη σελίδα σου όσο πιο ευκολή για το crawling απο τις SE.

8) Αν οι webmasters της σελίδας που σε κλέβει συχνάζουν σε forums κάντους ρεζίλι

9) Αν έχουν comments βάζε συνέχεια comments πως το άρθρο το κλέψαν απο την xxxxxxx.xxx σελίδα

10) Συνέχισε να γράφεις και θες δε θές ... τα δικά σου άρθρα θα ανέβουν κάποια στιγμή πιο πάνω απο τους άλλους

Όσο πιο πολύ κλέβουν οι άλλοι τόσο μεγαλύτερη σφαλιάρα θα φάνε απο τη Google σε κάποια στιγμή.

Και κάτι άσχετο.
Πριν απο χρόνια ήταν μια σελίδα που είχε κλέψει ΟΛΑ τα κείμενα απο ένα δικό μου site.
Τους έστειλα emails, πείρα τηλέφωνο, τους έκανα ρεζίλι σε forums, τους απείλησα ... δε κατεβάσαν ούτε ένα κείμενο απο τη σελίδα τους.

Τελικά τους έβαλα τη σελίδα τους στο portfolio μου και ανέφερα πως το content της σελίδας τους (πουλούσαν τις ίδιες υπηρεσίες με εμάς που το content παίζει μεγάλο ρόλο) είναι φτιαγμένο απο εμάς, κτλ...
Τους έστειλα ένα email να δούνε το portfolio και σε λιγότερο απο 30 λεπτά τα κείμενα τα είχαν βγάλει :)

Άβαταρ μέλους
SotK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SotK » 19 Μαρ 2011 20:53

kleopa έγραψε:Αυτό κάναμε πιο παλιά, αλλά τώρα πλέον είναι πάρα πολλά, που να πρωτοστείλεις...

Αδικία :(

Υποτίθεται η google μαυρίζει τα dublicates, καλά κρασιά...
Και είναι και το μονοπώλειο εδώ στην Ελλάδα...

Αυτό που έκανες με την creative commons δουλεύει; Το έχω δει και σε άλλο αξιόλογο blog. Αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι για τα μάτια του κόσμου
Είναι όντως για τα μάτια του κόσμου. Αν θέλει ο άλλος να μην βάλει πηγή, δεν θα τον σταματήσει αυτό :D

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 19 Μαρ 2011 20:56

dimsis έγραψε:+ report εδώ: http://www.google.com/dmca.html
Για πές βήμα βήμα.. τι κάνουμε εκεί ;
This tool will guide you through the process of reporting content that you believe warrants removal from Google's services based on applicable laws.

Άβαταρ μέλους
SotK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SotK » 19 Μαρ 2011 21:00

Figaro έγραψε:Δεν έχεις πολλά να κάνεις.

ή
Σπάστα σε περισσότερα κομμάτια .. πχ: "Εχουμε αναφέρει σε άλλο άρθρο πως μπορείς να αποφύγεις το clopy/paste", κτλ...
α) βαριούνται
Εσυ κάνε τους τη δουλειά τους δυσκολότερη ... λίγοι θα μπούν στο κόπο να γράψουν πάλι κομμάτια του κειμένου

5) Καταχώρησε σε σελίδες που σου το επιτρέπουν μέρος του άρθρου με direct link προς το άρθρο σου.

9) Αν έχουν comments βάζε συνέχεια comments πως το άρθρο το κλέψαν απο την xxxxxxx.xxx σελίδα
3) το έχω δοκιμάσει αυτό. Έχουν γίνει ειδικοί στο clopy paste. Σβήνουν κάθε αναφορά στο site μου και σβήνουν και όλα τα interlinks.

Δυστυχώς ούτε αυτό τους σταματάει.

5) συνήθως σε αυτά τα sites συχνάζουν οι scrapers.

9) δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Άλλωστε τα πετάνε τα άρθρα και μετά ούτε καν κοιτάνε αν κάποιος τα σχολίασε. Θα μου πεις θα τα δουν οι επισκέπτες αλλά και πάλι δεν λύνει αυτό το πρόβλημα γιατί θα συνεχίζουν να μπαίνουν στο scraper blog.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 19 Μαρ 2011 21:02

Μα η πνευματική ιδιοκτησία προστατεύεται νομικά. Άρα ποιο είναι το πρόβλημα με τα applicable laws;
Βέβαια δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει το google από εσένα (μπορεί να χρειάζεται να το κυνηγήσεις και νομικά παράλληλα, πράγμα που τα περισσότερα blog δεν μπορούν να κάνουν)

kleopa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kleopa » 19 Μαρ 2011 21:07

Αρχικά Figaro γι' αυτό που έκανες (που αναγράφεις στο τέλος) πολύ έξυπνο, well done!

Παιδιά το θέμα είναι ότι δεν γίνεται να εντοπίζουμε και να "καταγγέλνουμε" κάθε φορά τα blogs αυτά γιατί είναι πολλά και δεν υπάρχει καθόλου χρόνος.
Όπως αντίστοιχα και για τα comments κλπ.

Τώρα, αυτό που κάνουμε τον τελευταίο καιρό είναι να βάζουμε σε κάποιες εικόνες το watermark μας και μάλλον θα το χοντρύνουμε βάζοντας watermark αυτόματα σε όλες.

Επειδή τα είχα πάρει πολύ άσχημα, παρατήρησα ότι σε πολλά δεν κάνανε τον κόπο να πάρουν την εικόνα και να την ανεβάσουν σε δικό τους χώρο και την παίρναν απευθείας από εμάς. Έτσι άλλαξα την κύρια εικόνα βάζοντας watermark κι έτσι έσκασε αυτόματα σε αυτά με το watermark.

Από κει και πέρα έχεις δίκιο figaro, όσο πιο δύσκολο τους κάνεις το copy/paste, τόσο καλύτερα.
Έχω κάποια πραγματάκια κατα νου.

Τώρα το 1) που αναφέρεις συμβαίνει, αλλά χαλάει στην πορεία, αν μπουν πολλοί στη μέση.
Το 5) το κάνουμε σε μικρό βαθμό και απότι κατάλαβα σε μικρά sites δεν έχει νόημα, έτσι τα προωθούμε σε μεγαλύτερα
Το 9) το είχα κάνει 5-6 φορές και ενας μάλιστα τα πήρε κρανίο!! Κοίτα θράσσος!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 19 Μαρ 2011 21:10

endiaferonta έγραψε:
Figaro έγραψε:Δεν έχεις πολλά να κάνεις.

ή
α) βαριούνται

3) το έχω δοκιμάσει αυτό. Έχουν γίνει ειδικοί στο clopy paste. Σβήνουν κάθε αναφορά στο site μου και σβήνουν και όλα τα interlinks.

Δυστυχώς ούτε αυτό τους σταματάει.

5) συνήθως σε αυτά τα sites συχνάζουν οι scrapers.

9) δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Άλλωστε τα πετάνε τα άρθρα και μετά ούτε καν κοιτάνε αν κάποιος τα σχολίασε. Θα μου πεις θα τα δουν οι επισκέπτες αλλά και πάλι δεν λύνει αυτό το πρόβλημα γιατί θα συνεχίζουν να μπαίνουν στο scraper blog.

3) Ναι, εξαρτάτε όμως πως γράφεις τα κείμενα σου και το πόσο δουλειά θα χρειαστεί να ρίξουν.
Εξάλου το ανέφερα... δεν τους εμποδίζεις απο το να σε κλέψουν.. αλλα προσπαθείς να τους δυσκολέψεις και να "μην σε προτιμήσουν"

5) Σκασίλα σου... η ιδέα εδω είναι να δείξεις στις SE που βρίσκετε το original.

Και το 9. το ίδιο... εφόσον δεν έχεις τι να κάνεις άμεσα δύσκολεψε τους.

mrpc αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγω.. πως ενα απλό report δεν αρκεί. Πρέπει να υπάρχει ήδη κάποια απόφαση ; ... δεν ξέρω γι'αυτό ρώτησα.
+οτι νομικά δεν ξέρω πως μπορείς να αποδείξει κάποιος οτι το κείμενο το έγραψε αυτός πρώτα.
Δύσκολο το DMCA report για αυτή τη περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
SotK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SotK » 19 Μαρ 2011 21:34

kleopa μην αφήνεις να σου κλέβουν το bandwidth. Μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές στο htaccess για να μην σου κλέβουν τις εικόνες.

Δες π.χ.

Την εικόνα http://endiaferonta.com/wp-content/uplo ... _chair.jpg

και όταν πάω να κάνω εδώ post την εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 20 Μαρ 2011 01:20

endiaferonta έγραψε:kleopa μην αφήνεις να σου κλέβουν το bandwidth. Μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές στο htaccess για να μην σου κλέβουν τις εικόνες.

Δες π.χ.

Εικόνα
?? fail?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 20 Μαρ 2011 02:39

kane auto pou exo dei se kapoia sites me lyrics(stixous)... se takta diasthmata vazoun mia grammh keimeno (p.x. copyright by fafos lyrics) me mia class hidden h opoia den einai orath kai otan pairnoun to keimeno me clopy-paste pairnoun kai auto to keimeno mazi..

epishs des to meta canonical ths google..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
SotK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SotK » 20 Μαρ 2011 11:56

ThyClub έγραψε:
endiaferonta έγραψε:kleopa μην αφήνεις να σου κλέβουν το bandwidth. Μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές στο htaccess για να μην σου κλέβουν τις εικόνες.

Δες π.χ.

Εικόνα
?? fail?
Κάνε πάλι refresh.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες