Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από dva_dev » 28 Μαρ 2011 01:54

@telas, εμένα μου φαίνονται το θολά και τα δύο. Δοκίμασε να βάλεις το ClearType tuner για να ξεθολώσεις την κατάσταση.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από korgr » 28 Μαρ 2011 09:15

Ioannis_BG έγραψε: εσάς το ανοίγει ο 4;
Ούτε εμένα μου το άνοιξε...

Ioannis_BG
Επικοινωνία:

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από Ioannis_BG » 28 Μαρ 2011 10:11

korgr έγραψε:
Ioannis_BG έγραψε: εσάς το ανοίγει ο 4;
Ούτε εμένα μου το άνοιξε...
Ευχαριστώ Jorgr για τον κόπο. Μάλλον θα πρέπει να αλλάζουμε και τα sites μας κάθε που αλλάζουν οι ff Kai IE :(

pimpogio

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από pimpogio » 29 Μαρ 2011 23:22

τον εβαλα και εγω και μου τα δειχνει θολα
το ιδιο προβλημα σε windows 7

πιθανη λυση

The font rendering has changed due to hardware acceleration, you can revert to the old fonts by turning off hardware acceleration.

In the Options dialog, select the Advanced panel. Then open the General tab for the setting to turn off hardware acceleration.
--
αυτη ειναι η προσωρινή λυση τα το φτιαξουνε σε μελλοντικη εκδοση

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Μαρ 2011 19:48

Ρε συν-freestuff-ίτες, μια απορία εχω.

Εχω τον 3.6.15 και μου εβγαλε update για 3.6.16
Οταν παει απο το 3 στο 4 (ή απο το 2 στο 3, ή οταν θα παει απο το 4 στο 5, δηλ. σε major updates)
γιατι δεν το κανει auto update απο την παλια στην νεα έκδοση, αλλα συνεχίζει να αναβαθμίζει την παλια??
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από mrpc » 31 Μαρ 2011 01:21

Εμένα μου έκανε πρώτα το 3.6.16 και την επόμενη μέρα το 4...
Ίσως αυτό να κάνει το Update σε .16 :p

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από Cha0s » 31 Μαρ 2011 13:10

Τον πέρασα στο laptop...

Μα καλά πόσα κιλά μ*****ς είναι; Ξηλώσανε την status bar χωρίς επιλογή να την ξαναβάλεις;

Είναι καθυστερημένοι οι τύποι; :evil:

Έχω ένα κάρο addons στην status bar. Δηλαδή δεν τους κόβει καθόλου;

Από πότε ο FF αντιγράφει τον Chrome;

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.-

(και μην μου πείτε για το status bar 4 ever addon - δεν κάνει λιγότερο απαράδεκτη αυτή την κίνηση τους)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από dimsis » 31 Μαρ 2011 13:14

Cha0s έγραψε:Από πότε ο FF αντιγράφει τον Chrome;
μα γιατί το λες αυτό; :D :lol:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από Cha0s » 31 Μαρ 2011 13:19

Πραγματικά απογοητεύτηκα...
Τι να την κάνω την ταχύτητα όταν από browser-εργαλείο μου τον κάνουν browser-παιχνίδι;

Αν θέλανε να τον κάνουν εύχρηστο για τους άσχετους κατά Chrome πρότυπα ας βάζανε layouts όπως το Photoshop ξέρω γω...

Kid's layout με καμία ένδειξη τι σκατά κάνει ο browser (aka status bar)

Pro's layout με ότι καλούδια χρειάζεται ένας που χρησιμοποιεί τον firefox για εργαλείο δουλειάς και όχι για να μπαίνει στο facebook & youtube.

Akina

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από Akina » 01 Απρ 2011 01:20

Καλησπέρα καταπληκτικό post^^

Eγώ πάλι έχω ενθουσιαστεί από τις αλλαγές που πραγματοποιούνται αυτόν τον καιρώ στους browser έχω περάσει τον 4 από τα χριστούγεννα περίπου σε beta

- Aν έχετε πρόβλημα με τα πρόσθετα addons εργαλεία προγραμματισμού απλά μπείτε μέσα στο site του firefox και θα βρείτε στα σχόλια τον addons εκδόσεις που υποστηρίζονται πλήρως από τον 4 :) μετά οι αναβάθμισης τους γίνονται κανονικά. Σε ορισμένες περίπτωσις χρειάστηκε να μπω στα site του κατασκευαστή για να βρω έκδοση που να λειτουργεί αλλα υπάρχουν σχεδόν για όλα :) απλά χρειάζεται λίγο ψάξιμο :)

-Για τον firefox 4 υπάρχει ένα μικρό θεματάκι στα forms στην περίπτωση που το έχετε ορίσει να γραφή ακριβώς από κάτω κείμενο επεξηγήσεων κλπ χάνεται λίγο η δομή λόγο τον textarea

Cha0s έγραψε:Τον πέρασα στο laptop...
Μα καλά πόσα κιλά μ*****ς είναι; Ξηλώσανε την status bar χωρίς επιλογή να την ξαναβάλεις;
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.-
(και μην μου πείτε για το status bar 4 ever addon - δεν κάνει λιγότερο απαράδεκτη αυτή την κίνηση τους)
Firefox -> Eπιλογές (και τον μετατρέπεις σε αυτό ακριβώς που εσύ επιθυμείς) :wink:

Aλλα νομίζω ότι αυτό που πραγματικά έχει σημασία είναι οι αλλαγές που έρχονται στους browser και οι τεχνολογίες που υποστηρίζουν ή μάλλον οι τεχνολογίες που ανακοινώθηκε στις beta ότι θα υποστηρίζουν και εντέλει .. μην τον είδατε !!

- Google chrome 10
- Firefox 4
- Internet Explorer 9
- Opera 11.

http://html5test.com/index.html

Nομίζω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβημα για τους προγραμματιστές ...

Oυσιαστικά οι browser περνάνε σιγά σιγά στο επίπεδο εφαρμογών και πιστεύω ότι μελλοντικά θα δούμε απίθανα πράγματα να πραγματοποιούνται ...

Yπάρχουν παρα πολλά νέα χαρακτηριστικά που δεν μπορεί να αντιληφθεί ο μέσος χρήστης γιατί απλά κοιτάει παλιές σελίδες ... και διαβάζει αυτά τα ανεπανάληπτα και πολυδιατυπωμένο ταχύτερος browser , βελτιστοποιημένη εμπειρία, πιο όμορφο web .... λες και τις ιστοσελίδες δεν τις φτιάχνουνε οι προγραμματιστές αλλα οι browser ..... απλά σε ορισμένες περίπτωσις οι browser (βλέπε IE) δεν επιτρέπουν στους προγραμματιστές να φτιάξουν καλύτερες σελίδες ....

Aυτή την στιγμή οι web developer είναι χωρισμένο σε 2 ομάδες :
- Aυτούς που πιστεύουνε ότι το web πρέπει να μείνει ως έχει
- και αυτός που πιστεύουνε ότι το web πρέπει να εξελιχθεί

Nομίζω ότι με το πέρασμα τους νέους browser πρέπει να αναρωτηθούμε όλοι μας αν θέλουμε ένα καλύτερο web και πως μπορούμε να βοηθήσουμε ώστε να επιτευχθεί αυτό

Για αυτός που πιστεύουν ότι το web πρέπει να εξελιχθεί Video : http://vimeo.com/20157758

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Απρ 2011 03:39

Akina έγραψε:
Cha0s έγραψε:Τον πέρασα στο laptop...
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.-
Firefox -> Eπιλογές (και τον μετατρέπεις σε αυτό ακριβώς που εσύ επιθυμείς) :wink:
Η status bar καταργήθηκε εντελώς στον 4.
Λες να κράζω άμα ήταν απλά θέμα ρύθμισης;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από korgr » 01 Απρ 2011 08:39

Akina έγραψε:Aυτή την στιγμή οι web developer είναι χωρισμένο σε 2 ομάδες :
- Aυτούς που πιστεύουνε ότι το web πρέπει να μείνει ως έχει
- και αυτός που πιστεύουνε ότι το web πρέπει να εξελιχθεί
Υπάρχει και μια τρίτη ομάδα.
Υπάρχουμε και κάποιοι που υποστηρίζουμε πως το web πρέπει να εξελιχθεί μόνο όταν η πλειοψηφία των αποδεκτών (χρηστών) θα διαθέτει browsers που επιτρέπουν την εξέλιξη.
Όπου πλειοψηφία υπολόγιζε >= 90%

Akina

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από Akina » 01 Απρ 2011 22:49

Cha0s έγραψε:Η status bar καταργήθηκε εντελώς στον 4.
Λες να κράζω άμα ήταν απλά θέμα ρύθμισης;
Kατάλαβα πως έψαχνες την μπάρα για τα πρόσθετα sory! ρίξε μια ματια εδώ :
The Status Bar is no longer present in Firefox 4.0 b7 and replaced by the Add-ons Bar that extensions can use.
Status-4-Evar: https://addons.mozilla.org/firefox/addon/235283/
Open the View > Toolbars > Customize window after you have installed the Status-4-Evar extension and drag the items up on the Add-ons Bar (View > Toolbars > Add-on Bar)
korgr έγραψε: Υπάρχει και μια τρίτη ομάδα.
Υπάρχουμε και κάποιοι που υποστηρίζουμε πως το web πρέπει να εξελιχθεί μόνο όταν η πλειοψηφία των αποδεκτών (χρηστών) θα διαθέτει browsers που επιτρέπουν την εξέλιξη.
Όπου πλειοψηφία υπολόγιζε >= 90%
Eνδιαφέρουσα η άποψη τις τρίτης ομάδας! Πιστεύω όμως ότι αν δεν ενημερωθούν οι χρήστες αυτό δεν γίνει ποτε :) Nομίζω ότι οι χρήστες πρέπει να κατατάσσονται σε κατηγοριες ανάλογα τους δικτυακούς τόπους που χρησιμοποιούν....

Προφανέστατα κανένα μικρό site που δεν έχει δημιουργήσει στοιχεια "εθισμού" like Facebook δεν μπορεί να ενημέρωση τους χρήστες και ποσο μάλλον να τους πει καιρός να κατεβάσετε αυτό , ο browser σας είναι απαρχαιωμένος και για πέταμα!

Δεν ξέρω αν είχες τον χρόνο να δεις το video που έδωσα ουσιαστικά αυτό που λέει είναι ότι υπάρχουν εργαλεία εκεί έξω που αναπτύσσονται συνεχεια από ομάδες προγραμματιστών ώστε να μην παίζει πλέον ρολο ο browser αλλα ο προγραμματιστής ... και η βασική ερώτηση που κάνει σε κάποια στιγμή είναι: γιατί προτιμάμε ως "προγραμματιστές" να σπάμε το web και δεν χρησιμοποιούμε τα εργαλεία που υπάρχουν ώστε να επιτύχουμε το ίδιο αποτέλεσμα ... τώρα κάποιοι θα πουν ας πληρωνόμασταν σωστά να κάναμε σωστή δουλειά (αλλα αυτό είναι άλλο θέμα).

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να προβληματιστούμε λίγο όλοι μας και να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε στην δημιουργία ενός καλύτερου web. Δεν αναφέρομαι μονο στην τεχνολογία αλλα κύριος στους τρόπους που επιλέγουμε να επιτύχουμε κάτι γιατί ουσιαστικά κάθε δημιουργία πάνω στο web αποτελεί την εξέλιξη του :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από dimsis » 02 Απρ 2011 07:52

Akina έγραψε:Εγώ νομίζω ότι πρέπει να προβληματιστούμε λίγο όλοι μας και να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε στην δημιουργία ενός καλύτερου web. Δεν αναφέρομαι μονο στην τεχνολογία αλλα κύριος στους τρόπους που επιλέγουμε να επιτύχουμε κάτι γιατί ουσιαστικά κάθε δημιουργία πάνω στο web αποτελεί την εξέλιξη του :)
+1 έτσι είναι, ειδικά εμείς που είμαστε και πιο ενεργά στον χώρο, πρέπει να "σπρώχνουμε" και τους υπόλοιπους και πάντα να κοιτάμε να δουλεύουμε με ότι μας βολεύει περισσότερο και ειδικά για τους browsers, κατά την γνώμη μου να πιέζουμε όσο μπορεί ο καθένας μας στην υποστήριξη των web standards, ώστε και ως developers να έχουμε μικρότερους χρόνους ανάπτυξης, αλλά και ως web σέρφερς να έχουμε ίδια εικόνα και λειτουργικότητα με όποιον browser και αν χρησιμοποιούμε.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κυκλοφόρησε ο Firefox 4

Δημοσίευση από sibas » 02 Απρ 2011 10:06

να πω και εγώ την γνώμη μου πάνω σε αυτά που καταλαβαίνω..

συμφωνώ, επικροτώ, και επαυξάνω την χρήση των web standards (όποια και να είναι αυτά)
αλλά αν κάτι με έχει διδάξει το internet είναι ότι δεν υπάρχουν standards στο web όσο οξύμωρο και να ακούγεται αυτό, το θέμα εθισμού (like facebook) όπως προαναφέρθηκε έγκειται σε νέους και σε άτομα όπου δεν έχουν πολλά πάρε δώσε με το web ή αλλιώς ξεκίνησαν χθες και ανακάλυψαν ότι το σύμπαν κινείτε σε ένα site.

το θέμα των browsers έχει να κάνει ακριβώς με αυτό, δηλαδή το να χρησιμοποιήσουν το οποιοδήποτε site όσο πιο εύκολα γίνετε, είτε ακολουθώντας τα standards είτε ακολουθώντας άλλες τεχνικές που απλά βολεύουν και κάνουν την δουλεία τους.

Βασιζόμενοι ότι για να παρουσιάσεις ένα site ο κύριος όγκος είναι η html είναι μάλλον μονόδρομος στο να ακολουθήσει κανείς τα web standard, αυτό προσπαθούν να κάνουν τα τελευταία χρόνια όλοι οι browsers και νομίζω ότι ο ff το κάνει καλά εδώ και καιρό!

Αλλά όπως είπα τα ιντερνετικά standards αλλάζουν με την ταχύτητα του φωτός (για να μην πω και πιο γρήγορα) το web εξελίσσεται και το μόνο σταθερό είναι ότι σε μερικά χρόνια οι browsers θα είναι τελείως διαφορετικοί από ότι ξέρουμε μέχρι τώρα.

μέχρι τότε ας ακολουθήσουμε αυτούς που είναι οι ποιο λειτουργικοί, μου φαίνεται ότι ο firefox4 έχει ένα σωστό μονοπάτι με όλα τα θετικά και τα αρνητικά του!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης